KERMIS. No. 65. Zaterdag 12 Juni 1886. 2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXELSCHE ÏCOIJUANT. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend, Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bp den Uitgever, De gewone jaarlijksche te AXEL zal aanvangen Maandag den 14 eu eindigen Zaterdag den 19 Juni 1886. BUITENLAND. Met dertig stemmen meerderheid, 341 tegen 311, heeft het Engelse]ie lagerhuis Gladstones voorstel om aan Ierland een eigen parlement te geven, verworpen. Ziedaar het belangrijkste dat er dit maal te vermelden valt. Zoo heel groot nieuws kan men het eigenlijk niet noemen, daar algemeen gedacht werd, dat geen ander lot aan de zoogenoemde Home Rule wet zou zijn beschoren. Het moet Dinsdag erg druk geweest zijn in Londen, in en buiten het parlement heerschte voor de opening der zitting, zeldzame opgewondenheid. Uren te voren stonden duizenden de komst van den Premier, af te wachten. Ven sters en daken, alles zag zwart van men- schen. De lucht daverde van jubelkre ten, toen hij eindelijk in een open rijtuig met Vrouw en Dochter kwam aanrijden. Hij zag er bleek en ernstig uit. Het volk zeide echter dat hij na zulk eene luid ruchtige en hartelijke ontvangst wel een stootje kon verdragen. Het huis der afgevaardigden was propvol. De heer Goschen was het eerst aan het woord en veroordeelde de voordracht. Dat was het begin. Daarna volgde Parnell de beken de lersche volksleider. Deze sprak naar aanleiding van de jongste agrarische mis daden welke weder in Ierland door eeni- ge overdreven kwalijkgezinden gepleegd zijn en veroordeelde ze ten sterkste. De opruiende taal van Churchill heeft vol gens Parnell de schuld van alles. Hij zeide dat de Ieren deze wet als eene ge— heele oplossing beschouwen en dat zij geen gevaar voor de Britsche opperheer schappij oplevert. Hij verklaarde ook dat de conservatieve regeering voor de ver kiezing. niet alleen Home Rule voor Ier land had aangeboden ingeval zij op het kussen werd gebracht, maar ook eene landwet van nog meer omvang dan die van Gladstone. Voor sprak nog Corven en Hicks Beach tegen de voordracht. Toen stond Gladstone op te midden van storm achtige toejuichingen. Hij hield vol, dat het hier slechts een zaak van beginsel gold en de leden vrij bleven zich later tegen de bijzonderheden te verzetten. Hij bewees met verschillende voorbeel den hoe zelfbestuur in vole gevallen meer tot bevestiging dan tot verbreking van eenheid had geleid en haalde on der de slechte voorbeelden ook Neder land aan, dat in gebreke bleef aan de eischen van België te voldoen en het daardoor verloor. Het slot der rede was een beroep van Gladstone op het Huis, om aan Ierland eindelijk toch het lang onthouden recht te schenken. Het be roep, hoe dringend en krachtig ook uit gesproken, was te vergeefsch. De te genpartij was onverbiddelijkde voordracht viel. Onbeschrijfelijk was het tooneel dat op de stemming volgde. Als bezetenen tierden de Con servatieven, doch de heer O' Conner schreeuwde met donderende stem „Drie hoera's voor den Grooten Ouden Man en er werd gejuicht, even hard als of de minister de overwinning had behaald. Het telegraafkantoor werd als 't ware bestormd. Voor— en tegenstanders raak ten bijna handgemeen; sommigen wil den Hartington, den bekenden tegen stander van Gladstone, te lijf, anderen weder zouden hem op de handen hebben gedragen. Het was twee uur in den morgen toen de heer Gladstone het Huis verliet. Ondanks dit late uur stonden nog duizenden op hem te wachten. Hem werd eene ovatie