2e Jaarg. Zaterdag 2 O 1886 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. buitenlamp. op. o[§]o Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; net laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Adver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdag namiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De hoofden van het Madridsche op roer zijn gevangen genomen. Het zijn de Republikeinsche brigade--generaal Villacampa en kapitein Gonzalez. -Nog onlangs had Villacampa van de Konin gin-Regentes kwijtschelding ontvangen van eene hem opgelegde straf. Het schijnt dat de generaal er dus eene vreemde manier op nahoudt om zijne dankbaar— beid? te toonen. Uit de later ontvangen berichten blijkt, dat de opstand te vroeg is uitgebroken. Drie dagen later was de aangewezen tijd voor de volvoering van liet plan, dat door den overmatigen ijver van de dappere muurbrekers nog jam- merlijker mislukt is, dan anders het ge val zou geweest zijn. De Koningin Regentes is te Madrid aangekomen en allerwege met geestdrift begroet. In den gehouden ministerraad is besloten tegen de muiters met de meeste gestrengheid op te treden. Alle officieren en onder officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, evenals de burgers, die rechtstreeks in verzet kwamen, zullen onverbiddelijk worden ter dood gebracht. De Madridsche bladen hebben het ver bod ontvangen ook maar eenig bericht of artikel op te nemen over de gerech telijke vervolgingen wegens het jong ste oproer en eenig nieuws betreffende rustverstoringen of iets van dien aard. In geval van overtreding van dit verbod zullen de verantwoordelijke personen voor een krijgsraad geroepen worden, en bij herhaling van de overtreding wordt het blad, dat zich daaraan schuldig maakte opgeheven. In weerwil van dit verbod is het toch bekend geraakt, dat op twee plaatsen in de Spaansche hoofdstad blik ken doozen met ontplofbare stoffen ge vonden zijn. Hieruit wordt afgeleid, dat de opstand beter beraamd en wijder ver takt is geweest dan de onhandige uit barsting deed denken. Maar wij heb ben het reeds gezegd de uitbarsting heeft drie dagen te vroeg plaats gehad. De Aartsbisschop van Madrid heeft aan gedrongen om eenige goedertierenheid met de gevangenen te gebruiken; dezen bewaren echter zulk een koppig stilzwij gen, dat de Regeering onverbiddelijk te werk zal gaan. Het is bovendien wel merkwaardig, dat op het oogenblik bijna ieder der mannen van beteekenis die in Spanje aan het roer zijn, in zijn tijd oproermaker en samenzweerder is ge weest, van den hoogste af, tot den laag ste toe. De Koningin heeft de zorg op zich genomen voor de opvoeding der kinderen van de gevallen hoofdofficie ren. We stappen van het Pyreneese he schiereiland over naar het Appenijnsche waar de toestand ook niet rooskleurig te noemen is. Dit heeft echter meer be trekking op den gezondheidstoestand. De Cholera, ofschoon in minder hevige mate, woedt nog steeds in Italië. In de provincie Piacenza neemt de ziekte weder toe, tengevolge waarvan alle mark ten en kerkelijke feesten verboden zijn. Andere provinciën daarentegen genieten het voorrecht dat de ziekte merkbaar afneemt. De gedenkdag van de inne ming van Rome is den 20en in geheel Italië feestelijk gevierd. Te Napels heb ben bij die gelegenheid ongeregeldhe den plaats gehad. De voor— en tegen standers van de viering van het feest raakten handgemeen, doch nadat eenige personen in hechtenis genomen waren, werd de orde spoedig hersteld. Minis ter Tajani die vijandig omtrent de kloosters gezind is, kreeg in de laatste dagen verscheidene ongeteekende brie ven, van rouwranden voorzien, Avaarin hij met den dood wordt bedreigd, in dien de vervolgingen tegen de kloosters met spoedig worden gestaakt. En nu is het Balkan—schiereiland aan de beurt. Daar is de toestand misschien wel het ongunstigst te noemen, Arooral wat be treft de zaken in Bulgarije. Men zegt dat er sprake is van een plan der En- gelsche Regeering welke pogingen zou aanwenden om eene toenadering te weeg te brengen tusschen Servië, Bulgarije, Griekenland, Turkije en Spanje. Dit bond genootschap zou, wanneer Italië er zich nog bijvoegde, mogelijk wTorden door de dringende noodzakelijkheid om maat regelen te nemen tegen den indringer, waardoor allen bedreigd Avorden, met na me Rusland, dat de taak op zich heeft genomen zich met de regeling der Bal— kan-staten te belasten. Uit den aard der zaak vloeien, er voorde andere Mo gendheden groote moeilijkheden uit voort, daarin tusschen beide te komen, geen wonder dat Rusland dus in de Bulgaar sche zaken de eerste viool speelt. Gene raai Kaulbars is er als diplomatiek agent heengezonden. Men zag hem evemvel al les behalve gaarne komen; men is m Bulgarije nu eenmaal niet erg Russisclr gezind en dat weten de Russische hee- ren ook wel, getuige de drie voorwaarden Avelke Kaulbars aan het Regentschap mededeelde, nl. onverwijlde intrekking van den staat van beleg, uitstel van de verkiezingen voor de Groote Sobranja, die den nieuwen Vorst moet kiezen, daar eene Volksvertegenwoordiging onder de tegenwoordige omstandigheden gekozen, door den Czaar niet erkend zou worden en onvoonvaardelijke invrijheidstelling van allen, die bij de samenzwering te gen Vorst Alexander betrokken waren, de officieren niet uitgezonderd. En als die voorwaarden nu niet ingewilligd Avor den, dan vertrekt mijnheer Kaulbars en in zijne plaats stuurt hij Bulgarije eene bezetting door Russische troepen. Erg gemakkelijk, niet Avaar? Zoo gemakkelijk gaat het met Ierland niet om daar de zaken te krijgen zooals Engeland ze het liefst hebben Avilde. Het Parlement is uiteengegaan tot na nieuwjaar. Mei eene tamelijk onbeduidende boodschap AATer- den de zittingen gesloten. Tot veler groote verwondering Averd daarbij van Ier land niet gerept. liet is en blijft daar anders treurig genoeg. Vooral Belfast is liet brandpunt der ongeregeldheden. Bij na dagelijks komen aldaar gevechten voor. De politie wordt herhaaldelijk door talrijke benden aangevallen en metstee- nen geAvorpen. Het slot is dan geAvoonlijk dat „vuur" wordt gecommandeerd, waar bij in den regel dooden en geAVonden vallen. Frankrijk geeft weinig of geen stof tot bespreking. Duitschland en Oos tenrijk nemen \Toorzorgsmaatregelen te gen de cholera, \ATelke in het laatstge noemde rijk reeds vrij groote vorderin gen heeft gemaakt. In Belgie houden de werklieden vreedzame manifestatiën en uit verschillende andere streken komen berichten dat herhaaldelijk schokken van aardbeving gevoeld worden wel een beivijs dat er in het inwendige der aar de evenmin rust heerscht als er boven 't BüLGAARSCHE RAADSEL.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1