GEMENGD NIEUWS. „Voor eenige groote ondernemingen tot be vordering van de volkswelvaart werd het recht van onteigening verleend, voor andere 's Rijks aandeel in de uitgaven bepaald; het recht en de rechtspleging omtrent de verdeeling van de mark- gronden werden geregeld. „Met leedwezen moet ik vermelden den niet bevredigenden uitslag der behandeling tot dus verre van de voorstellen van verandering in de Grondwet, nadat namens ongevear de helft van de leden der Tweede Kamer de "erklaring was afgelegd, dat zoo niet het tiende hoofdstuk der Grondwet naar hunne overtuiging werd veran derd hunne medewerking zou ontbreken aan de herziening der overige hoofdstukken, werden alle voorstellen betrekkelijk dat tiende hoofdstuk af gestemd. „Het Ministerie verzocht daarop van zijne laak ontheven te worden. „Naar 's Konings overtuiging, die door de verantwoordelijke Raadslieden der Kroon geheel wordt geduld, mocht in het gebeurde geen aan leiding zijn om 's Konirgs voorstellen tot ver andering der Grondwet terug te nemen, waar moest worden verlangd, dat deze voor hunne ei gene verdiensten door de Vertegenwoordigers des volks werden beoordeeld. „Maar liet scheen wenschelijk en constituti oneel aangewezen dat zij, van wie de bezwaren waren Uitgegaan, geroepen werden om die op te lossen en aldus naar hun eigen beginselen de herziening der hoogste Staatswet tot stand te brengen, waarvan zij in 't algemeen het nut niet haddpn ontkend". Aan een waardig en invloedrijk vertegenwoor diger van die staatkundige richting werd alzoo de vorming van een nieuw Ministerie opgedra gen. Deze vereerende opdracht werd echter af gewezen en dientengevolge de Regeeringstaak aan het bestaande Ministerie toevertrouwd. Op diens voordracht heeft het den Koning goedgedacht onder deze omstandigheden eene ontbinding van de Tweede Kamer uit te spreken, zoodat in de volgende maand de verkiezingen voor al de ze tels in plaats van de periodieke voor de helft der leden, zullen plaats hebben. Of uit deze verkie zing ecne parlementaire meerderheid zal ontstaan, is aan niemand bekend, maar zjj kan in ieder geval van beslissenden invloed zijn op den ver deren loop der Grondwetsherziening, welke de Regeering zich voorstelt weder aan de nieuwe Kamer te onderwerpen. „In naam des Konings verklaar ik de gewo ne zitting der Staten--Generaal te zijn geslo ft n." AXEL, 21 51 e i 188 6. De alhier gestationeerde commies bij 's Rijks - belastingen G. J. Creemer is met irgang van 1 Juni verplaatst naar Losser en zijn plaats zal vervan gen worden door den heer C. J. Van der Walle id. te Sas van Gent. De heer F. Dekker Pz. alhier is herbenoemd als Dijkgraaf van den Koegorspolder c.a. De commissaris des Konings in Zeeland heeft bepaald dat het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in de provincie zich bevin dende verlofgangers van de militie te land om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn met inachtneming van het bij Provinciaal blad no. 13 van 1880 medegedeelde, betreffen zal hen die voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld onverschillig tot welke zij lichting zij be- hooren. Dat onderzoek zal plaats hebben op de dagen en uren daartoe aangewezen, voor de gemeenten uit ons district als volgt Hulst. Zaterdag 5 Juni, des voormiddags te 10 uren voor de verlofgangers uit Boschkapelle, Clin- ge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Osse- nisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. Axel, Maandag 7 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor die uit Axel, Hoek, Koewacht, Over slag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, West- dorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Gistermorgen omstreeks vijf ure ontstond bij P. Olaessens alhier een