Heer H. VAN WIJNG.AARDEN opstond en ongeveer de volgende toespraak liield: Mijnheer de Burgemeester Tot dus.verre hebben hier enkel officieële ontboe zemingen onzen geest geboeid, daarom wenschte ik tot U een woord te spreken, namens het volk, dat U thans Burgemeester noemt. Indrukwekkend is deze oogenblik voor ons allen plechtig in drie erlei opzicht. Plechtig als bewijs van 's Vorsten gunst, plechtig door Uw eed, plechtig omdat Gij ziet, dat Gij de man zijt, wien het volk, trouw aan Oranje, gehecht aan den Zeeuwschen boden, bogend op vaderlandsliefde en goedgezindheid U in zijn midden als bode des vi edes begroet. Het volk van AXEL, eene gemeente, waarde landbouw bloeit, het volk van AXEL, zal U houw en trouw zijn en moge soms hier of daar een wanklank gehoord worden of de vrucht van min edele beginselen tieren, ik verzeker U, dat de goede burgerij, welke zich daar verdringt, dat wij samen alles zullen aan wenden, om U het leven te veraangenamen, dat wij U en de U- wen allen zegen toewenschen, en U zullen toonen. dat op Zeelands zelfkant de meest trouwe aanhangers van Oranje en Nederland wonen. On dei het daverende Leve de Burgemeester, werden deze woorden ontvangen en nadat de Heer QUABLES op eene recht gevoelvolle wij ze, in zoo hartelijke woorden had geantwoord, verzocht ZHWG van ijngaai den tenslotte zijn oprechten dank aan de Burgerij over te brengen, voor eene ontvangst, waarvoor ZE. geen woorden vond. W ederom weergalmde de luide heilbede, waarna de Burgemeester de plechtige vergadering sloot en met zijn gezelschap, begeleid door den Raad en eene tallooze volksmenigte weder plaats in den optocht nam. Nu leidde de weg van den optocht, bestaande uit een Escadron cava lerie, het Muziekgezelschap „Ons Genoegen", le. en 2e. peleton Eere- wacht te paard, den Burgemeester met de Itaadsleden en genoodigde gasten, de Feestcommissie, 2 Marechaussees te voet, Eerewacht te voet en 3e. en 4e. peleton Eerewacht te paard, gevolgd door duizenden toe schouwers, zich allen bewegende tusschen een rij van vlaggen en wim pels, die aan weerszijden waren uitgestoken, eerst naar den Zuiddam tot aan de brug, van daar terug door de korte en de lange West- stiaat, Oosterstiaat, Iveikdreef links, Lange Noordstraat langs de toe komstige woning van den Burgemeester, de korte Kerkstraat, Koe straat, Lange Weststraat, Kerk dreef en korte Kerkstraat. Overal opzijn weg weerklonkende juichtonen, telkens liet de heer lijke Muziek zich hooren of werden liederen aangeheven en gaf al leen het ontbinden van den stoet, die in keur van uitrustingen en insig nes wedijverde, eene kleine pauze na zooveel inspanning. Het was circa 5 ure, toen de volijverige commandant der eerewacht te paard op de Markt zijne ondercommandanten en verdere manschappen met de cavalerie opstelde en onder kameraadschappelijke woorden allen dank zeide voor hunne medewerking. Een daverend „Leve de Burge meester" was het antwoord, een Hoch voor de aanvoerders hun loon en verliet ook de Feestcommissie en de Eerewacht te voet de gelederen, terwijl de Burgemeester met zijne familie de HWG. Uee- ren Barons Collot d' Escury en de raadsleden met A. E. C. VAN DIS- HOECK en J. V. D. SC HOON A K K E R de vergaderzaal betraden om daar voor een gemeenschappelijk diner aan te zitten. De Eerewacht te paard, onberispelijk in al hare verrichtingen, ging nu het vaandel aan Mejuffrouw van Wijngaarden terugbrengen, op de zelfde wijze, als het was afgehaald, en onder het wisselen van menig feestelijk woord had de commandant de kroon op zijn leidin» gezet en nam de Eerewacht afscheid, na gedurende bijna zes uren inden za del gezeten te hebben. Alvorens de Burgemeester afscheid nam van de werkende leden van den stoet, gaf zijn IIWG. onder hartelijke dankbetuiging, eene rijke gift in geld, om de deelnemers aan den optocht te onthalen. Terwiil op het Raadhuis het door de heeren Raadsleden L. van Dixhoorn en D. J. Oggel, wethouders, P. Dieleman Wz., L. de Feijter Jz, S. van Hoe ve, C. N. Jansen van Rozendaal, A. van Overstrate Kruijsse, R. van de Ree en J. Wolfert aangeboden diner gehouden werd', voerde de Muziek, bij afwisseling, schoone stukken uit, en werd zoo de feest vreugde, die uitbundig mocht heeten, nog sterker