BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Jl. Zaterdag heeft de sluiting der beide Kamers in eene vereenigde zitting door den Minister van binnenl. zaken met de volgende rede plaats ge had Mijne Heeren „Het oogenblik is gekomen om aan deze uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. „Onder de tot stand gekomen wetten ver dienen vermelding, die tot goedkeuring der overeenkomst met België over den aanleg ee- ner brug bij Maeseijck, die tot bekrachtiging van een gewijzigd contract met de maat schappij „de Schelde" die tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam, die tot vereen voudiging van het aangenomen stelsel 7an gevangenissen en die tot het wegnemen van enkele gebreken in de regeling van den ac cijns op de suiker. „Met genoegen mag ik herinneren, dat de Tweede Kamer met vernieuwden ijver de her ziening der giondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. „In naam des Konings verklaar ik de te genwoordige zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." o De Tweede Kamer is jl. Maandag door eene commissie namens den Koning, geopend met de volgende rede Mijne Heeren Wij voldoen aan de vereerende opdracht des Konings door uwe gewone vergadering op heden te openen. Het is ons aangenaam daarbij te mogen mededeelen dat 's Konings betrekkingen met alle mogendheden van den meest vriendschap- pelijken aard zijn, en dat de zee- en land macht aan Zijne Majesteit reden van tevreden heid geven. De druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, blijft niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen; lettende op dit, zoo wij hopen,, voorbijgaand verschijnsel, is 's lands financiëele toestand bevredigend. Vermeerdering van middelen door hoogere be lasting behoeft u niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig; de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende; dat de bedrijven van den landman en veehouder, behoudens uit zonderingen minder winstgevend zijn dan voor eenigejaren, is, aan verschillende oorzaken toe te schrijven; de Regeering is voornemens een onderzoek aan eene Koninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowel naar die oorzaken als naar hetgeen nader in het be lang van den landbouw van staatswege te doen ware. Wij hopen zoo spoedig als de aard van de zaak toelaat, voor zoover dit van de regeering afhangt, de herziening der Grondwet in staat van openbare behandeling te brengen en vleien ons dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de Regeerir.g be grepen, bij de samenstelling der staatsbegroo- ting alleen voor zoover strikt noodig is, nieu we onderwerpen ter sprake te moeten brengen; andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden verwaar loosd; alzoo zullen u voorstellen bereiken om trent eene herziening van de wet op het nota risambt; betreffende het recht van vereeniging en vergadering en betreffende de Nederland- sche bank, terwijl uwe aandacht zal worden ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aanhangige wetsontwerpen. Spoedig zullen aan uwe overweging maat regelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door eventuëelen stilstand van suiker-onderne mingen in Oost-Irdië, In het noordia -m Sumatra is voortdurend waakzaamheid Van volharding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gron den allengs verbetering van den toestand ver wacht. In het Oostelijke deel van dat eiland beleeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloei; aldaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krachtige maatrege len worden gesteld. Het leger in Nederlandsch-Indië, dat even als de zeemacht aldaar, op loffelijke wijze de gevorderde diensten verricht, wordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans vermin derende, zorg baart en tot wier bestrijding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding van legersterkte wordt zooveel mo gelijk tegemoet gekomen aan de bezwaren die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsch gedeelte van het krijgsvolk, voortvloeien. Met den wensch dat onder Hoogeren Zegen uwe werkzaamheden vruchtbaar zullen zijn voor 's lands belangen, verklaren wij in naam en op last des Konings deze vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. o Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag, de premeditatie aannemende, Geel, wegens zijn aanslag op bet leven van den heer Stork, commis saris van politie, veroordeeld tot 8 jaren gevan genis. o De Koninklijke familie vetnekt 6 Oct. van Soestdijk naar het Loo, waar zij tot het einde van dit jaar blijft. o Z. M. heeft den Heer Mr. E. J. J. B. Cre- mers benoemd tot voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, voor het zittingsjaar 1886/87. De Heer Blussé wenschte de Heer Cremens ge luk met zijne benoeming als voorzitter waarna hij de leiding van de vergadering aanvaardde. —o De heer P. W. C. Maclaine Pont betaal meester te Hoorn, is bij Kon. besl. benoemd tot id. te Middelburg. AXEL, 2 4 September 1886. Jl. Dinsdagavond