No. 56. Zaterdag 24 April 1886. 2e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever BUITENLAND. De Belgische minister van justitie heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen welke daar te lande in den laatsten tijd hebben plaats gegrepen bij de vertegen woordiging verschillende ontwerpen van wet ingediend. Deze ontwerpen hebben ten doel om zooveel mogelijk alles tegen te werken en te straffen, wat aanleiding zou kun nen geven tot, of wat bevorderlijk zou kunnen zijn aan tooneelen, als die welke België en wel voornamelijk Charleroi en omstreken, in den laatsten tijd te aan schouwen kreeg. De ontwerpen zijn de volgendele om aanhitsing tut misda den en vergrijpen strafbaar te stellen, zelfs indien zij door geen uitwerking gevolgd wordt; 2e tot herziening dei- wet op het gebruik van ontplofbare stof fen; 3e tot nadere regeling van het dra gen van wapenen. Wanneer men dit leest zou men al licht geneigd zijn deze ontwerpen een voudig mosterd na den maaltijd te noe men, doch, daar de socialistische draak weder den kop begint op te steken, doet het Belgische ministerie wijs bij tijds voorzorgsmaatregelen te nemen. Want al houdende werklieden zich voor 't oogenblik bedaard, er dreigt weder eene algemeene werkstaking in het ko— lendistrict. De fabriekarbeiders werken nog voort, doch in de mijnen hebben weder op verschillende plaatsen de ar beiders net werk gestaakt. De burge meesters zijn hier en daar als tusscnen- personen tusschen werkgevers en arbei ders opgetreden, doch zonder gunstig gevolg. Het schijnt dat het volk niet ten goede wil geraden worden; maar ze ker is het, dat zij het verkeerd aanleggen om den gedrukten toestand te verbete ren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een crediet van 1 millioen aange vraagd, om de eigenaars der onlangs ver nielde fabrieken eenigszins te gemoet te komen. Griekenland is nog altijd ongeneigd om den raad der mogendheden op te volgen. De Turksche regeering vindt het niets aardig van Griekenland dat het zoo oorlogzuchtig is en dat het maar steeds troepen aan de grenzen bijeen- trekt. Wat is daar het gevolg van? Natuurlijk, dat Turkije eveneens troe pen naar de grenzen zendt om eenoog in 't zeil te houden en gereed te zijn, wanneer de Grieksche koning George soms op 't onverwacht Turkije den oor log mocht verklaren. Turkije heeft nu zijn beklag gedaan bij de mogendheden, deze hebben daarop bij Griekenland i-egeermg niets weten en niet onduidelijk heeft zij dit te kennen gegeven, door onmiddel lijk na de ontvangst van het verzoek der mogendheden, aan het Atheensche garnizoen te bevelen zich bij het leger aan de grenzen te voegen. Met Vorst Alexander van Bulgarije zijn de moeilijkheden ook nog niet uit de wereld. Telkens, wanneer men op het punt is overeen te komen, komt Rusland met nieuwe eischen voor den dag en Alexander die reeds zooveel heeft toegegeven, weet op het laatst niet meer, waaraan zich te houden. Het heeft er dan ook waarlijk allen schijn van of de groote lui een loopje met hem wil len nemen. De Pruisische minister van binnen landsche zaken heeft aan de overheden bevel gegeven zooveel mogelijk bemid delend op te treden tusschen patroon en werkman, waar zich moeilijkheden voordoen over loonsvermindering of be paling van het getal werkuren. Zij zijn daarbij tevens dringend uitgenoodigd in alle voorkomende gevallen met de strikt ste onpartijdigheid te handelen en steeds in verzoenenden geest werkzaam te zijn. Met de meeste kracht, zoo luidde het slot van het bevel, moeten echter alle daden van geweld en alle socialistische woelingen onderdrukt worden. Het Engelsche parlement heeft tot 3 Mei vacantie genomen. De voor— en tegenstanders van Gladstone's Iersche plannen kunnen zich nu dezen tijd ten nutte maken om de mogelijke voor- of nadeelen welke eene volvoering dier plannen voor Engeland kunnen tenge volge hebben, bedaard te overwegen, 't Heeft in den laatsten tijd trouwens niet ontbroken aan ondubbelzinnige blij ken van goed— en afkeuring. Eene toe nadering tusschen Gladstone en vele le den zijner partij, die hem afgevallen wa ren is voorzeker geen ongunstig voor— teeken. De Ieren moeten dus nog maar eenigen tijd geduld hebben. Ook Z. H. de Paus heeft niet ondui delijk zijne ingenomenheid met Gladsto ne's plannen te kennen gegeven. In Italië is op enkele plaatsen de cholera uitgebroken. Men gelooft dat deze ziekte aldaar door een uit Indië aangekomen schip is overgebracht. De gevallen worden met den dag talrijkeren reeds zijn een aan tal personen overleden. Aan de Ita— liaansche grenzen worden door de aan liggende landen voorzorgsmaatregelen genomen, om den gevreesden vijand tot een zoo klein mogelijk gebied te beper ken. BINNENLAND- Volgens een bericht in het N. v. d. D. zou Z. M de Koning Graaf Schimmelpenninck van Nijen- huis geraadpleegd hebben omtrent de ministeri- eele crisis. Bepaalde opdracht tot kabinetsfor- mafie schijnt echter nog niet te zijn gegeven. De eerste en tweede kamer hebben nade zitting van 16 dezer vacantie genomen. Van September 1885, tot heden is door de Re geering en de vertegenwoordiging veel tot stand gebracht. Het mag met het volste recht gezegd worden, dat vele zaken zijn afgedaan, ofschoon nog gewichtige bezigheden na het einde van den vacantietjjd aan de beurt zijn. Het afscheid tus schen verscheidene leden en de ministers was vrij koel. Wie weet voor hoevelen het een afscheid voor goed is geweest. De trein met het Koninklijke Gezin vertrekt aanstaanden Dinsdag te 1,30 met den Hollandschen spoorweg van Den Haag naar Amsterdam, en Maandag 3 Mei, des morgens 9,54, uit Amster dam naar Het Loo. De Koning en de Koningin zijn voornemens zich met half Mei van het Loo naar Wildungen te begeven. De Erfprins van Waldeck-Pyrmont bracht Dinsdag een bezoek aan het Hof. Per Hollandsch spoor te 3 uur te 's Gravenhage aangekomen, werd hij aan het station ontvangen en naar het paleis vergezeld door de Koningin, zijne zuster en het Prinsesje. De beet wortelsuiker oogst in Nederland heeft opgebiacht 23605 ton, tegen 40366 in 1884/85 en 37993 in 1883/84. Uit bijzondere berichten uit Luxemburg ver.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1