Handelsberichten. Aan een particulier schrijven uit den Oranje "Vrijstraat is het volgende ontleend De zaken waren' in den laatsten tijd zeer gedrukt, doch thans gaat er weder een licht voor ons op. „Goud, Goud is thans weer het algemeen ge roep. Evenals 14 jaren geleden ieder naar de diamantvelden snelde, zoo is thans weer op de goudvelden van Transvaal het oog gericht door allen, die werkeloos zijn. „Ieder die er heengaat gaat met de vaste overtuiging, dat voor hem thans de gouden eeuw is aangebroken. In het verschiet lacht hem als het ware de weelde toe, die het bezit van een millioen kan verschaffen. Doch het zullen illusiën blijken te zijn. Dat er goud is staat vast, maar of ieder de middelen bezit om de mijnen te bewerken, is een andere vraag, die natuurlijk slechts de ondervinding zal kun nen beantwoorden. Ik voor mij houd het er voor, tenzij men alluviaal goud vindt, dat ve len, die er thans heen gaan, binnen korten tijd, zullen terugkeeren, veel wijzer, maar ook veel armer. Een zwager van mij heeft een dag of wat geleden zijn aandeel in een goudmijn voor ongeveer 25.000 pd. st. of 300,000 verkocht. Een aardig sommetje. Het wordt ondersteld een rijke mijn te zijn, doch ik geloof dat mijn zwager verstandig deed door zijn aandeel te verkoopen. „Ik heb ook eenige aandeelen in een mijn, doch wij weten nog niet of er goud in voldoen de hoeveelheid in is. Ik wil hopen dat het goed uitloopt. Alleen ben ik bevreesd dat door het geroep, dat thans overal opgaat, vele jonge men- schen hun betrekkingen zullen neerleggen om naar de goudvelden tc gaan en daar te onder vinden dat, tenzij zij kapitaal- bezitten, zij hoe genaamd niets doen kunnen en misschien in groote armoede gedompeld zullen worden. Men heeft voor machines alleen zoowat een 5000 pd. st, of ƒ60,000 noodig, behalve nog werkloon en andere uitgaven. Een man met kapitaal kan dat thans in zeer korten tijd in Transvaal verdubbelen, mits hij nevens zijn kapitaal ook wat gezond verstand fcebrenge Tegenwoordig worden in de omstreken van ■oor veel adders en slangen aangetroffen paenigvuldiger dan, naar menschenheugenis, ooit te voren. In een huisgezin in dien omtrek is lezer dagen eene adder in het bed gevonden. In verband hiermede kan het zijn nut hebben te vermelden, dat cognac, rum of brandewijn, in grooto hoeveelheden gebruikt, een der beste tegengiften is tegen een adderbeet. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van Dinsdag 31 Augustus. Voorzitter de heer Jhr. Mr. J. H. -J. Quarles Ivan Ufford. Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dix- iöorn, De Feijter, Van Hoeve, Jansen van Ro- zendaal, Van Overstraten Kruijsse, Oggel, Van Ree, Van Vessem en Wolfert. Afwezig de heer Van Fraaijenhove. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerking goedgekeurd, r Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten van Zeeland waarbij op het verzoek van C. F, Buningh te Axel, tot wijziging van zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag afwijzend was beschikt. De Voorzitter vindt de regeling van den Hoofdelijken Omslag dan ook zeer moeilijk en meent dat eene nieuwe verordening wel wenschelijk zou zijn. De heer Van de Ree merkt aan dat Ged. Staten elk jaar aanmerking hebben op den Hoofdelijken Omslag, terwijl de heer Oggel het moeilijke aanwijst van een jaar- lijksch inkomentaxe. De Voorzitter zegt dat in Den Haag een zeer gemakkelijke regeling is voor hen die op iets reclameeren. De Hoofde lijke Omslag is aldaar verdeeld in 4 klassen, ui. voor huurwaarden, meubilair, haardsteden en dienst- en werkboden en wordt voor een vas te som bepaald. De heer Kruijsse zegt hierop dat het aantal reclamanten van den Hoofdelij ken Omslag