BURGERLIJKE STAM). MARKTBERICHT. 321e Staatsloterij terwijl een sneltrein hierover éen uur tijds werk heeft. Tegen een brievenbesteller te 's Graven- liage is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt, omdat deze een aantal gedrukte postpectus- sen, die men hem ter bestelling gegeven had, een herbergier ten geschenke gaf. In de gemeente Vrijenban werd om eenige I gepleegde onregelmatigheden de loting voor de Nat. Mil. op verzoek van den loteling van den Berg nietig verklaard. En wat wil het toeval, i Genoemde loteling, die bij de eerste loting een dienstplichtig nummer had getrokken, heeft bij 1 de tweede loting het geluk gehad vrij te loten. Aan 's Konings paleis vervoegde zich de zer dagen een koetsier, die absoluut den Koning moest spreken. Dit werd hem geweigerd. Tot driemaal toe kwam hij terug. Men haalde de politie en nu bleek het, dat onze goede man reeds „den Prins gesproken had." Van I 't paleis werd de man naar het vergunningskot gebracht. Onlangs overleed te Foggia een ongehuwd rijk edelman, de Markies Faggese, die een kost bare verzameling van edelgesteenten en daaren boven een millioen lire in geldswaardig papier naliet. De erfgenamen kregen allerlei twisten over het deelen van de nalatenschap, en gedu rende den tijd, dat die geschillen onbeslist waren, werd het huis van den overledene, met alles en alles gerechtelijk verzegeld, dag en nacht bewaakt door een twintigtal karabiniers, die de politie I ter beschikking van de erfgenamen had gesteld. Maar toen eindelijk allen het eens waren, en de verdeeling beginnen zou, ontdekte men dat, I ondanks de gewapende wachters, de geheele er fenis gestolen was. Van de edelgesteenten, de geldswaardige papieren enz. was niets overge- I bleven, en van de dieven geen spoor te ontdek- I ken dan overblijfsels van eten en drinker., wel- jke deden vermoeden, dat zij dagen lang in het I kasteel doorgebracht, en er goed geleefd hadden. De teleurgestelde erfgenamen zullen nu geza menlijk een gerechtelijken eisch tot schadever goeding indienen tegen de politie van Foggia, 1 die zij als de bewakers van het kasteel ver- jantwoor.lelijk stellen. Naar men uit Buenos Ayres bericht, heeft de brand in de pakhuizen van het tolkantoor van Catalines een schade van 10,000,000 ver oorzaakt. Door gebrek aan water was het on mogelijk de vlammen, die zich snel verspreidden, te blusschen. Eerst drie uren na het uitbreken van den brand, begon men een poging daartoe te doen met behulp van emmers en bakken wa iter welke op aanmerkelijken afstand, uit een ri- Jvier gevuld en op wagens naar de brandende gebouwen gebracht werden. Dit hielp echter niets, en de vlammen doofden eerst uit toen er I niets meer te verbranden was. Verscheidene personen werden gewond bij de pogingen tot blusschen. Baron von Richthofen, die reeds 14 van de 19 provinciën van China heeft bereisd en onder zocht, doet mededeeling van de belangrijke ko- lenlagen, door hem gevonden in het Hemelsche I^Rijk. In de provincie Chan-Si alleen schat bij het steenkolengebied op 22,000 vierkante kilometer, [ongeveer bevattende 730,000,000,000 ton kolen. Dus, taxeert men het totaal verbruik in een jaar over de geheele wereld op dit oogenblik op 300 millioen ton, dan zou in dat bassin alleen ge- inoeg zijn voor 2400 jaar. De qualiteit is uitstekend; de beste anthraciet j zelfs nog beter dan die uit Pennsylvania". Wat zal de toekomst geven? Richthofen voorziet, dat in deze kolenstreken fabrieken zullen verrijzen, die, met het oog op de geringe eischen van het Chineesche ras, aller- j lei producten zullen kunnen leveren tegen een prijs die alle concurrentie van Europa of Ameri ka zal