Zaterdag 17 1880. 2° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL. BIJITESLANB. bij BIJfNEKL A I) Dit per 3 geheel laatste Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: maanden 25 cent; franco per post 30 cent door Nederland; voor België 60 cent; het echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 2o cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Rusland, de mogendheid die nog steeds vijandig gezind is omtrent Bulgarije om dat Alexander geen genoegen nam met de beslissing van Europa, datzelfde Rus land heeft dezer dagen met de haar bij" zonder eigen vrijmoedigheid het traktaat van Berlijn geschonden waarbij Batum in Klein-Azië tot, eene vrijhaven ver klaard werd. De Engelselie regeering heeft van de Russische de mededeeling ontvangen dat zij die bepaling als ver vallen beschouwt. In Engeland is men zooals licht te begrijpen is door deze brutale handelwijze zeer geërgerd en het geloof aan de eerlijkheid der Russische regeering heeft daar te lande een ge voelige knak gekregen. Het heeft er veel van dat Rusland steeds iets zoekt te vinden om Engeland te bemoeilijken, wanneer het in dat Rijk zelf niet erg pluis is. Engeland begint dan ook te twijfelen wat verkieselijker is, met Rus land in oorlog te zijn, of met dat Rijk verdingen te sluiten. Ook de andere mogendheden hebben kennisgeving van Rusland ontvangen. Engeland en Oos tenrijk hebben reeds hunne bevreem ding over het gebeurde aan Rusland te kennen gegeven. De verkiezingen in Engeland vallen niet uit ten gunste van Gladstone. Het blijkt echter dat niet Gladstone de ne derlaag lijdt, maar dat ook de afvalligen zetels verliezen, zoodat de overwinning aan de zijde der conservatieven is. Deze laatste partij kan het in het gunstigste geval niet tot eene volstrekte meerder heid brengen zoodat niet is te verwach ten dat Gladstone zal aftreden, tenzij het Parlement een motie van wantrou wen tegen hem moclu aannemen. Wanneer het nu blijkt dat eene dui delijke meerderheid zich tegen zijne Ier- sche staatkunde verklaart, dan zoo ver trouwen de groote bladen, zal Gladstone zijn ontslag nemen. Andere bladen zeggen dat het land zich ten gunste eenér conservatieve regeering heeft ver klaard, zoodat een conservatief ministerie moet optreden. Heden zal kabinets raad gehouden worden en dan zal de aap uit den mouw komen. Het waar schijnlijkste blijft toch altijd ontslag- aanbieding aan H. M. de Koningin. In de Fransche kamer heeft de re geer ing kennis gegeven dat het ontwerp van wet betreffende een loterij leening voor het Panama-kanaal door haar wordt ingetrokken. In diezelfde zitting heeft een man weder van de galerij at een pistoolschot gelost om de aandacht te vestigen op een adres dat hij naar be neden wierp. De man die voor krank zinnig gehouden wordt, werd dadelijk ingerekend. De Hertog van Aumale, die aanzegging ontving dat zijn naam van de ranglijst der officieren is ge schrapt, komt tegen dit besluit in ver zet bij den Staatsraad. Tegelijkertijd richtte hij een brief tot den President der Republiek, gedagteekend Chan- tilly 11 Juli, aldus luidende: „Voor drie jaren hebt gij mij zonder voor wendsel en zonder dat vroeger ooit iets dergelijks gebeurd was, met de zwaarste der disciplinaire straffen getrof fen. Ik bewaarde toen het stilzwijgen, maar nu, nu gij mijn naam van de ranglijst verwijdert raakt gij aan de rechten van liet leger, zonder reke ning te houden met de aanspraken, die ik in den oorlog verworven heb. Uwe Ministers treffen mannen zonder blaam, die zich eervol hebben onderscheiden door hun diensten en hun toewijding aan het vaderland. „Ik laat aan mijn rechtsgeleerde raads lieden de taak over om mijne zaak, die de zaak is van alle officieren, te ver dedigen, maar, wat mij zeiven, de oud ste van den genei-alen staf betreft, mij komt het recht toe om u te herinne ren, dat de rangen in het lepjer boven uw straf verheven zijn en i/c blijf dus generaal Henri van Orleans, Hertog van Aumale." Het kabinet heeft in deze zaak nog geene beslissing genomen doch zal er over beraadslagen, aldus heeft de Mi nister—president zelf verklaard. De Duitsche bladen vermelden met groote ingenomenheid dat de gemeen teraadsverkiezingen te Straatsburg en te Metz twee steden in het op Frankrijk veroverde Rijksgebied Elzas—Lotharin gen, ten voordeele der Duitsche en ge matigde partij zijn uitgevallen. Door sommige bladen Avordt dit genoemd het „ontwaken van het Duitsche beAA'ustzijn, of minstens een genoegen nemen met de nieiwe toestanden. Te Brussel is na eene langdurige ziek te de Senator Jules Malou liet bekende Belgische partijhoofd, overleden. Meer malen was de overledene President—mi nister, het laatst was hij dit in 1884 toen hij de schoolwet te niet deed. Sedert dien tijd hoorde men weinig van hem en is hij langzamerhand weggekwijnd. De gemoedstoestand van den Sultan van Turkije heeft in den laatsten tijd bijzonder veel geleden, ten eerste dooi de Bulgaarsclie zaken en toen door de houding der Grieken. In de pas yerloo- pen dagen werkten de eerste berichten pver koning Bodewijk: A'an Beieren zoo zeer op des Sultans zenuAven, dat men den dagbladen A'erbood nadere bijzon derheden daaromtrent op te nemen. Toen dit gewaar gcAveken Avas kAvaui het telegram A'an den Russischen Minister Giers OA'cr cle troonrede van V orst Alex ander de onrust vari den Zieken Man Aveer A'erlioogen, waarop hij eene ver maning zond naar Sofia aan het adres A'an Vorst Alexander. En nu komt die ellendige Batum—geschiedenis er AA'eer In Italië Avoedt de cholera steeds A'oort, dagelijks hare slachtoffers eischende, ter wijl uit Napels gemeld Avordt, dat de Ve- suA'uis Aveder aan 't Averken is. "V an on gelukken wordt niet gesproken. Men schrijft uit Atjeh het volgende, aan het N. v. d. D. Lang niet algemeen is men hier ingenomen met de handelingen van den Generaal Demmesy, Men beweert, dat zijn rapporten al te roos kleurig zijn. Daarmee in verband zal Atjeh wel spoedig tot een gewoon garnizoen worden ver klaard. En toch zijn we nimmer zoo ver van den vrede af geweest als thans. De vijand is zoo overtuigd van onze onmacht, dat men zich verwonderen moet dat hij er nog niet toe overgaat beter zijn slag te slaan. Enkel het geroep „de Atjehers" brengt reeds onder de onzen een paniek te weeg, die elke zelfverdediging uitsluit en den troep demoralisetrt. De mindero militairen, wier gehalte uiterst twijfelachtig is, zijn afgemat door het vele wacht doen wegens het aanhoudend incompleet. Het bovenmatig vermoeien van den troep bij het aanleggen van den kring met het daarmede gepaard gegane grondverzet en het veel wacht doen, met de angstige spanning van op post te staan, gepaard met nog enkele andere demora- liseerende oorzaken, hebben den soldaat lichame-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1