GEMENGD NIEUWS. plaats van Jhr. Mr. J, van Doorn die eervol ont- sjag heeft verkregen, is benoemd de beer A. J. Brevet, hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat. Namens den minister van binnenlandsche zaken hebben ged. staten ter kennis gebracht van de gemeentebesturen dat de aan de belanghebben den in originali of in afschrift uitgereikt worden de schriftelijke niet geheel afwijzende beschikkin gen op/' verzoekschriften om vergunning, bedoeld in aft 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad n° 79) zooals die bij latere wetten gewijzigd is, en de in art. 13 dier wet bedoelde afschriften der vergunningen, op verbeurte eener boete van 2o, gezegeld moeten zijn naar de oppervlakte van het papier, tot een minimum bedrag van 50 cent in hoofdsom. De quitantiën voor het vergunningsrecht, be taald ov ereekomstig het tweede lid van art. 7 van eerstvermelde wet, behooren, op verbeurte van gelijke boete, te worden gezegeld, indien het recht meer dan ƒ20 bedraagt. Die quitantiën mo gen dan niet op het afschrift der vergunning wor den gesteld en moeien geschreven worden op pa pier, dat naar zijne oppervlakte gezegeld is, (mi nimum recht 15 cent in hoofdsom.) M. Of. Bij de posterijen zal in October a.s; een ver gelijkend onderzoek plaatsvinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair, waartoe 12 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behoo.en zich voor 1 Septem ber a.s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden, met overlegging van de stukken, welke omschreven zijn in de St.-Ct. N°. n°. 1 De adspiranten moeten geboren zijn tusschen 1 Juli 1865 en 1 Juli 1868. De vereischten voor het examen zijn eveneens in het bovenbedoelde nummer der St-Ct. uitvoe ring omschreven. - De heer Mr. P. C. 't Hooft Lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg heeft voor dat district ontslag genomen. - Het Koninklijk Engelsche stoomjacht Osbor ne, met de Kroonprinses van Duitschland aan boord, arriveerde gisterenmorgen te 7 uur 10 min. in de buitenhaven van Vlissingen. De Prinses vertrok per trein van 7 uur 20 min., waarin zich een salonrijtuig van dc Postdammer spoor bevond, naar Hamburg. AXEL, 14 Mei 1886, In de jl. Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Beoosten blij be noorden, is de heer P. van Fraaijenhove herkozen als Dijkgraaf. - Bij de op jl. Woensdag plaats gehad heb bende opening der stembus, voor de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland in liet hoofdkiesdistrict Hulst, bleek dat van de 933 kiezers 625 hunne stembriefjes hadden ingeleverd, waaronder 5 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 311 stemmen bedroeg. Hiervan werden gekozen de HeerenL. J. M. van Waesberghe-Janssens met 469, Mr. L.Stevens met 327 en Mr. J. G. van Deinse met 323 stem- mem Overigens werden op de navolgende heeren het achter hun namen geplaatste getal stemmen uitgebracht. Op Mr. J. P. Dronkeis 292, D J Oggel 280, P. Dregmans 253, H. WolfertDz. 152 Mr. A. C. B. Thomaes 100, P. F. Fruijtier 61 en C. van Waes 51 stemmen terwijl wijders op verschillende personen stemmen waren uitge bracht. Deze verkiezing heeft aldus eene herstem ming veroorzaakt tusschen de heeren Mr. J. P. Dronkers en D. J. Oggel, welke zal plaats heb ben op Dinsdag 25 Mei as. Axel 130, 83, -.) Boschkapelle 23, 15, Clin- ge 23, 14, Graauw 32, 28, Hengstdijk 14. 10, Hoek 48. 25, Hoi.tenisse 97, 54, Hulst 71, ,.0, Koewacht 29, 25, Ossenisse 25, 18, Overslag 8 Philippine 8, 7, Sas van Gent 30, 29, St. Jan Steen 36, 28. Stoppeldijk 37, 26, Ter Neuzen 177, 107, Westdorpe 34, 24, Zaamslag 91, 58 en Zuiddorpe 20, 17. 