IVo. ?r>. Zaterdag 2e Jaarff, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. - en Advertentieblad Nieuws buitenland nit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. D ABONNEMENTSPRIJS: laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing d/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Zooals in ons bijvoegsel a an Maandag reeds met enkele woorden gemeld is, liep de groote werklieden-betooging ol mani festatie te Brussel verleden Zondag in de Se orde af. Ook des avonds na den afloop viel er niets voor. Over hetaanta deelnemers is men het met eens. De voor standers stellen het getal oneindigveel o root er voor dan liet geweest is, natuur lijk omdat het zoo goed afliep; de tegen standers misschien ook wel, omdat alles zoo goed ging, schatten liet getal te ge ring. Dit is evenwel waar, dat eene groote mafsa volks op de been was. Ziehier wat meer uitvoerige berichten omtrent de zaak mededeelen. De stoet zette zich om 12 uur in beweging om te half vier eerst weder uiteen te gaan. Het geheel moet een waardig en indrukwekkend schouw spel hebben opgeleverd, dankzij dei goe de organisatie van de leideis, die als wacht woerd hadden uitgegeven, zichzoo- wel van wanordelijkheden als van ster ken drank te onthouden. Wel een bewijs voorwaar, dat het huri met tedoeniwas om oproer te maken. Vooral de Lente- naars worden geroemd om hunne fat soenliike en bedaarde houding. 1 zaMijke volksmenigte dm op de been w£,J deed den stoet slechts langzaam vorderen. In den omvang werden de manifestanten nog al eens toegejuicht ja, zelfs met bloemen bestrooidLater kwam dit minder voor; de houding het publiek was evenwel toch zoo, dat duidelijk te bemerken was, dat zij met de zaak waren ingenomen. Geheel anders was dit met eene ker kelijke processie, die zich, even voor den optocht op straat vertoonde. Deze werd met een geweldig gefluit begroet, de orde werd echter niet ernstig verstoord. Langzaam vorderde mtusschen de weik- lieden-stoet. Onderweg werd nu en dan de Brabanconne, maar meest de Mar seillaise of het Artevelde-lied aangege ven. Aan zwarte en roóde vlaggen was geen gebrek, terwijl op stokken groote borden in den stoet werden ™n<^eto- gen, waarop te lezen stond, dat, gemeen stemrecht verlangde en amnestie, dat is kwijtschelding van strat voor de veroordeelden wegens de jongste onge regeldheden. Slechts het eerste, dat is stemrecht, wordt verlangd m liet adres, door het bestuur der werklieden-partij aan het hoofd van het kabinet gewor den, met verzoek daarvan aan de kamers bij hare weder bijeenkomst te willen ken nis geven. Den avond te voren warende nationale feesten begonnen met een mon ster-taptoe van het garnizoen die eene groote menschenmassa, op de stiaten had gelokt. Ook dit liep zonder orde verstoring af en de politie nam geen notitie van een troep opgeschoten jongens die, de Marseillaise zingende den stoet 1 voorafging. Alle bladen welke een ver slag van den optocht gaven, verklaren eenstemming dat de Belgische arbeiders allen lof verdienen voor de ordelijkheid en de kalmte, welke den stoet gedurende den geheelen tijd van zijn ommegang kenmerkte. De Belgische arbeiders heb ben het vertrouwen van hunne vrienden niet teleurgesteld. Nog treurend over liet harde (niet verdiende vonnis datovei hunne partijgenooten is uitgesproken, hebben zij voor algemeen stemrecht ge manifesteerd. Zij hebben aan de regeenng duidelijk en op waardige wijze kenbaar gemaakt, dat zij evenals ieder ander bur- ger eischen, aandeel te hebben m liet bestuur over 's lands zaken. Zij hebben tevens bewezen dat het hun nergens an ders om te doen was, dan om recht te vragen en niet om de bestaande toestan den met geweld omver te werpen. Aan de regeering zij nu de vraag voorgelegd „Wat is hierop Uw antwoord i De Belgische minister van oorlog heett bevel gegeven tot het naar huis zenden der manschappen van de lichting 1883, die tijdens de jongste onlusten te Luik en in het steenkolenbekken van Henegou wen opgeroepen waren. Eenige deerne mers aan die onlusten zijn deze week weder door de rechtbank te Bergen ver oordeeld tot straffen van twintig jaar tot drie maanden. T, Met de plannen van het nieuwe Angel- sche ministerie schijnt men ra Ierland niet erg ingenomen te zijn. De nieuwe President—minister Lord Salisbury heeft over Ierland de vplgende woorden ge sproken „Wij komen aan het bestuur als de bezitters van een mandaat van het volk van dit land, dat, naar ik meen, onherroepelijk de vraag beslist, welke den vrede van het naburige eiland heeft verstoord. De vraag om eene onafhanke lijke regeering voor Ierland is verwezen geworden naar de eenige rechtbank die haar met gezag en zonder appel kan be slissen. Zij is naar die rechtbank verwe zen, na eene langdurige en pijnlijke be raadslaging, op het gezag van den mach- tigsten Staatsman, dien deze eeuw heelt opgeleverd. En een antwoord is gegeven, dat ondubbelzinnig is. Daar dit nu het geval is, nemen wij natuurlijk de zaak der maatschappelijke orde in Ierland on der o-unstige omstandigheden ter hand. Ik verwacht niet, dat onze tegenstanders het op het oogenblik zullen toegeven, maar naarmate de tijd voorbijgaat, ben ik overtuigd, dat zij voelen moeten dat het vraagstuk eener onafhankelijke regee ring onherroepelijk ten hunnen nadeele is beslist. Regeeringen mogen voor sclmic buigen; de massa's zelf laten zich nooit door vrees bewegen, en gij kunt er vol komen zeker van zijn, tenzij ons ras ah zijn geest en nerf verloren heelt, dat de ze, na lang en rijp beraad gegevene be slissing, het eindbesluit ran het Engelsche volk is. Ik treed niet in onderdeelen aan- o-aande maatregelen of plannen; ik wi l al- feen dit zeggen dat, gewapend met deze beslissing, het onze plicht is in Ierland die maatschappelijke orde te lierslellen, waarvan het verlies de eenige reden tot ontevredenheid is, die het Iersche volk heeft." Algemeen wordt de afkeuring o- ver deze woorden uitgesproken. Een lerech blad zegt„Wij weten nu alles wat wij weten moeten omtrent de Toryregeermg en hare bedoelingen. Tusschen Lord 8a- lisbury en het Iersche volk moet oorlog- op leven af dood zijn. Lord Salisbury heef t het gezegd. Wij hebben het bestuur van Strafford en Cromwell dus nog eens mee te maken; maar ons ras is gewoon tyran- nie te weerstaan, en wij weten de onder vinding van ons geslacht. Laat het dan oorlog zijn in den naam van God Er is dus vooreerst nog geen oplossing van de Iersche kwestie te verwachten. Belfast is weder het tooneel geweest van hevige vechtpartijen tusschen de beide vijandelijke deelen der bevolking. Bloedig heeft het er toegegaan, wat ie begrijpen is, dat bij eene der opstootjes, niet minder dan 4 k 500 revolverschoten gelost werden. Arm Ierland

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1