BIMENLANI). GEMENGD NIEUWS. ■de de hoofdwacht versterkt was en wier geweren op het voorplein aan rotten ston den. Opliet stadhuis hadden Burgemees ter en Wethouders defi geheelen avond zit ting en aanhoudend werden telegrammen verzonden en ontvangen. "Dinsdagmorgen vertoonde de buurt van de Lindengracht weder hetzelfde tooneel als maandagmorgen. De Zaterdagsche brug stond weder bezet met wachten den. De marinesoldaten hebben hun kamp in de Noorderkerk opgeslagen. Aanhou dend werden per rijtuig gearresteerden •van het politiebureau aan de Willemspoort naar dat op de Noordermarkt gebracht. Buini 100 personen zijn gearresteerd. Latere berichten melden dat het aantal dooden tegen den middag bekend was en acht en twintig bedroeg, terwijl in het gasthuis meer dan 50 ge kwetsten opgenomen en enkelen daarvan nog ster vende waren. Het getal gewonde poiitie-agenten bedraagt veertig. Het garnizoen heeft betrekkelijk geringe verwondingen bekomen. De infanterie die van den vorigen avond 4 ure onder de wapens gekomen was, werd eerst te een ure, 's middags niet weinig vermoeid, afgelost. Het geheele gar nizoen alsmede de versterking uit Naarden en de mariniers zijn ter beschikking gesteld tot demping van het oproer. Aan de Nederlandsche Bank en andere instellingen zijn de wachtposten door de schutterij betrokken. Op het Raadhuis waren den geheeïen dag vergaderd de Burgemeester, de Com missaris des Konings in Noord-Holland, de Gene raal Baud, de Kolonel Plaatselijk Commandant en een der Hoofd-Commissarissen van Politie om maatregelen te doen nemen tot handhaving der orde. De orde werd dien dag gelukkig weinig meer verstoord; des middags werden evenwel nog vier personen in hechtenis genomen en 's avonds werd nog op de Noordermarkt met steenen geworpen. Een patrouille infanterie was echter voldoende om de rust te doen wederkeeren. Ook eene socialis tenvergadering liep rustig af. Een ander voorval dat buiten het oproer staat viel dienzelfden avond nog voor. In de Looiers dwarsstraat werd een politieagent aangevallen en in den nek een hevi ge slag toegebracht. De ongelukkige liep nog een eindweegs voort, doch zonk toen ineen en werd naar bet Gasthuis gebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. De lafhartige dader werd in hech tenis genomen. Het oproer kan thans als geëindigd beschouwd wor den. Alleen tegen Vrijdag, dat is heden, was men nog ongerust. Dan worden nl. de lijken der in den onzaligen strijd gesneuvelden ter aarde be steld. Onze ruimte laat niet toe al de bijzondere ge vallen te vermelden, daarom hebben wij ons slechts tot de hoofdfeiten moeten bepalen. Wie een meer uitvoerig verslag van het oproer leest, staat ver stomd over de barbaarsche incidenten welke zich in den avond van Dinsdag voordeden. Laat ons hopen dat geene herhaling van het treurige voorval moge plaats hebben. t Is om van schaamte te blozen, wanneer men ziet dat Nederland zijne krijgsmacht moet gebrui ken om eigen burgers in toom te houden! Naar aanleiding van ingekomen klachten, voornamelijk op Walcheren, Noord- en Zuid-Be veland dat groote schade wordt aangtricht door enkele diersoorten, vermeld in art. 2 van het Kon. besluit van 25 Aug. 1880 heeft de Commissaris des Konings in Zeeland, voor zooveel de genoem de eilanden betreft, tot en met 31 Maart 1887 opgeheven de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren vande bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, torenkauw, torenka, de lfuismusch, en de ringmusch, boom-, berg- ofveld- musch. AXEL, 33 Juli 1886. De begrinding der wegen in den Köegorspol der c. a. is jl. Woensdag voleindigd. Er zijn ongeveer 2500 a 8000 karren grind aangebracht Naar wij dan uit goede bron vernemen zal thans wel aan de algemeene behoefte