B1 Bi Bi E Bi L A Bi 1>. GEMENGD NIEUWS. Z. M. de Koning heeft besloten, dat de gewone vergadering van de Staten-Generaal op Maandag 20 September a.s., namiddags ten één ure, in eene vereenigde zitting der beide Kamers wordt ge opend door een commissie van 's Konings wege, waartoe worden benoemd de ministers hoofden .van ministerieele departementen. Het verzoek om gratie, ten behoeve van mevrouw Bulkley ingediend, is door Z. M. den koning afgewezen. Volgens „het Vad." zal de regeeiing voor het volgende dienstjaar wederom de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel voor stellen. Naar het H. Dagbl. verneemt is door den Raad van State een zeer gewichtig advies gear resteerd over het regeerings-ontwerp tot voorzie ning in den toestand van de suikerindustrie in Oost-Indië. De minister van binnenlandsche zaken Overwegende dat, tengevolge van het overlijden van mr. S. Wybenga, eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Sneek; heeft bepaald le dat die verkiezing zal plaats hebben Dins dag 5 October e.k.; 2e dat herstemming, is die noodig zal geschie den Dinsdag 19 October daaraanvolgende. - Door de voorstanders van het algemeen stemrecht te Sneek, is, voor dat district candidaat gesteld de heer dr. Vitius Bruinsma, die deze keu ze heeft aangenomen. Naar men uit Groede aan de M. Ct. meldt zijn de werken, jl. Zaterdag door de stoomtram- maatschappij Breskens Maldeghem aanbesteed, jregund aan den heer H. Wienhoven te Schiedam, op twee na de laagste inschrijver. Woensdag werd door denzelfden aannemer een aanvang ge maakt met het leggen van den tramweg. Het is dus nu een gewichtige dag voor het district, een dag die met gulden letteren in de geschiedenis van het kanton mag worden geboekt, en een groote zelfvoldoening van den heer Gerritsen die, terzij gestaan door den heer H. G. Hammacher, in 1881 den .eersten stap deed om tot het doel te geraken, dat weldra bereikt zal zijn. Het prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft, nu verschillende leden van het Classicaal Bestuur van Harderwijk, in de vacante gemeenten van Kootwijk en Voorthuizen nog steeds wegieren te doen wat des kerkeraads is, een schrijven gericht aan eenige leden van dat Classicaal Bestuur, waarin wordt gevraagd, binnen 8 dagen een dui delijk antwoord te geven op de vraag„Behoort gij tot die leden van het Classicaal Bestuur, die weigerachtig zijn om in alle opzichten èn te Kootwijk èn te Voorthuizen te doen wat des Ker keraads is Wanneer geen of een ontwijkend antwoord in komt, zijn bedoelde leden van het Classicaal Be stuur opgeroepen om op 29 Sept. te Arnhem voor het Prov. Kerkbestuur te verschijnen. Op het eiland Zuid-Beveland bestonden vroe ger de zoogenaamde „musschengilden" waarvan ieder lid vërplicht was jaarlijks een zeker aantal musschen te dooden. Door de wet op de be scherming der vogels enz. hadden deze vereeni- gingen in den laatsten tijd geen recht van bestaan meer. Thans, nu het voor enkele maanden geoorloofd is de musschen te schieten, heeft de landbouw- vereeniging te Rilland haren Secretaris gemach tigd voor eiken musschenkop een halven cent te betalen. Men hoopt door dezen maatregel het aantal de zer „straatjongens onder de vogels" aanmerkelijk te verminderen. De Groothertog van Saksen-Weimar Eise nach heeft Donderdagmiddag half een een bezoek gebracht aan Z. M. den Koning op Soestdijk. Hij werd door den Koniug en diens gevolg met drie hofrijtuigen van het station Baarn afgehaald en te 3 uren weder op dezelfde