No. 72. Zaterdag 11 Augustus 1880 2e Jaarg. B Nieuws- en Advertentieblad F. MELEMAA. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. buitenland. AXELSCHEffiCOURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nïduusb; voor Belgie 60 cent, het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Engeland heeft een nieuw ministerie en Ierland een nieuwen onderkoning ge kregen. Lord Aberdeen de onderkoning die thans vertrokken is, was in Ierland algemeen bemind. Hij was een gr°°t voorstander van Home Rule of zelfbe stuur voor Ierland. Bij zijn vertrek werden hem van de voornaamste Iersche gemeentebesturen afscheidsadressen aan geboden en eene ontzaglijke menigte was verzameld in de straten waardoor hij rijden moest. Al de winkels en kantoren waren gesloten. Een groote optocht van allerlei vereenigingen trok voorbij Lord Aberdeen en zijne gema lin. Een muziekkorps speelde het bed der Home Rulers „God redde Ierland dat het Engelsche volkslied vervangen heeft. Men riep „leve Home Rule en zong den vertrekkenden onderkoning het volkslied „Kom terug in Ierland toe. De mensehen zaten tot op de da ken en dikwijls werd het rijtuig be stormd door hartelijke belangstellenden die de vertrekkenden nog eens van nabij wilden zien. Ook aan het station waren de troepen niet in staat de me nigte terug te houden die Lord en Lad)7 Aberdeen tot het laatst toe wilden groeten. De burgemeester van Dublin hield daar eene krachtige toespraak. Bij het wegrijden van den trein kwam er haast geen eind aan het gejuich en het zakdoekgewuif. Aldus was het vertrek van den heer Aberdeen. Een groot verschil hiermede leverde de aankomst van zijn opvolger den Markies van Lon donderry. Daarvan leest men het vol gende sobere berichtDe nieuwe on derkoning is met zijn nieuwen secretaris of minister voor Ierland te Dublin aan gekomen en beiden aanvaardden aan stonds hun ambt. Er had geenerlei demonstratie plaats, noch ten goede noch ten kwade. liet zal den Markies moeielijk wezen zijn ambt naar behoo— ren waar te nemen. Te Belfast hebben weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De bevolking is aldaar in twee zeer vijandig tegenover elkander staande partijen verdeeld, nl. de Natio nalisten of Katholieken en de Orangis ten of Protestanten. De minste aanlei ding is noodig om een gevecht tus schen beide partijen uit te lokken. l)e lolitie heeft van beide partijen veel te ijden, maar vooral staat ze bloot aan de aanvallen van het Protestantsche gepeupel, dat in de meerderheid is, omdat ze hen beletten, de Nationalis ten, die daarom ook. niet zeer mak zijn, ongestraft af te ranselen. Bij de laatste ongeregeldheden moest de politie en de militaire macht herhaaldelijk vuren. Er vielen een groot aantal gekwetsten, wel 130, doch niemand werd gedood. De keizers van Duitschland en Oos tenrijk zijn te Gastein zeer vriendschap pelijk bij elkander. Geheel Europa ziet met blijdschap de goede verstandhou ding tusschen deze beide vorsten die hoofdzakelijk den algemeenen vrede, wat het beschaafde Europa betreft, in handen hebben. In Engeland gaan ve le en krachtige stemmen op om zich bij de beide keizers aan te sluiten. Een grooten steun zal het daarbij ongetwij feld vinden tegen den brommenden Russischen beer, die er steeds op uit is, het Engeland moeilijk te maken. Keizer Wilhelm heeft gelast dat moet worden afgezien van de algemeene vie ring van dendoodsdag van Frederik den grooten op 17 Augustus. Alleen zal er te Potsdam in de garnizoenskerk een lijk dienst plaats hebben. Te Hamburg heeft de politie in de Pauli-voorstad een acht tal socialisten bij het houden eener gehei me bijeenkomst betrapt en gevangen ge nomen. Ook de waard is in arrest. Lit de ze inhechtenisneming zal misschien een reuzengeding groeien, waarvan het einde niet is te voorzien. Men meent een van de centraalpunten der socialistenwoeling te hebben ontdekt en de voorraad m be slag genomen papieren, zooals brieven, inteekenlijsten, afrekeningen en naam lijsten is groot, terwijl uit een en ander nog wel aanleiding zal gevonden wor den tot verdere aanhoudingen. Te Hei delberg is prachtig feestgevierd. Een stu- denten—bierjool heeft plaats gehad waar aan 8000 personen deelnamen. De kroonprins en vele andere hooggeplaatste personen hebben dapper meegedaan. Te Brussel heeft Zondag een werklie den—manifestatie plaats gehad, als voor proefje van het gerecht van as. Zondag, "ngeveer 1600 personen, voorzien van een tiental roode vlaggen, namen er aan deel, en trokken onder het zingen van een soort van Marseillaise door de stad. Geen enkel ongeval is te vermelden en de orde werd volkomen bewaard. Een goed voorbeeld ter navolging, voorwaar Den vorigen dag had de Justutie anders een aanplak-biljet in beslag doen nemen waarin Kegeeringloosheid en Commune werd gepredikt. De groote betooging van Zondag 15 dezer zal waarschijnlijk wel doorgaan. De rechtbank van Char leroi heeft van de plunderaars der abdij van Soleilmont, gedurende de jongste onlusten, 65 van de 80 schuldig bevon den en hen veroordeeld van vijfjaar tot vijf dagen. Hartverscheurend moet voer en bij de uitspraak het geween en ge- nade-geschrei van de arme vrouwen en kinderen der bende geweest zijn. De herstemmingen in Frankrijk bren gen geen noemenswaardige verandering in de sterkte verhouding der partijen te weeg. Te Parijs hebben de bedienden van koffiehuizen en dergelijke, ruim 600 ten minste, een manifestatie gehouden. De heeren hielden zich niet kalm genoeg, wat tengevolge had, dat verscheidene Jan's opgepakt werden. De Italiaansche cholera-berichten lui den treurig. De gevreesde ziekte breidt zich meer en meer uit. Er zijn piovin- ciën met 26, 30 ja zelfs met 183 sterf gevallen per dag. Te San Cipriano moet de toestand allertreurigst zijn. Van de 993 inwoners die het plaatsje telt, zijn nauwelijks 4 of 5 families die eenige wel vaart genieten. Een ooggetuige verhaalt het volgende geval. In de eerste woning die ik betrad bevond zich een cholera— lijder; het was een vertrek omstreeks 3 meter lang en 1,60 meter hoog en hier bevonden zich, behalve den lijder, twee oude menschen en een ziekelijk kind. Van eene slaapplaats was geen spoor te zien. Eene kist, waarop een stuk deken was uitgespreid, deed als zoodanig dienst voor den zieke, een man van 44 jaar, die den dood bedaard afwachtte, tevre den misschien nu voor t eerst in zijn leven een glas goeden wijn te drinken, hem door de liefdadigheid verstrekt. De ellende is onbeschrijfelijk, ten hemel schreiend. Iets zoo ontzettends zal men nauwelijks in de Campagna van Rome aantreffen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1