uitsluiten. Dan zal de tijd komen dat de Westerlingen in j klinkende munt de thee en zijde zullen moeten betalen, in plaats van geweven goederen en an dere koopwaren te ruil en zooals nu geschiedt. In een deel der Vereenigde Staten hebben weder hevige sneeuwstormen gewoed, waardoor het verkeer op vele plaatsen werd gestremd. Uit Triest wordt een geval bericht, dat wij, hoewel 't in hoofdzaak „een oude historie is," ter waarschuwing voor onervarenen mededeelen. In genoemde stad kwamen dezer dagen twee jonge meisjes de bescherming der politie inroepen. Zij verhaalden dat zij weezen waren, van zeer fatsoenlijke maar onbemiddelde ouders, te Gratz. Zij hadden in die stad een betrekking willen zoe ken, maar waren door den houder van een dienst bodenkantoor naar Triest verwezen. Daar zou den zij, verzekerde hij haar, een veel betere be trekking kunnen krijgen. Hij leende haar reis geld, en zeide haar, dat zij aan het station te Triest afgehaald zouden worden door eene dame, aan wie hij haar had aanbevolen. De dame nam de argelooze meisjes mede naar haar huis, sloot haar daar in eene donkere ka mer op en trachtte haar over te halen bij haar te blijven. Toen de gevangenen bleven weige ren, verklaarde zij, haar niet te zullen vrijlaten, voor zij betaald hadden, wat zij haar schuldig waren voor kost en inwoning. De meisjes kon den dat niet. Hare brieven aan vrienden en verwanten werden, natuurlijk, niet bezorgd, en de arme schepseltjes, die geen uitweg meer zagen, waren misschien geëindigd met toe te geven, als niet de oude vrouw eens vergeten had de deur te sluiten, waardoor zij, tegen haar wil, de meis jes in staat stelde te ontvluchten. De politie heeft een onderzoek ingesteld, en de schuldigen zullen hun straf niet ontgaan. Het geval, dat slechts een uit vele is, heeft te Triest groot op zien verwekt. - Eliza Hart, de beruchte koppelaarster, te Londen, eene jonge vrouw van 21 jaren, is Vrij dag schuldig bevonden aan het haar ten laste gelegde het brengen van zeer jonge kinderen in haar huis, voor onzedelijke doeleinden - en ver oordeeld tot 5 jaren dwangarbeid. Dat haar man en de oude wellustelingen, bij de zaak betrok ken, schotvrij bleven, verwekt heel wat veront waardiging. - Een hartstochtelijke volgelinge van Zola heeft onlangs, naar de Londensche berichtgever van een Weener blad schrijft, in de „Universi teitsclub" in Walham-road eenige opschudding veroorzaakt. De leden zaten bijeen in de thee-zaal, toen zij op eens een verschrikkelijk geraas vernamen in de vestibule. Zij snelden daarheen en vonden de groote spiegelruiten stukgeslagen, en een be vallige jonge dame, die door den portier werd vastgehouden. „Doe mij maar niets," riep het meisje, „ik ga vrijwillig naar de politie. Ik heb de ruiten moedwillig stukgeslagen. Ik moet voor een roman, waaraan ik werk, de beschrijving van een gevangenis hebben, en wil daarvoor de noodige eigen ervaring opdoen Haar wensch werd echter niet vervuld. De heeren waren te galant om de jonge dame ge rechtelijk te vervolgen, en verklaarden eenstem mig dat de club de schade - acht pond ster ling voor hare rekening nam. Maar de dame ging, rood van toorn over hun ongewenschte be leefdheid, heen, met de verzekering, „dat zij het op een andere manier zou beproeven." I M G^E ZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur der Axelsche Courant Verbeeld U, ik was Dinsdag als vroeger en vooral in den laatsten tijd aan het mijmeren. Dat gebeurt mij meerIk dacht, als vriend van de Landbouw-vereeniging in het kanton Huist; is met de Heeren HOMBACH en MARLET alle energie om de belangen der landbouwers te behartigen verdwenen Wordt er verder niets