MA UKTBERICH 1\ j I As. Maandag hoopt een echtpaar te Breda zijn gouden bruiloft te vieren, waarvan, merk- r waardig genoeg, de man Adam en de vrouw Eva heet. i Te Weenen en in meer plaatsen van Oos- tèm'ijk bestaat de gewoonte dat de lijken van 1 het oogenblik waarop zij in de doodenkamer aan- I komen, totdat zij begraven worden, een touw om den arm bevestigd wordt, in verbinding met II eene schel in de woning van den concierge. Te r "Weenen kwam sedert het algemeen invoeren t van dezen maatregel nog geen geval van schijn- dood voor; vroeger was op een enkel kerkhof de 1 schel aangebracht en leidde tot behoud van eeni- 1 ge menschenlevens. Thans wordt uit Döbling aan de Weener bladen gemeld, dat 's avonds te 9 uur in de vorige week de conciërge den dok- t ter kwam waarschuwen dat in de doodenkamer r de bel geluid werd. De dokter begaf zich daar- 3 heen om te zien wie der ten doode opgeschre- 3 venen zich van zijn lot ontworstelen wilde. Er t was slechts een lijk in de kamer, dat van een schoenmaker, die op 66-jarigen leeftijd aan long- 1 ontsteking gestorven was. j De dokter constateerde echter geen andere r verschijnselen dan van den dood. Hij onderstel- li de, dat de hand van den doode, door eigen zwaar- te op zijde gezakt, het alarmsignaal in beweging j. gebracht had. Om alle ongerustheid weg te ne- I men, verzocht hij den burgemeester een onder - I zoek door de gezondheids-politie te doen instel- - len, waarbij geconstateerd werd, dat inderdaad t de man reeds lang overleden moest zijn geweest, *1 toen hij in de lijkkamer gebracht werd. - Een jong apothekersbediende te Edinburgh 1 was dezer dagen voor de rechtbank gedaagd, om- I dat hij, bij het gereed maken van een drankje, zich in het gewicht had vergist en daardqor den toestand van een zieke jonge naaister verergerd had. De jonkman betuigde zijn innigen spijt over het gebeurde. Hij verhaalde, tot zijn ver- I ontschuldiging, dat hij, toen hij het bewuste drankje klaar maakte, wat van streek was door I het pas ontvangen beiicht van een onverwachte I erfenis van 16,000 p. s. 192,000) welke hem I te beurt gevallen was, en de rechtbank sprak 1 hem vrij. I Nu haastte de jonge apotheker zich, de naai- I ster, wier gezondheid hij benadeeld had, op te I zoeken, om te zien wat hij voor haar doen kon. I Het meisje beviel hem zoo goed, dat hij haar I na een korte kennismaking hart en hand aan- I bood, en de geschiedenis, die zoo treurig begon, I zal met een vroolijke bruiloft eindigen. - Het N. v. d. D. deelt een merkwaardig I hulpmiddel mede hetwelk door den kapitein Lindmark met het grootste succes is aangewend I bij het bouwen van een tunnel door een hoogen heuvelrug, die het volkrijke noorder gedeelte van Stockholm in twee ongeveer even groote distric ten splitst. Die heuvelrug bestaat uit graniet, bedekt door dikke lagen steen en zand, loopt in noordelijke richting van het Malarmeer en bereikt op sommige I plaatsen eene hoogte van 21,50 M., zoodat hij een ernstig beletsel is voor het anders drukke I verkeer. Om nu de gemeenschap tusschen die districten te verbeteren, vroeg kapt. Lindmark Goncessie voor een tunnel voor voetgangers, voor eigene rekening te bouwen, onder voorwaarde daar gedurende 50 jaren een tol van 2 öre (H/4 cent) per persoon te mogen heffen, na welk tijdsver- j loop de tunnel het eigendom dér stad zou worden. Na veel tegenkantig werd hem die concessie gegeven, en de boring begon in den zomer van 1884, aan de Oostzijde en volgde eene nauwe straat, waarin verschillende huizen van 5 verdie pingen hoog gedegen zijn, voor wier verzakking groote vrees bestond. In den beginne bleek deze vrees dan ook gegrond te zijn, zoodia de top van den tunnel in den lossen grond kwam, de tot heden bekende middelen