GEMENUI) NIEUWS. H. H. M. M. de Koning en de Koningin ■woonden, bij hun verblijf in Amsterdam op jl. Zon dag de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij. Ds. De Graaf sprak naar aanleiding van Johannes 21 vers 16, „Hebt gij mij lief?" en noemde die vraag een levensvraag, door ieder voor zich te beantwoorden. Ten paleize gaf Z. M. over het gesprokene zijne ingenomenheid te kennen aan den burgemeester met de woorden„Kort maar krachtig". Te 2 uur reed de Koningin met het prinsesje in een open rijtuig met vier paarden bespannen naar Artis, waar duizenden nieuwsgierigen waren, die ook ditmaal weder eene ware verwoesting in den tuin aanrichtten. Tot de dischgenooten behoorden dien dag de gewone gasten, de hofhouding en ds. De Graaf. Maandag is Z. M. m°t het vorstelijk gezin en een deel der hofhouding naar Het Loo vertrokken. Het is bij vele muziekgezelschappen of har moniën uit Belgische plaatsen gebruik in den zo mer naar de een of andere stad eenuitstapje te maken. Zeelands' hoofdstad en hare fraaie om streken schijnen in de laatste jaren voor bedoelde reizigers een groote aantrekkelijkheid te bezitten; verscheidene zomers achtereen komen de vroolijke, levenslustige naburen de anders zoo deftig stille gemeente verlevendigen en laten in den regel bij die gelegenheid niet na de inwoners op een mid dag- of avondconcert te onthalen. Wanneer de Pinksterdagen evtn schoon weder mogen brengen als het geval was met de feestdagen der vorige week, dan zal de reeks dier f'eestvieiende gezel schappen geopend worden met een harmoniecorps uit Aalst, dat de beide Pinksterdagen een bezoek aan Middelburg zal brengen. Het passagiersverkeer naar Engeland over Ylissingen is in de maand April met ongeveer 900 personen boven Maart toegenomen. Vervoerd werden 2513 personen naar en 2616 van Enge land, totaal 5129 personen. De laatste Zeeuwsche blauwe aardappelen worden thans te Rilland tot verhoogde prijzen, 2,50 a 3 per H. L., voor de Hollandsche markten opgekocht. AXEL, 7 Mei 1886. Het verslag van de feestelijke inhaling van den hoogwelgeboren Heer Jhr. Mr. J. H. J. Quar- les van Ufford benoemd Burgemeester van Axel kon niet meer in dit nummer worden opgeno men. Wij hebben besloten daarom in het begin der volgende week een bijvoegsel te doen ver schijnen, hetwelk zooveel mogelijk een getrouw verslag der feestelijkheid zal bevatten. Overslag. Maandag jl. raakte het paard van B. van Megroot op hol met het ongelukkig ge volg dat de knecht een slag op de borst kreeg en een der wielen over zijne beenen liep; zijn toestand is bedenkelijk. Op een paal langs den weg sprong de kar aan stukken, waarop het paard naar huis liep zonder meer rampen te veroorzaken. Zuiddorpe, 4 Mei Tot Ontvanger-Griffier van de polders Zuiddorpe-Noorddeel, Zuiddorpe-Zuid- deel en Moerspui is benoemd de heer A. Moer dijk; de heer H. J. M. Onghena had als zooda nig ontslag gevraagd. Op de vlakte tusschen Dongen, Loon op Zand en Tilburg woedde Zondagmiddag een zware ^heidebrand, die uren achter elkander aanhield 'en waarvan de dikke rookwolken in den omtrek angst verwekten. Nabij Kootwijk (gem. Barneveld), zijn Woens dag eenige honderden hectaren heide en eiken hakhout verbrand. De brand woedde voort tot op het grondgebied der gemeente Ede, alwaar de bosschen van de heeren Terwindt, te Arn hem, en De Groot, te Nieuwer-Amstel, voor een deel een prooi der vlammen werden. Twee mannen te Schaarsbergen zijn door de politie aangehouden, wegens eene poging tot onzedelijkheid met geweldpleging tegenover een 22-jarig meisje. Door haar hulpgeschreeuw wa ren de mannen in hun opzet verhinderd. Te Zandvoort had op den