GEMENGD NIEUWS. Ën op den vooravond van Pinksterdag stonden alle Katholieken als een man gereed om Wilkens te stemmen, Wilkens alleen. Maar niet alleen de i Katholieken. Ook velen, die vroeger met de libe ralen en anti-revol. waren medegegaan, hebben in hun vorige omgeving voor Wilkens gewerkt en, wij weten het stellig, daar stemmen voor dezen gewon nen. Het stemmencijfer, dóór hem behaald, bewijst bet. Doch ziet, op Pinksterdag ontvingen verschillen de geestelijken in het district een Schrijven van den lieer Schaepman, dat hun den angst op het lijf joeg en gelooven deed, dat 's lands heil van het samen gaan der Goesche katholieken met de anti-revolu tionaire partij afging. Zij keerden de'ü katholie ken candidaat den rug en hun parochianen met hen. Wat dr. Schaepman vroeger in het openbaar r.iet heeft durven doen, heeft hij in de laatste ure van den strijd en in het geniep gedaan, namelijk verraad gepleegd enverraad dóen plegen jegens de Katholieken van Goes. Ook jegens de Katholieken van Nederland. Want als door zijne verraderlijke bemoeiing honderden den Katholieken candidaat afvielen, bleven toch nog 829 kiezers dezen getroüw. Wel eeti bewijs, dat de heer Wilkens zou zijn gekozen ge weest bij de eerste stemming, hadden alle Katho lieken bij hun eerste goed voornemen volhard. Deze kunnen het niet helpen, zij zijn misleid, bedrogen door iemand, in wiens politiek beleid, zijn geestesgaven en zijn liefde en ijver voor de góede zaak, wij zelven vroeger hen hebben aan gemoedigd vertrouwen te stellen-. Dat vertrouwen zal nu wel efen geweldigen schok hebben gekregen. En wij zouden den heer Schaepman willen vra gen, of de machtigste geestesgaven en de hoogste politieke positie in den lande een stap als den zij nen, in de gegeven omstandigheden op zulk een laat, allerlaatst oogenblik van den verkiezings strijd, wel kunnen wettigen De verontwaardiging over zijne ongevraagde ongewettigde tusschenkoinst is algemeen en groeit. Het woord verrader zweeft op aller lippen. De wijze waarop hij is tusschen gekomen, recht vaardigt dat leelijke woord. Naar de Z. N. verneemt zal Baron de Geer van Jutphaas zijn mandaat als Lid der 2e Kamer voor Gorincherr neerleggen, om aldaar din den heef Mr. L. W. C. Keuchenius gekozen te zien. Men meldt uit 's Gravenhage, dat Z. M. de Koning den 18 Juli uit Soestdijk daarheen denkt te komen ter optning van de zitting der Staten Generaal op den volgenden dag. Tot dusver moet bepaald zijn, dat Z. M. na afloop van de openingsplechtigheid in den middag naar Soestdijk zal terugkeeren en telkenmale van daar naar de residentie zou gaan tot het verleenen van de gebruikelijke audiëntie aan wetgevende commissiën enz. De Heer Sprenger van Eyk, Minister van KoloDien, is van zijn buitenlandsch verlof te 's Gravenhage teruggekeerd. Ds. L. D. G. Krol, pred. te Britsum vroeger te Zaamslag heeft een beroep ontvangen naar Wei dum. De zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zal aanvangen op Dinsdag den 6 Juli as. In de eerste plaats zullen de geloofsbrieven der herkozen en nieuw gekozen leden onderzocht worden. Daarna zullen drie leden van gedeputeerde Sta ten worden benoemd tengevolge der aftreding van de heeren Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje J. A A. Fransen van de Putte en J. H. 0. Heijse er de benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Het adres van den heer C. van der Bent tot aanvraag van een subsidi0 tot aanleg van een stoom tram van Hulst naar Walzoorden, zal den leden worden medegedeeld. En eindelijk treden eenige provinciale huishoude lijke zaken met enkele voorstellen van