Zaterdag 11 September 188(>. 2e Jaarg*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nkdïei a.'n d voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Verbazend veel is in de laatste dagen gesproken en geschreven over de zaken in Bulgarije. De laatste berichten mel den dat vorst Alexander nu tocli af stand van den troon heeft gëdaan. De Russische beer heelt dus zijn zin gekre gen en Duitschlantö Xu ja, Duitschland heeft in deze zaak zulk eene raadsel achtige houding aangenomen, dat het niet valt te betwijfelen of het verheugt zich in stilte over dezen loop der zaken. Engeland is er alles behalve mede in genomen. Men weet dat de Lut en de Kus elkander niet al te best zetten kunnen, zoodat deze zoogenaamde zege praal van Rusland een doorn in hei oog van Engeland is. 't Is dan ook erg vreemd dat om des lieven vredes wille zoo maar klakkeloos door de mogend heden de grofste onrechtvaardigheden van den brutalen Rus worden toegela ten. Zijn er dan geen mogendheden meer, die nog wat te zeggen hebben? Moet Rusland de baas worden en de eerste viool in Europa gaan spelen Een prachtig vooruitzicht! De tijden waarin het recht van den sterkste gold zullen dan weder aanbre— ken. Verpeutert een kleintje het dan ook nog zoo weinig, men zal hem ivel weten te vinden en het oude spreek woord zal ten volle bewaarheid wor den De spin die weeft haar net om vliegen in te vangen De grooten gaan er door, de kleintjes blijven hangen. Dat is nu een voorbeeld hoe het te genwoordig soms in de groote wereld toegaat. De lagere klassen der maat schappij, met name de werklieden en daaronder natuurlijk de sociaal—demo craten hebben deze week ook wreder ruimschoots stof tot spreken gegeven. Het internationaal werklieden—congres te Parijs heelt zijne werkzaamheden geëindigd. Op dit congres werden be sluiten aangenomen omtrent het verbod van arbeid voor kinderen beneden de 14 jaar, het bepalen van een normalen arbeidsdag van 8 uren, over de verdien sten, enz. Verder werd door het con gres nog een besluit aangenomen waar bij afschaffing geëischt werd van alle wetten in ivelk land ook, welke de ar beiders van verschillende natiën ver hinderen, zich te vereenigingen. In 1889 zal het eerstvolgende congres ge houden worden en dan zal daaraan eene internationale arbeiderstentoonstel ling verbonden zijn. Ook al tentoon stellen, dus Bij het feestmaal, dat het congres besloot, bleef een groot deel der gasten onverzadigd, daar men maar op 300 of 400 personen gerekend had en het aantal hongerige congresliefheb bers niet minder dan 700 bedroeg. De sociaal—democratische federatie te Lon den heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op samen werking tot verspreiding der beginse len, die de bond voorstaat. De winter staat weer voor de deur - heet het - met honderdduizenden zonder vooruitzicht op werk, en niettegenstaande alle pogingen is door de Regeering niets gedaan. Regeeringshulp dat is het eenige waarop het geheele manifest neerkomt. De Regeering toont echter wreinig in stemming met de moeilijk uitvoerbare plannen der federatie en weigerde de zer dagen zelfs de partijhoofden te ont vangen die een afschrift van de be sluiten der bijeenkomst kwamen aan bieden. Te Corunha zijn ernstige ongeregeld heden voorgekomen tengevolge van het heffen der belastingen. De oproer makers plunderden het huis van den pachter, verbrandden zijne boeken en papieren en staken ook de huizen in brand. De gendarmes te paard kwa- men tusschenbeide, waarbij drie gen darmes en vele muiters werden ge kwetst. Den volgenden dag werden de ongeregeldheden herhaald, doch toen ondersteunden de soldaten de politie. Een officier en drie soldaten werden gewond, terwijl een der oproermakers werd gekwetst door eendynamietpatroon. Te Barcelona hielden een honderdtal aannemers eene vergadering waarin juist besloten was de eischen der vrerksta— kende metselaars at te wijzen, toen plotseling onder de tafel, waarom de aanwezigen zaten, eene geweldige ont ploffing plaats had, zooals bij onder zoek bleek van eene met buskruit gevulde ijzeren buis. Verscheidenen der aanwezigen wrerden gekwetst, waar onder drie ernstig. In verband met deze ontploffing hebben 47 arrestatiën plaats gehad. Ook in de dorpen rond Barcelona is het werk gestaakt. In een ander gedeelte van Spanje werd de be volking in angst gebracht door eene geduchtige sprinkhanen—plaag. Zelfs is dicht bij Valencia een kind door een zwTerm sprinkhanen overvallen en gestikt. De provincie Malaga is door eene aardbeving geteisterd, doch ge lukkig slechts in geringe mate. Ook in het Zuiden van Griekenland en in Amerika zijn weder aardbevingen voor gekomen, welke den angst onder de bewoners opnieuw7 hebben aangewak kerd. In de nabijheid van Napels is plotseling de cholera met groote he vigheid uitgebarsten. In de Belgische katholieke bladen begint zich eene neiging te openbaren tot het invoeren van algemeen stem recht. Verscheidene met het ministe rie Beernaert in betrekking staande bladen, als het Journal de Bruxelles en de Impartial, betoogen het onhoud bare van het tot twTee percent der bevolking beperkte kiesrecht; het wen- schelijke" voor de Regeering om toe te geven aan de eischen van den tot bewustzijn gekomen arbeidersstand en hem staatkundige rechten toe te ken nen, enz. Door sommigen worden de ze redeneeringen niet recht vertrouwd en beschouwen ze als eene poging om socialisten en radicalen met mooie woorden in slaap te wTiegen. Zeker is het evenwel, dat de zaak van het algemeen stemrecht, na' de zoo rustig afgeloopen betooging van 15 Augustus vele aanhangers gewonnen heeft. In bet jongste nummer van het Bouwkun dig Weekblad komen eenige beschouwingen voor- van een ooggetuige over den brand in het Kur- haus te Scheveningen. Daarin leest men o. a. En vragen wij ons thans af waar ligt de oorzaak dat een gebouw van 123,50 M. leng te, bestaande uit middengebouw, twee zij- en twee eindvleugels, binnen twee en een half uur totaal in de asch is gelegd Hierover zoo veel mogelijk licht te verspreiden, is de bedoeling van ons schrijven, en waarin wij met leedwezen constateeren, dat èn inrichting èn constructie van het gebouw veel te wenschen

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1