BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Nederlandsche en Portugeesebe vlaggen wapper den Woensdag uit den gevel van Brack's Doelen hotel te Amsterdam ter eere van de komst van Z. M. den Koning van Portugal, komende van Yliseingen, die er te ongeveer twaalf uren met gevolg afstapte. De Koning, die in burger kleeding was, is van middelmatige taille, eenigszins gezet, heeft een zeer gezond uiterlijk en een vriendelijk voorko men. Tot zijn gevolg behoorde o. a. de heer G. Rosenthal, consul-generaal van Portugal voor het Koninkrijk der Nederlanden, die, in gala-costuum, Z. M. tot Ylissingen was te gemoet gereisd. Even nadat de Koning zijn appartementen had betrokken verleende hij audiëntie aan den Groot meester-Opperkamerheer van het Huis van onzen Koning, Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninek van Nijenhuis, die Z. M. namens de koninklijke familie kwam begroeten, en uitnoodigen tot een diner op Donderdag ter eere van Z. M. op het lustslot Soestdijk te geven. Deze uitnoodiging werd met hartelijkheid aanvaard. Kort daarop ontving de Koning in gehoor zijne neven Graaf d' Aveillane en Graaf de Bard, zonen van den ex- Koning van Spanje Amadeus, die Dinsdagavond in Brack's Doelen-hotel waren aan gekomen om hunnen oom te begroeten. Dc Heer G. H. uit Melbourne, wiens won derbaarlijke redding en aankomst te Scheveningen onder de rubriek der gem, berichten wordt ver meld, heeft thans eenige andere mededeelingen kunnen doen. Hij herinnert zich wérkelijk, gelijk vermoed werd, op zekeren dag te Portville een zeebad te hebben genomen, kramp in het been te hebben gekregen, weggedreven te zijn en een drijvenden balk te hebben gegrepen. Hoe lang hij daarop is blijven zwalken, weet hij niet meer. Wel herinnert hij zich vreeselijk van de branden de zon te hebben geleden. De Heer H. is nog jong. Op 19-jarigen leef tijd verliet hij ons land om te Batavia bij zijn oom, een bekende uitgever aldaar, werkzaam te worden gesteld. Later begaf hjj zich naar Austra lië en slaagde daar als industrieel. Eerst het vorig jaar was hij in het huwelijk getreden. Het groot ste gevaar voor den geestestoestand van den ge redde mag als geweken worden beschouwd. Mevr. de wed. H., zijne moeder, is overgelukkig haar zoon teruggevonden te hebben, en natuurlijk is aan de echtgenoote van den heer H. te Melbourne ter stond zijne onverwachte aankomst medegedeeld. De eerste Kamer der Staten-Generaal is ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 23 Au gustus as. des avonds ten 8 ure. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de 2e inspectie maakt bekend, dat het examen ter verkrijging der Akte, bedoeld in art. 56a der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 172) zal ge houden worden op 4 October e. k. en volgende dagen. Voor 10 Sept. as. moeten de vereischte stukken door belanghebbenden aan hun Districts-schoolop- ziener worden toegezonden. AXEL, 13 Augustus 1886. Door Burgemeester en Wethouders is jl. Maan dag ten raadhuize alhier aanbesteed le de levering van steenkolen ten behoeve der gemeente voor 1886/87, waarvoor 4 inschrijvings biljetten waren ingekomen, nl. van J. A. Oole voor ƒ7,60; M. Loof voor 7,60; C. van den Broe- ke voor ƒ7,50 en Joh. Smies voor ƒ7,25 per 1000 kilogram en 2e. voor de levering van petroleum eveneens voor 1886/87, waarvoor 2 inschrijvingsbiljetten wa ren ingeleverd nl. van de Wed. J. Veenhuizen •voor ƒ0,0874 en C. P. Gast voor ƒ0,08 per liter. Aan de beide laagste inschrijvers werd de leve- ring gegund. Aanstaanden Zondag 15 dezer zal door de R. K. bevolking alhier feest gevierd worden. Het zoo luisterrijke feest, waarvoor allen in