Cye vau Nijenbci'k bteft bet lioumulschap vunde Tweede Kamer vcor het District Gees aargeno- men. Wat vuwacht werd is thans in zekerheid herschapen; het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland heeft alle voorloopig geschorste predikan ten en Kerkeraadsleden te Amsterdam van hun bediening vervallen verklaard, en bun voor orbe- paalden tijd de bevoegdheid ontzegd tot het waar nemen van eenig Kerkelijk ambt. De predikanten kunnen bij de synode appeleeren maar verliezen thans reeds aanspraak op hun traktament. Laatstleden Dinsdag is het vornis openbaar gemaakt. AXEL, 9 Juli 1880. Op het verzoek van een dertigtal ingezetenen dezer Gemeente om een som uittetrekken ten einde op 17 Juli as. den dag wsyirop voor driehonderd juar door Maurits Axel van het Spaansche juk werd verlost, feest te vieren, is door den Raad afwijzend beschikt. Wij rneenen ons leed wezen daarover te moeten uitspreken, daar wij in het herdenken van geschiedkundige teiten een plicht voor den naneef zien. Axel heeft dan ook vroe ger als in 1686, 1736, 1786, en 1836 dit voor Axel zoo gewichtig feit herdacht, doch thans zal die dag ongemerkt voorbij gaan, misschien enkele vlaggen hier en daar en 's avonds wat klein en vervelend, soms ook lastig en nadeelig vuurwerk, ziedaar alles wat die dag te zien zal geven. Woensdagavond werd -ten huize van den heer P. van Doorn op de Axelsche Sassing een vergadering gehouden van de Yereeniging „De Verwachting" alhier, welke werd bijgewoond door 22 van de 30 leden. Na afloop der werkzaamhe den werd het verdere gedeelte van den avond ge wijd aan de gezelligheid, aan vroolijkheid en scherts, zoodat het uur van scheiden voor velen wel wat vroeg kwam. Mocht de proef van een dergelijk uitstapje, die zoo uitstekend gelukt is, meerderen vereenigen om later in eensgezindheid en gepaste vroolijkheid nog meer zulke tochtjes te ondernemen. Waarlijk, de deelnemers zullen het zich niet beklagen; maar van harte uitroepen „die perzik smaakt naar meer". Het schijnt dat in onze gemeente de lust lot trouwen niet erg groot is, daar sedert 1 April jl. geen enkel huwelijk op het Raadhuis alhier werd voltrokken. Misschien dat het stormachtige weder van de laatste dagen bij velen de vrees heeft doen ontstaan, dat het huwelijksbootje wat al te sterk zou dobberen en hierdoor gevaar zou kunnen locpen om te slaan Wij weten het niet. Bij gebrek aan andere feesten zou toch een trouwpartijtje voor velen een aangename afwisse ling zijn. Van bevriende zijde ontvingen wij nog onder staand verslag omtrent de feestviering te Hoek, doch tot ons leedwezen te laat om in het num mer van Zaterdag 3 dezer opgenomen te worden. Wi] willen bet evenwel thans, al is het ook wat laat, onzen lezers aanbieden, omdat het zeer nauwkeurig is opgemaakt er ook om de vele moeite welke de geachte inzender zich getroost heeft. - De zitting van de Prov. Staten van Zeeland werd Dinsdagavond door den commissaris desKo- nings als voorzitter geopend. Uit het District Hulst waren alle leden, uitgezonderd de Heer Col- lot d' Escuiy met kennisgeving, tegenwoordig. Nadat door de HeereD Hoogenboom en Berdenis van Berlekom rapport was uitgebracht ter toela ting der herkozen en nieuw gekozen leden traden allen waaronder ook de heeren L. JM. van Waes- berghe Janssens, L. Stevens, J. G. van Deinse en D. J. Oggel uit het district Hulst, onde. leiding van den griffier de zaal binnen en namen na af legging der vereischte eeden zitting. Z. M. beeft benoemd tot dijkgraaf van den Fierssenspolder, de heer J. de Feijter; tot dijk erraat van den Vlooswijkpolder, de heer J. de Feijter Pz.; tot dijkgraaf van den Visartpolder, de beer J. F. Goethals; tot dijkgraaf van den Kouder.polder, de heer J. van Wijck; in bet be stuur van den Melopolder tot dijkgraaf de heer P. Verhaegen en tot gezworen de heer H. Fran cken; tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst de heer