Ged. staten in behandeling. AXEL, 2 5 Juni 1S S 6 Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de heer Cohen met zijn paardenspel van hier naar Hontenisse vertrekken om aldaar de kermfe te bezoeken. Wij feliciteeren de kermis van Kloosterzande van harte met dat bezoek, over tuigd als wij zijn, dat bet paardenspel het voor naamste zal wezen wat aldaar vertoond zal wor den. De tent is flink gebouwd, is ruim en be veiligt den bezoeker volkomen tegen denukken van het weder. De paarden zijn goed gedresseerd vooral Caesar en het personeel laat biets te wenschen over. Als gij daar den heer Cohen ziet binnentreden als matroos gekleed en te paard alle bewegingen ziet uitvoeren die aan boord en zelfs bij schipbreuk plaats hebben, als gij hem daarna met de Vader- landsche driekleur in de hand ziet wuiven, dan moet men onwillekeurig instemmen met de mu ziek die alsdan hét „Wien NeérlandSch Bloed" aanheft. Hoe netjes en onberispelijk Worden die Walchersche boer èn boerin vertoond! Hoe gevoelen zij zich op hun gemak te paard die flinke rijderessen, de dames Therèse, Rosine, Leonore en Jeannette Catharina. Bevallig en vlug wordt alles uitgevoerd, "vooral als de vlaggetjes moesten worden weggenomen. En wanneer men zich Therèse op het slappe koord ziet bewegen, zou men dan niet zeggen dat zij even vast staat als wij óp den grond? De acrobaten werken niet minder goed. De toeren die mijnheer fen ma dame Fortuné uitvoeren kunnen nergens worden overtroffen, vooral dan niet als zij elkander zoe vende vastgrijpen. De heeren Herman en Lion werken ook ferm, kortom alles wordt in het circus in 't werk gesteld om een goeden indruk te maken, wat hier goed gelukt is en waartoe ook vooral de clowns Petrus, Jacques en Jean het hunne hebben bijgedragen. Wij wenschen den heer Cohen op de kermis te Kloosterzande een talrijk bezoek toe. - Bij de alhier op Dinsdag 22 Juni gehouden loting voor de Sóhuttèrij zijn door de onderstaan de personen dè volgende nommers getrokken. No. 1 Adriaan Koster, 2 Abraham JapikBlan- kert, 8 Willem Dieleman, 4 Pieter de Putter, 5 Jan van Cadzand, 6 Marinus Jansen van Bozen- daal, 7 Jacobus Cové 8 Francois Hamelink, 9 Abraham Haak, 10 Pieter van de Yelde, 11 Ja nus Herrébout, 12 Johannes Lansen, 13 Johahnes Kotvis, 14 Cornells Haak, 15 Adriaan van Meurs 16 Jan van Eijk, 17 An dries Jóhanües Cörnelis- se, 18 Adriaan de Pooter. Dinsdag jl. werd alhier de heer Jan de Mul, grondeigenaar te Zaamslag herbetioemd als dijk graaf van den polder Cappelle. - De heer A. A. van Haelst is in de jl; Woensdag alhier gehouden vergadering van in gelanden van den polder Beoosten en Bewesten- blij met eene groote meerderheid van steihmën herbenoemd als dijkgraaf. Koewacht, 25 Juni 1886. Op aanstaanden Maandag 28 Juni zal alhier onder den Districts-schoolopzièner het vergelijkend examen plaats hebben voor de betrekkingen van Hoofd der scholen te Koewacht (Kom) en te St. Andries. Als deskundigen zullen optreden de Hoofden der Openbare scholen te Axel en Hulst. Aangemeld hebben zich 9 sollicitanten. Het on derzoek vangt aan des voormiddags om 9 ure, in de gemeentekamer, ten huize van de Wed. Missegers. Overslag. Bij den landbouwer J. B. v. L. heeft eene koe in den tijd van 25 maanden vijf kal vers ter wereld gebiacht. Eerst schonk zij het leven aan twee, daarna aan een en nu weder aan twee kalvers. Hoek. As. Dinsdag hopen de ingezetenen dezer gemeente aan de inwijding van het nieuwe school gebouw een feestelijk karakter te geven. Het is zeer te wenschen dat fraai zomer weder een eersten steun tot het welslagen van het feest moge zijn. Zuidilorpc, 25 Juni. Gisteren