begin van schoorsteenbrand, die spoedig door de huisbewoners gebluscht werd. Westdorpe. Jl. Maandag viel een rietdekker die bij de Wed J. D. herstellingen aan de schuur deed van de ladder, welke door een varken, omver werd geloopen. Gelukkig kwam hij met den schrik en eenige lichte kneuzingen vrij. Koewacht, 19 Mei. De heer A. Moe.dijk ge meente-Secretaris te Zuiddorpe is benoemd tot Ont vanger-Griffier van den polder Nieuw Karnemelk en de heer H. D. Ysebaert gemeente-Secretaris te Koewacht tot Ontvanger-Griffier van den polder Nieuw Beoosten blij, beiden ter vervanging van den heer H. J. M. Onghena. Koewacht Maandagnacht is een drietal kippen ontvreemd ten nadeele van den eigenaar B. d. S. alhier. Omstreeks 12 ure 's nachts hoorden de be woners gerucht en sprongen onmiddellijk het bed uit. Toen zij buiten de deur gekomen waren om de dieven een handje te helpen, namen deze ijlings de vlucht, terwijl zij daarenboven nog een paar schoe nen, zoo goed als nieuw, medenamen. - Men meldt ons uit St. Jan Steen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half twaalf ontstond bij den schaapfokker J. M. op de oude Kapellebrug in deze gemeente, een felle brand. Alles wat zich op het hoefje bevond werd een prooi der vlammen. De gansche inboedel, 99 schapen en 2 stieren, benevens de gebouwen werden dooi de vlammer. vernield. Hoewel ternauwernood konden de bewoners der belendende perceelen aan de vlammen ontkomen, met groote moeite kon de knecht door een raampje van de woning aan den woedenden brand ontsnappen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Smilde is jl. Maandag een gruwelijke moord gepleegd. De verslagene beet Aaltje Doorten, omstreeks 30 jaren oud. Haar vader, Teunis Door ten, was met zijn andere dochter naar de markt te Dwingelo geweest. Toen hij terugkwam, vond hij Aaltje in een schuurtje achter de woning vermoord liggen, met afgesneden hals, terwijl uit velerlei omstandigheden was te zien, dat ex- een hevige worsteling moest voorafgegaan zijn. Uit alles blijkt, dat de moordenaar tot zijne daad is gekomen met het doel om te stelen. Verschillende kasten stonden geopend, en ee nige gouden en zilveren sieraden zijn verdwenen. Zonderling is het dat de kettinghond, die bij het kabinet lag, de misdaad niet heeft kunnen ver hinderen. Omtrent den dader weet niemand van de bu ren eenige inlichting te geven. Hij is waarschijn lijk door het geboomte achter de woning wegge vlucht. Het geval verwekt groote en algemeene ont steltenis, te meer daar Aaltje Doorten als een braaf en oppassend meisje bekend stond. De Justitie uit Assen is terstond overgekomen om nauwkeurig onderzoek te doen. De Asser Ct. bevat omtrent deze gebeurtenis nog de volgende bijzonderheden „De vader en oudste dochter gingen naar de jaarmarkt te Dwingelo; Aaltje, oud 35 jaar, pas te op 't huis, omstreeks een uur of half twee schijnt ze nog bezoek van een buurvi-ouw te heb ben gehad, met wie ze waarschijnlijk nog koffie heeft gedronken. Omstreeks half vijf kwam een klein buurmeisje, om Aaltje een stukje koek te brengen, en zij vond haar badende in 't bloed in het wagenschuurtje liggen. Zij was vermoord Het kabinet was ontsloten; een kastje eveneens, en de waarde aan goud en zilver ver dwenen. Het schijnt, dat de moordenaar haar in het achterhuis heeft weten te praten, en haar daar met een snijdend werktuig heeft ter dood gebracht. Het lijk vertoonde vele en groote wonden; in eene diepe wonde in den hals bleek de slagader doorgesneden. „Met innig medelijden beschouwden al de aanwezigenden grijzen vader, die overstelpt van smart, bij zijn tehuiskomst het bloedig lijk aan schouwde, en evenéens de oudste dochter, die hare liefhebbende zuster vermoord vond, en in hare radelooze droefheid niet wist wat zij