No. 77. Zaterdag 18 September 1886. Jaai'g. C>e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, BUITENLAND. -eegia**- .J Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederlob; voor België 60 cent; het laatste echter hij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De vroegere Vorst, thans veder Prins Alexander heeft een hartelijk afscheid genomen van zijne trouwe Bulgaren. Thans bevindt hij zich weder te Ju— genheim op het slot Heiligenberg te midden zijner familie. De ontvangst van de bevolking aldaar was allerhar telijkst. Het was dan ook de bijna verloren gewaande zoon die terugkwam. Zijne moeder ontving hem met heete tranen van dankbaarheid. Sedert hij den Bulgaarsclien troon beklom, had zij altijd gezegd, dat ze geen rustig oogenbhk zon hebben, eer ze haar zoon weer bij zich had. Zij was de eerste, op wien hij toekwam; toen omarmde Alexander zijn grijzen vader en ver volgens ai zijn medegekomen broeders en zusters, 't Was een roerend fami lie-tafereel, gelijk het een heerlijk oo— genblik voor den teruggekeerden zoon meet geweest zijn, toen hij met de zijnen de gereedstaande rijtuigen be steeg en men zoo tegen het vallen der avond—schemering het schoone dorp binnenreed, welks huizen allen versierd waren en welks bevolking hem met een gejuich ontving, dat liet klokgelui schier overstemde. Weldra zal de groo te vergadering bijeenkomen om een opvolger voor den braven Alexander te kiezen. Al is deze herkiesbaar, zoo zal de keuze toch niet op hem vallen, ■Migezien alsdan weder moeilijkheden met Kus land te wachten zijn. Als can— didaten worden genoemd Prins Walde— mar] van Denemarken een zwager van den Russischen Alexander en van den Prins van Wales en Hertog Alexander van Oldenburg. Deze laatste is de man die door Rusland gewenscht wordt en daar de algemeene stemming voor overleg met Rusland is, heeft zijn can— ditatunr wel kans van slagen. De Heer Gladstone, die in Beyeren dapper aan het bergklimmen is ge weest. keert naar Engeland terug om aan de beraadslagingen over Darnell's wetsvoorstel in zake de Iersche pach ters deel te nemen. Parnell wil nl. de pachten verlagen daar de waarde der verschillende landbouwproducten, sedert de pachten bij de wet bepaald zijn geworden, zoo verminderd is, dat het onmogelijk voor de Iersche boeren is, thans de toen vastgestelde pachten te betalen. Gladstone zal de Ieren helpen en er bestaat hoop dat het wetsvoor stel zal aangenomen worden. In Ier land zelftwordt het er niet beter op. Gevallen van boycotten en geweldda digheden znn weder aan de orde van den dag. Men leze slechts Een a- gent van den Markies van Ely, de Heer Taylor, over wien het banvonnis der Nationalisten is uitgesproken, kwam onlangs te Waterford met zijn vrouw op een stoomboot om naar Duncannon te varen. Maar nauwelijks had hij zich vertoond, of al de 60 passagiers haast ten zich weer aan wal te komen, zoo- dat de Heer Taylor en zijne vrouw op de boot het rijk alleen hadden. De gevluchte passagiers werden nu door nationalisten kosteloos met rijtuigen vervoerd en gehuisvest. Bij Caledon zijn gerechtsdienaren, die vee in beslag genomen hadden, door een bende met zeisen en hooivor ken gewapende mannen aangevallen en beroofd van de runderen welke zij mee voerden. Te Woodford heeft een menigte mannen op de hoeven van de uitgezet te pachters al het graan gemaaid en weggevoerd, zonder dat de bewakers daarvan iets bemerkten. Tusschen Ennis en Tulla, in het graafschap Limerick zijn een groot aan tal landheeren geboycott en moet de politie buitengewone maatregelen ne men om hen te beschermen. Keizer Wilhelm, de Keizerin de Kroonprins en een geheele stoet van Duitsche Vorstelijke personen bevinden zich te Straatsburg om de groote ma noeuvres in den omtrek dier stad bij te wonen. De ontvangst aldaar was van de zij de der Duitschers hartelijk, van de El— zassers vrij koel, maar toch niei on vriendelijk en vol eerbied. Het Beierse he leger zal weldra eene groote verbetering ondergaan. Al de manschappen zullen worden voorzien van eene Pruissische piekmuts (pickel— liaube) met het Beiersche wapen voor zien ter vervanging van den rupshelm (raupenhelm). Natuurlijk zal het leger door deze reusachtige verbetering on eindig veel moediger en dapperder wor den. Van de KoninginRegentes wan Spanje werd eenige dagen geleden ge zegd, dat zij lijdende was aan longont steking, dezelfde ziekte waaraan de Ko ning is overleden. Thans echter wordt de toestand harer gezondheid uitmun tend genoemd. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Hertog van Sevilla, die wegens zijn ge welddadig optreden ten paleize naar Mahon (eiland Minorca) verbannen werd, van daar ontvlucht is, en de Fransche havenplaats Cette heeft weten te berei ken. De Burgemeester van de Spaansclie stad Algesiras is ernstig gewond bij een op hem gemunten dynamiet-aanslag. De schuldige is reeds in handen der justitie. De Choleraberichten uit Italië begin nen minder ongunstig te worden. Het aantal gevallen is in de laatste drie weken 60 percent minder geworden. Overal worden krachtige maatregelen genomen om de ziekte in haren loop te stuiten, met het gunstige gevolg, dat thans op bijna alle plaatsen eene zicht bare vermindering der gevreesde cho lera valt waar te nemen. Op verscheidene plaatsen zijn weder schokken van aardbeving gevoeld, waar door groote schade is aangericht en vele duizenden menschen in de open lucht kampeeren. Een Engelsch geleerde die er ook iets van wil weten, schrijft de aardbe vingen toe aan den invloed van de maan. Er schijnt echter nog niemand met zij ne gevoelens in te stemmen en het zou best kunnen dat velen hem met zijno hooge geleerdheid „naar de maan" wenschen. Bij de vermoeiende oefeningen van het Oostenrijksche leger in Galicië, zijn verscheidene soldaten en een aantal paarden door de overgroote hitte ge storven. Ook het Arabische lievelingspaard van den Keizer is bezweken.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1