zeer weipig is, zoodat met het oog daarop de percentsgewijze vaststelling, onnoodig is. De Voorzitter stelt alsdan voor, de reclame van C. F. Buningh in handen van Burg. en Weth, over te geven, ten einde een onderzoek in te stellen en dan verslag uit te brengen in de volgende vergadering. Met algemeene stem men wordt dit voorstel aangenomen. Nog was ingekomen een schrijven van de Prov. Staten van Zeeland, betreffende den ligger van de wegen en voetpaden in de gemeente Axel. Alsnu is aan de orde, de overlegging van de gemeente-rekening over 1885, welke gesteld was in handen van de heeren-De Feijter, Dieleman en Van de Ree. De heer De Fèijter stelt voor dit punt in een besloten vergadering te behan delen; op dit voorstel wordt afwijzend beschikt, waarna de rekening den Raad in de openbare zitting ter goedkeuring wordt aangeboden en zonder aanmerking wordt zij goedgekeurd. Hierna wordt de begrooting van het alge meen Burgerlijk Armbestuur door de heeren Van Hoeve, Van Vessem en Jansen van Rozen- daal den Raad aangeboden. De heer Van Ves sem maakt de opmerking, dat zekere Johan nes Van den Bos, oud 9 jaar niet naar school gaat en schadeloos op de straat loopt. Spreker brengt het voorstel van het alg. Burg. Armbe stuur ter tafel nl. om hem te laten vaccineeren, waarop de heer Kruijsse zegt dat hij daarom toch niet ter school zou gaan, waarom hij meent dit maar op zijn beloop te laten. Met algemee ne stemmen wordt hierop de begrooting aange nomen. De begrooting voor het dienstjaar 1887 werd overgegeven in handen van eene commissie van 3 leden waartoe de Voorzitter benoemt de hee ren Kruijsse, Wolfert en Jansen van Rozen- daal. Hierna komt aan de orde, het stellen van 4 candidaten ter benoeming van 2 leden in het collegie van Zetters, voor de dir. bel. tengevol ge der periodieke aftreding van de heeren M. J. Van Vessem en J. Cappon, welke in December as. aan de beurt van aftreding zijn. De heer Van Dixhoorn zegt dat de heer Cappon zijne herbenoeming niet meer zal aannemen. Alsnu gaat men tot stemming over, terwijl de Voor zitter de heeren Van de Ree en Van Dixhoorn tot stemopnemers benoemt. Na verschillende stemmingen worden gekozen de heeren A. V. O. Kruijsse met 6, L. De Feijter Jacz. met 5, Abr, Luteijn met 6 en C. N. Jansen Van Ro- zendaal met 5 stemmen. Hierop brengt de Voorzitter ter tafel dat door Burg. en Weth. vroeger op zijn verzoek, aan J. Wisse, eervol ontslag was verleend als omroe per en vischafslager, doch dat later was geble ken, dat dit ontslag ook verleend moest worden door den Raad; tevens deelt hij den Raad het voorstel van Burg. en Weth. mede om aan adressant eervol ontslag te verleenen met toe kenning der helft van de jaarwedde als pensioen, t. w. ƒ10.— De heer Van de Ree, kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. zeer goed vereenigen en de Voorzitter brengt alsnu dit voorstel in stemming waarop met algemeene stemmen hiertoe wordt besloten. Ter vervulling van deze betrekking hadden zich 2 personen aangemeld, nl. Joh. C. Slijpen en M. de Krijger. De Voorzitter deelt mede dat uit die beide personen een omroeper en vischafslager moet benoemd worden, waartoe hij de heeren Kruijsse en Van Hoeve tot stemop nemers benoemt. De stemming leidt tot uit slag dat op M. de Krijger 7 en op J. C. Slijpen 3 stemmen zijn uitgebracht zoodat eerstgenoem de benoemd werd. Thans deelt de Voorzitter mede, dat ook P. B. Reumer ontslag heeft aangevraagd als keur meester van vleesch en spek. Burg. en Weth. stellen voor, hem dit eervol te verleenen met toe kenning van een pensioen van ƒ12,50. