GEMENGD NIElïWS. BURGERLIJKE STAND. tlelbüig de sloüeöe. Z. M. de Koning beeft zijne goedkeuring verleend op de statuten der stoomtram-maatschappij Breskens-Maldegem. AXEL, 11 Juni 18 8 6 Zaterdagmiddag trad voor een niet '/eer talrijk pttbliek in de bijzondere school alhier op de hoog welgeboren heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man lid van de Ohtbenden tweede kamer voor bet district Goes tot het houden van eene poli tieke voordracht naar aanleiding van de aanstaan de verkiezingen. Daar er geen gelegendheid tot debat werd gegeven, was de bijeenkomst spoedig afgeloopen en vertrok de heer Lohman naar Zaamslag ten einde aldaar eveneens voor het zelfde doel op te' treden. De kermis zal dit jaar bijzonder schoon zijn. Was er het vorige jaar door de aanwezigheid van het tooneelgezelschap van den heer S t o e t e C oeenige vooruitgang te hespeuren in de weleer zoo beroemde en, drukbezochte Axelsche kermis, thans kühnen we met genoegen er op wijzen dat het ruime marktplein vol staat. De flink ingerichte en nette schouwburgloge van de beeren Stoete Co. prijkt weder op zijne plaats van het vorige jaar. Ieder die toen een of meer voorstellingen van het uitstekende gezelschap van den heer Stoète heeft bijgewoond, behoeft thans geene opwekking om zijn bezoek in de ruime tent te herhalen; aan hen die er nog niet heen zijn geweest raden wij aan, deze gelegen heid tot uitspanning, tot leerzaam en fatsoenlijk doorbrengen van den avond, niet ongebruikt te laten. Ongetwijfeld zal een enkel bezoek u de bekentenis ontlokken „deze perzik smaakt naar meer". Een weinig van de tent of loge der beeren Stoete staat het nog grooter etablisse ment van den heer N. Cohen. Wat we daarin te zien krijgen Natuurlijk een paarden spel. De heer Cohen behoort tot de van ouds bekende familiën Blanus, Dassie en Schuiten voerder, wat zou hij ons dan anders te zien geven dan een paardenspel? Flinke inrichting, goede dressuur en nog veel meer doen ons ver wachten dat een bezoek aan den heer Cohen niet mag nagelaten worden. Dan verrijst nog het gebouw van den heer B o u t a r d met zijn gezelschap voornamelijk bestaande uit acrobaten, (kunstenmakers zeggen wij;) deze inrichting is voor den liefhebber van gymnastiek ook wel een bezoek waard, hij kan er zien, wat door oefe ning van het lichaam kan gevergd worden. Het beste wat wij den kermisbezoekers kunnen aan raden is dit„Slaat niets over, maakt overal gebruik van." Wilt gij eens lustig dansen ter afwisseling van het drentelen langs kramen en spellen, welnu, de vroolijke muziek noodigt U reeds uit en wanneer ge u op de markt bevindt wordt ge als 't ware door eene geheimzinnige macht getrokken naar het schoone orgel in de danszaal van den heer R. Boussé te Loke ren, achter de Wed. Dees aan de brug. Of houdt ge van draaien? Voor een paar cent voert de caroussel van den heer Van de Water u al de windstreken rond, terwijl voor liefhebbers van muziek en zang, eiken avond gelegenheid bestaat zich aangenaam te amuseeren, bij het concert, 't welk zal gegeven worden door da familie Jlaert van St. Nicolaas, in het logement „A la belle Vue" hij P. L. de Caluwe. En hiermede hebben wjj u de Axelsche kermis voorgesteld, lezers! Op de opengebleven plaatsen op de markt staan de vaste klanten, met hun koek of galan teriën, terwijl ook zooals ieder jaar een onver-! wachte pretmaker zich nog wel by den hoop voegen zal om het zijne er toe bij te dragende kermis op te luisteren en wat het zwaarste bij; hem weegt zijn brood te verdienen. Moge prachtig weder velen in de gelegenheid: stellen onze kermis een bezoek te brengen. Dinsdagmorgen toen een jongen op het Spui een oud pistool afschoot, sprong