2e Jaarg. Zaterdag 22 Mei 1886. Ti Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, BERICHT. buitenland. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door «reheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever Door dezen wijzen wij er nogmaals op dat advertentiën, des Vrijdagnamiddags na 2 ure, voor het nummer van dien avond NIET MEER worden opgenomen. DE UITGEVER. De czaar van Rusland bevindt zich met zijne familie te Sebastopol om bij het van stapel loopen der nieuwe pant serschepen tegenwoordig te zijn. De kei zerlijke familie, nog slechts weinige da gen geleden voor een boschbrand uit Livadia gevlucht, vernam reeds dadelijk bi] hare aankomst te Sebastopol, dat eene eroote hoeveelheid dvnamiet ont- dekt was. Voorzichtigheidshalve zijn nu een honderd—twintigtal geheime politieagen ten uit Odessa ontboden om de familie te bewaken. Het gerucht vermeldende dat de ver houding tusschen Rusland en China zeer gespannen is, wordt ten stelligste tegen gesproken. Het geheele Beiersche kabinet heeft den Koning zijn ontslag aangeboden om dat deze niet wil hooren van eene rege ling zijner schulden. Het ministerie bracht Z. M. onder 't oog dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat hij af gedankt wordt, vooral wanneer, de ge ruchten waar zijn, dat de koning in zijne geestvermogens gekrenkt is. Denkelijk zal dan een regentschap optreden. De beide kamers van Zweden en Noor wegen hebben het voorstel verworpen om den prinsen uit het regeerende ko ningshuis toe te staan eene burgerlijke betrekking te bekleeden en naar eigen verkiezing te huwen. Misschien komt nu weer wel het voorstel te berde om hun een jaargeld toe te kennen. Maandag heeft de koningin-regentes van Spanje het leven geschonken aan een zoon. Met groote vreugde werd dit door het gansche land vernomen. Z. H. de Paus heeft zich bereid verklaard als pe ter op te treden. De Berlijnsche liefhebbers van ver gaderingen zijn niet in hun schik met het besluit der overheid hetwelk be paalt, dat 48 uren voor elke vergade ring ter bespreking van openbare aan gelegenheden, daartoe aan de politie verlof moet worden gevraagd. Dat is weer een echte Duitsche maatregel waar tegen men wel zal protesteeren, maar met weinig kans op vernietiging der be paling. Frankrijk heeft een nieuwe spionnen- wet uitgevaardigd die lang niet malsch is. Boete of gevangenisstraf is gesteld op het maken van schetsen, teekeningen of plannen in de nabijheid van een fort of eene oorlogshaven, het overklimmen van palissaden, het betreden van militai re terreinen en het klimmen op aard werken of borstweringen, alsook op het doen van vragen betreffende alles wat met de rijks verdediging in verband staat. Voorzichtig zijn is dus de bood schap. De werkstaking te Decazeville duurt nog steeds voort. Veertien dagen lang scheen het werkvolk tot verzoening ge neigd, doch thans is weer alle kans ver keken om tot overeenstemming te ge raken. Het volk is zeer verbitterd op de maatschappij waarmede het overhoop ligt. Intusschen begint broodsgebrek zich hier en daar te doen gevoelen, 't Zou niet onmogelijk zijn, dat de honger als macht optrad om eene verzoening tus schen beide partijen te bewerken. De heer Baudoux is reeds begonnen met het doen opbouwen zijner fabriek. Het plan bestaat om de fabriek en het omringende terrein zoodanig in te rich ten als of het eene kleine vesting was. Een geoefend wachtkorps, gendarmes, beproefde beambten, allen gewapend met geweren, alsmede drie mitrailleuses zul len de gebouwen tegen mogelijke aan vallen beschermen. Het geheel wordt door een hooger muur omringd. Zooals men weet is de groote glasfabriek van den heer Baudoux bij de jongste Bel gische onlusten in de asch gelegd. De heer Buis, burgemeester van Brussel is tot lid der Belgische volksvertegen woordiging gekozen met een meerderheid van 2000 stemmen op zijn tegenstander. In Engeland zijn sommigen bezig ge weest te berekenen met hoeveel stemmen meerderheid Gladstones voordracht zal verworpen worden. De voorstanders wenden alle mogelijke pogingen aan om de meening ingang te doen vinden, dat Engelander wel bij zal varen, wanneer de voordracht aangenomen wordt. De tegenstanders zitten evenmin stik Jammer dat de strijd ontaardt in klein geestige op— en aanmerkingen. Verkeerd is het ook den heer Gladstone te bespotten zooals Chamberlain deed. Dat is zeer onhandig en strekt veeleer om juist het omgekeerde tewreeg te brengen van hetgeen men gaarne zou willen. Krach tig wordt Gladstone verdedigd in een hoofdartikel der Pall Mall Gazette, ge— titld: „Wat meer eerbied voor den ouden man!" en w7aarin allen die zich oneerbie dig over Gladstone uitlaten op het hart gedrukt wordt, dat de tijd nog niet geko men is om ongestraft den heer Gladstone te smaden of den voet te lichten. Een voorstel tot afschaffing van de doodstraf in Engeland werd de vorige week met 117 tegen 62 stemmen verworpen. Uit Chicago w-ordt bericht, dat de werk- stakende arbeiders moedeloos beginnen wrnrden te tegenover het volhouden van de patroons, en dat de werkstaking waar schijnlijk ten einde loopt. Van daar en elders w ordt nog gemeld dat de patroons, die den w-erkdag op 8 uren hadden gesteld weder den dag op 10 uren zullen invoeren. In de vereenigde vergadering der Staten Generaal is Dinsdag de zitting namens Z. M. den Koning gesloten door den Minister van Binnen- landsche Zaken, met de volgende rede Mijne Heeren! Het is mij eene aangename taak u in naam des Konings te danken voor de ijverige zorgen door u aan 's lands belangen besteed. „Onder verschillende opzichten moogt gij op de zitting, die straks gesloten wordt, terugzien als op een niet onvruchtbaar veld van uwen ar beid. „Een gewijzigd Wetboek van Strafvordering werd vastgesteld, en bovendien nog vijf belang rijke wetten, noodig om het Wetboek van Straf recht van 1881 te kunnen invoeren. „Verscheidene maatregelen werden goedge keurd, strekkende tot duurzame verbetering van de financiën in het moederland, terwijl voor In- dië het tarief der rechten van in- en uitvoer werd herzien. „Op internationaal gebied mocht een trac- taat, betreffende de zalmvisscherij, uwe goed keuring verwerven.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1