had alhier de aangekondigde Eeierkoers telpaard in den draf plaats. Dès namiddags omstreeks vier ure begaf men zich stoetsgewijze naar de kom der gemeen te waar de prijskamp zou plaats vinden, vuoruit ging de commissie daarna het Muziekgezelschap', en de 64 deelnemers aan den prijskamp. Onder de prijskamp liet de Muziekmaatschappij zich nu en dan eens hooren, waarmede de vroolijke stemming natuurlijk niet verminderde, de prijzeil werden behaald door de heeren van Gavere vaü Moerbeke le prijs ƒ5. Augustus Goossens van Zuiddorpe 2de prijs ƒ4. Adolf Yersijp van Zuid- dorpe 3de 'prijs ƒ3. Amede van Waes van Zuiddorpe 4de prijs ƒ2. Aioijs van Waes van Westdorpe 5de prijs ƒ1 en Henri Bonte van Koewacht 6de prijs een groote gebakken eier struif. Dat 'zulke feestten in den smaak vallen bewijst het grooté getal ruiters en nieuwsgierigen, wij wenschen de commissie van de Club-hip-hip veel geluk en wij hopen dat zij nog meer zulke prijskampen zullen geven en dat zij te zameh met het Muziekgezelschap zullen werken om Zuiddorpe's ingezetenen een vroolijken dag te be zorgen. Leve dë Club-hip-hip. Leve het Mu ziekgezelschap De heer R. Hamerlinck, ondeiwjzer te Westdorpe heeft zijn ontslag genomen als mede' redacteur van „de Scheldebode." - In de vergadering van ingelanden van het waterschap Loven en Willemskerke, te Hoek, ouden, is, door het aftreden van den dijk graaf P. Scheele Jz., eene voordracht opgeno men waarop zijn geplaatst, de heeren P. Schee- Ie Jz. M. de Regt en H. Wolfert Hz, en is als afgevaardigde in het waterschap voor het be heer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden- en den Lövenpoldër herbenoemd de heer J. de Kraker Az. "Verder is, op verzoek eervol ontslag verleend als waterbouwkundig ambtenaar bij bovengenoemd waterschap aan den heer J. Keukelaar. Bij de op 23 Juni gehoudén algemeene vergadering der afd. Zierikzee van dë Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland werd besloten het verslag omtrent den toestand over 1881—1885, uit te geven op de volgende vergadering die in 1887 te Hulst zal worden gehouden. Te Dordrecht is de ie machinist van het Ned. stoomschip Erasmus, zekere H. J. M. Y., bij het aan boord gaan door hei wegschuiven van de loopplank te water geraakt en verdronken. In den vroegen morgen is het lijk opgehaald. Uit Noordbroek schrijft iemand in de Prov. Gron. Ct. het volgende Ik wensch een steentje bij te dragen tot be scherming van een der nuttigste dieren, die dikwijls onwetend mishandeld worden, ik bedoel de hennen. I Wanneer deze een aantal eieren gelegd heb ben, beginnen ze broedsch te worden. Ze wil len dan, zooals de natuur 't haar ingeeft, jongen uitbroeden, 't geen niet altijd kan gebeuren. In dit geval worden ze dikwijls op een al te ergerlijke manier, in de meeste gevallen onwe tend, tot schade van den eigenaar, onder water gehouden, somtijds tot stervens toe en, vervol gens onder een vat of iets anders geduwd, om daar eenige dagen te zitten kleumen en hon geren. Dit kan niet anders dan zeer schadelijk zijn. Worden ze dan, na eenige dagen, weder te Voorschijn gebracht, dan zijn de meesten nog broedsch. Beter is het, wat ik zelf bij ervaring heb, zoodra zij broedsch worden, ze in een hokje te doen met traliën, opdat zij van het licht en de warmte kunnen profiteeren en beschut zijn te gen kotide en regen. Men dient ze flink te voeden. Zij zijn dan gewoonlijk met 3 a 4 dagen weder in normalen toestand, leggen met een paar dagen weder eieren en blijven frisch en gezond. De aangewende kosten worden ruina-' schoots beloond.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2