GEMENGD NIEUWS. overlieten. Toen wij 's morgens bij het eerste begin den brand aanschouwden, Waren de vlammen op twee plaatsen te gelijk, en verbaasden wij ons dat de vlam van uit den zijvleugel onmiddellijk in de groote kap was gekomen. Dit had niet kunnen plaats vinden, indien de scheidsmuren hadden doorgeloopen en de kappen van elkander waren gescheiden. Wat blijkt echter? dat de kap or er de geheele lengte van 123.50 M. open w£fs, en men van de eene zijde den anderen kant kon zien. Voor niemand uwer is het dus meer twijfelachtig, dat de vlam, die uit de kamer waar de brand ontstond, de houten lift, welke een hoek der kamer innam, aantastte, en door deze lift den zolder bereikte, hier in deze tochtige ruimte onmiddellijk over het geheele gebouw was ver spreid en den koepel in lichtelaaie zette. Waren dus de kappen onderling gescheiden geweest door de opgaande scheidsmuren en de deuran van ijzel de brand had zich slechts tot een klein deel van het gebouw beperkt, en de waarborg voor men schenlevens waie oneindig grooter geweest. Hebben wij thans voldoende aangetoond, hoe het mogelijk was, dat dit groote gebouw in weinio- tijds op alle plaatsen tegelijk Brandde, nu willen wij bewijzen, dat de totale vernietiging ware voorkomen, indien de constructie steviger en so- lieder geweest ware. Om dit te doen, geven wij de navolgende gegevens Bijna alle binnenmuren, welke niet van af de fundeer ing zijn opgetrokken, waren geconstrueerd op houten binten, en het meerendeel hiervan waren hooinmren geconstrueerd van houten richels met riet De muren der gangen op de bovenste étage waren opgetrokken van een halven steen en wegens geringe stabiliteitopgemetseld tusschen houten, stijlen en leggers. Boven de eetzaal bevonden zich twee-en-twintig kamers, welke allen waren gemaakt van hooimu- ren, geplaatst op houten binten vandaar dan ook. dat de zijmuren, onmiddellijk toen de houten bin ten waren verbrand, naar buiten omsloegen. Met minder dan 41 kamers in het middenge bouw alleen, waren gescheiden door houten scheidsmuren, staande voor het meerendeel op houten binten. Dè terrazovloeren in de gano-en waren gelegd op gemetselde trogwelfjes tusschen houten binten. Zelfs de marmeren hoofdtrap steunde geheel op een houten geraamte, terwijl alle andere trappen van hout waren geconstrueerd. Het zal nog maar weinig gebeurd zijn, dat van een verbrand gebouw zoo weinig zal over schieten, als hier het geval is, daar bijna alle muren aan de zeezijde zijn ingestort, weike oor zaak ligt in de geringe onderlinge vei binding met gemetselde muren. Wij kunnen thans aannemen, dat, ware in het gebouw minder hout geweest, en dit materiaal door steen en ijzer vervangen, de vlammen min der voedsel hadden gehad, dan thans in dit hout bosch. De groote schuld heeft men willen werpen op den onvoldoenden toestand der waterleiding, we gens de te lage drukking en op de onvolkomene inrichting der brandweer, - dit alles is zeker te betreuren. Doch wij zijn vast overtuigd, dat de best in gerichte brandweer hier weinig meer had kunnen verrichten, en ook het gebouw niet kunnen spa ren. Ware deze brand 's nachts ontstaan en had hij een tal van menschenlevens gekost dezelfde paniek had zich in en buiten den lande van allen meester gemaakt. Overal kwamen, 11a den brand in het Ring- theater, alle mogelijke voorzorgen voor brand in schouwburgen en werden wetten gemaakt op de inrichtingen. Wij hopen, dat ook deze les ten gevolge moge hebben, dat aan de inrichting van hotels en aan hunne samenstelling de meest mo gelijke aandacht worde geschonken en de Regee ring ook niet' zal achterblijven grondig onderzoek iii te. stellen daar, waar zoovele