wijze uitgelegd. De ontvangst was zeer hartelijk. AXEL, 17 September 1886. „De Temschenaars treffen het keurig vandaag" was hier Maandagmorgen de algemeene inleiding van de gevoerde gesprekken, 't Was dan ook prachtig weer dien dag. Zooals was aangekon digd arriveerde het muziekgezelschap „St. Cecilia" van Temsche alhier met den trein van 9,08. Dat gaf dadelijk eene heele drukte, zoo'n kleine zes tig muzikanten en een groot getal eereleden met hunne dames, 't Was dan ook geen wonder dat heel Axel in een oogenblik in rep en roer was. Met het prachtige vaandel dat met eene massa medailles prijkte, voorop, trok men de gemeente binnen onder het uitvoeren van schoone muziek stukken. Den Burgemeester werd vervolgens eene sere nade gebracht bij welke gelegenheid de Bui ge- meester van Temsche het woord voerde en op hartelijke wijze door onzen Burgemeester werd beantwoord. Door beide heeren werden wooiden gesproken, die het hart goeddeden van alle aan wezigen, zoowel Zuid- als Noord-Nederlanders. Deze woorden en het verder verblijf van het ge zelschap alhier getuigden dat de verbroedering van Nederland en België niet eene ijdele klank is, maar wel degelijk bestaat en vooral bij gele genheden als deze volkomen in het licht gesteld wordt. Nadat herhaaldelijk nog het Wien Neer- landsch bloed ten gehoore was gebracht, ver spreidde zich het gezelschap door de gemeente, zoodat weldra van alle zijden de tonen der muziek ons tegenklonken. Hier danste men, daar zong men, ergens anders liep weder een troepje spelen de door de straten, koitom, Axel was zoo maar op eens in eene feestvierende gemeente herscha pen. En de Axelaars deden dapper mee, dit zij tot hunne eer gezegd en zij toonden dat waar gulle vroolijkheid den toon voert, zij gaarne en onbeschroomd het hunne bijdragen om de pret nog grooter te maken. Geen wanklanken werden dan ook vernomen, alles was vrede, alles was plezier Jammer vonden daarom velen het dat het uur van scheiden zoo spoedig gekomen was. Met den trein 7an 1 ure vertrokken de vroolijke Temsclienaaro naar Ter Neuzen, zeer voldaan over het kortstondige verblijf in onze gemeente. En dat zij het hier naar hun zin gehad hebben, be wezen duidelijk de uitroepen mi iden op de markt te Ter Neuzen van „Vivat AxelNu, wij op onze beurt stellen daar gaarne een welgemeend „Vivat Temsche tegenover. Des avonds met den trein van 6,12 passeerden zij het station alhier, waar een groote menigte verza meld was, om de plezierreizigers nog een hartelijk Vaarwel en een niet minder hartelijk „tot weer ziens" toe te roepen. De collecte voor de scholen met den bijbel, bracht dit jaar in deze gemeente ƒ170,51 en ten vorige jare ƒ168,417a op. De Heer Commissaris des Konings in Zee land is voornemens op Woensdag 22 Sept. a.s. des voormiddags ten 9 ure deze gemeente te bezoe ken. Overslag. Eenige ingezetenen onzer gemeente hebben reeds langen tijd, reikhalzend uitgezien, om, hier evenals op de naburige plaatsen. Zuid- dorpe en Koewacht, eene visschersmaatsChappij te zien verrijzen. Door hunne ijverige pogingen is het dan eindelijk gelukt, tot dit doel te ge raken. i Jl. Dinsdag had de eerste kampstrijd plaats onder de leden der Vereeniging „De Palingen," tot wier deelneming zich een 25 personen had den aangeboden. De eerste visch en ook het grootste getal visschen werd gevangen door den heer H. Gijsel. Naar men verder verneemt zal eerstdaags een algemeene kampstrijd door gemelde maat schappij worden uitgeschreven. Wij hopen dat door het