tweeden Paaschdag in in een herberg een hevig gevecht plaats. Yier mannen vermaakten zich aan het biljart spel terwijl eensklaps de vrouw van een hunner binnen en liep onmiddelijk op haren echtvriend af, dien zij onder hevige scheldwoorden onzacht bij den kraag kreeg. Opgewonden door het ge noten vocht, bracht hij zijn wederhelft eenige duchtige stompen toe met het zware eind zijner queue. Maar zij liet zich evenmin onbetuigd en sloeg hem terug met een wandelstok van een der bezoekers. In korten tijd werd bij de scher mutseling in de gelagkamer alles stuk geslagen, als spiegels, schilderijen enz. De klok werd van den wand geslagen, de lamp boven 't biljart vloog in stukken, terwijl het geheele vertrek als met glasscherven bezaaid lag. De waard dreigde den man met de justitie, waarop hij beloofde alle schade te zullen vergoeden. Een Amsterdamsche vrouw, schonk Zater dag middag tusschen Amsterdam en Haarlem in een damescoupé 3e klasse, op reis van Amster dam naar het ziekenhuis te Leiden, het leven aan een welgeschapen dochter. Door de goede zorgen van den stationschef werd zij te Haarlem in 't Gasthuis opgenomen. De vraag, wat is een stamtafel, werd on langs op de volgende wijze beantwoord. Een stamtafel is een vaste tafel op een vaste plaats in de gelagkamer, waaraan op vaste uren vaste gasten op vaste stoelen gaan zitten, om onder het verschalken van vaste hoeveelheden van een vasten drank over vaste onderwerpen te praten, en dan op een vast uur op te breken, omdat men thuis op een vasten tijd vast gewacht wordt. Te Yerseke zijn, zoo meldt men aan de M. Ct. de oesterwerkzaamheden weer in vollen gang. Een groot deel der pannen worden afge stoken, en een ander deel blijft liggen, eensdeels omdat het broed te klein, anderdeels omdat de houders die pannen op speculatie hadden gelegd. Het broed, dat wordt afgestoken, is grooter in aantal, maar kleiner van stuk dan vorige jaren. Nieuwe pannen zijn nog niet noemenswaard aangevoerd, wat een opmerkelijk contrast vormt met het vorige jaar, toen reeds schier alle be schikbare ruimte met nieuwe pannen was bezet. Er is gelukkig aan de speculatiën, vooral aan die der kleine oesterhandelaren, ten vorigen jare een knak toegebracht, die zich thans zeer doet ge voelen. 't Is echter te hopen dat de overtui ging der groote handelaren bewaarheid moge worden en de oestercultuur spoedig tot zijn vroe- geren bloei terugkeere. Een droevig ongeluk had Zaterdag avond jl. te Gulpen plaats. Zekere J. Martinessen, werkzaam in de brouwerij van den heer Smeets aldaar, de steun zijner bejaarde moeder, geraak te, door het op hol gaan der paarden, onder een met tonnen beladen bierwagen, met het nood lottig gevolg, dat hem een wiel dwars over het lichaam ging en hij inwendig dusdanig gekneusd werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Bergeik (N.-Br.) viel dezer dagen een tweejarig kind in een ketel met kokend water, waardoor het zod hevige brandwonden kreeg, dat het daags daarna aan de gevolgen is over leden. In het krankzinnigengesticht te Khardoff hebben twee doctoren een aan watervrees lij dend patient dien geen der oppassers durfde be handelen vrijwillig gewasschen en geholpen. Maar de lijder beet een hunner in de hand en spuwde den ander in het oog. Men vreest, dat beiden nu ook door de gevreesde ziekte aange tast zullen worden. Er is sprake van, dat zij naar Parijs zullen gaan, om zich onder behande ling van Pasteur te stellen. Maar de daaraan verbonden onkosten .zijn nog een bezwaar; men roopt echter dat het, door de hulp van particu- ieren of overheid, blijken moge, niet onoverko melijk. Te Oosterbeek (gem. Renkum) werd