GEMENGD NIEUWS. Naar wij vernemen zal de Koning, de Konin gin en het Prinsesje Dinsdag 27 April, dat is den dag na Paschen, Amsterdam bezoeken. Naar men verneemt zal in de vacature als deurwaarder bij het kantongerecht en de arrondis- sements-rechtbank te Goes, ontstaan door het '■verlijden van den heer Polderman, niet meer wor den voorzien. De eindexamens der hoogere burgerschooien in de provincie Zeeland zullen dit jaar te Goes worden gehouden. Zaterdagavond kwamen drie studenten der polytechnische school te Delft van een bezoek aan een vriend te Schiedam aan het station van den spoorweg op het oogenblik, dat men den laatsten trein naar Delft reeds tot vertrek in beweging had gezet en een van Amsterdam komende trein het station genaderd was. Een ^der drie jongelui de student M. stak niet lettende op het groote gevaar, waaraan hij zich blootstelde, de rails over om den naar Delft vertrekkenden trein te bereiken met het noodlottig gevolg, dat hij in aanraking kwam met de locomotief van den anderen trein, die hem den eenen voet geheel en van den anderen de tooner. verbrijzelde. Door den stationschef werd onmiddellijk al het mogelijke aangewend om den toestand van den on gelukkige zoo dragelijk mogelijk te maken en het zware bloedverlies tegen te gaan. Spoedig was intusschen ook geneeskundige hulp ingeroepen en werd M. per brancard naar het stadsziekenhuis vervoerd, waar hem de noodige ge neeskundige hulp werd verleend. Zondagmiddag is de verbrijzelde voet geamputeerd; de toestand van den lijder was Maandag bevredigend en men hoopt dat de andere voet weldra bruikbaar zal zijn. M. Ct. Uit Enkhuizen werden Dinsdag niet min der dan 390 balen mosselzaad, per spoor verzon den bestemd voor de mosselbanken in Zeeland. Aldaar is de aanvoer groot. AXEL, 16 April 1886. Bij het op jl. Dinsdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzer, is o. m. geslaagd de heer C. Dijkwel, kweekeling aan de Rijks-Nor maallessen alhier. Maandagmiddag heeft een landbouwers knecht van den Heer Yerhelst aan de drie Schou wen bij het berijden van een paard, zich aan het been gekneusd. Den volgenden dag bleek dat het been gebro ken was, waarop door den heer De Fouw ge neeskundige hulp werd verleend. Als een bijzonderheid kwam men ons me- dedeelen dat eene eend van de Wed. Mangold alhier, op een dag twee eieren heeft gelegd. Alhier heeft zich eene commissie gevormd van eenige ingezetenen, die het op zich genomen heeft, te trachten aan de inhaling van onzen on langs benoemden Burgemeester den Heer Jhr. Mr. J. H. .J. Quarles van Ufford een feestelijk karakter te geven. Gaarne had de commissie nog meerdere leden in haar midden opgenomen, doch, gedreven door de vrees dat de tijd die nog restte te kort zou zijn, heeft haar genoopt zich zoo spoedig te vor men. Tot ons genoegen kunnen wij meedeelen, dat de commissie ach toch in den steun van zeer velen mag verheugen. Zuiddorpe, 13 April Gisteren werd alhier de eerste steen gelegd van de nieuw te bouwen R. K. kerk. Van alle gebouwen wapperde de nationale drie kleur en het muziekgezelschap Ons Genoegen luisterde het feest met hare tegenwoordigheid op, eéttige welgekozen stukken uitvoerende. Omstreeks 4Va ure bracht het muziekgezel schap den zeer Eerwaarden heer Pastoor eene serenade. Gevoelig voor de hem bewezen eer, betuigde Z.Eerw. daarvoor aan het gezelschap in korte, doch treffende woorden zijn innigen dank, waarna de muzikanten gulhartig onthaald wer den. Ongetwijfeld drukken wij de hoop van alle Zuiddorpenaren uit, wanneer wij wenschen, dat onze gemeente weldra met