onvoldoende bleken te zijn om het wegloepen van het natte zand en het losbrokkelen van de steenen te voorkomen. Toen kwam kapt. Lindmark op het vernuftige denkbeeld, om doormiddel van kunstmatige kou de den natten grond te doen bevriezen. Hij ver schaft zich daartoe een refrigerator van Light- food leverende 700 M> droge koude lucht per uur, en liet dien, ter plaatse waar geboord moest worden, gedurende 60 uren werken. Daardoor bevroor de geheele tunnelwand tot eene vaste massa, waarin bij sectiën van 1.50 M. voortge- werkt werd, telkens van boven te beginnen, met versterking der blootkomende wanden door mid del van een plaatijzeren mantel, die tot op 2,50 M. van den bodem af werd doorgetrokken. De machine leverde lucht van 55° C., en vol deed uitstekend. In de te bevriezen ruimtewas de temperatuur 8°, maar klom spoedig tot het vriespunt als de werklieden aan den arbeid wa ren. Het metselwerk wordt gevormd door eene con crete massa van een deel Portland cement met twee en een half deel zand en 6 deelen graniet stukken. Na 24 M. boring, met behulp van Lightfoods refrigerator, werden in de daar bovenliggende huizen geenerlei of slechts zeer geringe verzak kingen of scheuren waargenomen (Ongeveer 25 mM. verzakking aan een der huizen). Het werk vorderde onder deze omstandigheden circa 0,30 M. per dag; nu echter eene gelijkmatige zandlaag bereikt is die veel meer cohaesie aanbiedt, dan de zand- en puinmassa, vordert men circa 0,57 M. per dag. Men verwacht, dat de tunnel tegen half Mei voor het publiek geopend zal worden. Zij zal dan eene lengte hebben van 230 M. bij 3,85 M. hoog en 4 M. wijd, en verlicht worden met Wenham's gepatenteerde regeneratiefbran- ders. De totale kosten van het werk zijn circa 186,000 en men berekent, dat bij een verkeer van slechts 4400 personen per dag, de onderne ming, na aftrek van alle exploitatiekosten lOpCt. winst zal afwerpen. Hoewel wat laat, is toch de volgende ge beurtenis niet minder vermeldenswaardig. De orkaan, welke den voorlaatsten Woensdag in Minnesota woedde, was dicht bij St. Cloud opge komen, uit het Zuid-Westen, en bewoog zich langzaam naar het Noord-Oösten. Dikke boom stammen werden geknakt, een kerk en verschei dene huizen vernield, terwijl hij over de prairie de stad naderde, welke laatste zoo goed als ge heel werd verwoest. Yan hier bewoog zich de windhoos over de Mississippi, vernielde een brug over de rivier, en legde voorts bijna de geheele stad Sank Rapids in puin. Nadat nog Rice's station verwoest was, verdween de dwarlwind in Noord-Oostelijke richting over de prairie. Yoor zoover tot heden bekend is, kwamen er 67 personen bij de ramp om, en werden er 160 gekwetst. Hnlptreinen met geneesheeren, zie kenoppassers, genees- en levensmiddelen zijn van St. Paul vertrokken, en de Gouverneur van Min nesota heeft een aanvraag om hulp- gezonden, waarin hij verklaart, dat Sank Rapids en St. Cloud in puinhoopen liggen, en de overlevende personen gebrek lijden. Te Rice station werd een huis vernield, waar in juist eene bruiloft gevierd werd. Twintig per sonen, waaronder bruid en bruidegom, werden op staanden voet gedood. De aangebrachte schade is ontzaglijk groot. De storm strekte zich tot aan Jamestown, Dakota, uit. Als wij ons niet vergissen, dan zal de grootste slachterij ter wereld zeker wel zijn, die van den heer Swift, te Chicago. Als men nagaat dat er in 1885 niet minder dan 429,483 ossen geslacht zijn! Hij heeft ongeveer 1500 man in zijn dienst, onder leiding van een directeur, die een trakta- mentje heeft van 22t5Q0 peir jaar. Het dooden der dieren geschiedt met een stoomhamer, hiermede worden gemiddeld 1400 ossen per dag afgemaakt. Men weet dat de varkensslachterij te Chicago, ook een zeer belangrijke tak van bedrijf