dezer dagen een nog jong en blind eekhorentje uit zijn nest gehaald, en dewijl men het diertje gaarne in het leven wilde behouden, beproefde men het door een kat, die jongen geworpen had, te laten zogen. De fproef gelukte uitstekend en de kat draagt nu evengoed zorg voor de eekhoorn als voor hare eigene jongen. Te Gulpen zal den 26 Mei as. een proces, dat voor den landbouw niet zonder belang is, voor het kantongerecht aldaar behandeld worden. Het betrefteen eisch tot schadeloosstelling door Graaf d'Ansembourh, te Neuborg, tegen een zij ner gewezen pachters, den Heer H. Pinkers, rijks-veearts te Gulpen. Volgens den Graaf, heeft de pachter in het laatste pachtjaar de perceelen bouwland slecht bewerkt, waardoor de opbrengst, waarvan aan den eischer, volgens lands gebruik, in het laatste huurjaar de helft toebehoort, be neden de raming was gebleven. In deze zaak zullen 31 getuigen gehoord wor den, meest kundige en knappe landbouwers uit den omtrek en wel 10 voor den eischer en 21 voor den gedaagde. Eene dame te Brussel is bevallen van vier kinderen, echter eenige urenna de geboorte over leden. -- De ontwikkeling van den telefoon in Ame rika grenst aan het ongeloofelijke geen uitvin ding verspreidde zich zoo snel. In Augustus 1877 toch waren in de Ver- eenigde Staten slechts 780 toestellen in gebruik; einde 1885 reeds 400,000. In Januari 1886 waren er reeds 173,223 mij len telefoondraad gespannen en 5186 personen werkzaam in de centrale kantoren. Gedurende de laatste 6 jaren zijn alleen voor verbeteringen aan den telefoon 5121 patenten genomen. De wraak door vitriool, welke in Frankrijk geruimen tijd alleen door bedrogen minnaressen werd toegepast, wordt, helaas, meer en meer al gemeen. Voor eenigen tijd gebruikte een weinig zachtzinnige dame te Parijs, Mme Carpentier, dit vreeselijk middel, om zich te wreken op de por tierster van het huis waar zij woonde, met wie zij telkens ruzie had. Zij goot de arme vrouw onverhoeds een fleschje vol vitriool; over gekat en handen en bracht haar zware wonden toe, welke haar zelfs in levensgevaar deden verkee- ren. De gewonde is nu genezen, maar aan een oog blind. Mme Carpentier is thans door het gerechtshof der Seine tot vijf jaren gevangenisstraf veroor deeld. Volgens een ambtelijke opgave, zijn bij den grooten brand te Stry (Gallicië) 885 huizen vernield, ter waarde van 1.782.910. Aan meu belen, goederen enz. moet voor een bedrag van 2 raillioen gulden verloren gegaan zijn. Uit Afrika komt ook een moordbericht van Fransche reizigers de Heer Barral, zijn vrouw, een tolk, zijn karavaanhoofd en 17 Arabieren. Barral bleef op de reis (naar Choa) niet bij zijn karavaan, maar reed met het genoemde gezel schap vooruit, hetgeen minder veilig, maar aan genamer was. Zoo werd hij op zekeren morgen door vijandige Bedouinen van den kant van Ba- do omsingeld, aangevallen, en met al zijnen; na een dapperen tegenstand, om het leven gebracht. In de haven van Constantinopel, bij Akir Capu, is dezer dagen een brutale diefstal gepleegd, aan boord van een zeilschip. Een boot met 12 man kwam 's nachts naar het schip varen; zij knevelden den scheepsjongen die er wacht hield, alsmede een matroos, die op zijn hulpgeroep kwam toesnellen, en doodden den kapitein en eigenaar. Toen dwongen zij den scheepsjongen, door al lerlei pijnigingen, hun te wijzen waar de kapitein een som van 19.000 fr., welke aan boord moest zijn, geborgen had, maakten zich van dat geld meester, en namen de vlucht. Drie der roovers, allen Grieken, zijn reeds ge vat, en de politie hoopt spoedig ook de andereu in handen te krijgen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2