het nieuwe kerkge bouw zal mogen prijken. Tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken te Hontenisse zijn benoemd mejn. A. Pie- ters, M. W. Schouten en P. de Smit. Tot tijd. onderwijzer te Schoondijke is be noemd de heer W. A. de Blaeij te IJzendijke. Jhr. Mr. J. H- J. Quarles van Ufford, be noemd burgemeester van Axel is eervol ontsla gen als adjunct-commies bij het ministerie van binnenlandsche zaken, bij besluit van Z. M. A i\ I) BOIWBEBICHTEK. De aardappel die om dezen tijd van het jaar wel eens waterig en minder smakelijk ja door de ontwikkeling der vergiftige Solamine soms scha delijk wordt - verkrijgt zijn aangenamen smaak en melige hoedanigheid van den vorigen herfst terug, wanneer men hem, volgens prof. Artus, vóór het koken in het midden van zijne schil ontdoet bij wijze van een ring waarna hij op de gewone wijze gekookt moet worden, door welke eenvoudige bewerking het vruchtwater verwijderd wordt. N.v d D Naar het N. v. d. D. meldt is te Stein (Limh) de landbouwer P. Janssens, door zijn nabuur A. Peters, met wien hij sedert eenigen tijd in on min leefde, Maandagavond met een geweerschot doodelijk verwond. De justitie uit Maastricht is daarheen vertrok ken om de zaak te onderzoeken. Maandagmiddag geraakte aan het Rijnspoor station te Utrecht een der kruiers, die vaak reeds een eind te voren medeloopen om de portieren te openen, tusschen de treeplanken en het per ron bekneld, waardoor hij ernstig aan het hoofd verwond werd en twee ribben brak. In de Maasbode maakt men melding van het navolgende merkwaardige voorval. Een persoon, die te Rotterdam sinds eenigen tijd verblijf houdt en handel drijft in alles wat op de straat verkocht kan worden, bezocht Woens dag Utrecht, om te zien of daar zaken voor hem te doen waren. Die stad had hij vroeger in aangenamer stemming bezocht. Twintig jaren geleden was hij er student en was hij in zulken toestand, dat hij zich de weel de kon veroorloven zijn sigaar aan te steken met een bankbiljet van 1000. Na Utrecht verlaten te hebben, heeft hij bijna de geheele wereld doorgereisd en het ten slotte gebracht tot straathandelaar. De telegrambestellers in het gansche land alzoo meldt de M. Ct., vertoonden zich Donder dag j.l. in hunne nieuwe uniform. Wat in ons land zeldzaam heeten mag en werkelijk wel eens vermelding verdient is dat de uniform netjes is. De kleeding is donkerblouw van kleur en van fijner laken vervaardigd dan dat der brievenbestellers, terwijl een rood biesje de stemmigheid der donkere kleeding verbreekt. Op de hoeken van den kraag is in koper de bliksem afgebeeld als symbool der electriciteit. De uniformpet verschilt slechts weinig van het hoofddeksel der brievenbestellers. Een hevige brand heeft het dorp Zullsdorf (Pi. Saksen) bijna geheel in de asch gelegd. Voor een groot deel hebben de inwoners alles verloren en velen zijn gedwongen, onder den blooten he mel te blijven. Vele runderen en varkens en geheele kudden schapen kwamen in de vlam men om. Verscheidene menschen werden bij de pogingen tot blusschen van den brand gewond. Omtrent den toestand in Luik en Charle roi verneemt men dat deze zichtbaar verergert. Eiken dag vermeerdert het aantal werkstakers en werkstakingen; ook in hebben Gent en Ant werpen zich dergelijke gevallen voorgedaan. Alle deze ongeregeldheden zijn alleen toe te schrijven aan de opruiende taal der zich noemen de volksleiders, die gansch België rondloopen. Te Enschede is de toestand van de werk staking nog onveranderd. Er schijnt weinig kans te bestaan dat de firma Scholten aan de ei- schen der