o. J. OGSEL. Mi*. J. (i. Van Deinse, Mr. J. P. Dronkers, L. J. M. Van Waesberghe-Janssens, Mr. L. STEVENS, DJO G G E L Medekiezers MARKTBERICHT. ADVERTENTIES. BURGERLIJKE STAND. Het Extra-bijvoegsel L. J. M. van Waesberghe-Janssens te Hulst, Mr. J. P. Dronkers te Ter Neuzen, Mr. J. G. van Deinse te Hulst Omtrent den verschrikkelijken orkaan, welke de steden St.-Cloud en Sank-Rapids, te genover elkander aan de Missippi, in Minesota gelegen, teisterde, (zooals wij vroeger melden) verneemt men nog het volgende Men zag eerst in het Zuidwesten der stad St. Cloud zwarte neerhangende wolkenmassa's zich vormen, waaruit snelle bliksemstralen naar beneden schoten, en de verschrikkelijke nevel begon langzaam met een breedte van 100 voet zijnen noodlottigen loop. Waar maar eenige waarschuwing gegeven kon worden ontsnapten allen het gevaar, maar in de meeste gevallen was niets van het naderend ge vaar bekend, totdat het verschrikkelijk gedonder van den vernielenden wind reeds werd gehoord. Het gedeelte der stad St.-Cloud, dat geteisterd weid, was dat waar de arme inwoners in scha mele houten huisjes woonden, in vele gevallen verscheidene gezinnen in een huis. De mannen waren bijna allen daglooners en spoorwegwer kers en aan hun werk, de vrouwen en kinderen waren te huis. De orkaan, die nu reeds een breedte van 600 voet gekregen trok van daar over de Mississippi, vernielde twee ijzeren spanningen der brug in Sank Rapids ontwortelde bijna eiken boom, en rukte elk huis dat in zijn weg stond omver. In de meeste gevallen was op de plaats waar de huizen gestaan hadden niets meer dan de kelders te bespeuren. Het goederenstation van den Manitobaspoorweg was juist in den weg van den orkaan gelegen. Gedeelten van dat gebouw en de wagens werden een halve mijl ver weg geslingerd. Lange rijen van wagens met goede ren beladen werden van den weg gerukt, en de rails van hunne plaatsen gescheurd. De kracht van den tornado moet onbeschrijfe lijk groot geweest zijn. Het puin der gebouwen bedekt de open plaatsen en straten der stad, en zoo volledig heeft de orkaan zijn verwoestings- werk gedaan, dat de huizen allen plat op den grond liggen, en wat er in was, in elke richting is weggeslingerd. Ongeveer een vijftig nette en welingelichte huizen, die op een klein heuvel- vlak ongeveer een halve mijl van de rivier te Sank Rapids stonden, zijn weg, en de heuvel is ontdaan van gebouwen, alsof er nooit iets opge staan had. Er kan waarlijk van die plaats ge zegd worden, dat zij van de aarde is wegge vaagd. Er is een aanhoudende toeloop naar de tijde lijke „morgue," waar de lijken der omgekome nen geplaatst waren, de treinen brachten een massa volk mede, sommigen uit nieuwsgierig heid, en anderen om te zien of eenige hunner betrekkingen of vrienden onder de slachtoffers waren. De „morgue" bood menig hartverscheu rend schouwspel aan. Ouders kwamen om nog een blik op hunne dierbare kinderen te werpen, terwijl kinderen daar waren, om hunne ouders te aanschouwen. Het aantal dooden is 62; dat der gewonden is nog niet bekend, doch moet aanzienlijk zijn. De stad St. Cloud telt ongeveer 7000 inwo ners en Sank Rapids 800. Een reiziger die bijna geheel Afrika door kruist had, verhaalde van een opperhoofd aan de Goudkust dat hij een zonderling kostuum droeg Zijne vrouwen hadden hem namelijk geheel met palmolie ingewreven en hem daarop van hoofd tot voeten met stofgoud bepoeierd. Onlangs kwam te Aken het zeldzame ge val voor, dat een nachtwacht, die een burger wegens een klein vergrijp naar het politiebureau bracht, daar zelf als dief gevangen genomen werd. Het bleek, dat hij zijn arrestant diens