M. Mazure; tot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande c. a. de heer A. Lombaard; tot gezworen van den Willem—Leopoldpolder, Nederlandsch gedeelte, de beer J. Verhage; tot dijkgraaf van het waterschap Cadzand de heer J. Erasmus Az., en tot dijkgraaf van den Sophiapolder de heer A. van Leeuwen Jr. lïocfe. Op Dinsdag 29 Juni was ons dorp ge heel in feestgewaad. Van bijna alle gebouwen wapperde de Nederlandsclie driekleur. Reeds in den vroegen morgen heerschten er eene onge kende drukte en levendigheid. En geen won der. De lang verbeide dag was eindelijk aange broken. De nieuw gebouwde school zou dien dag worden ingewijd. Nauwelijks was het onder de burgerij bekend geworden, wanneer deze plechtigheid zou plaats hebben, of er vormden zich twee feestcommissiën, van gehuwde en eene van ongehuwde lieden. Deze commissiën stelden alles in het werk, om dien dag tot een' alge- meenen feestdag te maken. Dagen te voren wa ren zij reeds aan het werk, om alles zoo netjes mogelijk te kunnen versieren, en dat zij geere moeite hadden ontzien, bleek ons op den morgen van den gewichtigen dag. Alles, wat tot nu toe binnen huis was gebleven, werd nu voor een ieder ten toon gespreid. Het plein voor de nieuwe school was niet meer te herkennen, 't Was door de ijverige leden geheel en al in een Engelschen tuin herschapen. Voor het hek stond eene prachtige eerepoort met toepasselijke op schriften. De oude school was evenmin verge ten. Binnen in hingen guirlandes en de uitgan gen waren met groen en bloemen versierd, ter wijl de weg van de oude naar de nieuwe school met boompjes was beplant. De kleinen, die eigenlijk de hoofdpersonen van dien dag waren, deelden natuurlijk niet het minst in die algemeene feestvreugde. De mor gen na hun ontwaken duurde hun veel te lang. Zij liepen nu eens naar de nieuwe dan weder naar de oude school. Omstreeks 1 uur vonden zij eenige afleiding. Het muziekgezelschap uit Assenede, dat ontboden was om de feestvreugde te verhoogen, was aan wal gestapt en werd nu door hen ingehaald. Eindelijk brak het uur aan, waarop zij de oude school konden binnentreden. Toen allen goed gezeten waren, trad de heer Burgemeester gevolgd door de leden van den Raad het schoolgebouw binnen. Onder de leiding van het hoofd der school zongen de kinderen toen een toepasselijk lied. Daarna nam de heer Burgemeester het woord. ZEd. Achtb. schetste de geschiedenis van het oude schoolgebouw. In 1829 gesticht, voldeed het toen aan alle gestelde eischen. Tot tweemaal toe was het wegens gebrek aan de noodige ruimte moeten vergroot worden. Een paar jaar geleden bood het weer geene plaats genoeg om al de leerlingen te kunnen bevatten, 't Gevolg hiervan was, dat men weer voor meer ruimte moest zorgen en aangezien hier bij de oude school daartoe geene gelegenheid bestond, had men eene geheele nieuwe school moeten stich ten. Nadat ZEd. Achtb. het nut van goed on derwijs voor alle standen had aangetoond sprak hij den Heer Waeijhaert, rustend- hoofd der school aan die zoovele jaren in die school had doorge bracht. Daarop verzocht ZEd. Achtb. alvorens dit ge bouw te verlaten, een lied tot afscheid te zingen. Hierop verlieten de kinderen het oude gebouw om hunne intrede in het nieuwe te doen. Het was een geheele stoet die, zich vandaar begaf. Voorop ging het zooeven genoemde muziekgezel schap, gevolgd door eene eerewacht te paard, daarop volgde de èene feestcommissie, toen het Bestuur der gemeente en hier achter volgden de onderwijzers met hunne leerlingen. Achter dezen kwam de andere feestcommissie, terwijl de stoet werd gesloten door honderden belangstellenden. In het nieuwe schoolgebouw gekomen werd het eerst het woord gegeven aan de schoolkin deren, die ook hier onder de leiding van het hoofd der school een feestlied zongen. Daarop nam de heer Burgemeester het woord en schet ste, op welke wijze deze school hier tot stand was gekomen. ZEd. Aohtb. vond