deed. „Niemand der aanwezigen kon zich herinne ren dat in deze gemeente ooit zulk een brutale misdaad op klaarlichten dag gepleegd is. „De huizen staan in die buurt niet dicht Ij elkander, en de bewoners zijn gewoon de jaar markt te Dwingelo te bezoeken. „Uit de secretaire zijn gestolen de volgen! voorwerpen 1 zilveren oorijzer met gouden stil ten, gemerkt AD in geklopte letters; 1 paar goi den kroontjes; 1 gouden halsslot en een zat boekje met lederen omslag, donker bruin va kleur, waarin eenige quitantiën en aanteekeni gen." Het VI. Blad deelt een zeer zonderling g val uit Amsterdam mede In de laatste jaren hebben de kraaien got gevonden om ifi het voorjaar naar de steden I verhuizen en zich daar met het inrichten vi{ nesten, het leggen van eieren en het opfokke, van jongen, bezig te houden. Dit nu zou minder beteekenen, als die diere niet de gewoonte hadden om op afschuwelijï wijze te krassen, 'tgeen menig menschenkïi onaangename gewaarwordingen en slapelooj nachten bezorgt. Het is heel' wel mogelijk mi schien wel vast en zeker, dat de kraaien zt hun gekras al heel mooi, en op nachtegalen^ zang gelijkend, beschouwen, maar de mensche deelen die overtuiging volstrekt niet. Een onzer stadgenooten was tenminste ma dan woedend, toen een aantal zwarte vogels i de booge boomen van de gracht, die hij bewoon nesten bouwden en dag en nacht hun eentooi geschreeuw deden weerklinken. De man, diej ver dag hard werkt eh 's nachts maar al te vm in zijn slaap wordt gestoord, doordien hij zevs jonge kinderen, waaronder tw ee zuigelingen, heef werd zoo kwaad, dat hij besloot een einde aa het schandaal te maken. Op zekeren morgen, bij het krieken van de dag, sloop hij, gewapend met een ladder en ed snoeimes zijn woning uit, plaatste de ladder tl gen een der boomen en ki: bezield mt wraakgierige gevoelens, die nog verhoogd werda doordien hij eene waarschuwing had ontvange om zijne belasting te betalen en zijn kleermake hem had gemaand, terwijl hij juist heel slecht B kas was, naar boven. Ontsteld vlogen de kraaien al krassende wel en onze maat had weldra een nest bereikt, waai op hij geducht loshakte. Wie beschrijft zijne verbazing, toen hij eesj klaps een zwaar voorwerp omlaag zag tuimeld en op de straatsteenen hoorde weerklinken! Natuurlijk haastte hij zich een onderzoek in I stellen. Uit het kraaiennest was een tinnen lucifer? doosje gevallen, dat de diefachtige vogels hadual weten te ontfutselen. De man opende het en vond er tot zijne qii beschrijfelijke verwondering een tiende 'aandet in een lot van de thans trekkende staatslotef in. Het zonderlingste van het geval is, dat op 5 nummer in de tweede klasse een aardig prij^ viel waardoor de gelukkige vinder niet enkel zj ne belasting kon betalen, maar ook zijn kleei maker voldoen terwijl hij nog een aardig duiij overhield, dat hij voor zijne kinderen op de Rijk postspaarbank plaatste. Wij hebben geaarzeld het haast ongeloofelij klinkend verhaal op te nemen, maar de zegsma verdient zooveel vertrouwen, dat wij gemeen hebben zijne mededeeling onder de oogen onzi lezers te moeten brengen. Woensdagnacht omstreeks 4 uren had e« bejaard bewoner van een bovenhuis in deLanj Raamstraat te 's Gravenhage het ongeluk uit ee der ramen van de eerste verdieping van een tamelijke hoogte op straat te vallen. Hij vk rakelings langs een raam van het benedenhuii welks ruiten te gruizel in de voorkaif er van dei benedenbewoner terecht kwamen. De nachtwachts vonden den gevallene en waa schuwden de familie. De oude heer moet ecb ter, merkwaardig genoeg, geen noemenswaard! letsel gekregen hebben. Nabij Hardenberg (O.) zijn dezer dagen f schapen, welke in het veld grazende waren, dooi den bliksem getroffen en gedood.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2