wijs bestuur van den President, den heer A. van Megroot, deze ver eeniging spoedig met hare zusters, op genoemde plaatsen zal kunnen wedijveren. Jl. Maandag heeft de heer David Tob. Bamberg de vriend der Nederlandsche kinderen, die zoo dikwerf ook de ouderen een aangenamen avond bezorgt, eene voorstelling in de edele goochelkunst gegeven, zooals hem zijn levenlang nog niet was overkomen. Uit slechts drie personen bestond zijn pu bliek. Maar deze drie waren de Koning en dj Koningin der Nederlanden en prinses Wilhel- mina. In eene zaal van het lustslot Soestdijk de heer Bamberg zijne tafel gereed gemaakt, ei op vrij grooten afstand stonden de stoeletj waarop de toeschouwers plaats namen. Na een korte inleiding trok de hofprestidigitateur zijne handschoenen uit, die fluks spoorloos verdwenen Dit maakte reeds dadelijk indruk op de kleins prinses en toen de heer Bamberg zijn behenft gen toer in hare onmiddellijke nabijheid hi herhaald, was het ijs gebroken; de tafel wei) naderbij gezet en van zeven tot bijna negei uur hield de kunstvaardige goochelaar de drie toeschouwers bezig. H. H. M. M. leenden daar bij gaarne den heer Bamberg de hulp, die elk goochelaar van zijn publiek noodig heeft, en prinsesje amuseerde zich kostelijk. „En" - 'zei de Koning, toen de voorstellij was afgeloopen „moet je nu mijnheer Earn berg niet eens bedanken „Dank u wel, mijnheer Bamberg", zei kleine den kunstenaar de hand gevende. Ei daarop zich omkeerende naar haren vader: „He, Papa, ik heb zoo'n plezier gehad!' Deze avond gaf den heer Bamberg een voldoening, die zijn talrijke oudere en jonger vrienden en vriendinnen hem gaarne gunnen. L. K. - Wat een aardappel kan opleveren, wan neer grond, weder en pootsoort gunstig zijn die ne het volgende Zekere Van der Haak te Astreek bij Compasveen, pootte voor twee jaar een aarda pel (jam), welke eene opbrengst gaf van 195, ter wijl die aardappelen, het volgende jaar, weder om met zorg gepoot met groote tusscbenruin ten (op breede rijen), eene hoeveelheid van tws en een half mud opleverden. - Een bedelaar, die wederom opzending ral het gesticht te Veenhuizen als Kolonist ver langde, liet onlangs bij een schoenmaker I Heerenveen een paar hakken onder de schoe nen zetten en gaf hem een tienguldenstuk ol dat in zijne tegenwoordigheid in den hak verbergen. Hij had dan later, omdat hun daar bij huna komst hun geld wordt afgenomen, nog iets i eene versnapering te koopen, meende hij; wal in die hakken zou niemand het zoeken - Een molenaarsknecht uit Kooga. d. Zaai P. G. genaamd, die op den molen de Will man te Zaandijk werkzaam was, heeft, naarl: zegt „uit aardigheid", een pistool gelost op ea schildersknecht d. V. aldaar. Laatstgenoemd werd in het gelaat getroffen en zal waarschpl lijk zijne beide oogen moeten verliezen. Hij i 1 ter verpleging overgebracht naar het gesticj voor ooglijders te Amsterdam. - Te Deventer brak Dinsdagavond een 1 weder los. D6 bliksem sloeg in het dak van een bewoond door den spekslager G„ in de Noordl bergstraat. Eenige pannen werden weg -"' doch brand werd niet veroorzaakt. De bliksem baande zich een uitweg op stra tusschen eenige daar staande personen. E mand werd getroffen. - Te Vlissingen berekent men, dat er jaar 8000 zeebaden genomen zijn, een n cijfer voor de jonge badplaats. - In het Zuiden van Limburg, zijn dooit 1 jager W. Yincken te Mechen (Wittem) W reëen in 2 schoten gedood. Zij hadden eèl wicht van ruim 30 kilo elk.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2