voldaan zijn, en de wegen beloven thans meer gunstige gelegenheid tot het berijden ervan. De gemeenterekening over het dienstjaar 1885 werd aan den gemeenteraad overgelegd in ontvang op 16176,0272 en in uitgaaf op 14141,97 zoodat zij sluit met een batig slot van 2084,057-. Ter goedkeuring werd aangeboden de begroo ting van het algemeen burgelijk armbestuur voor 1887 in ontvang op 1918,127a en op een ge lijk bedrag in uitgaaf. Door Burgemeester en Wethouders werd aan J. Wisse op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als omroeper en visch- afslager en besloten eene oproeping van solli citanten te doen op eene jaarwedde van 20. Ds. J. H. Geselschap Wz., predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Aalsmeer (N.H.) Zuiddorpe, 27 Juli. Verleden Zondag had al hier een kampstrijdplaats met den hengel welke gegeven werd door de visschersclub „Neptunus". Ruim een 40tal kampstrijders gingen elkaar de prijzen betwisten. Deze uitspanning liep in de beste orde af en ieder was er over voldaan. Overslag. De heer H. van Bamborst, gekozen Raadslid in plaats van het aftredend lid, de heer F. Apers, heeft thans verklaard, die benoeming niet aan te nemen. Tot hoofdonderwijzeres aan de in de vol gende maand te openen Christelijke bewaar school te Ter Neuzen, is benoemd mej. P. A. van de Ven, te Dordrecht. De Arrondissements-Rechtbank te Middel burg heeft R. C. B. naaister te Zuiddorpe, we gens diefstal, veroordeeld tot 2 jaren celstraf en in de kosten. De ZeerEerw. Heer A. C. Buijs, pastoor en Deken te Hulst heeft om gezondheidsredenen ontslag uit die herderlijke bediening gevraagd, na aldaar 22 jaren werkzaam geweest te zijn. Westdorpe. Jl. Maandag had alhier de feestelijke inhaling en de installatie plaats van onzen Z.Ew. Heer G. van Dijk. Reeds in den vroegen morgen wapperde van alle huizen de Nederlandsche drie kleur, alle en talrijke eerebogen waren opgericht en versierd met de schoonste bloemen, die de natuur oplevert, elk huis was met bloemkransen, vlaggen en wimpels getooid en in waren feestdos; zelfs de armsten van ons dorp hadden versieringen, hoe eenvoudig dan ook, aangebracht en toonden daar door meteen, datxij met het feest waren ingeno men. 's Morgens te 8 ure vergaderen de verschillende genoodigden aan het gemeenteraadshuis, vanwaar een rijtuig waarin zich twee leden van het kerkbe stuur bevonden, naar Sas Van Gent werd vooruit gezonden om Z. Eerw. af te halen. Ongeveer te halfnegen uur zette de inmiddels regelmatig ge vormde stoet, bestaande uit 1. Eerste escadron Eerewacht, 2 Zangvereeniging, 3.0nderwiizers met de jeugd, 4. De leden der H. Familie, 5. De leden der Congregatie van Maria, 6 Maagdekens, 7 Verde re belangstellenden, 8 Regelings- commissie en 9 Tweede escadron Eerewacht, zich in beweging naar de grens der gemeente, waar de verwelkomst dooi de Eerewacht plaats had; daarna trad eensklaps een jeugdige leerling uit de school met name A. Rade makers voorwaarts, maakte eene sierlijke buiging en verwelkomde den zichtbaar inwendig getrof fen Herder onder de volgende woorden „Zeer Eerw. Heer Vereerend is de taak, mij opgelegd, om U. Eerw, uit naam van Westdorpes kleinen te verwelkomen bij het betreden onzer gemeente. „Welkom, driewerf welkom", roepen wij U, Eer. w. van harte toe. Wij stellen onze geestelijke be langen onder Uwe vaderlijke zorgen. Wat ons aan gaat, wij zullen trachten Uwe lessen in beoefening te brengen, opdat wij waardige leerlingen van on zen Eerw Herder mogen zijn. Ontvang, Zem Heer. hierbij het stoffelijk blijk der voortdurend hoogachting van Westdorpes jeugd." Daarna wei den weenenden Vader door een onschuldig maagd) ke -een prachtig bouquet aangeboden. De stoet vervolgde alsnu haren weg naar de kon der gemeente