is. Het aantal aldaar gedoode varkens bedraagt ook ge middeld 20,000 per dag, maar sommige dagen ook wel 60,000. De examens voor het Lager Onderwijs zijn in de provincie Zeeland jl. Woensdag afgeloopen. In het geheel hadden zich 78 aspiranten aange meld, 16 vrouwelijke en 62 mannelijke candidaten. Hiervan zijn 8 vr. geslaagd, en van de 60 op gekomen mann. verkregen er 45 de acte. De indeeling der militieplichtigen van 1886 in de provincie Zeeland zal plaats hebben op 5 Mei te Tholen, 6 Mei te Goes, 10 en 11 Mei te Middelburg en 13 Mei te Vlissingen. In de maand Juni zal te Zierikzee door de Maatschappij van Landbouw en Yeeteelt in Zee land een wedstrijd van ploegen en eggen en een tentoonstelling van landbouw plaats hebben. De wedstrijd van ploegen en eggen is vastgesteld op 22 en 23 Juni as. en de tentoonstelling op 24 Juni. Behalve voor den wedstrijd zijn tal van prjjzen uitgeloofd, voor paarden, rundvee, melk koeien, vaarzen, schapen, varkens, pluimgedierte, kaas, handwerktuigen en paardentuigen. Voor vee en werktuigen voor de ter toonstelling bestemd is door de stoombooten Zeeland en Stad Zierik zee, tusschen Middelburg en Zierikzee varende Rotterdam en Zierikzee, en de Zeeuwsche spoor boot, varende tusschen Middelburg en Zierikzee, van en naar de plaats der tentoonstelling een reductie van 50 pCt. op de vracht toegestaan. I X G E Z O X D EX STPKKEX Axel, den 21 April, 1886. Mijnheer de Redacteur. Met genoegen las ik in Uwe courant van 11. Zaterdag het bericht, dat er zich alhier eene Com missie gevormd heeft om den Burgemeester fees telijk in te halen. Het doet mij plezier dat er hier nog mannen gevonden worden, die het op zich wilden nemen, die zich de moeite wilden ge troosten te trachten den nieuwen Burgemeester een bewijs van ingenomenheid te geven met zijne benoeming. Met verwondering vernam ik dan ook dat er lieden gevonden worden die, ofschoon met het plan ingenomen, ontevreden zijn, dat ook zjj niet in de commissie opgenomen werden. Al leen om die verwondering kenbaar te maken en om den ontevredenen een paar vragen te stellen, M. de R. heb ik naar de pen gegrepen. Ik wilde hen vragen of zij niet begrijpen dat er geen tijd overbleef en dus geen gelegenheid was eene al- gemeene oproeping te plaatsen, daar, zooals men dacht, de burgemeester reeds 1 Mei hier komen zou en ook waarom, als zij zoo gaarne in de com missie zouden zitten, zij dan niet met de vorming er van begonnen zijn Ik, M. de R. sta buiten de commissie; ik ben ook niet uitgenoodigd en ik neem dat niet kwa lijk. Daar ik nu geen kosten heb van vergade ringen, enz. ben ik in de gelegenheid mijne bij drage wat grooter te maken; mocht ieder ander niet-lid er ook zoo over denken, dan zou het feest er wel bij varen. Doch er is meer; de commissie is waarlijk al groot genoeg, naar ik hoor 22 en de geheele gemeente kan toch niet tot de com missie behooren, want dan zouden onze vrouwen en dochters ook het stemrecht krijgen en daarvan zijt gij Axelaars, dat weet ik zeker, vijanden. Daarom laat nu niet de lip hangen. Niemand heeft hier schuld dan gijzelf en als ge boos wilt zijn, weest het dan op Uzelf.. Dank, M. de R. voor de plaatsing. Uw trouwe lezer, N. N. Dordrecht, 22 April 1886. De aanbieding van Granen was heden ui terst klein en daardoor de meeste artikelen wel te plaatsen. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe 7,00 a ƒ7,20 Goede ƒ6,50 a ƒ6,80; Zeeuw, en VI, Rogge ƒ5,40 a. 5,70 Overm. ƒ.5,20 a 5,40; Zeeuw, en VI Wintergerst ƒ4,10 a ƒ4,40; Zeeuw en VI. Z 4,20 a ƒ4,50; Zeeuw, en Overm. Haver ƒ3,20 a ƒ3,90 Paardeb. ƒ6,00 a ƒ6,70; Bruineb. ƒ8,00 a ƒ10,00 BI. kookerwt, 7,50 a ƒ8,00; V. erwt. ƒ6,80 a ƒ7,00, Koolz. ƒ9,00 a ƒ-,-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3