blijde ver wachting verkeeren, vindt zijn oorsprong hierin dat het op dien dag vijf en twintig jaren zal ge leden zijn, dat, na eene onderbreking van bijna twee honderd vijf en zeventig jaren, aldaar weder voor de eerste maal de Heilige Offerande der Mis aan God is opgedragen. Alle katholieken van Axel zijn vervuld met dankbare vreugde over deze heu- chelijke gedachtenis. Het werk der voorbertiding reeds voor eenigen tijd aangevangen, wordt aller- wege met liefde en geestdrift voortgezet en met voorbeeldeloozen ijver worden de toebereidselen voor eene prachtige versiering vervaardigd en aan gebracht. Na de Godsdienstoefeningen welke dien dag met veel plechtigheid in de R. K. kerk zullen gehouden worden, zal het feest eindigen met illu minatie en fraai vuurwerk. Alles belooft dat as. Zondag een schoon feest zal gevierd worden. Moge gunstig weder de be- hnlpzame hand bieden aan allen die zich zoo ijve rig hebben toegelegd om het feest naar wensch te doen slagen. Naar wij vernemen, zal het muziekgezelschap ,,Ons Genoegen" van Zuiddorpe het feest met zijn tegenwoordigheid opluisteren. Zaamslag. Naar men uit goede bron verneemt hebben eenige kunstminnende personen alhier het voornemen opgevat, om, bij voldoende deel neming, een muziekgezelschap op te richten. Daartoe zal men den ingezetenen eene lijst ter inteekening aanbieden, ten einde met de gelde lijke opbrengst daarvan de kosten te bestrijden voor het aanschaffen van de noodige muziekin strumenten. Wij hopen gaarne, dat bedoelde kunstvrienden in hun ijverig pogen niet mogen teleurgesteld worden; maar dat zij, door flinke ondersteuning van de zijde der ingezetenen in staat mogen gesteld worden, een Yereeniging te vestigen, die, bij verstandig beheer, waarlijk nuttig zijn kan en ons, dorpsbewoners, menige aangename ont spanning kan verschaffen. Zaamsla»-. Niet zelden gebeurt het, dat jonge schapen gedurende de eerste levensmaanden aan getast worden door eene soort van maden, waardoor deze dieren in een toestand van kwij ning geraken, hunne groeikracht ten eenenmale ophoudt en vele er zelfs het leven bij inschie ten. Als middel tot het verdrijven van deze scha delijke insekten worden de aangetaste lammeren dan veelal besmeerd met rattenkruid, petroleum of iets van dien aard. Dit geneesmiddel evenwel is zeer te ontra den, aangezien de ervaring geleerd heeft, dat daardoor reeds vele dezer dieren zijn vergiftigd geworden. Een beter hoogst praktisch middel, dat tevens geen gevaar oplevert, bestaat hierin, dat men de aangetaste lammeren eenvoudig van hunne wol ontdoet, waardoor de maden na flinke was- sching met sterk zeepwater verdwijnen, de lam meren weder gezond worden en snel beginnen te groeien. De wolopbrengst, die natuurlijk niet zeer groot is, dekt toch ruimschoots de gemaakte kosten en beloont voldoende de aangewende moeite, Overslag, 10 Augustus. Bij de op heden ge houden verkiezing voor een Lid van den Ge meenteraad, ter vervanging, van den heer H. van Bambost die bedankt had, brachten van de 16 kiezers 13 hunne stem uit. Hiervan verkreeg de heer J. B. van Laere 10 en de heer F. Apers 3 stemmen. Alzoo werd eerst genoemde, de volstrekte meerderheid heb bende gekozen. Zuiddorpe, 9 Augustus. In de op heden avond gehouden raadsvergadering is tot wethouder benoemd de heer C. van Waes zulks ter ver vanging van den heer H. J. M. Onghena. De heer J. de Ridder, onderwijzer aan de school met den bijbel te Middelburg is benoemd tot Hoofd der te openen Chr. school te Oldemark welke benoeming doorhem is aangenomen en ook tot hoofd der school met den bijbel te Hoog Kep- pel. Dezer dagen werd te Scheveningen inee» klein logement een