alwaar hij door den Burgemeeste met eene hartelijke toespraak verwelkomd werd Deze, met de Raadsleden sloot zich daarna in dei stoeten ging men kerkwaarts. De H.E.W. Het Deken van Hontenisse hield alhier eene rede tot de: nieuwen herder en ook zijne kudde. Na deze pleet tigheid begaf men zich naar de pastorie, alwaar vei schillende toepasselijke liederen gezongen werdei en de stoet ontbonden werd. Thans bracht de eert wacht te paard, de zangvereeniging, en de feestcom missie ZEW. een Serenade terwijl door he jongste lid der vereeniging een rede werd gehon den en een fraaie bloemtuil aangeboden. Des a vonds was de eereboog van de kerk alsook vele hu zen verlicht, terwijl alom ware feestvreugd heerschte. Wij hopen dat deze dag nog lang in he( hart der Westdorpenaren moge blijven voortleven Het prachtige stoomjacht „Eros," dat op dit oogenblik te Amsterdam ligt, is als schoonei getuigd en een van de schoonste, die ooit dij haven bezochten. Het meet 800 ton, is bemaal met 50 koppen en wordt gecommandeerd door officieren van allereersten rang. De roef op het dek dient als lees- en rookkamer, de salon ei slaapkamer van baron Rothschild zijn met ko ninklijke weelde, met teeken- en beeldhouw werk versierd. Behalve de appartementen des barons en het gemakkelijke logies der beman ning en officieren, zijn er ook nog vier groot® kamers voor de gasten van den eigenaar en een volledig wapenmagazijn, waarbij nog zes jacht kanonnen aan dek. Het is zeer moeilijk aan boord van de „Eros" toegelaten te worden. Prins Orloff, gewezen gezant van Rusland, zag zich zelfs dien toegang weigeren, toen het jacht Duinkerken lag. Het vaartuig dat ƒ1,000,000 heeft gekost, is, naar men zegt, schooner dan de Victoria and Albert", „Osborne" en andere kon. vaartuigen. De volgende interessante geschiedenis be vatten de Fransche bladen. In 1884 kwam de rijke chocoladefabrikant Claude met zijn eenige 20-jarige dochter voor een badkuur te Nice, waarl het meisje kennis maakte met en veriiefd werd op een uit Algerië teruggekeerd Fransch officier. De vader wilde niets van een onbemiddeldea schoonzoon weten, doch bet meisje zette de zaak door en het huwelijk zou te Parijs gesloten wor den. Drie dagen voor de afreis zat de officier met een heer een spel écarté te spelen en het meisje leunde over de leuning van zijn stoel, terwijl een vreemde heer, die pas te Nice aan gekomen was, er bij stond te kijken. Plotse ling riep deze laatste tot den officier„Ge zijt een schelm, ge speelt valsch, ik zie hoe gij daar een heer uit uw manchet haalt." De officier stond doodsbleek op en jufvrouw Claude werd bewusteloos weggedragen. Toen zij weder bij kwam verzocht zij haar vader nog denzelfden avond te mogen vertrekken. De officier verklaarde plechtig, dat de besehul diging grove laster bevatte en dat hij den man, die voorgaf hem ontmaskerd te hebben, wel vin den zou. Doch dit laatste was onmogelijk, want de man was spoorloos verdwenen. Eerst 30 Juni jl. zag hij hem toevallig terug aan het bu reau van het station du Nord te Parijs. Hij pakte hem bij den kraag en gaf hem in arrest. Het bleek werkelijk een schelm te zijn en hij bekende, dat de heer Claude hem indertijd 10009 francs gegeven had voor den hem te Nice bewe zen dienst. De eer van den officier is dus gered. Of er van het huwelijk van jufvrouw Claude wel iets komen zal, wordt niet gemeld. In het westen van Texas (Amerika) heerscht een zoo groote droogte als misschien nog nooit beleefd werd. Op vele plaatsen heeft het sedert 14 maanden niet goed geregend. Het vee sterft bij honderdtallen. Vele kolonisten verkoopen hun land voor een spotprijs, om dan, geheel ver armd, verder naar het oosten te trekken. mm

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2