Zaterdag September1880- Jaarg. iH 1 ib - h/I= s 60 rrti s oor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad DIELEMAA buitenland. DRUKKER UITGEVER A X E ll)it Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken tegel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Maandag den 27 September a. s. des morgens ten 9 uur, ten Raadhuize te AXEL, zitting voor het afgeven der bewijzen van fatting aan de openbare lagere School. Wie, die het telegrafische bericht ver leemt dat te Madrid een soldatenop- roer is uitgebroken, ziet met reikhalzend uit] naar meer omstandige mededeelm ren? Zoo ook wij. De verdere berich ten welke tot ons kwamen hebben ge bkkig bewezen dat de opstand me dien omvang heeft gehad, als het voor- loopige telegram d^ed vermoeden. Ue opstand is niets geweest dan eene on fcekookte onderneming, zonder eemge Kans Aan slagen, waarvan men zich ai 'vraagt hoe in iemands hoofd ooit het plan daartoe kan opkomen. Slechts 300 man namen er aan deel en de beweging werd in de geboorte gesmoord; evenwel hecrschte er 'toch gedurende eemge oo- raiblikken groote onrust en met dan met verlies van een aantal menschen levens kon het oproer gestuit worden. Reeds het begin was zoo dwaas moge lijk. Een regiment infanterie uit een der kazernes kwam in opstand en toonde dit allereerst door het afbreken van een muur, die hun verblijf van dat eener afdecling cavalerie scheidde. Langs de zen gansch niet „meer en meer ge ïui kelijken weg" wilden zij de cavaleristen overhalen hun voorbeeld te volgen. Ee- nicre officieren schoten toe op het rumoer en slaagden er in met groote moeite en niet dan nadat drie van hen gewond werden, een deel der dwazen totbeda ren te brengen. Aan een goede 3 JU man gelukte het de straat te bereiken. Dezen doorkruisten de stad onder het geroep van „Leve de Republiek ij hen voegden, zich nog eemge soldaten en burgers, zoodat weldra groote angs en opgewondenheid onder de bevolking heerschte. Achtereenvolgens begon de troep haar heldenmoed te toonen door militaire magazijnen, dokken, kazernes, enz. aan te vallen, doch zonder voor deel te behalen; alleen een spoorweg station geraakte een oogenbhk in hunne macht. Generaal Pavia ontsloeg hun echter weldra van dien last, door hen eenvoudig te verdrijven en uit elkaar te iagen. Generaal Velarde, die met „Le ve de Republiek" wilde roepen werd doodgeschoten en een kolonel werd eveneens gedood. Reeds zijn 191 mili tairen en 50 burgers in hechtenis ge nomen. Eene bende van 40 ruiteis heeft den dans ontsprongen. Ook zijn ver scheidene bekende revolutionairen ge arresteerd opdat de beweging zooveel mogelijk tot Madrid beperkt blijve Al les "schijnt thans weder rustig. Het ziet er daarom toch in Spanje nog niet goed uit. Aan de Spaansch-Fransche gren zen zijn de Carlisten ook weer aan het woelen. Ook daar zijn eenige personen WRTTP/nS. «wangen genomen terwijl op wapens, oorlogsbehoeften en Carlistische vaandels beslag werd gelegd. Uit Frankrijk komt het bericht dat m den toestand van handel en nijverheid daar te lande eenige verbetering valt te bespeuren. Voorwaar een met veel voor komend geval in deze gedrukte tijden! Generaal Boulanger, de Minister van Oor lo«- die onlangs zoo dapper in de lucht heeft willen schieten, laat ook weer eens van zich hooren. Een zeker blad heeft gemeld dat de minister gezegd heeft het wordt tijd die Satansche staatkun de van verdediging op te geven en een aanvallende te volgen." Boulanger be weert dat hij gezegd heeft „met genoe gen bij de manoeuvres het welslagen niet alleen der verdedigende, maar ook der aanvallende manoeuvres te hebben gezien." Een Duitsch blad maakt er van, om de maat vol te meten, dat Boulanger van plan zou wezen, de ma noeuvres te eindigen met een plotsehn- gen aanval op Straatsburg en Metz. De Minister zal misschien in het vervolg maar niets meer zeggen; als er dan maar geen verkeerde uitlegging aan zijne stil zwijgendheid gegeven wordt! Get Engelsche Lagerhuis is begonnen aan Parnell's voordracht in zake de Iersche pachten; De heer Gladstone heeft gezegd dat hij er met tegen zou stemmen omdat het ontwerp een na tuurlijk gevolg was van het door de Regeering aangekondigd onderzoek of prijsverlaging invloed heeft op de pacht. De Regeering heeft daardoor toegege ven dat de pacht te hoog is en hulp toegezegd. Aan de arme pachters moest tot ""dien tijd verlichting worden ver. strekt. Andere leden kwamen met ar gumenten voor den dag die hen egen de voordracht zouden deen stemmen, juist zooals dat altijd gaat. Waarom ook anders T De nieuwe Onderkoning van Ierland de Markies van Londonderry heeft zyn plechtigen intocht in Dublin gedaan Hy en zijne gemalin zaten te paard. Beha ve van het Stadhuis wapperden van alle openbare gebouwen de vlaggen. Enkele burgers hadden ook de vlag uitgeste ken, een klein deel der bevolking juich te het echtpaar toe, doch de brommen de kreten van afkeuring en het gefluit dat het achter de troepen opeengepak te volk deed hooren, waren veel luidei bewezen duidelijk dat de nieuwe en uewez.cn uumei.jiv Onderkoning niet met algemeene vreug de werd ontvangen. In Ierland en voornamelijk te Belfast komen nog y na dagelijks ongeregeldheden voor waar bij telkens dooden en gewonden vallen. Na den afloop der troepenbewegingen rondom Straatsburg heeft Keizer Wil helm zich naar Baden-Baden begeven. De bevolking deed hem een hartelijk uitgeleide. Zeker uit blijdschap dat hy venrok De Kroonprins gaat nu in zijne plaats naar Metz. De Rijksdag heeft het handelstraktaat met Spanje goedgekeurd. Vooral bij het vernemen van het op roer te Madrid moet de haast waarme de het traktaat werd afgehandeld en goedgekeurd groot geweest zijn. In Bulgarije zijn de verkiezingen voor de groote Sobranjadat is de vergade rin«- die den Vorst moet kiezen, tegen 11 October a. s. uitgeschreven. Het vaandel der kadettenschool alsmede de vaandels der regimenten die aan het oproer tegen Vorst Alexander hebben deelgenomen, zijn in het openbaar vei— brand. De Grieksche Regeering is thans bezig alles in het werk te stellen om de nood lijdenden door de jongste aardbevingen, te helpen. Moeite noch kosten worden gespaard. Allen die het noodig hebben krija-en bouwstoffen om hutten op te slaan, ter beschutting tegen koude en re gen. De Koning heeft eene groote som gelds naar de geteisterde streken ge zonden.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1