vreemdeling aangebracht voor wien men het, wegens den toestand zijneil geestvermogens, geraden achtte de hulp van een geacht geneeskundige, dr. Yan der Mandele, ia te roepen. Bedoelde vreemdeling was naail Scheveningen gezonden door het Nederl. consti laat te Londen, dat hem had overgenomen vai een Engelsch schip, dat uit Australië (Meibom ne) te Londen was binnengekomen. De beman ning van dit schip had hem meer dood dan le vend in den Oceaan op een stuk wrakhout drijl vende gevonden. Na een liefderijke verpleging! had men uit den drenkeling, in oogenblikkei dat hij helder van geest was, weinig andera kunnen krijgen, dan dat hij betrekkingen ti Scheveningen had. Tot gelijke wetenschap kwan bovengenaamde geneeskundige, die er in slaagdi uit zijn mond den naam te vernemen van eer I geachte familie aldaar. Met die wetenschap toe gerust, deed hij onmiddellijk de noodige naspo ringen, die tot het resultaat leidden dat d vreemdeling de zoon bleek te zijn van een hie wonende weduwe, welke tot die familie in nau we bloedverwantschap staat. Reeds zeer gerui men tijd had bedoelde zoon, fabrikant en ge huwd te Melbourne, waarheen hij op jeugdiger leeftijd was vertrokken, de geregelde correspon dentie met zijn moeder gestaakt. Uit brieven door haar later uit Melbourne ontvangen, bleel het dat haar zoon op zekeren dag verdwenej en sedert dien niet was teruggekeerd. Men ver moedde, dat hij zou zijn verdronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken, Door het feit, dat hij door een Engelsch schip in volle zei op een stuk wrakhout is gevonden, wordt hel vermoeden zekerheid, dat hem bij het baden in zee een ongeluk is overkomen, dat hij van dei wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stull hout heeft gegrepen en in dien toestand dool den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijn betrek-I kingen is herkend, verkeert thans nog steeds in een toestand van waanzin, maar dr. Van dei Mandele koestert de hoop, d(it een bijzonderj verpleging hem zijn geestvermogens teruggeven De zaak is te Scheveningen het onderwerp! van alle gesprekken. Tusschen Yechel en Dinter heeft Vrijdag-1 middag een ernstig ongeluk plaats gehad op den stoomtramweg den Bosch—Helmond. Op een kwartier afstand van Yechel, waar de trein een korten draai moet maken, ontspoorde de loco motief in volle vaart en viel onderstboven, zoo dat de machinist er onder geraakte en verschei dene brandwonden kreeg. Bijna levenloos werd hij er onder uit gehaald. Ook de stoker werd ernstig gewond. Een ledige personenwagen werd geheel ver brijzeld, de overige wagens bleven op de rails De stoffelijke schade is aanzienlijk. De machinist is thans in het liefdegesticht t« Yechel overleden. Waarom is het dragen van wollen klee- j dingstukken te verkiezen boven het gebruik vat linnen of katoenen. De kleeding, die op het bloote lijf wordt gedragen, dient zooveel mogelijk van wol te zijn. Wollen stoffen drogen veel moeielijker dan linnen of katoenen. Van wol verdampt het wa ter niet zoo gemakkelijk als van linnen of ka toen. Als bijv. van een vierkanten meter linnen in een kwartier tien gram water verdampt, zal onder dezelfde omstandigheden van een vierkan ten meter wol veel minder bijv. vijf gram ver-1 dampen. Dragen wij op onze huid een vochtig kleedingj stuk van linnen of katoen, dan zal daarvan ini denzelfden tijd meer verdampen dan van een] vochtig wollen. De warmte, voor de verdam ping noodig, moet geleverd worden door ons lichaam. We staan derhalve meer warmte A aan een vochtig linnen dan aan een vochtig wollen kleedingstuk, Is onze kleeding dikwijls

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2