No. 71. Zaterdag 7 Augustus 18811 2e Jaarg. ■u buitenland. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. Blad verschijnt eiken Vrijdag-avond. A B 0 NNEMENTS P KIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nï»ï«j!,d; voor B E L G 1 laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. In Frankrijk hebben weder verkie zingen plaats gehad en wel voor de Generale linden of Provinciale Staten. Van de 1223 verkiezingen vielen 722 mt ten voordeele der republikeinen en 3(10 ten voordeele der conservatieven. De sterkte der republikeinen is niet toege nomen. Wel hebben zij hier en daai overwinningen behaald, doch daai te genover staan weder verliezen op andere plaatsen. Xog 141 herstemmingen moe ten plaatshebben, mogelijk keert daar bij de kans weer ten gunste der Repu bliek. Emile Ollivier de man die in 1870 den oorlog aan Duitschland ver klaarde had gaarne ook een mandaat gekregen, doch dit bekwam hem slecht. Te Saint Tropez in de Var stelde hij zich candidaat tegenover den republikein Magniers. In eene vergadering van kie zers werd de candidatuur des lieei en Ollivier gekenschetst als eene beleedi- ging aan het vaderland, eene onverge lijkelijke schande, enz. Ollivier besteeg daarop de tribune om zich te ei dedi— gen, maar terstond barstte een waie storm van verontwaardiging los. „Ley e Frankrijk riep men an de tri bune af! Gij zijt geen Iranschman meerWeg met den a err&derenz. Ten' slotte werd het rumoer van dien aard, dat de vergadering gesloten en ue zaal ontruimd moest worden, waarna de heer' Ollivier met eenige vrienden vluchtte in een naburig koffiehuis. Verleden Zaterdag is Vorst Bismarck met zijne echtgenoote in de Reiersche hoofdstad aangekomen. Eene hof-equi page bracht hem naar het hotel an het I ruissische gezantschap. Eene volksme nigte van verscheidene duizenden be groette den Rijkskanselier met luide jubelkreten. Den volgenden dag bezocht de Vorst achtereenvolgens den Prins- Regent, Prins Arnulf, Hertog Max en andere voorname personen en^ ontving van allen een tegenbezoek en des mid dags had ter zijner eere bij den Prins- Regent een groote feestmaaltijd plaats. In den omtrek van Triest verspreidt zich de cholera meer en meer. Meer dan 22.000 personen hebben in de laat- .ste veertien dagen de stad verlaten. Er is eene gezondheids commissie derwaarts gezonden, om alle noodige maatregelen te nemen tot het stuiten van den voort gang der ziekte. Het bestrijden der epidemie wordt echter, zooals ook in Italië geschiedde, zeer bemoeilijkt dooi de houding van het onontwikkelde volk, dat zich verzet tegen alles wat de ge neeskundigen doen. Een slimmerd gaf de voor hem bestemde geneesmiddelen aan eene jonge kat, en toen dat dier stierf, verklaarde hij, dat het nu dui delijk bleek: hoe de dokters liet volk kwamen vergiftigen. Er was zelfs hulp der militaire macht noodig om de ge neeskundige commissie tegen de volks woede te beschermen. In Italië breidt zich cle cholera ook nog steeds uit. Brindisi, I rancavilla Fontana, Mesagne, Codigoro, Massafis- eavlia zijn de voornaamste besmette steden, terwijl in de provinciën Piemont en Venetië reeds drie maanden lang dagelijks een paar slachtoffers van cho lera zijn geweest. Men had dit, om geen onrust te verwekken, tot dusverre geheim gehouden. Te Bologna zijn ook eenige personen aangetast en gestorven. Negenhonderd mensehen verlieten de Stad. De koning toont zich mild in liet schenken van giften voor de bevolking der door cholera bezochte plaatsen. Berichten uit Bitonto melden dat de gelieele provincie Bari door de cholera is aangetast; geen plaatsje waar niet dagelijks eenige gevallen voorkomen. Naar 't schijnt, is men gaandeweg ver slapt in 't nemen der noodige voor zorgsmaatregelen, die in de afgeloopen maand Mei, toen het gevaar zich zeer veel kracht ernstig liet werden aanzien, maatregelen met doorgezet. Die worden nu opnieuw nauwkeurig in acht genomen, doch de bevolking is zeer bevreesd, daar dagelijks minstens 30 sterfgevallen plaats hebben. De stad Rome heeft het edelmoedig voorbeeld des Konings gevolgd door insgelijks eene aanzienlijke som aan de cholera—lijders te schenken, evenals Milaan, 't welk eene gift van 10,000 lires schonk en welks bestuur de inwoners in eene pro clamatie tot geven heeft opgewekt. Het hof van assises in Henegouwen Belgiëheeft uitspraak gedaan in het proces tegen de personen, vervolgd we gens vernieling der spiegelfabriek van Roux. Vier zijn vrijgesproken. eroor deeld werdentwee tot levenslangen, twee tot 15 jaar en drie tot 12 jaar dwangarbeid; één tot 10 jaar, twee tot 5 jaar en zeven tot 3 maanden tucht huisstraf. Ook is het geding begonnen voor het gerechtshof te Bergen, wegens het plunderen en verwoesten der fa briek van Baudoux; 240 getuigen moe ten gehoord worden. De groote arbeidersbetooging te Brus sel op 13 dezer, zal waarschijnlijk niet verboden worden. De justitie laat uit de verschillende plaatsen des lands in lichtingen vragen omtrent de vermoe delijke deelnemers daaraan, de leiders der arbeiders en dergelijke. Te Warschau moet weder eene uit gebreide revolutionaire en socialistische samenzwering ontdekt zijn, met ver takkingen te Parijs en te St. Petersburg. Vele Poolsche studenten zijn daarin betrokken. Het hoofd der samenzwering is in hechtenis genomen. Bij de Russische regeering is een ontwerp in behandeling- tot wijziging van de strafwet voor min derjarigen en kinderen. Tot dusverre waren de zwaarste straffen, zooals dood straf, dwangarbeid, verbanning, enz. tot zelfs op de jeugdigste misdadigers toe passelijk. In Engeland zoekt men naar een goed ministerie en in Ierland wil men een monument voor Gladstone oprichten. Eenige dagen geleden (zoo verhaalt de Amst Ct.) begaf zicli een kwartiermeester van de marine, die eenige jaren deel had uitgemaakt van het blokkade-eskader, van Nieuwediep per Hollandsche spoor 3e klasse naar Haarlem. Aan een der sta tions trad in dienzeltden waggon een lieer. Spoe dig wikkelde deze zich met den zeeman in ge sprek, over het leven aan boord, over Atjeh, enz. Eindelijk verhaalde de heer de gebeurtenissen in Amsterdam en vroeg of het niet schandelijk was van de militairen, die toch de kinderen uit het volk waren, zoo op hun medeburgers, misschien hun bloedverwanten, te vuren. .,Ware hef niet hun plicht geweest om zich aan de zijde der onder drukten te scharen en hunne wapens tegen de onderdrukkers te keeren vroeg mijnheer. Onze Janmaat keek zijn reisgenoot verbaasd aan en zeide „Ja, ik 'heb reeds een en ander daarvan gehoord, maar ik moet u bekennen, dat ik van al die grieven en zoogenaamde onderdrukking van het volk bitter weinig verstand heb; maar wat

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1