No. 58. Zaterdag 8 Mei 1880. 2" *1 1 i\ H 8 té Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandereii. F. DIELEMAN, 1 Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 00 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever BUITENLAND. Zooals wij de vorige week meldden zou Griekenland besloten hebben tot ontwape ning. Het blijkt nu dat we wel een beet je voorbarig geweest zijn, daar de zaken feitelijk nog op de zelfde hoogte gebleven zjjn. Wel heeft de Fransche gezant na mens zijne regeering alle pogingen in het werk gesteld om de Grieksche re— geering over te halen aan den ontwape- ningswensch der mogendheden te voldoen. I)e verklaring van Frankrijk luidt als volgtFran la ijk heeft aan Griekenland steeds de ondubbelzinnnigste bewijzen van vriendschap gegeven en in de laatste tijden herhaaldelijk raadgevingen, voort vloeiende uit de meest oprechte toegene genheid. Van dezelfde gevoelens door drongen, meent Frankrijk thans aan Griekenland eene ernstige waarschuwing te moeten doeu hooren. De houding in den laatsten tijd door Griekenland aangenomen, stelt het aan de grootste gevaren bloot. Wanneer het dus voortgaat loopt het in zijne verne dering. Europa zal zonder twijfel paal en perk stellen aan wat Griekenland moge lijker wijze tegen Turkije zou kunnen ondernemen. Binnen zeer kort zullen de mogend heden van dezen haren wil aan het Hel- leensch kabinet kennis geven en het verlangen te kennen geven, dat de wape ningen gestaakt worden. En hoe zal dan de toestand worden Vroeg of laat zal men genoodzaakt zijn aan dat verlangen gevolg te geven, en voor dit pijnlijke uiterste verlangt Frankrijk, dat Grieken land zal worden gespaard. Daarom komt het tot de Grieksche Begeering met den raad„Schikt u in het onvermijdelijkeLuistert naar de stem eener bevriende mogendheid en volgt de raadgevingen, op welke voor uwe eigenliefde niets kwetsends hebben. Handelt, terwijl het nog tijd is en ge nog meesters van den toestand zijt uit eigen beweging, zoodat aan u al de ver dienste daarvan komt. Wij voegen er bij dat, wanneer een maal gunstiger dagen voor Griekenland aanbreken, dit alsdan het gevolg wezen zal van de voorzichtige houding, thans door zijne regeering aangenomen en waarvan geheel Europa het verdienste lijke zal erkennen. Wij zeiven zullen niet vergeten dat, door toe te geven aan onze wenschen, Griekenland ons het verdriet zal hebben bespaard van ons aan te sluiten bij stappen van geheel anderen aard, waar van onze voortdurende zorg voor den algemeenen vrede ons verbieden zou onze medewerking te weigeren. Men zou nu licht veronderstellen dat Griekenland met beide handen den raad van zijn vriend zou aangrijpen. Trou wens het is niet ongeneigd te ontwa penen, maar het begint weer voorwaar den te stellen juist zooals indertijd Ser vië deed toen jhet zijn zin niet kreeg. Als minister Delyannis eens zoo wijs was zijn ontslag te vragen of te nemen, waarlijk dat zou een groot struikelblok van den weg des vredes doen vel'dwij- n en. Sommige berichten uit Engeland vertelden dat Gladstone van zijne Ier— sche plannen had afgezien. Geheel an ders komt het uit, wanneer men den Grooten Ouden Valkenier, zooals hij in een Engelsch blad werd afgebeeld, zelf kont praten. Hij heeft een manifest aan zijne kiezers uitgevaardigd, waarin hij zegt dat Engeland thans, nu het vrij en sterk is aan Ierland moet toege ven. De instelling van een Iersch be wind zal de werkzaamheid van het Rijksparlement verhoogen en het Rijk zelf versterken. Er is dus geen sprake van dat Gladstone van meening veran derd is. De redevoeringen vóór en te gen worden voortgezet het gelieele land door. Het meest is men benieuwd naar de wijzigingen die Gladstone zelf zal voorstellen. Uit de geneeskundige verslagen, blijkt dat de cholera te Brinaisi langzamerhand haar kwaadaardig karakter verliest en meer dat van typhus aanneemt. Deze ziekte zal denkelijk niet spoedig uitge roeid zijn, maar zal toch naar men hoopt geene bedenkelijke uitbreiding ondergaan. Alleen de armste gedeelten der stad worden door de ziekte geteis terd. Te Charleroi en omstreken zijn thans de werkstaking geheel geëindigd. De arbeid is overal hervat. Reeds stonden de leiders der plun derbende van Gilly terecht. Verschei— denen zijn veroordeeld. De straffen loo- pen van 8 tot 32 maanden. In de hoofdstad van Denemarken is een Düitscher aangekomen, die beweert een rechthebbende op de Deensche kroon te zijn en in het bezit te wezen Van bewij stukken dat hij de rechte af stammeling is van het oude Deensche koninklijke huis van Oldenburg, dat bij den dood van Frederik den zevenden uitstierf. Zou men hier ook met een grappenmaker te doen hebben Bij de volksstemming in het Zwit— sersche kanton Bern is de voorgestelde verplichte koepokinenting met 28.608 tegen 26,262 stemmen verworpen. Het huwelijk van den Portugeeschen Kroonprins met Prinses Mari Amelie van Orleans, dochter van den Graaf van Parijs, is thans bepaald op den 22 Mei. BINNENLAND. Te Vlissingen werd Maandagmorgen het op den Noordzee-,,Boulevard" nieuw opgerichte gebouw van de Belgische loodssocieteit „Unie" ingewijd, waarbij door den Heer Van Schooten, inspecteur van het Belgische loodswezen te Vlissingen, eene toespraak gehouden werd. 's Namiddags had in het gebouw eene muziekuitvoering van het Vhs- singsche muziekkorps „Ons Genoegen" plaats. 's Avonds werd op den boulevard een vuurwerk ontstoken, terwijl binnenshuis een druk bezocht bal plaats had. Alle Nederlandsche en Belgische loodsvaartuigen, de loodskantoren van beide natiën en sommige particuliere gebouwen vlagden ter eere van het feest. Het roodvonk te Leeuwarden begint belang rijk te verminderen. In de vorige week kwamen geen nieuwe gevallen voor, zijn twee lijders van die ziekte hersteld en is geen daaraan overleden; het getal roodvonklijders bedraagt thans niet meer dan 7. Men verwacht binnenkort de opheffing van de epidemisch-verklaring. Door den Heer L. J. Lefebre, te 's Graven- hage, zijn Maandagmiddag, van 2 tot 4 uren. te Schevmgen in zee proeven genomen met de nieu we zichtbare zee-reddingboei. Omtrent deze proef kan bet N. v. d. D> mededeelen, dat door de toe passing van heldere kleurspelingen in den golfslag en in de branding de boei op gioote afstanden zichtbaar was, en dat alleen de koorden der grijp- boeien bleken te lang te wezen, zoodat deze, na ruim twee uren aan de branding blootgesteld ge weest te zijn, zich verward hadden in den beugel der seinvlag, Dit bezwaar zal echter gemakkelijk te overkomen wezen, hetgeen de uitvinder bij een tweede proef zal trachten aan te toonen, «1

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1