3\o. 64. Zaterdag 19 Juni 1886. 2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. BINNENLAND. AXELSCHE] I.OIKWT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor Bïlgik 60 cent; het laatste echter hij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE nren, by den Uitgever De Engelsche koningin heeft hare parie toestemming gegeven tot eene 4 ments—ontbinding. Deze zal plaats heb- ben nadat de noodzakelijkste werkzaam heden achter den rug zijn. Gladstone heeft een manifest aan zijne kiezers gezonden waarin hij zegt dat het land te kiezen heeft tusschen twee dingen, nl. Ierland door dwang regeeren, of het zijn eigen zaken laten besturen. Hij verdedigt nogmaals zijne houding en geeft als zijne meening te kennen, dat zijne staatkunde de heilzame strekking heeft van de eenheid des rijks te beves tigen en zijn kracht te vermeerderen, een einde te maken aan het twisten met Ierland en het ontwikkelen zijner hulp bronnen; het herstel in eere van Groot Brittanuië in lvt oog der beschaafde we reld, herstel der waardigheid van het parlement en vooruitgang der belangen des lands. Het oordeel over dit manifest is natuurlijk weer verschillend, doch al gemeen wordt erkenu dat Gladstone met open vizier strijdt en dat kan bij de aanstaande verkiezingen een gunstigen invloed te zijnen voordeele uitoefenen. In 't noordwesten van Ierland zijn weer ongeregeldheden van ernstigen aard voorgekomen. Door eene kleinigheid ontstond te Sligo een oproer waarbij rui ten stukgegooid en huizen in brand ge stoken werden. De politie was buiten machte om 't oproer te dempen, daarom werden de soldaten onder de wapens geroepen die met de bajonet de straten schoonveegden. De rust is na dien tijd niet meer verstoord. Te Brussel is verleden Zondag alles rustig afgeloopen. De regen was oorzaak dat er veel menschen in huis bleven en vanzelf was de lust tot manifesteeren ook niet heel groot Door 500 afgevaardig den werd deelgenomen aan het congres van afgevaardigden der werkliedenpartij. De volgende besluiten werden genomen. Ie. Voort te gaan met pogingen in het werk te stellen tot verkrijging van al gemeen stemrecht langs wettingen en niet langs revolutionairen weg; 2e. een algemeene werkstaking in het leven te roepen, zoodra de partij de daarvoor noodige macht zal verkregen hebben; 3e. een nieuwe monsterbetooging te organiseeren tegen 15 Augustus, den dag waaronhet Belgische nationale feest wordt gevierd. Besloten werd ook sym pathie te betuigen met de veroordeelden van Decazeville. Den Haag en Gent en met hen, die in Duitschland de rechten des volks hebben verdedigd. In Frankrijk heeft de kamer de han den vol met het wetsontwerp tot ver banning der pretendenten. Eene com missie tot onderzoek is reeds benoemd, nadat het ontwerp spoedvereischend was verklaard. Wanneer de wet doorgaat, en daaraan valt niet te twijfelen, dan is de Graat van Parijs voornemens een reizend leven te gaan leiden. Te Deca zeville hebben de werkstakers met al gemeene stemmen besloten den arbeid te hervatten. De gunstige verandering is aan de verhooging der dagloonen te danken. Uit Munchen komt de treurige tijding van den plotselingen dood van koning Lodewijk. De ongelukkige vorst was nadat zijne vlaag van woede bedaard was, door zijn lijfarts Dr. Gudden over gehaald van verblijf te verwisselen en zich te vestigen in het slot Berg aan het Starn berger meer. Zaterdag is de koning daar aangekomen vergezeld van zijn lijfarts die hem geen oogenblik ver liet. Zondagavond terwijl zij samen door den tuin wandelden is koning Lo dewijk in het meer gesprongen en ver dronken. Dr. Gudden die hen. poogde te redden is evenzeer verdronken. De volgende bijzonderheden worden nog vermeld. Toen de wandelaars bijzon der lang uitbleven, ging men zoeken en vond den koning en den geneesheer in het meer. Zoowel de koning als doctor Gudden gaven nog zeer flauwe teekenen van leven, doch de pogingen welke men beproefde om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. Tegen middernacht was zoowel de koning als zijn lijfarts overleden. Het horloge des konings was op zes minuten voor zeven blijven staan. Doctor Muller en de slotbewaarder brachten beide dren kelingen aan den oever en te bed. Tot twaalf uur beproefde doctor Muller met verplegers en twee gewezen soldaten van den geneeskundigen dienst de levens geesten weer op te wekken, maar toen verklaarden de geneesheeren verdere pogingen voor nutteloos. Het schijnt dat voor het ongeluk tusschen den ko ning en doctor Gudden een hevig ge vecht heeft plaats gehad Dat blijkt zoowel uit de talrijke voetstappen in het strandslijk, als uit de kwetsuren van den geneesheer, die twee groote en twee kleine krab wonden aan de rech terzijde van den neus en het voorhoofd bekwam. Voordat hij in het meer sprong, had de koning zijne beide jassen uit getrokken. Blijkbaar is Gudden hem toen onmiddellijk nagesprongen. De broeder van den overleden koning, de evenzeer ongeneeslijk krankzinnige Otto is aan stonds als koning Otto I geproclameerd, onder regentschap van prins Luitpold. Door de Duitsche regeering is Bij den Bondsraad een wetsvoorstel ingediend tot het verleenen van een som van 3 millioen mark ten behoeve van de voor genomen nationale tentoonstelling te Berlijn in 1888, welke onderneming in het eerst weinig steun bij de regeering vond. Omtrent de herstemmingen in Belgie wordt gemeld, dat te Bergen en te Ver- viers de liberale candidaten de meerder heid hebben behaald. Te Charleroi werd de eenige katholieke candidaat gekozen. De liberalen hebben derhalve nogeenen zetel verloren. De kamer bestaat nu uit 98 clericale en 40 liberale leden. In de kolenmijnen te Flenu is eene bijna algemeene werkstaking begonnen. Te Pest is het sedert Vrijdag rustig gebleven. Van de personen, die bij de ongeregeldheden in hechtenis genomen werden, zijn Zaterdag 138 en Zondag 60 tot gevangenisstraffen (grootenaeeiS van eenige dagen) veroordeeld. Mannstadt's kapel heeft Zaterdagavond, by de heropening van het „Kurhaus" te Scheveningen, haar eerste concert in de Kurzaal gegeven. Zy werd door het publiek met blijken van de warmste belangstelling ontvangen. Een zilveren krans vond de Heer Mannstadt bij zijn optreden op zijn lessenaar, terwijl het geheele publiek oprees toen de artisten het Nederlandsche volkslied aan het slot van het eerste nummer Webers jubel-ouverture speelden. Reeds dezen eersten avond van het seizoen was de fraaie „Kurzaal" geheel bezet. Dank zij het verbod tegen het rooken in de zaal, was de at mosfeer op de galerijen, waar men het rookgenot

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1