werkstakers gevolg zal geven, zoo lang de gedrukte toestand van handel en nijver heid voortduurt. Zondag heeft de Heer Fortuyn uit Amster dam, eene toespraak gehouden. Hij werd eenige malen door den burgemeester aangemaand om zich te onthouden van aanvallen op de politie, enz. Er hadden geene rustverstoringen plaats. - Er zijn menschen, die - zij bekennen het zelf vele ondeugden hebben; maar wat hun eerlijkheid aangaat deze staat boven alle verden king; geen cent zouden zij iemand ooit te kort willen doen. Behalve op het punt van belas tingen aan Staat of Gemeente. Jaren lang zul len zy deze ontduiken zonder gewetensknaging of berouw. Wat zeggen dezulken wel van het hier vol gende staaltje van eerlijkheid, blijkende uit de rekening van 's Hertogenbosch over 1567/68? Daar komt deze post onder de ontvangsten voor„Item van Mechtelt wonende in Neynsel Gasthuys ontvangen, van wegen eenen secreten persoon, die over (voor) 20 jairen een kyneken biers sonder acsyns gedroncken hadde, 27stuy- var." Het St. Antonius-gilde wel te onder scheiden van de bekende der middeleeuwen - is eene aloude Vereeniging in het dorp Dwinge- lo, midden in Drente, welke Vereeniging ten doel heeft armoede te lenigen en zoo mogelijk te voorkomen. Op 17 Januari van elk jaar - H. Antonius-dag vergadert het bestuur 's mor gens te tien uren. Allen, die pachtplichtig zijn aan het Gilde, komen dan op allerlei wijze beta len, in geld, roggeen boter, en worden dan door de „Gildemeesters" op bier onthaald. Vervolgens mogen zich op dien dag bij het bestuur aanmel den allen die behoeftig zijn om giften, en allen die crediet noodig hebben om voorschotten te verkrijgen. Zoodoende is dit Gilde voor menigeen een zegen Wanneer een der bestuurders vertrekt of sterft, dan wordt de vacature door de overigen naai hun beste weten aangevuld, welke nieuwe gildemees- ter alsdan een bectol. rogge en een halve ton bier, bijwijze van entree, aan het fonds schenkt, en recht heeft den volgenden 17 Januari de boter te malen. Een stuk boter van 8 pond wordt in vier gelijke deelen verdeeld, waarna de nieuwe gildemeester in elk deel een stuk geld steekt, en alsnu elk deel nog eens doorgesneden is, worden de 8 stukken onder evenveel armen uit gedeeld; eene aardigheid, welke bij het reglement is omschreven. Dit bepaalt ook, dat de inkomsten van 't Gil de in de opbrengst eener kleine boerderij, en van een uitstaand kapitaal van giften en legaten be staan, en dat op 17 Januari van elk jaar door gildemeesteren een maaltijd gehouden behoort te worden, welke bestaan moet uit stokvisch, ham, vleesch en rijst. De oorsprong der Vereeniging is onzeker, wijl in 1642 alle bescheiden, benevens het oude re glement, zijn verbrand. Het thans bestaande is toen opgemaakt uit het geheugen van de toen malige bestuurders. De werktuigen, welke bij het graven van het Panama-kanaal gebruikt worden, vertegen woordigen, naar de Fransche dagbladschrijver Molinari, die zich thans in Panama bevindt, in zijn blad, het Journ. des Debats, meedeelt, 57,400 paardekrachten. Naar de gewone berekening, staat dat gelijk met de werkkracht van 574,000 men schen. Dat gaat ver boven de reuzenwerken der oudheid, b. v. ten tijde van den Pharao Cheops, aan wiens groote pyramide 30,000 menschen 30 jaren lang gewerkt hebben. Tot proefneming heeft Woensdag van wege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, op het traject Utrecht - 's Hertogenbosch een „bliksemtrein" geloopen met westinghouse- rem en dezen afstand in 45 minuten afgelegd,

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 6