GE3IENGI) NIEUWS. BURGERLIJKE stand. Handelsberichten. weer velen teleurstellen. KLIMOP I\ KAMERS. Het klimop, dat zich op vele plaatsen zoo prachtig langs muren en schuttingen slingert en als zoodanig reeds uitmuntende diensten bewijst, is ook bijzonder geschikt voor de kamer-cultuur, niet alleen als hangplant, maar ook om het te gen bloementafels en andere voorwerpen te doen groeien. Bovendien is het een gewas, dat, met het oog op onze gezondheid, zeer nuttig is. Wil men de lucht in onze woon- en slaapvertrekken zuiver en gezond houden, men plaatse er een voudig eenige klimop-planten in. Zij zijn voor dat doel geschikter dan alle andere bekende mid delen en daarom is, vooral in ongezonde streken, de cultuur van het klimop, zoowel binnen als bui ten, in het groot ten zeerste aan te bevelen. Het maakt spoedig wortels, wanneer men een tak af legt, stekt of dezen in een fleschje met water doet. Het groeit in alle grondsoorten, doch geeft de voorkeur aan een lossen bodem. Het heeft geen behoefte aan zonlicht en groeit dus in alle vertrekken even goed. Wanneer het in een pot wordt gekweekt, is de aarde natuurlijk spoedig uitgeput; het moet daarom alle jaren worden verpot en versche aarde ontvangen. De pot moet niet te groot zijn, want hoe minder ruimte de wortels hebben, hoe beter de plant groeit. Het is evenwel noodig, haar eens in de maand met vloeibare mest te begie ten, daar zij zich dan het weelderigst ontwik keld. Zoodra de bladeren met stof bedekt zijn, dient men ze met een vochtigen spons af te wasschen, zorgende vooral den onderkant der bladeren niet te vergeten. Verwaarloost men dit eenigen tijd, dan vertoonen zich dikwijls roode spinnen en schildluizen. Ons gewone klimop is zeer geschikt voor de kweekin cr. De voorkeur verdient echter het En- gelsche of Iersche klimop, weHc gewas in alle kweekerijen te verkrijgen is. opgehouden. Het onderzoek bleek noodlottig te zijn. Bij na' alle schadelijke bevonden bieren waren Van Duitschen en alle van vreemden oorsprong." Naar aanleiding van dezen uitslag wijst de correspondent er op, dat er nu voor Nederland- sche bierbrouwerijen een gunstige gelegenheid aangeboden wordt, doch zij zullen er voor moe ten waken dat zij niet zijn gelijk genen. Wei nig bemoedigend is in dit opzicht 't geen de correspondent ten aanzien van het gehouden on derzoek zeide, nl. „Wat men bij deze gelegenheid tegen een uit Nederland afkomstig bier geschreven en gespro ken heeft, wil ik verzwijgen." Naar wij vernemen moet Jeanne Lorette aan een kwijnende ziekte lijden. 1 - Vele Fransche vaderlanders maken zich in den laatsten tijd ongerust over den toene- menden smaak voor Duitsche bieren, welke zich vooral onder de Parijzenaars openbaart. De „Voltaire" o. a. klaagt, dat de wijn, die echt Fransche drank, welke als zonneschijn door de keel vloeit, te Parijs geminacht wordt. Men is er verslaafd aan het geestverstompende Bock. Vraagt iemand in een koffiehuis op de Boule vards een glas wijn, dan ontvangt hij- ten ant woord „dat wordt hier niet geschonken." Slechts boeren en werklieden blijven den ver achten drank nog getrouw." Het blad wekt voorts zijn landgenooten op fom, als zij bier willen drinken, tenminste i Fransch bier te nemen, in plaats van het „ver- giftige" Duitsche bier, en het besluit met de vaderlandsliefde ontboezeming^ „Laat ons den wijn en den appelwijn, als nationale producten, |f weder in eere brengen, of ons met ons bier 1 vergenoegen, of met het heldere bier van Straatsburg. Dat zijn Fransche dranken.^ Drin kers, broeders, laat ons Galliërs blijven Ernstiger nog dan door deze klacht wordt het I Duitsche bier bedreigd door de gevolgen van een dezer dagen ingesteld onderzoek. Men leest hier omtrent in een Parijschen brief in de H. Ct. v i It „Tengevolge van de vele ingekomen klachten en verontrust door de vonnissen, die in Duitsch- land zelf tegen een honderdtal brouwers uitge sproken zijn, heeft het gemeentelijke laborato rium alhier een krassen maatregel genomen. Het heeft verboden, dat aan de stations van Kankomst een enkel fust afgeleverd zou worden alvorens van ieder merk een monster scheikun dig onderzocht zou zijn. Dientengevolge zijn r niet minder dan 50, zegge vijftig," biertreinen Te Parijs is zekere vrouw Gérard, die haar 11-jarig zoontje door mishandelingen en gebrek lijden had doen sterven, tot 3 jaren gevangenistraf veroordeeld. Zij ranselde den knaap dagelijks, sloot hem op in een donker hok en gaf hem nauwelijks genoeg om niet van honger te sterven. Zij trok hem de haren uit het hoofd; bij dag moest het kind in een hemd gekleed op een stoel blijven zitten, 's nachts in een deken op den grond liggen. Toen de zaak teroore der politie kwam, was het te laathet kind stierf in het gasthuis. Als verontschuldiging gaf vrouw Gérard op, dat het kind slechte gewoonten