daarbij aan leiding een woord van dank te richten aan den Raad, die het besluit had genomen voor deze school subsidie aan te vragen en inzonderheid om een woord van dank te brengen aan de beide "Wethouders, die, in figuurlijken zin, zoovele stee- nen tot dit gebouw hadden aangedragen, 2e om in herinnering te brengen, hoeveel dank deze gemeente verschuldigd is aan de Heeren School opzieners en in 't bijzonder aan den Weledelge- strengen Heer C. M. van Visvliet. Het speet ZEd. Achtb. te moeten mededeelen, dat de Heereh Schoolopzieners, hoe gaarne zij ook getuigen zouden zijn geweest van deze plech tigheid, wegens drukke ambtsbezigheden verhin derd waren geweest te komen. Daarop richtte ZEd. Achtb. een woord van dank tot den archi tect voor zijn degelijk ontwerp en flink toezicht! en sprak hij ook een enkel woord tot den aan nemer. Ten' slotte richtte ZEd. Achtb. het woord tot het hoofd der school en de overige onderwij zeis en hoopte, dat zij in dit nieuwe gebouw eene lange reeks van jaren met lust en ijvei zouden mogen werkzaam zijn. Het hoofd der school riep daarop zijn leerlingen een hartelijk welkom toe. Hij wees er op, hoeveel reden tot dankbaarheid zij hadden, nu zij dat nieuwe schoolgebouw waren binnengetreden. Hij bracht dien dank aan het Gemeentebestuur, dat zich zooveel moeite had moeten getroosten en hij meende ook dien dank verschuldigd te zijn aan de Heeren Schoolopzieners, die de pogingen, door het Gemeentebestuur aangewend, zoo krachtig hadden gesteund. Met den wensch dat het Be stuur in het onderwijs steeds die belangstelling zou blijven betoenen, die het tot nog toe had betoond, besloot hij zijne rede. Nog een enkel woord werd gesproken door den heer Kuiler, Ar chitect en daarna ook nog door den heer Waey haert. Vervolgens werd aan ongeveer 180 leer lingen eene van de historische platen van San der en Wijma uitgereikt, terwijl de overig» leerlingen als herinnering aan dien dag een boek geschenk ontvingen. Nadat de leerlingen op verzoek van den Heer Burgemeester nogmaali een toepasselijk lied hadden gezongen, trokken zij weder naar de oude school, waar zij zich de aangeboden chocolade met broodjes goed hete» smaken. Terwijl deze feestvreugde in de school wen voortgezet, hadden er op het dorp allerlei volks spelen plaats. Dat het volk zich vermaakt» getuigde het uitbundig gejuich, dat nu en dai uit de menigte opsteeg. Des avonds was he plein voor de nieuwe school keurig verlicht, tei wijl de feestelijkheden door een prachtig vuur werk werden besloten. Men kan gerust verklr ren, dat alles in de beste orde is afgeloopen. Het woord van dank, dat de heer Burgemees ter tot de feestcommissen richtte was [zeker nif onverdiend. Dit zal iedereen moeten toestemmer die gezien heeft, hoe flink zij zich van hare taa hebben gekweten. Zuiddorpe. Bij de op Dinsdag jl. gehoude verkiezing voor een lid van den Gemeenteraai ter vervanging van den heer H. J. M. Onghem namen van de 39 kiezers 30 deel. Er was briefje van onwaarde ingeleverd, zoodat de vo! j strekte meerderheid 15 st. bedroeg. Op de heere Th. Buijsse waren 11, D. van de Velde 9, van Nieulande 3 en Jan de Mette 2 stemma uitgebracht; terwijl de heeren Ch. Casteels, Ai ton van Hecke, D. vanLaere en C. L. Scheper elk 1 stem op zich vereenigden. Bijgevolg moet er eene herstemming plaal hebben tusschen de heeren Th. Buijsse en D. va de Velde. Z. M. de koning heeft het beroep van h Waterschap Groot en Klein Ferdinandus, tege I de besluiten van ged. Staten tot vaststelling va. de liggers der wegen in de gemeenten Koewac! en Sint Jan Steen ongegrond verklaard. De we over den dijk van het waterschap blijft dus a grintweg in beide liggers behouden met aanw zing van het waterschap als onderhoudsplichtig Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester va. Zaamslag den heer O. de Bokx, wethouder aldaaj

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2