geprikkeld, terwijl men nu, ook door klein vuurwerk, de oud-vaderlandsche vreugde begon aan den dag te leggen. Overal was het eivol, duizenden bewogen zich vooral op de versierde markt, bij den muziektempel en het vuur- weik, dat om 9 ure zou afgestoken worden. Hier en daar waren il- luminatien aangebracht. De van wijd en zijd samengevloeiden betuigden zoowel als de ingezetenen, hunne verrukking. "Er was geen enkele' wanklank. Allen juichten. En hoe vermeerderdé dat nog, toen de verlichtingen ontstoken waren en het uur voor het vuurwerk aanbrak. Om negen ure ^vlogen de eerste vuurpijlen op, en tot half elf duurde het prachtig vuurwerk, dat de verbazing van allen wekte en onbeschrijfe lijk schoon was, zoo schoon als de heerlijke dag, dus volmaakt onbe rispelijk, en waarvoor den Heer HENDRICKX alle eer toekomt. Zoo duurde de feestviering wat meer zegt, de feestvreugde, buiten tot in de kleine uurtjes voort, en was alles geestdrift. In de raadzaal, waar ook de dames van de genoodigden en familieleden van de raadsleden aanwezig waren, werd menige gelegenheidsdronk ingesteld en met lof gewaagd van allen, die dezen dag het hunne tot het jubelfeest had den bijgedragen. En wien kwam geen eere toe Waar was de minste wanklank ge hoord, nooit was een feest beter geslaagd, nergens was de orde ver broken. Moge het den burgervader een goed teeken wezen; zeker gaf het hem oogenblikken, waarin ZHWG. na den afloop met nog meer ïecht dezen dag, zooals bij het aanvaarden zijner betrekking luidde, een der gewichtigste dagen zijns levens mocht heeten. Maar wien kwam geen hulde toe Neemt gij allen ze aan, allen, die hebt medegewerkt, om dit feest, het feest der blijde inkomst te doen worden en met recht te doen zijn. Dank ook aan U allen bur gers van Axel, die zoo wist te feestvieren, en de woorden niet gelo genstraft hebt, welke in Uwen naam gesproken zijn. En nu een woord tot afscheid. Allen commissarissen, allen leden van het Muziekgezelschap „Ons Genoegen", allen deelnemers dank. In- nigen dank aan allen, aan L Burgerij, die zoo zeer hebt medegewerkt om ons feest te doen slagen. Het ga U welEendracht beziele ons Hoe veel verscheidenheid er ook zij, laat ons steeds samenwerken, om de eer van Axel op te houden, en éen zijn in de Liefde, die allen duldt en alles verdraagt, waar het algemeene belangen, waar het onze goede Gemeente betreft; zoo zal Zegen Uw schat, Rust uw doel, Welvaart Uw deel zijn Axel den 10 Mei, 1886. H. VAN WIJNGAARDEN. ASCHRIFT, Onze ruimte dwingt ons kort te zijn bij het aanwijzen van eenige nunten, welke wij noq der verqetelheid wenschen u ^kken; en waarbij wij voor de Eerepoorten, (E) Versieringen, (V) Öpschriften (O) J IlLinatienf (I) de Sarde van den stoet, en voor de namen der commissieleden, de alphabetise he orde gevolgd hebben. gorae an Feestcommissie. W. Wisse, Voorzitter P. Minjon, Secretaris LEDEN. J. Bauwens J. Cappon F. Dieleman J, van Dixhoorn J. Dregmans J. M. Dregmans L. Lamaitre J. A. Oole J. Rolff W. Vercou teren H. M. Verbruggen J. C. Verbruggen J. A. van Vessem M. L. van Vessem J. IC. Vink C. de Visser P. de Visser Th. van Wiemeersch Jac. Wolfert M. Wolfert Eerewacht te paard. J. Itolff, Commandant J. F. Burm, Ondercommandant J. van Dixhoorn Ph. J. van Dixhoorn P. Haak A z. Al. van Puivelde Vaandrig J. C. Eekman Estafetten Fr. Hamelinck Henri Ver helst Eerewacht te voet. J. Verlinde, Commandant Vaandrig .- P. C. van Bendegem Brigade Cavalerie. G. Hoekman Commandant Eerepoorten, Versieringen, Opschriften, Uluminaticu. Spuitol A. Cortvriendt, F. Schelleman E. V Axelsche tol C. Sijs E. O. Station J. Rolff E.' V. O. I. Stationskoffiehuis J. Groothaert I. Normaalschool E. V. O. Noorddam J. Smies, H. Smies Brakman E. V. O Raadhuis E. V. O. I. Markt Muziektempel V. I. E. van den Berg V. O. Zuiddam A. van Aarde Wed, M. S. Dees E. V. O I Lange Weststraat L. Lamaitre F. Deij E. V. Bij Knorrenburg A. Haak E. V. Oosterstraat M. C. de Smidt, H. D. Gudaf E. V. O. A. de Smidt V. Kerkdreef J. Verijzer, J. Wieland E. V. O. Kerkstraat J. K. Vink, J. Verstraten, C. Smies E V Koestraat C. Scheele L. Wolfert, F. Geluk, H. Jonkman E. V. H. v. W. if- DRUKKERUITGEVER F. DIELEMAN TE AXEL.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 4