omstreeks half zeven ure, arriveerde alhier de H.E.G. Heer Commissaris des Konings in Zeeland, ten einde na bij den E.A. Heer Burgemeester onzer gemeente over nacht te hebben des Woendagsmorgens ten 9 ure, tén raadhuize audiëntie te verleenen. Na eene wandeling met het E.A- Hoofd der gemeentedoor.de met vlaggen rijkversierde stra ten gemaakt, alsmede de openbare gebouwen bezocht te hebben, vertrok Z.H.E.G. van bier naar Zuiddorpe, Oversiag, Koewacht en St. Jan Steen om verder zijne reis naar Hulst voort te zetten. o— Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben zich tot een voorloopige commissie vereenigd, met het doel alhier een muziekgezelschap op te richten. Yooral de laatste dagen hebben het nuttige, ja zelfs onmisbare van een dergelijke vereeniging voor onze gemeente .duidelijk bewe zen. De minste feestelijkheid waarbij muziek onontbeerlijk was, kwam er niet voor, of er moest een gezelschap uit een andere gemeente ontbo den worden. Yrij algemeen was dan ook de wensch, dat Axel toch weldra in het bezit moch- te komen van eene eigen harmonie. Dit laat ste heeft dan ook voornamelijk bovenbedoelde personen doeü besluiten handen aan 't werk te slaan. Ter bestrijding der kosten van oprichting zul len zij in den loop der volgende week en zoo noodig nog later bij hunne mede-Axelaren aan kloppen met het verzoek het aangeboden intee- kenbiljet met een flink bedrag in te vullen. Het is te hopen dat het ingezamelde bedrag zoo groot moge zijn, dat aan de oprichting niet meer te twijfelen valt, zoodat genoemde commissie, die uit naam van vele Axelaars optreedt, het voor genomen doel zal kunnen bereiken. Axel zal dan weldra in het bezit zijn van eene vereeni ging, die tot algemeen genoegen zal werkzaam zijn en velen de gelegenheid tot veredelende uit spanning zal verschaffen. Reeds hebben de meest geachten onzer ingezetenen hunnen steun en medewerking beloofd. o Zuiddorpe, 22 September 1886. De dag waarop onze nieuwe R. C. Kerk zal worden ingewijd is bepaald op Donderdag 7 Octo ber terwijl zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop van Breda daags te voren plechtig zal worden ingehaald. Het feest belooft zeer prach tig te zijn, overal worden er reeds toebereidse len gemaakt om het dorp zoo prachtig mogelijk te versieren. o— Z. M. heeft benoemd tct ontvanger te Balk de heer L. Franken te Sas van Gent. o Tot onderwijzer aan de Marnixstichting te Utrecht is benoemd de Heer A. Hagens, onder wijzer aan de bijzondere school te Ter Neuzen. o De heer M. Schuijlenburg, Controleur bij 'sj Rijks Belastingen te Ter Neuzen, wordt ver plaatst naar Middelburg. Bij de Doopsgezinde gemeente te Gorredijk is aan de vrouwelijke leden het stemrecht ver- jl leend. o Men schrijft uit Etten (bij Terborg) Dezer dagen had alhier het volgende plaats, jj dat wel kan dienen tot bewijs, dat de geest des jj tijds zich ook ten plattelande doet gelden. Notaris K. uit G., zou een verpachting hou den van landerijen. De lastgevers daartoe, ee- nige heeren uit Emmerik, waren mede in hetl verkooplokaal aanwezig. De pachters schenen j' met elkaar afgesproken te hebben, geen land meer in pacht te nemen dan tegen een door hen vastgestelden prijs. Toen nu de notaris begon] met een perceel' te doen uitzetten tegen een door zijn lastgevers hooger bepaalde som, 'gavenj eenige der aanwezigen hierover hun ontevreden heid te kennen in minder fatsoenlijke termen. In de woordenwisseling die nu ontstond, moet- o. a. door een der boeren gezegd zijn: „Ja, je lui meent'dat gij hier voor een oproertje als te Amsterdam staat maar het zal er voor den jbl....i nog anders van gaan De aanwezige gemeenteveldwachter vermocht het onweder niet te bezweren en kon evenmin verhinderen, dat de heeren bij het beenrijdem met menigen steenworp werden uitgeleid. Yan de 63 perceelen werden slechts 13 ver-1 pacht. De handelwijze dezer landbouwers, wien ten gevolge der algemeene landbouwcrisis blijkbaar] het water tot aan de lippen gestegen is, zal zeer zeker door iederen voorstander der goede orde worden gelaakt, maar te verwonderen is het niet,.] dat waar zich in stad en land steeds grooter on tevredenheid tegen de gestelde machten en de maatschappelijke orde openbaart, ook de boeren het„Wo's Noth thut, lasst sich Alles wagen'" in toepassing beginnen te brengen. o— In de vorige week vertrok van Rotterdam naar Harderwijk, om dienst te nemen als kolo-j niaal, een jonkman, die in twee of drie jaren niet minder dan een ton gouds (ƒ100 000) heeft) verkwist. o— Een inwoner eener provinciestad zendt naar Amsterdam een vrij lijvigen brief, waarin eenige papieren van geen bijzondere waarde. Hij voorziet het couvert met drie lakken en werpt het ge frankeerd in de brievenbus. De postbeambte vindt den brief, ziet de drie lakken en vermoedt dat de afzender van plan is geweest den brief te verzekeren, doch dit blijkbaar heeft vergeten. Misschien bevat de zware brief geldwaarde of, andere belangrijke'papieren, kortom, de beambte

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2