hetzelve uit elkander met het gevolg dat de jongen vrij ernstig aan de hand werd verwond en genees kundige hulp moest inroepen. Hoe dikwijls moeten dergelijke dingen nog voorvallen, om den mehschen toch een klein beetje voorzichtigheid te leeren. Moet hetmantal voorbeelden nog grooter worden? Zaamslag', 9 Juni. Bij de gisteren alhier ge houden stemming voor een lid van d en gemeen teiaad, in plaats van wijlen den heer L. Vah Dixhoorn, werden van de 156 kiesbevoegden doqr 119 daarvan stembriefjes ingeleverd Hiervan Werden 3 briefjes van onwaarde verklaard. Op den heer Krijn de Kraker, Abrz, werden uitgebracht 65 stemmen, op den heer D. Dekker 30 stemmen,, op den heer H. Riemens, Hz. 18 stemmen en op den heer F. de Ruijter 1 stem, zoodat de heer K. de Kraker, landbouwer alhier, met eene groote meerderheid gekozen is. 2 briefjes waren blanko ingeleverd. Bij koninklijk besluit van 8 Juni 1886 no. 40 is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der Kon. Marechaussee en wel bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, de le luitenant Jhr. J. W. F. von Schmidt auf Alten- stalt van het 3e reg. huzaren. Over het vreeselijk on weder, dat voor een paar dagen boven Ooi schot en omtrek woedde, wordt aan De Tijd vandaar nog nader geschre ven Dinsdagavond om half acht woedde hier een zwaar onweder. Het kwam uit het ZW. op en was vergezeld van een hevigen hagelslag, die door een eigenaardig akelig gehuil in do lucht werd voorafgegaan. Er vielen hagelsteenen ais duiven- en kippeneieren, die een groot gedeelte van de te veld staande gewassen vernielden. Op veel punten der gemeente hebben de boomen hun vruchten en ruimde helft van den bladerdos verloren. Duizenden ruiten en pannen werden verbrijzeld en ontelbare vogels gedood. De na burige Baasterhoeve, wegens rijken afwisselenden boschbouw een der schoonste landgoederen van N.-Brabant, was het middelpunt der verwoes ting. De schade, door deze ramp veroorzaakt, is zoo ontzettend groot, dat aan honderden eige naars van kleine boerderijen een zware en moei lijk te herstellen slag is toegebracht, en duizen den huurboeren tot den bedelstaf zijn gebracht, indien Nederland's erkende hulpvaardigheid geen redding verschaft. Er heeft zich reeds een com missie gevormd, die een beroep zal doen op de milddadigheid van onze landgenooten. De bewoners der heidestreek in Noord-Brabant waren bij voorkomende rampen, vooral bij waters nood, altijd tot hulp bereid. Moge men nu ook toonen dat deze offervaardigheid naar waarde geschat wordt Het is in het belang der noodlijdenden, dat het bericht van deze ramp in alle Nederlandsche bladen worde opgenomen. Te Heerlen zou de vorige week het vleesch eener afgekeurde koe begraven worden. Aan een der beide veldwachters, die hiermede belast wa ren, werd ten raadhuize een flesch carbolzurtr voor ontsmetting medegegeven. Nabij de plaats voor de begraving gingen de twee veldwachters het terrein opnemen en gaven de flesch carbolzuur zoolang in bewaring aan den geleider van het voertuig waarop het vleesch lag. Deze meenende dat, er jenever in de flesch was, deed de prop er af en nam een fiksen teug. Ter stond gevoelde hij vreeselijke pijn in de inge wanden. Huilend en kermend liep hij naar de pomp eener nabijgelegen steenbakkerij en liet zich aldaar een groote hoeveelheid water inpom pen, met het gelukkig gevolg, dat hij langzamer hand de pijn voelde verminderen, en daardoor waarschijnlijk aan een groot gevaar is ontsnapt. Aan het Uddelermeer heerscht sedert eenige dagen, en vooral des voormiddags, eene buitengewone bedrijvigheid. Het is weder de tijd van de jaarlijksche schoonmaak der Veluw- sche schapen, en het koninklijk vischwater