menschenlevens o]4 het spel stonden, - waarin zooveler belano-en •waren betrokken. Wybenga, advokaat te Sneek, is plotseling te Har- lingen overleden. - Het 10 jarig bestaan der Rijks-Landbouw school te Wageningen is deze week feestelijk ge vierd. De Wed. J. O. Massee en Zoon te Goes, werd met den tweeden prijs bekroond voor stoom- dorschwerktuigen, op de landbouw tentoonstellino- te Goriuchem gehouden. AXEL, io September 1880. w— Het oudste lid der Tweede Kamer Mr. S. Naar men verneemt is de Harmonie Maatschap pij van Temsche voornemens op Maandao- 13 bept. a. s. een uitstapje te maken naar Ter Neu zen en zal alsdan in onze plaats eenige uren den voormiddag vertoeven. Koewacht, 7 Sept. Heden vierde onze o-emeeu- te feest. Het was dien dag 60 jaren geleden dat de heer Antonms de Pou, alhier voor het eerst zjjn ambt als koster der R. C. Kerk aanvaardde. Die dag is voor onzen trouwen dorpsgenoot dan o„k riet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds in den vroegen morgen wapperde de nationale drie kleur van onderscheidene gebouwen terwijl menig vreugdeschot in den vroegen morgenstond o-elost werd, tot teeken dat die dag eene buiteno-ewone dag zoude zijn. Het was omstreeks half acht, toen de stoet zich vormde, om den Jubilaris aan zijne wonino- af te halen. Men zette zich in beweging en de gan- sche optocht bestaande uit: 1. Doelschutters en Leden der Duivenmaatscliappij, 2. Gilde der Boog schutters „St. Sebastiaan" 3. Gilde van St. Am- brosius, 4. De Onderwijzers der O. L. School 5 en 6. Leden van den Gemeente- en Korkeraad' 7 Kinderen en verdere Bloedverwanten van den Ju bilaris, 8. Maagdekens, 9. De E. A. Heer Bur gemeester en Kerkmeester, 10. De zano-ers van het Koor en ten slotte eene tallooze "menio-te ieestgenooten en belangstellenden, hield eindelijk aan de nette, voor de woning van den Jubilaris opgerichte eerepoort stil. De Zangers van het Koor hieven een toepasselijk lied aan; menige jubelkieet steeg op en alom heerschte groote en buitengewone -geestdrift. Daar verscheen eindelijk de lang in spanning verbeide Jubilaris, die door een daverend hoera verwelkomd werd er daarna bij den E. A, Heer Burgemeester en Kerk meester plaats in den stoet nam. Thans werd hem een mooi bouquet geschonken, waarna de optocht koers zette naar het kerko-e- bouw alwaar op dhn te volgen, weg overal bloemen waren gestrooid. In de kerk aangekomen, nam de Jubilaris plaats in de voor hem voor het hoorral- taar staande bestemde eerezetel plaats, alwaar hem door den Z. E. W. Heer Pastoor in eene korte, do.ch niet minder roerende toespraak geluk gewenscht werd. Ter zijner eere had hierop een mis plaats, ter wijl hem na het verlaten van het kerkgebouw eenige prachtige geschenken aangeboden wenen. Weder trok men stoetsgewijs naar zijne woning terug, alwaar de E. A. Burgemeester hem harte- Iqk geluk wensckte terwijl ook de heeren Joh, Baert, Ph. Baert en Al. de Dauw hem hunne ge- lukwenschen aanboden. Zichtbaar aangedaan be antwoordde de grijsaard de toespraken zooeven tot hem gericht terwijl menige hoera door de luclit weergalmde. Aan den feestmaaltijd welke Z. E. aangeboden werd, wisselde men menig hartin- woordje, terwijl buiten oprecht feest werd gevierd" tot m den laten avond, toen ieder in vroolijke stemming huiswaarts keerde. Wj hopen dat de Jubilaris nog langen tijd in ons midden mag voortleven, de vriendschapsband tusschen hem en de Koewachtenaren innig ver bonden moge blijven en dat zijn verdere levens dagen hem tot genoegen, en hij den gemeente naren tot een waar sieraad moge strekken. Overslag, 7 September. In de op heden ge houden raadsvergadering is tot wethouder be noemd de heer A. Govaert en tot