No. 73. Zaterdag i September 1886. ^Jiiarg. ]1 Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. buitenland. Dit Blad verschilnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 80 cent door geheel Nederland; voor B e l g i e 60 cent, het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Bij dit nummer beboert ecu bijvoegsel- Uit ons vorig nummer weten onze lezers reeds dat de Verst van Bulgarije Alexander van Battenberg verraderlijk is gevangen genomen, gedwongen werd een stuk te teekenen waarbij lnj afstand van de regeering doet en vervolgens over de grenzen gezet werd. Thans zijn over deze vuile zaak, een echt staaltje van Russische tvrannie, meer bijzonder heden bekend geworden, uit den mond van Vorst Alexander zelf. Te Lemberg, waar hij eenig oponthoud had heeft Alexander deze medecleelmgen gedaan, met het verzoek daaraan algemeene bekendheid te geven. l)e militairen hebben in dezen staats greep, zooals men zulke dingen noemt, eene groote rol gespeeld. Het eerste regiment, dat de hoofdwacht liad, han— delde in overeenstemming met het ba taljon, dat het paleis omsingelde en marcheerde heimelijk af. Ie 2 ure kwam de wacht van Let paleis de slaapkamer van den prins binnenvallen, drukte hem een revolver in de hand en fluisterde hem toered U De vorst ijlde de trap af, die naar den wintertuin voert, maar reeds op de trappen traden hem twee soldaten met bajonetten te gemoet. De vorst snelde naar de slaap kamer terug en vond daar reeds een groot aantal officieren, die hem met overgehaalde revolver te gemoet traden. Een hunner scheurde een blad papier uit een opschrijfboek en schreef daaiop eenige onleesbare woorden. De overigen noodigden den vorst aan een tafel, hiel den hem een blad papier voor en schreeuwden „onderteeken ondeitee— kenVan alle kanten drong men nu dicht om hem heen, en terwijl er meer dan twintig revolvers op zijn hoofd waren gericht, schreef hij met onleesbaar gekrabbel, op het blad papier, alleen de woorden Alexander God bescherme BulgarijeToen werd de vorst mede- gesleurd naar het ministerie van oorlog, waarheen de op gelijke wijze overrom pelde prins Frans Jozef reeds gebracht was. Na een oponthoud van een paar uur werden de broeders van elkander gescheiden om verder vervoerd te wor den, ieder in een afzonderlijken wagen en met twee officieren naast zich, die onafgebroken een revolver gericht hiel den "naar het hoofd van den vorst en zijnen broeder. Op den bok naast den koetsier zat bij elk rijtuig een kweeke- ling der kadettenschool. loen de vorst van het ministerie van oorlog wegreed, stonden daar 14 officieren in uniform, met de handen in de broekzakken, hem aangrijzend. Kapitein Benderoff had, toen den vorst in de slaapkamer het - 1 stuk papier ter onderteekenmg werd voorgehouden, hem voortdurend het o- vergehaalde pistool vlak voor de oo^en gehouden en hem toegeroepen„Zie je, dat komt er van, dat je mij met tot majoor heb gemaaktlot de deelgenooten behoorden de gezamen lijke officieren der kadettenschool en van het eerste regiment artillerie, vele o-enie—officieren en verscheidene officie ren van het eerste regiment infanterie. Laatstgenoemd regiment had de vorst daags te voren nog geïnspecteerd, en diezelfde officieren, die te 2 ure in den nacht met revolversin zijne slaapkamer drongen, hadden des avonds bij liem aan tafel gezeten. Den eersten nacht bracht de vorst door in een klooster op 25 kilometer afstands van bof ia. Op den geheelen weg naar den Donau schreeuwden, telkens wanneer de vorst zijn mond opende om eene vraag te doen, de met zijne bewaking belaste officieren hem toe„Zwijganders ben je dood Op het schip waren de beide broeders te zameu in eene kajuit opgesloten. Twee officieren met uitge trokken sabels stonden voor de deur. De hitte was zoo verschrikkelijk, dat de vorst ten slotte het hoofd buiten het venster stak, waarop twee soldaten hem met de bajonet terugstieten en da delijk alarm maakten. Zijn verzoek om slechts enkele minuten frissche lucht te mogen scheppen, werd rondweg afge- wezen. De wacht aan boord bestond uit de tweede compagnie van liet Donaure- giment met de gezamenlijke officieren. Op Dinsdagmiddag te 4 ure kwam men te Reni aan. De officieren trachtten ie mand aan land te vinden, aan wien zij de beide prinsen konden uitleveren, loen dit mislukte ging het jacht tegen den nacht weder het ruime sop in. Den vol genden ochtend om 8 uur werd er weder geland, en middelerwijl was den Russi— schen Commandant der troepen een eerste luitenant toegevoegd. Nu werden de bei de broeders onder scherpe bedekking aan land gezet en naar den burgemeester of diens plaatsvervanger gebracht. De vorst verzocht, hem den Donau te laten afzet ten, waarop men antwoordde, dat dit met ging. Hij zou zijn leven wagen, want langs den Donau waren in alle steden moorde naars om hem neer te steken of neer te schieten. Heele rooverbenden zouden zich hebben aangeboden om hem op te van gen. De vorst antwoordde, dat hij het daarop wilde wagen. Toen werd liem een telegram voorgehouden, gedagteekend uit Petersburg en onderteekend door den mi nister Ogoutsclieff, van den volgenden in houd „Prins Alexander van Battenberg mag alleen over Lemberg of arschau rei zen." Aldus werd op Donderdagochtend te 8 ure de reis ondernomen. Een extra- trein was door de Russische regeering be steld, daar men den vorst niet wilde yer- gunnen van den gewonen trein gebruik te maken. In den trein waren een politielui— tenant en verscheidene gendarmen. Aan het tweede station hield de trein op. Len hooger beambte, staatsraad en vertegen woordiger van den gouverneur, trad op den vorst toe en verlangde betaling van den extratrein met 600 roebels. Anders ging men niet verder. De vorst had toe vallig eene som van ongeveer dat be drag" bij zich en betaalde. Toen aan een volgend station de trein wederom halt hield, stond voor elke deur van de Coupé een gendarme met de bajonet op zijn geweer. Buiten een talrijk publiek dat den prins door het venster heen ho nende woorden toevoegde, waren ook aan het station aamvezig de gezamelijke of ficierenvan het Dragonderregiment, welks chef prins Alexander van Hessen, vader van den vorst, is en a la suite waarvan hij zelf gevoerd werd tot op het oogenblik dat lnj uit de ranglijst van het Russi sche leger werd geschrapt. Ook die offi cieren namen deel aan de beleedigingen, welke vorst Alexander te verduren had. Ondanks het verzoek van den vorst om den waggon op zijde te laten schuiven tot het vertrek van den trein, geschied de dit niet. Hoe lief! niet waar De zaken hebben ondertusschen een geheel andere wending genomen. Alexander is

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1