Zaterdag 28 Augustus 1886 2° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. buitenland. BINNENLAND. Bit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nïdbelikb; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Niets en niemand is bestendig hier beneen, dit leert weder sprekend het pas voorgevallene in Bulgarije. orst Alexander, de lieveling van het volk, dat hem op de handen droeg, die jeugdige en krachtvolle man is gevallen als het slachtoffer der kuiperijen van het Rus sische hof, dat in Bulgarije over eene kleine maar rijke partij beschikken kon. Het hoofd dier partij is Zankoff. Ie Widdin, waar de Vorst eene wapen schouwing over de troepen hield, werd hij, volgens een plan reeds maanden, naar men zegt, beraamd gevangen ge nomen, naar Lompalanka gevoerd om over de grenzen gezet te worden terwijl reeds een voorloopig bewind de teugels in zijne plaats in handen heeft. Het bewind verklaart, dat Alexander van Battenburg zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens het Vaderland, moedig, dapper, krijgsman en warm aderlan— der is, maar dat zijn bestuur de goede verstandhouding met Rusland in gevaar 1 brengt. De haat van Rusland heeft dus ge zegevierd en het dankbare volk van Bulgarije ziet met leedgevoel het leger een triumf behalen, zijn Vorst afzetten, en de russische officieren in de plaats van hun lieveling, die hun zelfstandig heid heeft gegeven om zelf door de Russische club, die geen zelfstandigheid, i zoogenaamd verzet duldt, van den troon 1 gesmeten te worden, om eenen 1 rins Alexander van Oldenburg, in den zadel te heffen tot misschien een zadelnem dient, om ook hem te verdrijven. En nu laat het garnizoen van Wid- den, dat trouw gebleven is zich zoomaar niet in eens uit het veld slaan, maai trekt, 10000 man sterk, onder aanvoering van den verdreven vorst naar Sofia op, waar zich de president der Kamer aan het hoofd der beweging plaatst om eene genoegzame strijdmacht onder Alexander te organiseeren ten einde op gelijke wijze als vroeger de Serviërs, door hem ge slagen werden nu een handvol machtige Russische samenzweerders te gaan klop pen, die hem 's nachts hebben opgelicht. Dit alles noemt men staatkunde, dus vallen om te staan, 't Is eer een strijd tusschen de zonen van Petersburg en I Londen, die elkaar in het Oosten in de wielen zitten. In Engeland ziet het er met de Ier— sche kwestie alles behalve gunstig uit alsof Salisbury, het kabinetshoofd nog onbekend was met de belangen en ver langens der Ieren, gaat men weder verschillende commissies in het leven roepen om een grondig onderzoek te doen naar hunne grieven en nooden. De Times zegtneemt eerst maar de grief weg dat 530 000 pachthoeven niet betalen kunnen en hare schulden prac- tiscli niet zijn intevorderen doorEngel- sclie of Iersche regeering. De regee ring zal dus wel genoodzaakt zijn eene verandering in hare plannen te bren gen, iets anders dan eene dwangwet— geving aan Ierland. Ook de socialisten rusten er niet, zij zullen in Londen op Zondag as. weder eene groote samenkomst houden. Maar de groote oude man, Gladstone gaat er van door en wil eenigen tijd in Beije- ren verblijven, misschien om van nabij Bismarck's staatkunde te zien werken, als practische les hoe na Salisbury, te doen. In Frankrijk maakt het punt van de echtscheidingen ook weder kwaad bloed naardien de „Heilige Inquisitie" met toestemming van den Heiligen Vader een decreet heeft uitgevaardigd, waar bij de huwelijksontbindingen in Frank rijk bij de Wet toegelaten, ten streng ste verboden worden. De rechters, die de huwelijken ontbinden en de Burge meesters, die gescheiden personen op nieuw in trouwverbond opnemen worden in dit decreet met herderlijke straffen bedreigd; dit is eene schending van het Concordaat, waarbij de Kerk zich ver bonden heeft tot eerbiediging van de Wetten des lands. Italië heeft met 18 Augustus 11. eene nieuwe wet in werking gebracht, waar bij o. a. bepaald ivordt, dat kinderen beneden 9 jaar niet mogen toegelaten worden in fabrieken, groeven of mijnen; beneden 10 jaar niet in onderaarsche mijnen, terwijl allen tusschen 9 en 15 jaar alleen met een attest van gezond heid tot eenig werk mogen toegelaten worden; terwijl hun werktijd op 8 uren gesteld is voor hen, die beneden 12 jaar tellen. Te Palermo zijn ernstige oneemghe- den ontstaan ten gevolge van de komst van troepen uit besmette streken, naardien de cholera op sommige plaat sen nog in eene hevige mate heerscht. Hoe de kleine Koning van Spanje er komen moet en dat nog al onder toezicht van zijne moeder de Konin gin—Regentes en eene min komt u ze ker onbegrijpelijk voor. Hij heeft slechts zeven millioen pesetas inkomen voor het pappotje van Moeder. Als de Moeder niet meer regentes is krijgt zij 250 000 pesetas. En dat wegge jaagde koningen daar geld kosten, blijkt uit de toelage van 750 000 petetas voor Isabella en 300 000 vcor haar man Don Francisco d' Assisi. Den I8en Augustus 11. vierde de hoofdstad van IJsland een groot feest; de stad bestond dien dag 100 jaar als koopstad. In 1786 kreeg Reikjavik, toen nog een gering dorp van visschers, de rech ten van een koopstad. Er was toen maar een kantoor, éen boerenwoning en enkele hutten met 300 inwoners en nu is het een fraai stadje met allerlei inrichtingen, een hoogeschool en regee- ringsgebouw. Uit Chicago verneemt men dat 15 anarchisten of wetteloozen ter dood zijn veroordeeld, zonder dat een zachter vonnis je verwachten is; velen zijn nog tot gevangenschap verwezen. In de Rijks-postspaarbank werd in de pro vincie Zeeland in 1885 ƒ212501,54 ingelegd en ƒ151237.73 terugbetaald.' Op 31 Dec. 1884 wa ren 5835 en op 31 Dec. 1885 6041 boekjes in omloop. Bij het gehucht Holte, onder de gemeente Beilen (Dr.) beeft Maandagnacht eene hevige vecht- en snijpartij plaats geliad. De schaapherder van dat gehucht, zekere P., paste op de schapen, welke hij in de ,,vaalte had - eene instelling uit vroegeren tijd, welke thans ten doel heeft om het bouwland van den schaapherder te doen bemesten. Tot dit doel wordt een akker van den herder bv. met hekken omringd en worden de schapen, in plaats van des avonds naar de stallen hunner eigenaren, naar den afgesloten akker gedreven. Zij brengen aldaar den nacht door, en de achterblijvende uit werpselen dienen tot bemesting van den akker. Op deze wijze heeft de „scheper" eenige nachten

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1