horloge met ketting had ontstolen. In de straten te Flensborg heeft een vrij aanzienlijke verzakking plaats gehad. Waar schijnlijk is deze ontstaan door de watermassa's, die van de naburige heuvelen in groote kommen onder de hoofdstraten afstroomen en daar geen genoegzame afwatering vonden. Twee fraaie hui zen, nog geen 10 jaar oud, zijn geheel verzakt en zullen moeten afgebroken worden. Een der de begint reeds te scheuren. In de vorige week werd op zekeren avond de aandacht der bewoners van Horsens getrok ken door een bijzonder sterk ruischen van vleu gels en gekrijsch van vogels. De vogels in de stad werden daardoor uit hun slaap opgeschrikt en vlogen tegen de vensterruiten of lieten zich met de hand vangen. De oorzaak van al dat rumoer was een zwerm trekvogels, zoo groot dat hij anderhalf uur noo- dig had om over de stad te trekken. De eerste vogels werden reeds in Aarhuus ge zien voor de laatste* Horsens verlaten hadden. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen, bij het overlijden onzer ge liefde Moeder, betuigen wij onzen hartclijken dank. L. C. VAN VE8SEM Axel 6 Mei 1886. en Familie. Dordrecht, 29 April 1886. De aanvoer was heden niet groot, en de prij zen onveranderd. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,00 a ƒ7,20 Goede 6,s0 a ƒ6,80; Zeeuw, en VI. Rogge 5,40 a 5,70 Overm. 5,20 a ƒ5,40; Zeeuw, en VI Wintergerst ƒ4,10 a ƒ4,40; Zeeuw en VI. Z 4,20 a ƒ4,50; Zeeuw, en Overm. Haver 3,20 a ƒ3,90 Paardeb. ƒ6,00 a ƒ6,60; Bruineb. ƒ8,00 a/10,00 BI. kookerwt. ƒ7,50 a ƒ8,00; V. erwt. ƒ6,80 a ƒ7,00, Koolz. ƒ9,00 a ƒ-,- Van 30 April tot 7 Mei 1880. AXEL. Geboorten. 1 Mei Paulina d. van Gijsbregt Heijnsdijk en van Paulina IJzebaert. 2 Mei Jan z. ""an Lambertus Jonkman en van Janneke van de Velde. Overlijden. 3 Mei Leendert Hamelink oud 42 j. echtgenoot van Cornelia Verbruggen. van deze courant bevattende het VERSLAG van de Feestelijke Inhaling van den Hoogwelgeboren Heer Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, bet- welk maandagavond zal verschijnen, is voor niei.- geabonneerden op dit blad, a 10 CENT ver krijgbaar aan het BUREAU DEZER COURANT. Voor de verkiezing van vier leden voorde Provinciale Staten op 11 Mei as. zijn vele kiezers der Gemeente Axel voornemens hunne stem uittebrengen op de Heeren Mr. J. G. Van Deinse, L. J. M. Van WaesbergheJanssens, Mr. J. P. Dronkers en Kiezers van Axel, gij weet, jaren achtereen had den wij bet genoegen uit ons midden ook leden ter Provinciale Staten aftevaardige;., en nu nie mand meer. Laat ons daarom trachten, weder eene plaats in die vergadering in te nemen en daartoe eendrachtig stemmen op den geachten en beken den Heer D. J. O G G E L, dien wij meenen, dat ook buiten onze gemeente vele stemmen op zich zal vereenigen en die onderscheiding dubbel waar dig is. Een Kiezer. Bij de a.s. verkiezing voor vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, in het Kiesdistrict Hulst, worden den kiezers dringend aanbevolen de Heeren Advokaat en Notaris te Hulst, Advokaat en Notaris te Ter Neuzen Secretaris der Landbouw-MaatschappijAfd. Hulst, (Aftredende Leden) en ter vervulling der vacature van den Heer H. J. M. Onghena, Advokaat en Burgemeester te Sas van Gent. VELE KIEZERS TE ZUIDDORPE, WESTDORPE EN SAS YAN GENT. Nu wij op a.s. Dinsdag 11 Mei ter stembus worden geroepen, ter benoeming van vier leden der Provinciale Staten in het Kiesdistrict Hulst, durven wij met alle vrijmoedigheid aanbevelen de aftredende leden, de Heeren en in plaats van den Heer ONGHENA den Heer Lid van den Gemeenteraad te AXEL. Eenige Kiezers.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 5