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. In plaats van de ontslagen keurmeesters J. Wisse en P. B. Reumer hadden zich 4 personen aan gemeld, welke door Burg. en Weth. alphabe- tisch op de voordracht waren geplaatst, t. w. J. Bauwens, P. Koole, C. L. Van Rompu en J. C. Slijpen. Achtereenvolgens worden benoemd C. L. Van Rompu met 6 en P. Koole met 7 stem men. Verder was ingekomen een verzoek van den heer J. Bauwens, Provinciale Veearts alhier, om benoemd te worden, tot Gemeente Veearts. Dit verzoekschrift, wordt als op ongezegeld papier geschreven zijnde, op zijde gelegd. Voorts leest de Voorzitter voor, een rekwest van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, waarin verzocht wordt, op Zondag geene openbare feesten in deze gemeente te doen flaats hebben. Na verschillende besprekingen wordt, op voorstel van den Voorzitter, als van oordeel zijnde dat geene wetsovertreding heeft plaats gehad, het schrijven als een kennisgeving aan te nemen, besloten. Thans brengt de Voorzitter ter kennis van den Raad, dat hij met den metselaar A. de Jon ge onderzoek heeft ingesteld naar het riool, die nende tot afwatering nabij de woning van Joh. Smies. Hij zegt dat er naast den bestaanden put een nieuwe-zou moeten gegraven worden ter grootte van 1 Meter in het vierkant, met eene opening vooraan den put ter opvanging van het vuile water, terwijl de kosten buiten, reke ning van het ijzerwerk, ƒ19.40 zullen beloopen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het overgaan dier verbetering. Hierna vraagt de Voorzitter of nog iemand het woord verlangt, waarop de heer Jansen van Rozendaal er op wijst, dat in de sloot, nabij de R. C. Kerk steeds een hoop puin ügt, die een eind verder, op den Armendijk, beter zijne dien sten zoude kunnen verrichten. De Voorzitter stelt voor een onderzoek in te stellen, ten ein de in de volgende vergadering verslag uit te brengen. Ook de heer Van Dixhoorn merkt aan dat de arduinen paal nabij de spoorwegbarrière, aldaar wel weg zoude kunnen geruimd worden om aan den hoek van de sloot aan „het Zwaantje" ge plaatst zoude worden. Daar volgens opmerking van den heer Kruijsse, de paal aan de gemeente en de bewuste grond aan den polder behoort zoo meent hij dat deze vraag in handen van Burg. en Weth. zoude moeten gesteld worden, terwijl de heer Oggel zegt dat het polderbestuur hem dan maar moest overnemen. Eindelijk brengt nog de heer Kruijsse in het midden dat hij de candidatuur, voor het collegie van zetters, zoo even door hem nog in beraad genomen, thans ter voorkoming van oponthoud, heeft aangenomen, tot welke gelijke verklaring ook de heeren De Feijter en Jansen van Rozen- daal overgaan. Daar thans niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergade ring. Op de -voornaamste Belgische markten werden gedurende de verloopen week de volgende prijzen voor vet vee besteed. Ossen gingen van 65 centimen tot fr. 0,89 stie ren, koeien en runderen van 55 tot 80 centimen, alles per kilo levend gewicht. Voor kalvers besteedde men van 65 centimen tot 1 frank 05; voor vette varkens van 83 tot 93 centimen. Vlas ging per 3 kilo voor fr. 3,87 te Brugge; fr. 2,50 tot fr. 3,50 te Deinze; fr. 3,63 te Thielt; fr. 3,72 te St. Nicolaas; fr. 2,90 tot fr. 3,90 te Waregem; fr. 3,81 te Mechelen en fr. 2,85 tot fr. 3,05 te Aalst. Rotterdam, 30 Augustus 1886. De prijzen bleven deels onveranderd en alles ruimde langzaam op. Puike Zeeuw, en VI. Tarwe ƒ7,10 a ƒ7,50; mindere ƒ6,50 a ƒ7,00; Rogge ƒ5,30 a ƒ5,70; nieuwe ƒ4,50 a 5,70; Gerst ƒ3,80 a ƒ4,25; Ha ver korte ƒ3,80 a ƒ4,20: lange ƒ3,00' a ƒ3,70; Paardeboonen ƒ6,30 a ƒ6,50; mindere ƒ6,00 a ƒ6,25; Duiveboonen ƒ7,00 a ƒ8,00; Bruineboonen ƒ7,50 a ƒ10,50; Erwten ƒ8,50 a ƒ8,90; mindere ƒ7,75 a ƒ8,40; Koolzaad ƒ7,60 a 8,00.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 5