had. Toen het vonnis bekend werd, riepen verscheidene aan wezigen „Dat is niet genoeg 1" Opmerkelijk mag het worden genoemd, dat er zoo te zeggen geen dag voorbijgaat, waar bij niet in een of ander gedeelte der aarde het nuttigste gewas, 't welk zij voortbrengt, name lijk granen, wordt geoogst. In Januari, wanneer bij ons veld en akker in den regel met sneeuw en ijs zijn bedekt, wordt in Australië en Nieuw Zeeland, over het grootste gedeelte van Chili en in eenige streken der Argentijnsche republiek, de graanschoof in de schuren gehaald. In Februari wordt die arbeid aangevangen in Oost-Indië en in Opper-Egypte, en allengs in noordelijke richting voortgaande, eindigt er graanoogst in de laatste dagen van Maart. Langs de kust van Egypte is het graan rijp voor den oogst in April, zoomede in Syrië, op Cyprus, in Perzië, Klein-Azië, Mexico en op het eiland Cuba. Mei is de maand, waarin het goudgele graan van den akker wordt gehaald in Algerië, Cen- traal-Azië, Japan, Middel-China, Marokko, Texas en Florida. In Juni worden de graanvelden van de vruch ten ontdaan in de Donau-Yorstendommen, Hon garije, Turkije, Griekenland, Zuid-Rusland, Italië, Spanje, Portugal, het zuidelijk gedeelte van Frankrijk, Californië, Oregon, het Zuiden van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, achter eenvolgens in Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgië, de Carolina's, Tennessee, een van Yirginië, Kentucky, Kansas, Arkansas, Utah, Coiorado en Missouri. Juli schenkt rijpe granen in Duitschlend, Oostenrijk en een gedeelte van Hongarije, Zwit serland, Frankrijk, Italië, Rusland, Polen, in een groot gedeelte van Engeland, in Oregon, Ne braska, Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, In diana, Michigan, Ohio, New-York,Nieuw-Enge- land, Yirginië en Opper-Canada. In Augustus valt do graanoogst in Nederland, België, een gedeelte van Groot-Brittannië, De nemarken, de territoriën van de Hudsons Baai, Beneden-Canada, Columbië en Manitoba. September schenkt den graanoogst aan de bewoners van Schotland's zuidelijk gedeelte, Zweden, Noorwegen, noordelijk Rusland en in deze maand vangt ook de maïsoogst aan in Noord-Amerika. In October haalt men den graanoogst binnen in Schotland's noordelijke streken; in Amerika loopt de maïsoogst in deze maand af. November is de tijd voor den graanoogst in noordelijk Australië, Peru en Zuid-Afrika, en in December valt de oogsttijd in Chili," Birma en I Zuid-Australië in. YERYOLG NIEUWS. Het bestuur van den Nieuw-Othene polder heeft jl. Woensdag te Ter Neuzen, publiek aanbe steed, het maken van werken tot dijks verbetering en aanleg van steenglooiing aan den bovenge- noemden polder, waarvoor elf inschrijvingsbiljetten waren ingekomen van de H. H. D. de Doelder te Ter Neuzen, voor ƒ14,960; Joh. de Jonge, te Biezelingen, voor ƒ14,435; E. de Maat, te Hans- weert voor ƒ14,100; B. den Exter van den Bnnk te Krabbendijke, voor ƒ13,880; C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor ƒ13,533; H. Klaassen te Zaam- slag voor ƒ13,496, L. Koole, te Ter Neuzen, voor /13,147, A. van der Beek, te Zaamslag, voor J 13,138, J. de Rijke, te Sirjansland voor ƒ12,850, J. de Bree Fz., te Hoek voor 12,295 en D. Tholens mede te Hoek, voor ƒ12,288. - Tot predikant by de Ned. Herv. Gem. Schoon dijke is beroepen ds. Prins te Hem. 3223te STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven, klasse. Trekking van Maandag 23 Aug. 1500 no. 2805. 1000 12599, 13187. 400 3843, 18894. 100 2624, 20026. Trekking van Dinsdag 24 Aug. 1500 no. 4767. 1000 15023, 15806. 400 9119. 200 7598, 13205, 19247. 100 673, 5740, 8293, 9995, 15814, 1622, 17840. Trekking van Woensdag 25 Aug. 25,000 no. 12596. 5000 652. 2000 19703. 1000 2416. 400 20347. 200 2762, 17666. 100 6455, 6992, 9074, 10771, 19719. Trekking van Donderdag 26 Aug. 400 no. 19077. Van 20 tot 27 Augustus 1886. AXEL. GEBOORTEN 20 Aug. Martha Yenerande d. v. Alphonsus Josephus Lodewijkus van Wiemeersch en vanPru- dentia van Wolffelaar. 21 Aug. Janna Helena d. v. Marmus Cornells Gans en van Sara Elisabeth van Wijck. 22 Aug. Abraham Cornelis z. v. Jacob Sareis van Rijn en van Maartje van den Broeke 26 Aug. Janna d. v. Jacobus Cové en van Eli- oabeth Rouw. Op de voornaamste Belgische markten werden gedurende de verloopen week de volgende prijzen voor vet vee besteed. Ossen gingen van 65 centimen tot fr. 0,89 stie ren, koeien en runderen van 55 tot 80 centimen, alles per kilo levend gewicht. Voor kalvers besteedde men van 65 centimen tot 1 frank 15; voor vette varkens van 83 tot 93 centimen. Ylas ging per 3 kilo voor fr. 4,09 te Brugge; fr. 3,00 tot fr. 4,00 te Deinze; fr. 3,65 te Thielt; fr. 3,81 te St. Nicolaas; fr. 2,79 tot fr. 3,21 te Waregem; fr. 3,81 te Mechelen en fr. 2,85 totfr. 3,05 te Aalst.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3