No. 62. Zaterdag 5 Juni 1886. 2e flaaii». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAIV, BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken X rijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De Grieksche zaken hebben in de laat ste dagen een flinken stoot gekregen. Sedert liet gevecht aan de grenzen is de regeering geheel veranderd. Het schijnt dat het 'doel geweest is „er moeten eerst klappen vallen" en dan zullen we de groote lui hun zin geven. Griekenland heeft nu gezien dat de Turk ook nog kan vechten als 't er op aan komt. Met het ontwapenen gaat t nu goed^ vooruit. Eerst den laatsten meidag heeft fricoupis, de man die van verrader minister is geworden, het noodig geoordeeld aan de vertegenwoordigers in het Buitenland kennis te doen geven, dat met de ont wapening een aanvang is gemaakt. Dezen kunnen het nu aan de verschillende ho ven meedeelen en dan zal binnen wei nige dagen de blokkade opgeheven wor den. De schepen der mogendheden liggen nu nog steeds op hun post, want, al begon Griekenland reeds de vorige week een deel van het leger naar huis te zenden, de mogendheden trokken zich daar niets van aan, zoolang zij er geen kennis van hadden gekregen. De minister heeft dit ingezien en om de belemme ringen die uit de blokkade voortspruiten nu weg te nemen heeft hij eiers voor zijn geld gekozen en gedaan wat niet meer dan een staaltje van zijn plicht was. Thans, nu het nog pas een paar dagen geleden is, dat de kennisgeving omtrent de ontwapening verzonden is, beginnen de Grieken tegen het voort duren der blokkade te protesteeren. Zij wordt beschouwd als een hinderpaal voor eene spoedige ontwapening en het doel hetwelk de "mogendheden er mede be oogden is nu bereikt; waarvoor dus nog langer ons geplaagd, zoo vraagt Tricou- pis. Wat heeft die man toch weinig geduld, riet waar? En hoeveel geduld hebben de mogendheden met hem en zijne lastige voorgangers moeten gebrui ken! De Turken'hebben nu elfhonderd Grieksche gevangenen losgelaten en naar hun land teruggezonden, dat zal ook wel een beetje helpen. Tegen Delijannis de vroegere minister worden zware be schuldigingen ingebracht. Men noemt hem een verrader en slingert hem het verwijt naar het hoofd, zijn vaderland op den rand van zijn ondergang gebracht te hebben. Dat zijn zeker zijne vrien den die zoo hard om oorlog geroepen hebben. Nu de aandacht voor de oor logszaken niet meer noodig is, heeft Tricoupis de schatkist eens nagezien. Het is gebleken dat „het er niet erg aan zit", want hij heeft onmiddellijk bij de kamer een wetsontwerp ingediend tot het aangaan eener nieuwe leening van 20 millioen. Het soldaatjespelen kost in Griekenland dus ook veel geld, zoowel als bij ons. Bezuinigen is nu de leus van liet ministerie. Tricoupis wil het aantal afgevaardigden met 95 verminderen. Koning George gaat eene buitenlandsche reis maken om zijn zin nen wat te verzetten en van de ver moeienissen der laatste dagen uit te rusten. Griekenland is dan rustig, maar wat moeten we nu van Rusland gaan den ken De Czaar heeft den jaardag zijner kroning te Moskau gevierd. Op de receptie sprak de burgemeester van Moskau tot den czaar naar aanleiding van de vloot op de zwarte zee wat ver overingszuchtig. Hij zei oa. „De czaar heeft weer nieuw leven gegeven aan de zwarte zee en vleugelen geschonken aan de hoop en liet geloof bevestigd dat het kruis der Christenheid weer eenmaal op de Aja Sofia de hoofd—moskee te Con- stantinopel) zal schitteren". De metro— politaan der Moskauer hoofdkerk heeft bij het bezoek van den Czaar aan het kerkgebouw, over deze zaak met niet minder geestdrift gesproken. Zijne toespraak luidde aldus: De Zwarte zeevloot, eens de grootheid en roem van Rusland, wordt door uwen keizer lijken wil wederom tot haar vroeger leven teruggeroepen. O, welk eene geestdrift vervult de harten der voor malige getuigen en deelhebbers van den krijgsroem dezer vlootWelk eene onuitsprekelijke vreugde bezielt de har ten uwer onderdanen, inzonderheid in MoskauZou men zoo niet denken dat de Russen overmorgen zullen gaan vechten We weten op t oogenblik niet of de beslissing reeds gevallen is omtrent de voordracht van Gladstone. Het is even wel zeker dat de oude man het er niet door haalt. De oppositie is al te groot. Als zeker beschouwt men het dat eene verwerping voor de deur staat. De re— geering lijdt dan de nederlaag en de kamer wordt ontbonden. Men doet reeds alsof de beslissing gevallen is en van eene plotselinge en onverwachte wending alleen kan nog de redding van dj voordracht afhangen. Bij de Fransclie kamer is door de regeering een ontwerp ingediend tot uitzetting der prinsen. Het bestaat uit twee artikels en verbiedt het verblijf in Frarkrijk aan leden van familiën die vroeger over het land geregeerd heb ben, terwijl overtreding hiervan gestraft wordt tot een maximum van 5 jaar ge vangenis. De mijnarbeiders te Decaze— vi'.le zijn nog niet aan t werk. Hoewel zij worden aangespoord d- n arbeid te hervatten blijven zij hardnekkig weige ren. In 't noorden des lands bij Aves nes hebben de arbeiders der wolfabrie— ken het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. De rust is nog niet ver stoord. De groote arbeidersbetooging op 13 Juni as. te Brussel te houden zal niet plaats hebben. Veiligheidshalve en dat is verstandig zeker ook, heeft burge meester Buis de bijeenkomst verboden. De arbeiderspartij besloot toen op dien datum in alle gewestelijke hoofdplaatsen betoogingen te houden. Ook deze mogen op bevel der regeering niet plaats heb ben. Wat nu gedaan De toestand van den koning van Beie ren wordt er niet beter op en weldra zal zijn naam niet meer op de lijst der regeerende vorsten te vinden zijn. Zijn gemoed en zijne geestvermogens zijn langzamerhand van dien aard geworden, dat hij voor het koningschap geheel en al ongeschikt is geworden. Zijn aftreden om redenen van gezondheid is zeer aan staande. Aan zijne verwarde financiën wordt natuurlijk geen reden om af te treden gemaakt, ofschoon dit toch onge twijfeld een der hoofdoorzaken zal zijn. De lavastroom van den Etnadie in de laatste dagen veel verminderde, is thans weder onrustbarend toegenomen. De vrees onder de bevolking is groot. De pelgrims zijn uit Rome behouden in ons va derland teruggekeerd.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1