is voor dat wasschen aangewezen en een bij uit stek gunstig gelegen plaats, Dagelijks trekkeq tal van kudden en hare geleiders hit Velschil- lende onder Apeldoorn, Epe, Ermelo, Barffeveld en Putten gelegen boerenplaatsen de heide over en naar de eeuwen oude badplaats heen, voor afgegaan of gevolgd door de eigenaars en hunne buren, die elkander onderling bij dat wasschen behulpzaam zijn en meestal per as daarheen worden gebracht. Helder als een brand komen de schapen uit hunne handen te voorschijn, en als. de witte dieren over de vale hei weder huiswaarts trek-| ken, verschaft de tegenstelling tusschen schapen en heide een werkelijk verrassend schouwspel.1 Vroolijke liederên, zoo in het water als langs de wegen, getuigen van de goede buurschap en van gezondheid en levepslust. Het dresseeren van jonge paarden is in „de Langstraat" tegenwoordig aan de orde van den dag. Twee- en driejarige, die in grootenl getale van de markten te Heenvliet en Putters-l hoek worden aangevoerd, en die nog nooit inf gareel of tuig hebben geloopeii, ziet men aan-l houdend de vreemdste sprongen en vertooningenj maken. Bij zulk© gelegenheden zou de voree-j niging tot bescherming van dieren hier heel wat werk vinden, want er wordt, helaas niet altijdl met de noodige zachtheid of met geduld te werk gegaan, vooral dan niet, wanneer er, zooals bij' zulke gelegendheden maar al te veel plaats heeft, te veel sterke drank gebruikt wordt. De[ jonge paarden worden naar qualiteit voor ƒ180 a ƒ250 gekocht. Het is voorzeker een zeer zeldzaam ge val dat iemand voor de tweede maal zijn 25 jarige echtvereeniging mag gedenken, 't Is een feit 't welk as. Zondag te Voorschoten eene vrouw zal te beurt vallen, die na 25 jaren! met haren eersten, man samen geleefd te hebben, thans op dien dag het 25-jarige jubilé van het] huwelijk met haar tweeden man mag herden ken. Twee dochtertjes van een aan de Kal verJ markt te Leiden liggenden schipper vermaakten! zich gistermiddag met touwtje springen. Een aldaar voorbijgaande jongen ontrukte haar dan touw, waarmede hij wegliep. Op het geschreeuw: der kinderen sprong de vader van de schuit en zette den dader achterna, die in zijne vaart met zooveel kracht tegen een wagen aanviel dat [hij onmiddellijk den gee3t gaf. Te Berlijn stonden dezer dagen twee man nen terecht, die in den avond van den 6en Sep tember zich bij een brug verscholen hadden, ©m ieder die daar voorbij kwam duchtig met hun knuppels te slaan. Eenige menschen ont kwamen hunne slagen door een overhaaste vlucht,1 maar een oud man werd zoo ernstig door hen gewond, dat hii twee maanden lang het bed moest houden. Het Openbaar Ministerie eischte een gevange nisstraf van 6 maanden. Maar de rechter veroor deelde de schuldigen tot twee jaren gevangenis straf, en hij verklaarde, dat hij dit vonnis, met betrekking tot hunne beestachtig ruwe daad, nog een zeer zachte straf achtte. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat dehee-| ren Stoete en Co. met hunne schouwburgloge enl de heer Boutard met zijne acrobaten onze ker-l mis niet zullen bezoeken. De concurrentie van het paardenspel heeft hen doen besluiten naar j Yzendyke te vertrekken. Evenwel blijft er nog ge-1 legeriheid genoeg over om zich te amuseeren. Van 4 tot 11 Juni 1SS6. AXEL. Geboorten. 4 Juni. Geertruida Margaretha d.l van Jacobus de Pooter en van Jannèke dePoo- ter. 8 Juni. Elisabeth Neeltje d. van Pieter Cor nells van Bendegeni en van Elisabeth' Neeltje I Heijnsdijk. Overlijden. 4 Juni. Daniel Wolfert oud 41 j. echtgenoot van Sara Janna Dieleman. 8 Juni. Jacobus oud 20 j. zoon van Louis "Wiemes en van Adriana Verstraten.;

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2