1) Het eerste getal achter den naam van de gemeente duidt het aantal kiezers en 2) dat der ingeleverde stembriefjes aan. Sas van Gent, 12 Mei. Een bejaarde man, die alhier bij zijne dochter inwoonde, heeft 11. vrjj- dag de handen aan zichzelven geslagen en door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Des daags liet hij zich niet zien; hij leefde dus van iedereen afgezonderd en heeft daarom waarschijn lijk ook een geheel eenzaam plekje nl. zijn bed tot plaats van den zelfmoord uitgekozen. Oversla ff, 6 Mei. Tot ontvanger-griffier van de polders Moerbeke en Yarempé is benoemd de heer A. Moerdijk van Zuiddorpe en van den Overslag polder de heer D. Mattelé, Burgemeester van Over slag, beiden ter vervanging van den heer H. J. M. Onghena. Zuiddorpe, 13 Mei. Op de heden alhier gehou den veemarkt waren 7 paarden, 71 stuks hoorn vee en 5 varkens aangebracht. De navolgende premiën werden uitgereiktvoor het schoonste werkpaard, M. P. Yzebaert; voor de schoonste koe, P. van Duijze; voor de schoon ste os of vaars, Fl. Dierick; voor het grootste ge tal ter markt gekocht hoornvee, Leop. de Sij en 'oor het schoonste veulen, Ch. van Haelst. Terwijl 41 stuks hoornvee verkocht werden, kon geen enkel paard van de hand gedaan worden, daarentegen werden de varkens in den handel ge bracht, zoodat wij hieruit kunnen opmaken dat de handel vrij levendig was. De heeren J. Moerdijk, Rijks-Ambtenaar der 3de klasse te Koewacht, en J. Willemsen id. der 4de klasse te Sas van Gent, zijn bevorderd, res pectievelijk tot de 2e en de 3e klasse. Het navolgende geval, heeft zich in eene der voornaamste plattelandsgemeenten van Zuid Holland, voorgedaan Twee broeders, tweelingen, moesten loten, om bijzondere redenen hoopten de naaste betrek kingen, dat, zoo er een dienen moest, dit lot H. zou treffen. En werkelijk, men meende over den uitslag tevreden te kunnen zijn, immers de zonen kwamen thuis en deelden mee, dat pp „er in" en G. „vrij" was. Geen van beiden ver schenen op de keuring, want H. had geen ge breken en G., dacht men, had een vrij nommer getrokken. Doch zie, wat gebeurt er De oproe pingsbiljetten worden bezorgd en G. in plaats van H. blijkt voor den dienst aangewezen. Nu is Leiden in last. Men meent echter dat er eene vergissing heeft plaats gehad, en deze toch zou wel te herstellen zijn. Het blijkt evenwel, dat ten rechte of ten onrechte het dienstplichtige nommer geplaatst is achter den naam van G. het hooge nommer achter den naam van H. Wat nu te doen? De loting is publiek. Getuigen, meende men, zouden er genoeg zijn, maar om daartoe te geraken, moest men eerst reques- treeren naar den Haag. Zeker zou de zaak dan onderzocht worden en het recht zijn loop heb ben. Edoch, afwijzend werd hierop beschikt, om dat als men aanmerkingen heeft, men binnen 5 dagen de bezwaren moet kenbaar ma ken. Hoe nu konden de betrokken personen be zwaren inbrengen, zonder dat zij wisten of kon den weten; dat - altijd volgens hun zeggen - de nommers verkeerd geboekt werden? - Maandag had aan het station te Roermond een aardige scène plaats, die wij de vergetelheid wenschen te ontrukken. Een heiboertje te Maasbracht had een brief kaart voor Echt, dat driekwart uur zuidwaarts li<*t Terwijl de trein Maastricht - Venlo zich reeds in beweging zette, sprong hij nog vlug op de loopplank van het postrijtuig, stopte de kaart in de busen moest toen doorpjden tot Roermond, alwaar hij beboet werd. Yan hier kon hij dus, ditmaal natuurlijk met een plaatskaartje, naar Maasbracht terugkeeren, met denzelfden trein van half elf, die ook zijne kaart mede terugnam. Het ventje werd op den koop toe nog deerlijk uitgelachen ook. - In de Zonsteeg te Utrecht wilde een mo- lenaar, die bij den aldaar wonenden bakker C. I meel had afgeladen, met paard en wagen keeren. Een der raderen ging over een stoep, zoodat de wagen wipte en de molenaar van den bok viel. De