No. 59. Zaterdag IS Jaai'g. 1 U i buitenland. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAJNf. BINNENLAND. Mse Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. geheel DRUKKER UITGEVER AXEL. Advert entiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever De hoofdpunten waarover dezer dagen liet buitenlandscli nieuws handelt, zijn de bekende plannen van den Eng else hen mi nister Gladstone omtrent Ierland en de houding van Griekenland tegenover lur kije en de groote mogendheden. 'Over het eerste punt is in de laatste dagen menig woord gesproken. Al v ie aar eenigszins belang in de zaak stelde ma heeft zijne gronden voor of tegen uit eens ^ezet en aan het oordeel van het pu bliek onderworpen. Het voornaamste verschil bestaat nu daarin, dat de een aan Ierland een geheel zelfstandig be stuur wil geven, terwijl de andere ook lersche leden in het Engelsche parlement zittin-» wil doen nemen. Natuurlijk wordt Gladstone met al deze dingen m kennis gesteld en met dat al wordt het voor den grijzen staatsman eene moei lijke zaak. Het beste wordt geacht wan neer Gladstone voet bij stuk houdt en niet van zijn eerstgenomen besluit af wijkt, Zoo zond Michael Davitt een schrijven aan Daily News, waarin hij ten sterkste verzet aanteekent tegen het behouden der lersche volks-vertegen woordigers in het Rijks pai lement cn een beroep doet op den Premier, om vastberaden te zijn en getrouw te blij ven aan zijne edele ingeving om aan Ierland een' vrij nationaal leven te ge ven Lord GranviUe hield ook eene re devoering ter aanbeveling van Gladsto— nes lersche plannen. De rede was \ol aardigheden en geestige zetten die door sommigen als ongepast worden aange merkt, maar toch niet weinig in den smaak van het meerendeel der toehoor ders vielen. Hij zeide o. a. ook dat Gladstone reeds lang over den maatregel gedacht had en dat deze geenszins het o-evolg is van een gril zooals sommige tegenstanders beweren. Maandag is het debat in het lagerhuis aangevangen; het zal denkelijk wel een paar weken duren. Tot 's nachts half een worden de beraad slagingen voortgezet, en kan dus nog een enkel woordje gewisseld worden in die veertien dagen. De Ieren zelf zijn het ook niet eens over de zaak. De zoogenaamde Oran gisten zijn geenszins er mede ingeno men. Er loopt zelfs een gerucht, dat de eerste generaal des Rijks, Lord W ol seley verklaard heeft, dat, wanneer Glad stone's voorstel tot wet wordt verheven, hij zijn ontslag zal nemen en zich aan 't hoofd stellen der ontevreden Ieren, om gewapenderhand de voorstanders van de veranderingen te bestrijden. Wat Griekenland betreft kunnen wij nog weinig of geen varandering in den toestand bespeuren. Het antwoord dat de mogendheden op hun laatste ei zoek of liever aanmaning gekregen hebben is onbevredigend, waarop al de mogend heden op Frankrijk en Rusland na hare gezanten gelast hebben Athene te ver laten. De Russische gezant is niet te Athene gebleven omdat Rusland het niet met de mogendheden eens is; daar schijnt eene andere oorzaak voor gezocht te moeten worden. Het bevestigt zich trouwens meer en meer dat Rusland zich geheel bij de andere rijken begint aan te sluiten. Ten spoedigste zal eene proclamatie uitgevaardigd worden, behel zende dat alle Griekselie havens geblok keerd zijn en het uitgaan of binnenval len van Griekselie schepen zal belet worden. Ook zal iedere oorlogsdaad der Griek selie vloot verhinderd worden. Wanneer de mogendheden geen belang stelden in Griekenland konden zij eenvoudig vol staan met Turkije vrij spel te laten en een oorlog ter zee en te land te begin nen. Jammer zou het evenwel zijn, als het eenmaal zoover komen mocht. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend, doch de koning heeft het niet aangeno men en stelde Delyannis voor den ge- heelen verwarden toestand verantwoor delijk. Onder al deze onaangename zaken door zit de regeering toch niet stil. Het garnizoen van Athene, 3000 man sterk, is naar de grenzen en andere toebereid selen zijn bovendien gemaakt; deze ge tuigen echter geenszins van oorlogzuch tige bedoelingen, daar de Regeering dat zegt zij zelf besloten heeft den vrede niet te verbreken en getrouw zal blijven aan dit besluit. Het mooiste komt evenwel nog achteraan. Delyannis zond aan de mogendheden een schrijven waarin hij de aandacht vestigt op zekere verdachte bewegingen der Turksclie troepen aan de Griekselie grenzen, -waar door de Griekselie regeering genoopt wordt eveneens troepen aan de grenzen samen te trekken, om den beraamden aanval der Turken af te weren. Later begon hij weer met te verklaren dat met zijn wil nooit tot ontwapening zal wor den overgegaan en meer van die macht spreuken. Het volk drong weder aan op versterking van leger en vloot en ver zocht den koning van residentie te ver anderen en naar Larissa te gaan. Frank rijk dat zich meer en meer op een af stand gaat houden is een beetje verstoord omdat de mogendheden de schikking tusschen dat land en Griekenland ge maakt, met hebben goedgekeurd. In Engeland twijfelt men ook niet el de vrede zal behouden blijven. De regee ring doet ten minste al haar best eene schikking tot stand te brengen en zoo veel moeilijkheden mogelijk uit den weg te ruimen. Vorst Alexander van Bulgarije doet eene reis door Oost-Rumelië en wordt overal met groote geestdrift ontvangen. Het plan bestaat dat hij ook een bezoek aan den Sultan zal brengen om hem te bedanken voor zijne benoeming tot gou verneur van Oost—Rumelië. De Deensche regeering heeft van de Duitsehe politie kennis gekregen dat de zoogenaamde pretendent op de Deensche kroon een oplichter is, die al 10 jaar heeft o-ebromd. Mijnheer de pretendent is toen zonder Verdere praatjes over de Deensche grenzen gezet. De Koning en de Koningin zullen heden, Za terdag, 15 dfzer, met Prinses V ilhelmina van het Loo over Arolsen de reis aannemen naar de bad plaats Wildungen, Z. M. zal incognito reizen on der den naam Graaf van Buren. Het Koninklijk gezin denkt ruim een maand ïu het buitenland te verblijven. De Tweede Kamer der Staten Generaal is, volgens officieële mededeeling in de St. Ct. tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 dezer, des namiddags half twee. Uit de residentie wordt evenwel getelegrafeerd dat op dien datum de kamer ontbonden wordt, zoodat die werkzaamheden niet vele zullen zijn. Volgens dat zelfde telegram zijn de verkiezingen voor de nieu we kamer bepaald op 22 Juni, de herstemming op 6 Juli en de opening der nieuwe vertegenwoor- diging op 14 Juli. Tot lid van het college van regenten over het huis van arrest en bewaring te Middelburg in r *T/-»/-»** K Tf T. fl T V. O

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1