No. 65. Zaterdag 26 Juni 1886. 2e Jaarg. 2 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV, •b- COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Je» per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door ye-' geheel Nederlind; voor België 60 cent; het ieD laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Maandag den 28 Juni 1886, des voor- len i 3^8? middags ten 9 ure, ten raadhuize, zitting ets tot het afgeven der bewijzen van toela- net ting van kinderen tot het genot van lager on- en der wijs aan de openbare school te AXEL. hi- BUITENLAND. $6. Heden, Vrijdag heeft volgens de amb telijke mededeeling door den kanselier van de schatkist, de sluiting van het Engelsche parlement plaats gehad, de ontbinding van het lagerhuis volgt dan morgen. Met het oog hierop zijn in de laatste dagen de werkzaamheden zooveel mogelijk bespoedigd oi vereenvoudigd. Den 2Öen dezer was het negen en veer tig jaar geleden dat koningin Victoria den Engelschen troon beklom, zij is dus thans het vijftigste jaar harer regeering ingetreden. De heer Gladstone is met I het oog op de aanstaande verkiezingen eene reis gaan doen naar zijne Schotsche vrienden. Deze reis, zoo melden de berichtgevers daaromtrent, stelt tot nog toe alle dergelijke tochten in de scha duw. Zij bewijst sterker dan de meest optimistische verwacht kon hebben, zijn ontzaglijken invloed op het volk. Er kan geen twijfel bestaan of hij heeft het liart der massa's geraakt met zijne staat kunde van edelmoedigheid tegenover Ierland. Zijne reis is een ware zege tocht. Zelfs op plaatsen als Lutor en I Chesterfield waar de trein niet stil hield, stond eene dichte menigte volks met banieren en muziek aan de stations om [den voorbij stoomenden premier toch nog even a 1' eclair eene ovatie te brengen. De muziekanten echter lieten zich door hun geestdrift zoo medeslepen dat zij, na fde eerste tonen ophielden met spelen en L met hunne instrumenten aan het wuiven gingen. Langs de lijn in de mijndistricten stond de geheele bevol king buiten de deuren om den heer (Gladstone met de zakdoeken toe te wuiven, en hier en daar waren aan plakborden opgesteld met toepasselijke opschriften om den minister moed in te spreken. Eene treffende demonstratie hadden de burgers van Hawick op touw |gezet, om den Ouden Wim een grens- welkom te geven. Zij verdrongen zich biet, zooals op de andere plaatsen langs de route, met levensgevaar op en om het perron, maar maakten van de lig ging van de spoorbaan gebruik en ver zamelden zich bij duizenden aan de overzijde van de rivier, op eene schil derachtige plek, waarop men uit het spoorwegrijtuig een prachtig gezicht heeft. Deze weg en de evenwijdig loo- Ïiende rivier zijn overspannen door het ïooge spoorweg—viaduct, dat zelfs nog boven de hoogste boomen der vallei uitsteekt. Verbeeldt u de dichte, opge wonden menigte, in hunne beste klee- ren met ruikers en bloemen op de borst, tusschen de zilveren rivier en het frissche groen der boomen, hunne ge zichten naar de hoogte gewend naai den naderenden exprestrein, hunne stemmen verheffende om uit alle macht een oorverdoovend hoerah uittebrengen, zoodra de locomotief in het gezicht is, en op den achtergrond een reusachtig rood doek, met even reusachtige gouden letters waarop de zon fantastische kleu- renspelingen maakte„Een Grens— Welkom aan den Heer Gladstone, onzen Grooten Chef," dan is het niet te ver wonderen dat de heer Gladstone, toen de trein stilhield, den stationschef ver zocht naar de viaduct terug testoomen om nog eens dit prachtige tooneel in oogenschouw te nemen. Dezelfde tooneelen hadden langs den geheelen verderen weg plaats, en te Edinburg scheen de geheele bevolking uitgeloopen om den Grooten Ouden Man den liartelijken Schotschen welkomst groet te brengen. Zijne ontvangst aldaar overtrof alle voorgaande. Zijne toespra ken tot de verzamelde menigten waren onderweg telkens beter geworden en toen hij in Edinburg aankwam zag hij er, in plaats van vermoeid, veel frisscher en opgewekten uit dan toen hij Londen verliet. Zijne vrienden zeiden van hem dat hij nog minstens zes jaar goed werk voor zich heeft. De buitengewone geest drift van Gladstones bewonderaars in Schotland is hem Zondagavond bijna duur te staan gekomen. Uit de kerk komende wandelen (rijden op Zondag is in Edinburg doodzonde) werd hij op straat herkend, omsingeld en nageloo- pen door eene opgewonden menigte, die weldra verbazend in aantal toenam en toen hij eindelijk geheel uitgeput van het opdringen in zijn hotel terugkw zonk hij daar op de trappen ineen cwam, ter wijl buiten het volk stond te schreeu wen om eene redevoering van het bal— con. Hij kwam gelukkig spoedig bij en scheen geen letsel bekomen te heb ben. De verkiezingen, de eerste ten minste, zullen reeds op het einde der volgende week plaats hebben en geen wonder zou het zijn indien Gladstone eene schitte rende meerderheid verwierf. In den Franschen senaat is men aan het delibereeren over de uitzetting der prinsen. Beierens koning is begraven en in België schijnt de rust voor het oogen- blik weder verzekerd. Duitschland biedt tegenwoordig weinig politiek nieuws aan. Spanje doet juist het tegenovergestelde van Frankrijk. Terwijl men in het laatste land over de prinsenverbanning spreekt, begint men er in Spanje ernstig over te denken den kroonpretendent Don Carlos weder in het land toe te laten. De Grieksche kamer is met ijver aan het werk geweest en de debatten over de wijzigingen van de kieswet duurden zoo lang, dat een der afgevaardigden aan den president om „een weinig eten" moest verzoeken, zoozeer was hij uit geput. Voorwaar een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachtingMet de cholera te Venetië gaat het niet vooruit en cok niet achteruit, ook zijn te Bari enkele gevallen van cholera voorgekomen. BINNENLAND. Onder het opschrift„Onze Nederlaag", schrijft het ultramontaansche blad Be Zoom het volgende Wij bedoelen hier niet de nederlaag, over 't geheele land door de anti-liberale partij Dinsdag jl. bij de stembus geleden, die aan de tegenpartij in de Kamer eene meerderheid van 8 stemmen bezorgde, maar wij achten ons verplicht, een enkel woord te zeggen van de oorzaak, die belet heeft dat in ons district de katholieke candidaat van „Recht voor Allen", de heer W. Wilkens, Dinsdag 11. werd gekozen. Wij achten ons dat verschuldigd aan de katholieke kiezers van het district, aan allen, ook niet-katholieken, die de candidatuur Wilkens hebben gesteund, verschuldigd ook aan den heer Wilkens, verschuldigd aan alle Nederlan ders. Het was bekend, dat dr. Schaepman er zeer op stond, dat eene candidatuur werd aangeboden aan den baron Schimmelpennick. Aan de anti-revolu tionaire partij had hij den steun der katholieke partij, zonder dezer voorkennis, reeds toegezegd. Het is bekend met welke geestdrift de candidatuur- Wilkens over het geheele district werd begroet.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1