ongelukkige werd zwaar gekneusd weggedra- en is onder hevige pijnen 's avonds overleden. Te Leeuwarden zijn voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld twee paren schaatsen, toe- behoorende aan den Heer Mr. J. van Buttingha Wichers, te Leiden, secretaris van den Nederl. schaatsenrijdersbond welke om hunne samenstel ling zeer de aandacht trekken van de Friesche hardrijders. Het eene paar is van dezelfde samenstelling als dat waarmede Axel Paulsen, uit Noorwegen, verleden jaar te Hamburg den Duitschen eere- prijs behaalde; het andere paar is van het model waarmede bij diezelfde gelegenheid, de Amen- kaan Curtis den len prijs voor het schoonrijden verkreeg. De eerstgenoemde schaatsen, van Axel Paulsen, zijn van Noorweegsch, gewijzigd Friesch, model, en vervaardigd in de fabriek van A. Storen, te Christiania. De „ijzers" zijn van gehard staal, 32 cM. lang, niet meer dan 3 mM. dik, overal even sterk met vlakgeslepen snede en houden van be gin tot einde op. Het overige gedeelte van de schaats is vervaardigd van plaatijzer; de zoolvlak- te is gebogen naar den vorm van den schoen, deze wordt met 10 ijzeren schroeven aan de I schaats bevestigd. Door zijne lange en rechte ijzers zijn deze schaatsen blijkbaar bestemd voor hardrijden op de lange rechte baan. De andere schaatsen, die van den kunstschaat senrijder Curtis, hebben eenige overeenkomst met de bekende Haifax-schaats. De zoogenaamde ij zers zijn van staal en sterk gekromd, met vlak ke en ongeveer 6 mM. breede snede. Ook bij deze is het overige gedeelte der schaats van ijzer en geschiedt de bevesting zonder riemen of ban den, met behuld van een sleutel wordt de zool van den schoen gevat tusschen klauwen, welke zich zijwaarts op de zooivlakte der schaats be vinden. Die schaatsen hebben wegens den gebogen vorm der ijzers weinig oppervlakte en zijn daar om niet geschikt voor tochten op de lange baan. De rijder evenwel die, na goed op streek te zijn, steeds op bet middengedeelte gaat, zal er gemak kelijker mede voortglijden, omdat het gedeelte I dat met het ijs in aanraking komt, weinig op- pervlakte heelt. In de buurtschap Wierse bij Ruurlo ging dezer dagen de arbeider H., die sinds kort we duwnaar is, naar het land om zijn brood te ver dienen en liet twee kinderen, waarvan het jong ste in de wieg lag, te huis. Gedurende zijne af wezigheid, wist een varken het vertrek waarin de wieg stond te bereiken, en heeft het daarin liggend kind zoodanig aan het hoofd verwond, dat het aan de gevolgen is overleden. - - Maandagmorgen had een 24-jarig schippers knecht van het Rijnschip Madonna, liggende aan de Kalkhaven te Dordrecht het ongeluk bij het vastmaken van een touw aan een dukdalf te wa ter te geraken en niettegenstaande onmiddellijk verleende hulp, waarbij zich nog een werkman gekleed te water begaf, te verdrinken. Het lijk van den ongelukkige, die de steun zijner in Duitschland wonende bejaarde moeder was, werd kort daarna gevonden. - Dit jaar zal voor hen die bijgeval een bij- geloovige vrees hebben voor den Vrijdag niet zeer gerust zijn. Het jaar begon en eindigt op een Vrijdag, dus telt het 53 Vrijdagen, er zijn zes maanden die 5 Vrijdagen hebben. Daarenboven zijn er vijl nieuwe manen, die op Vrijdag vallen en zijn de langste en kortste dagen ook Vrijdagen - Op de spoorwegbrug over het Hoendiep nabij Groningen heeft een kwikstaartje onder de rails zijn nestje gebouwd, waarin op dit oogenblik twee eitjes liggen. - Als een opmerkenswaardige bijzonderheid kan gemeld worden, dat uit éen gezin te Wa- genberg 4 personen, nl. 2 broeders en 2 zusters, respectievelijk met hunne vrouwen en mannen het voorrecht hadden op denzelfden dag hunne 52-jarige echtvereeniging te gedenken.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2