gebracht als nooit te voren. De politie was bijna onmachtig de geestdriftvolle menigte te keeren, die met alle geweld de paar den van het rijtuig wilde spannen en zelf den geliefden man huiswaarts trek ken. Een wonder is het, dat er geene vechtpartijen hebben plaats gehad. Het was wel erg rumoerig in Londen; maar daar bleef net gelukkig bij. Eene ka merontbinding zal nu volgen en eene beslissing tusschen Gladstone en Salis bury vallen. Wie van beiden zal de overwinning behalen? Na de onthullingen van Parnell omtrent de conservatieven en wat zij hebben aangeboden, wordt het niet onwaarschijnlijk geacht dat Glad stone bij de algemeene verkiezingen de overwinning behaalt. Ziedaar nu het einde van al het werk, al de moeite al de opofferingen al de beleedigingen, enz. enz, welk de oude, grijze doch zoo uiterst bekwame Staats man zich heeft getroost. In den tijd van nog geen half uur dat de wezenlij ke stemming duurde werden al zijne ver wachtingen de bodem ingeslagen. Met recht mag de heer Gladstone tot zijn tegenstanders zeggen„Dat heb ik niet verdiend." BINNENLAND. Uit Oosterhout wordt aan de Z. N. de na volgende schurkenstreek gemeldAan den mole naar J. K. dezer gemeente was door een graan- kooper voor 267 erwten geleverd. Nadat de molenaar, op aandrang van den koopman, een acceptatie geteekend had, dacht hij verder niet meer aan deze zaak, en toen zes weken na dato een wis sel gepresenteerd werd tot het bovenstaande bedrag, betaalde hij deze te goeder trouw, in den waan dat zijn graankooper van meening veranderd was, dat de acceptatie vernietigd en hij een wissel in de plaats afgegeven had. Men begrijpt zijne verwon dering, toen eenige dagen later de acceptatie, tot een bedrag van ruim 3900, door den heer W. Laane, kassier te Rosendaal, gepresenteerd werd. Na met zijn advocaat gedelibereerd te hebben, wist de bedrogene dat er voor hem geen andere uitkomst was dan de som te betalen en dan later in rechten zijn graankooper te vervolgen. Personen die op dezen laatste echter een financiëelen invloed uitoefenen, alsmede zijne familie hebben zich de zaak van den molenaar aangetrokken, en aan hun gecombineerde pogingen heeft bij het te danken, dat hem die som in goederen en geld is gerestitueerd geworden, nl. uit het pakhuis van den graankooper heeft hij voor 2400 aan granen, bloem enz, ge trokken, terwijl hem verder door tusschenkomst van een notaris ongeveer 1600 aan contanten is ter hand gesteld. Het gerecht heeft zich de zaak reeds aangetrokken en een éclat kan dus niet uitblijven, wijl, naar men wil, er nog 2 der gelijke acceptatien in omloop zijn tot een bedrag van ruim ƒ9000, waarvan de eene reeds 1 Juni vervallen is. De heer Mgr. P. Leyten bisschop van Breda is benoemd tot pauselijk huisp.elaat en adsistent- bisschop bij den pauselijken troon. Het 13de Zuider-Zendingfeest zal Woensdag 23 Juni bij Oisterwijk (N Br.) worden gehouden. Als sprekers zullen zich dan doen hooren de navolgende predikantenL. H. F. Creutzberg van Heemstede; P. Deetman van Amsterdam; C. 0. A. L. John, van Tilburg; J. G. Knottnerus, van 's Gra- venhage; M. Mooij, van Dordrecht; Dr. P. J. Mul ler van Nijmegen; J. J. van Noort, van Werken dam; J. W. A. Notten, van Rotterdam; P. J. Roscam Ahbing, van Silvolde, en J. W. Kautsman, van Dinxperlo. Verder de heeren Baron van Doorn van Westkapelle, van Den Haag, en T. M. Loo- man, van Amsterdam. Ds. H. V. Hogerzeil, van Amsterdem, spreekt de openingsrede uit en Ds. J, Riemens, van Mid-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1