J Li No. 61 Zaterdag 29 Mei 1886. 2e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Griekenland verdient op 't oogenblik wel de aandacht, waar wij een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen op politiek gebied gedurende de laatste da gen geven. Werd van ons wTel eens ge- zegd dat wij een ministerverslindend volk zijn, niet minder is dit met Griekenland het geval. Het ministerie Valvis is te gelijk met de bijeenkomst der kamer bezweken. Als opvolger van 1 Vlijannis werd Tricoupis aangeAvezen. Deze wei gerde eerst, zeker omdat hij geen kans zag de verAvarde zaken Aveder in orde te brengen, doch Aveldra kwam hij tot inkeer ei esluot de opdracht tot Aror— ming var, een nieuw ministerie aan te nemen. Algemeen Averd nu verwacht, dat het nieinve kabinet met een vrede- lievenden geest bezield zoude zijn; hoe bitter zagen zich echter velen teleurge steld, daar de eerste daad van het zoo dubbel en dwars vredelievende ministerie Avas, de orders tot ontwapening van het kabinet Valvis niet op te volgen en de troepen weer naar de grenzen terug te zenden. Een goed middeltje om Aveer spoedig zijn portefeuille kwijt te raken! De man had echter een grondige reden voor zijne vreemde handelwijze. Wat toch had er plaats kort na zijn optreden? Daar de Grieken voortdurend troepen aan de grenzen bijeentrokken, Avaren de Turken natuurlijk genoodzaakt dergelijke dingen te doen. De beide vijandelijke troepenmachten stonden dus voortdu rend tegenover elkander getrouw de Avacht houdende of er ook maar iets ver* dachts aan deeene of andere zijde Averd uitgevoerd. De kleinste kleinigheid kon dan ook aanleiding geven tot een gevecht en zoover is het nu gekomen. De Grieken hebben de Turken en dezen wederkeerig de Grieken geducht in 't haar gezeten. Hevig Averd aan beide dijden gevochten en beide legers hebben zware verliezen aan dooden en gekwet- sen geleden. Aan wie de schuld daar van? Juist alsof het kleine jongens Ava— ren, roept ieder zoo hard hij kan„ik heb het niet gedaan, hij is eerst begon nen en het slot van de historie is, dat alles op een Nvederzijdsch misverstand berust. De arme jongens die er het hachje bij inschoten zijn er helaas de dupe van, en Avie Aveet hoe spoedig weer een dergelijk misverstand plaats heeft. Minister Tricoupis houdt zich alsof er geen mogendheden zijn en de blokkade niet bestaat; rustig zal hij zijn gang gaan, dat is ten slotte toch ont- wapenen, want Aolgens de laatste be richten hebben 50,000 man bevel gekre gen onmiddellijk terug te keuren, de troepen aan de grenzen zullen ook te ruggetrokken worden en alleen het ge— Avone garnizoen zal aldaar blijven. Turkije zal vanzelf volgen, daar het slechts Avachtte op de dingen die Grie kenland geliefde te doen. Vechten of ontwapenen, voor beide is het bereid, doch het laatste het liefst. Als Grieken land nu maar voet bij stuk houdt en op den ingslagen weg voortgaat, zullen AA'e spoedig met een zucht \Tan verlich ting kunnen uitroepen „Dat zaakje is ook Aveer uit de AA'ereld." Het Engelsche hoogerhuis heeft voor de zooveelste maal besloten, dat het nog altijd verbodenis met de zuster van zijn overleden vrouw te huwen. Het schijnt dat men daar in Engeland veel kAvaad in ziet. Met de AToordracht \ran Gladstone Avil het ook nog maar niet vlotten. Wan neer onze lezers dit blad in handen krij gen zal denkelijk het lot reeds beslist zijn. Men venvacht verwerping of uit stel, Avat daarmee verre gelijk staat. Aan de orde ATan den dag is in Frank rijk de uitzetting der pretendenten. De zen kunnen niets uitvoeren, al is het ook nog zoo onschuldig, of er wordt een geAA'icht aan gehecht zoo groot, alsof de gelieele republiek met ondergang be dreigd AA'erd. De kamers zijn weder bij een en men verwacht' dat daar ook Avel een woordje over de prinsen zal Avorden gesproken. In het Pruisische huis Aran afgevaar digden hebben de Consenmtieven een voorstel ingediend om de regeering te verzoeken, nu zij aan de katholieke kerk meer vrijheid en zelfstandigheid verleent, ook aan de hervormde kerk meer zelf standigheid en ruimere middelen te schenken. De provinciale verkiezingen zijn in Belgie vrij rustig afgeloopen. In de verhouding der partijen is geene merk bare verandering gebracht. Ruim 100,000 arbeiders zullen op 13 Juni as. te Brussel bijeenkomen. Voort durend wordt verzekerd dat de betoo— ging niet anders dan vreedzaam zal we zen. De kleine koning van Spanje is Zater dag met groote plechtigheid gedoopt. De Pauselijke Nuntius als vertegen— Avoordiger van Z. H. Leo XIII en de gewezen koningin Isabella Avaren peten. De koningin—regentes bevindt zich naar omstandigheden zeer wel. o**— De uitbarsting van den Etna is, vol gens de bewoners van de omliggende land streken, de meest plotseling opgekomen en de ergste die nog ooit heeft plaats ge had. Elf kraters zijn aan het werken, en meer schijnen zich nog te Avillen vormen. De middelste Averpt slechts rook en asch uit, maar van drie andere Avorden groote steenen hoog in de lucht geslingerd. De lavastroomen zijn in sommige gedeelten 600 Eng. voeten breed, en vlieten langs den berg door de vruchtbare valleien, den oogst verwoestende en de bosschen in brand stekende. De kleine steden Nicolo- si en Belpasso en Pedara Avorden met on dergang bedreigd, en vele der inwoners zijn gevlucht. Er zijn geen menschenle- vens tot dusver te betreuren, maar een groot aantal personen zijn zonder dak, daar de aardschokken hunne huizen vernield hebben, of de regen van asch en steentjes hen noodzaakten ergens el ders een onderkomen te zoeken. Van Catania uit moet het gezicht op den berg, AATanneer hij zijn vloeienden inhoud 500 meters hoog in de lucht Averpt, onbeschrijfelijk grootsch zijn, zoodat dan ook dichte drommen van menschen A'oort- durend het schouwspel aanzien. De bur gerlijke en geestelijke overheden stellen alles in het Averk om het volk bedaard te houden. Als wij goed zijn ingeliclit, zal de heer H. J. A. M. Schaepman den 9 Juni as. te Middelburg in het Schuttershof eene politieke voordracht houden. Naar men verneemt hebben de liberale kies- vereenigingen te Middelburg, Vlissingen en Oost- burg candidaat gesteld voor twee leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hoofd kiesdistrict Middelburg, de heeren A. Smit, Eur-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1