Ambtenaar van den burgelijken stand de heer D. B. Wael- put wethouder, beiden ter vervanging van den heer F. Apers. Bij den slager, Ch. Gijsel alhier is hl. Don derdag een varken voor de aanstaande kerirt geslacht, wegende 352 KG. Het spek op da rug was ruim 18 cM. dik. Het bestuur van den cal. polder Memvi Neuzen besteedde Donderdag namiddag publiel aan, het uitvoeren van werken tot oeververdt diging van bovengenoemden polder, waarvoa het minst was ingeschreven door P. A. Yan Yelde te Ter Neuzen voor ƒ21,270. - Naar aanleiding der woorden van 2 Kro nieken 6 vers 40, werd jl. Zondag, de nieuwi Kerk der Ned. Herv. Gem. te Ter Neuzen ds. A van Yeen, predikant aldaar, plechtig gewijd. Dit fraaie gebouw met zijn daarbij behoord den toren, is door den energieken architect, heer E. G. A. Fol, te Rotterdam en door u« flinke bouwconstructie van den heer C. Maters, te "V lissingen, tot een sieraad der gemeente ver heven. - Dat tiet aan treffende daden bij den brand van het Kurhaus te Scheveningen niet ontbroken heeft, blijkt uit het volgende Den portier van het „Hotel Continental" nl] werd door een dame, die uit het brandend Kur haus gevlucht was, ƒ500 belooning aangeboden] wanneer hij een koffertje van haar kamer wilde halen hij weigerde mevrouw Mannstadfl miste nog een harer kinderen, dat de brave mad met levensgevaar uit bet brandend hotel redde] - Men schrijft' uit Delft: Een buitengewone neus. Het is dikwijls gel zegd en zal nog dikwijls herhaald worden dat het gebruik van vreemde woorden eene verkeerde gewoonte is, welke, onder meer bedenkelijke ge volgen, de Nederlandsche taal voor menigeen onverstaanbaar maakt; een gevolg, dat zeker eed der bedenkelijkste te achten is en soms iemandi ieelyke parten kan spelen. Een onzer stadge-j nooten kan hierover meepraten; ziehier zijne er-, varing1 Zooals op vele plaatsen, hebben de leden der] sociëteiten het recht om, onder, zekere voor waarden, een niet-lid te introduceeren; een den leden maakte van dat recht gebruik, schreef op] de gebruikelijke wijze den naam van den te mtodruceeren persoon in het mtroductieboek en voegde achter den naam het woord Extra* neus1." Nieuwsgierig als hij was, moest een jonkheer] dadelijk weten wie de geïntroduceerde was; hij j las en herlas en kon zijne verbazing niet onder- drukken over het woord „extraneus," dat hij aan zag voor „extra-neus"; hij nam den neus van den geïntroduceerde in oogenpchouw, doch, kon niets bijzonders aan dien neus ontdekken,' zoodat hij meende, dat hier aan eene vergissing i te denken viel; hij deelde zijne meening aan een der commissarissen mede. De commissaris, een ingenieur, de omstandig-] heden :n aanmerking nemende, voelde dat aan de lezing van onzen jonkheer iets haperen moest; i hij kon echter zoo dadelijk de ware beteekenis van het woord „extraneus" niet aangeven om den jonkheer van zijne dwaling te overtuigen;,] hij had wel eens gehoord van een „extranea," maar toen gold het eene dame die, als zijnde! zonder middelen van bestaan, over de grenzen] werd gezet en de uiterlijke teekeningen van den geïntroduceerde waren te geteekend, om niet tot de overtuiging te komen, dat hier van een ver- j momde dame geen sprake kon zijn; toch was! die dame liet middel, waardoor* onze jonkheer, J de beteekenis van het woord „extraneus" te' begrijpen kreeg. Commentaar is overbodig voor de bewering, 1 dat het. gebruik van vreemde woorden buiten' I sporig is; het gaat toch te ver, indien een jonk-| heer, die gerekend kan worden zich in de con-| versatiekringen te kunnen bewegen, zoover den fl bal misslaat, dat, hij, zonder tegenspraak, een 1 mal figuur maakt.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2