No. 70. Zaterdag 51 Juli 1886. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit Het jaar 1886 heeft tot heden op so ciaal gebied nog weinig geleverd, dat ons tot vreugd kan stemmen. Was de En gelsche hoofdstad het tooneel van onlust en verwoesting, van verzet tegen de ge stelde machten, leverde het zuiden van België met name de omstreken van Charleroi de verschrikkelijke vertoonmg van een burgeroorlog, thans is de geest des oproer's ook in ons volk gevaren. De hoofdstad van ons dierbaar Vaderland, t o-roote en rijke Amsterdam heeft thans ook ondervonden wat het is een volks hoop, blind van woede, tot bedaren te brengen. Doch laten wij ons in geene beschouwingen verdiepen Onze ruimte eedoogt zulks niet; laten wij feiten noe men en zien wat de berichten ons omtrent het voorgevallene mededeelen. Zondagmiddag had men over de Lin- dengracht bij de Lijnbaansgracht te Amsterdam ter genoegzame hoogte, uit de bovenramen van een paar tegenover elkaar gelegen huizen, een touw gespan nen, in het midden er van een paling opgehangen om hem terwijl men er met een schuitje onder doorvoer, daaraf te trekken. Sinds lang is dit barbaarsche spel bij politieverordening verboden, zoo dat, juist toen het trekken voor de veer tiende maal had plaats gehad en het nog zes keeren geschieden moest, een naar agenten op grond van dit verbod zeiden, dat het spel moest gestaakt en het touw weggenomen worden. Maar jawel I wie meende dat aan dit rechtmatig verlangen zou voldaan worden, had buiten de pa lingtrekkers en de vele omstanders ge rekend, en toen een der agenten na her haalde sommatie, zich naar boven van een der woningen begaf en het touw doorsneed, had men de poppen aan t Niet alleen dat men de agenten te lijf wilde maar hier en daar werd de straat opgebroken en slingerde reeds menige steen door de lucht. Een der agenten die daarop een toevlucht zocht in de broodbakkerij van J. G. Wissmgh, zou het, ware hij er toen weer uitgekomen, zeker zeer hard te verduren hebben gc had Men riep toch niet minder dan „gooi er hem weer uitof stop m in den oven De bakker voldeed aan geen van beide eischen en daardoor steeg de woede van het volk ten top en bleef er in een oogwenk geen glró of roei van zijn benedengevel heel. Ook de glazen van eene tapperij aan de overzijde, als mede van eenige andere gebouwen wer den verbrijzeld. De andere agent werd in een kelder gedrongen waar hij erg mishandeld werd, totdat er hulp op daagde van het politie-bureel van de Noordermarkt. De inspecteur van poli tie Boas, aan het hoofd van een deta chement agenten, sommeerde eerst de menigte uiteen te gaan, wat met eene hagelbui van steenen werd begroet. Daarop werd gebruik gemaakt van den wapenstok en later ook van de sabel, zoodat aan beide zijden gewonden vie len en eenige personen werden gearres teerd. Na het eindigen van den strijd werden van de burgers 4 en van de agen ten 18 gewonden naar het Binnen Cast huis vervoerd. De orde werd dien a- vond niet meer verstoord, ten minste niet zoo, dat de politie tusschenbeide moest komen. Het 7e regement infan terie en een detachement van liet oe regement huzaren, waren gedurende de ongeregeldheden gereed gehouden om in dien het noodig was, de politie bij te staan. Maandag was de brug bij de le Lm- dendwarstraat het voornaamste vereem- ginspunt; zij werd voortdurend door eene volksmenigte bezet, die naar t scheen, zich bepaalde tot een lijdelijk wachten op hetgeen de politie doen zou. De verschil lende vereenigingspunten waar men bijeen schoolde en wachten bleef, werden mden voormiddag door de politie met bezocht, er werd schijnbaar gedacht, dat ze van zelf wel uiteen zouden gaan. De menigte, ten minste de bewoners der Jordaan, was echter te zeer opgewonden. Met zachte middelen kon men met hen mets uitrich ten. Ruim 4 ure was het toen de politie zich in de Lindenstraat vertoonde en on middellijk met een regen van steenen uit vensters en van daken werd ontvangen. Te voren was hier en daar de straat reeds opgebroken en zelf waren barricades Van straatkeien en planken opgeworpen, die voorspelden wat op handenwas. Ongeveei zes ure kwamen 200 man infanterie onder kapitein Wijnaendts en een half escadron huzaren, 80 man, onder luitenant Bothnia Andrea de politie te hulp. Later kwam er nog artillerie bij. Het opperbevel werd o-evoerd door den overste Simons. Overal werd met steenen gegooid, het gevaar voor politie en soldaten om gekwetst te worden was groot. Herhaaldelijk werd bevel tot vuren gegeven en er viel helaasmenig slachtoffer. Een man, die uit een raam een grooten steen wierp, werd onmiddellijk gedood door het schot van een der mili tairen. Dooden en gekwetsten werden ge durig weggevoerd en zelf trok men ze hier daar in de huizen. Voor hen, die een -l 'V 1 -io hof en uddi in U.C ïiuifl^u. i dergelijk tooneel nooit bijwoonden, is het moeielijkzich een denkbeeld te maken an den indruk dien het schieten pp een men- schenmassa teweegbrengt, eigenlijk toch niet strijdende voor een groot beginsel, maar eenvoudig zich verzettend tegen een macht, die men op andere tijden toch tot zijn bescherming te hulp roept. De ver bittering was echter zoo groet, dat er mannen waren, die met opengerukt vest tegenover de soldaten stonden, roepende „Schiet maar toeDes middags verricht ten twee broeders eene moedige daad door op de Zaterdagsche brug twee vlaggen, een zwarte en een roode, naar omlaag te halen en in het water te werpen, legen 7 ure kwam opnieuw versterking door 1 man infanterie, waarbij om 8 uur nog 1- man vesting-artillerie kwam. Bijna aan houdend knalden de schoten door de a- vondlucht en steeds vielen er menschen neerIn het politiebureau op de Noorder markt was Dr. G. van Weezei aanwezig die de handen ruim vol had, met de eerste be handeling der gekwetsten. Met steenen m de hand werden velen gearresteerd. De menigte bleef altijd door stand houden en voortdurend werden salvo s gelost op de e- len, die van geen wijken wisten en natuur lijk vielen. Op sommige plaatsen waren de gaslichten uitgedoofd en in 't donker werd met steenen geworpen ter eene en gescho ten ter andere zijde. Omstreeks halt een kwam de hoofdcommissaris van politie Steenkamp in gezelschap van den heer Van Schermbeek hoofdcommissaris van politie te's Gravenhage op de Noorder markt en ongeveer een uur kwam alles m den omtrek tot stilte en werden geene schoten meer gehoord. Voor het paleis op den Dam, zaten, la- •en en hingen op dienzelfden tijd npg hon derden personen, kijkende, naar het uit Naarden aangekomen garnizoen, waarme*

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1