meer ge daan voor den landbouwer Bestaat er geen vereeniging meer, welke hem, die den grond be werkt op de theoretische hoogte houdt, ten einde daarnaar zijne practijk te wijzigen Worden er geen voordrachten meer gehouden om de we tenschap volkszaak, landbouwerszaak te maken, om den bewerker van den grond te steunen, ten einde hem op de hoogte te houden om, waar de goedkoopte van zooveel gewassen met ondergang dreigt, hem een weg te wijzen, middelen aan te toonen, om, kan het zijn, meer vruchten te win nen, andere wegen te openen om met vrucht werk zaam te wezen en een goed stuk brood te verdie nen Valt de taak des Bestunrs der Afdeeling hun zoo moeilijk, dat zij liever niets doen, dan de oogen te openen, voor zooveel gebrekkigs, als nog dagelijks de struikelblok voor eene verbeterde bewerking is en voor andere takken van bestaan, welke naast den landbouwer lust, leven, liefde, voor dat bedrijf geven en ten laatste, leeft er geen Afdeelingsbestuur meer Maar, ziedaar, juist vind ik een gewenschte op roeping in het Neuzensche blad van 14 dezer, eene oproeping, welke zeker ook in Uwe courant zal voorkomen, omdat de daar aangekondigde verga dering ook te Axel zal gehouden worden, en wel op 17 April a. s. Hartelijk verheug ik mij daarin, en velen ze ker met mij; ik hoop, dat alle leden van de Afdeeling Zaterdag te Axel of Maandag te Hulst zullen tegenwoordig zijn, om den bekwamen Heer F. R CORTEN van Maastricht, over de door hem aangegeven onderwerpen te hooren spreken, om werkelijk het bewijs, te zien, dat onze Afaeelings- geest nog waakt, dat ons gewjjzigd bestuur leeft en onze leden wakker zijn, om hunne belangen te hooren bespreken en eenparig, door een opgewek- ten geest te toonen, door eene talrijke opkomst bewijs te geven, dat zij het Bestuur willen steu nen niet alleen, maar ook aanmoedigen, om, en den ouden weg te begaan en de Afdeeling in de ge legenheid te stellen hare kennis te vermeerderen, haar voor achteruitgang te behoeden, en als na, steeds te toonen, dat, waar veel te doen blijft, waar de behoefte groot is, zij leeft en werkt, om ons welzijn te helpen bevorderen. Uw bestendige lezer, Een vriend van den Landbouwer. CORBES I» O I) E T I E De ingezonden stukken van Laat ons moed hou den en X, zullen in een der eerstvolgende num mers van dit blad worden opgenomen. Red. Van 2 tot 16 April 1888. AXEL. Geboorten 6 April Anthonij z. van Arij de Put ter en van Adriana Haak. 7 April Leendert z. van Dirk van Dixhoorn en van Janna van Tatenhove. Overlijden. 8 April. Johannes Jacobus Huijssen oud 25 j. echtgenoot van Maria de Kraker. Dordrecht, 15 April 1886. Aanvoer beperkt. Prijzen deels blijvend. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,00 a ƒ7,20 Goede ƒ6,50 a ƒ6,80; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,40 a 5,70 Overm. ƒ5,20 a ƒ5,40; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,10 a ƒ4,40; Zeeuw en VI. Z ƒ4,10 a 4,30; Zeeuw, en Overm. Haver ƒ3,20 a ƒ3,90 Paardeb. ƒ6,20 a ƒ6,90; Bruineb. ƒ8,00 a ƒ10,00, BI. kookerwt. 7,50 a ƒ8,00; V. erwt. 6,80 a ƒ7,00 Koolz. ƒ9,00 a 2de klasse. Trekking van Maandag 12 April. Prijzen van ƒ100 en daar boven. No. 2547 f 20,000 no. 9490 en 9987 1000, no. 11191 f 400, no. 8215 ƒ200, no. 8110, 9280, 15668, 16543 en 16968 elk ƒ100 Trekking van Dinsdag 13 April. No. 14244 ƒ5000, no. 5513,12868 en 14872 elk 1000, no. 5531 en 6614 elk 400, no. 16084 en 16749 elk ƒ200 no. 248, 1052, 15325, 15717 en 19783 elk 100. Trekking van Woensdag 14 AprH. No. 19140 2000, no. 6018 en 17786 elk I50C, no. 6353 400 no. 12275 200, no. 5742,10499, 13027 en 20225 elk 100.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 7