aan ged. Staten niet berust en, in gevolge art. 209 der gemeentewet, daarvan by Z. M. voorzie ning gevraagd. De gemiddelde prijs van de kievietseieren in de prov. Friesland is ƒ0,20, per stuk. In weer wil van het gure weder, worden er in de laatste dagen toch niet minder gevonden dan in vorige jaren. —De aanvoer van turf in de Zevenwoldon (Fr) in is vollen gang. In jaren is dit niet zoo druk geweest, zoodat, hoeveel turf, vooral lange, nog op de velden staat er kans bestaat dat ze geheel wordt opgeruimd, zeer in het belang van verve- ners en arbeiders. De vaart, vooral naar Appel scha, is belangrijk. Iemand die een uur gaans langs de Oostellingwervervaart wandelde, telde 85 schepen. In de kanalen heerscht dan ookeene zeldzame bedrijvigheid. Men schrijft ons uit Rotterdam, dato 8 April. A. s Zaterdag vertrekt het grootste stoomschip der Rotterdamsche Lloyd, genaamd Noord-Brabant, kapitein E. E. van der Wijk via Southampton en Marseille naar Batavia. Dit schip is 3500 tonnen groot en heeft een diepgang van 21 voet. Aan boord bevinden zich 9 passagiers le klasse en 7 passagiers 2e klasse, benevens 40 militairen be stemd voor het Oost-Indische leger. Woensdagmiddag viel schipper H. N. te To- len, op het Westland aan het Oesterkorren zijnde, overboord. Nadat hij reeds eenige malen gezonken en weder boven gekomen was, mocht het aan een schipper uit Bergen-op-Zoom gelukken den dren keling, die reeds geheel bewusteloos was, te grij pen. Na veel moeite kon men hem behouden. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Antwerpen de aangevraagde sudsidie voor den stoomtram van Antwerpen naar Bergen op Zoom geweigerd. Eenige dagen geleden werd aan de politie te Berlijn (Duitschland) medegedeeld dat eetie dame zich in haar woning had opgehangen. In die korte mededeeling zit stof voor eene trage die. In het Zuidelijk deel der stad had de koop man X een bloeiende zaak, maar hij was niet tevreden met zijn verdienste en het zich met gewaagde speculatiën ter beurze in. Het geluk was hem" niet gunstig, al zijne ondernemingen mislukten, hij verloor zijn geheel fortuin en stond aan den vooravond van een bankroet. Zijne zuster, eene oude excentrieke juffer, trok zich de zaak zeer aan en peinsde er dsjg en nacht over hoe zij haar broeder uit zijne benarde omstandigheden kon redden; zij werd er ten slotte zwaarmoedig onder en kwam tot een besluit, dat vooreen deel van heldenmoed en voor een deel van verstandsverbijstering ge tuigt, zij besloot namelijk om in het belang van haar broeder te sterven. Zij bezat een vermogen van zestigduizend gulden, waarover zij, daar zij onder curateelfi stond, geene vrije beschikking had, maar enkel het vruchtgebruik genoot. Na haar dood kwam dit kapitaal echter vry en zou op den zoo zeer geliefden broeder over gaan. Haar dood zou hem dus opnieuw de middelen verschaffen om zich weder als geacht koopman te vestigen. Op zekeren morgen vond men haar opgehangen in haar woning; optafel lag eens missive aan den broeder waarin zij de motieven voor haar daad uiteenzette, hen? geluk wenschte met de erfenis en hem be zwoer om, het offer in aanmerking nemende^ dat de liefde eener zuster hém bracht, met het nieuw fortuin op verstandige wijze en met overleg te handelen„maar" dus eindigde het aandoenlyk opstel „ook voor de kosten mijner teraardebestelling heb ik gezorgd! Geen penning zal je van het kapitaal, dat je thans toebehoort, voor mijn laatste rustplaats uitge ven In de bovenste lade van mijn chiffonière Zal je duizend gulden vinden die ik van mijne renten heb overgespaard Met dit geld moet mijne eenvoudige begrafenis bekostigd wor den. En thans vaarwelDe hemel zegen je in je ondernemingen. De berberis wordt thans niet slechts in Duitschland, maar ook in Frankrijk uitgeroeid. 'De Raad van het Aisne-departement wenscht, dat de berberis in geheel Frankrijk worde uit geroeid, omdat zij „den roest in de tarwe en andere graansoorten veroorzaakt". In Seine-et-Marne heeft men dezelfde ervaring opgedaan; overal waar roest in 't koren is, wa ren berberis-heesters in de nabijheid. In Mexico en Centraal Amerika is een vo gel inheemsch, de paitano genaamd, die een merkwaardig vernuft aan den dag legt, om zij ne döodsvijandin, de ratelslang, ten onder te brengen. Als de vogel de slang slapende vindt, plukt hij dadelijk van eene kleine cactussoort de doornigste bladeren af, die hij in een kring om de slang legt. Zoodra als de aldus gebouwde muur hem hoog genoeg voorkomt, wekt hij de slang door een pik met zijn scherpen snavel en maakt dan dat hij uit het gedrang komt om van verre zijn vijandin zich zelve te zien vernietigen, wat hem, naar de genoegelijke bewegingen van zijn langen staart te oordeelen, een bijzonder genot moet verschaffen. De eerste beweging van de ingesloten slang is om zich op te richten voor een sprong, de tweede om te vluchten. Zij merkt echter spoe dig boe de vork aan den steel zit, en maakt eene snelle beweging om over het bolwerk heen te glijden. De duizenden van spitse naalden echter drijven haar terug, en grimmig bijt zij nu in de scherpe cactusbladeren, wier doornige spitsen haren bek vullen. Met steeds stijgende woede herhaalt zij baren aanval, tot zij, waan zinnig van pijn, hare tanden al kronkelende en wringende in het lichaam slaat en dan aan hare wonden sterft. Zoodra de paitanó het overlijden heeft gecon stateerd, slaat hij een paar malen van pret zijn langen staart heen en weder en verlaat het slagveld om misschien een oogenblik later als offer te vallen in den muil der honden, die de mensch, ondankbaar genoeg, tot. zijn jacht heeft afgericht. De vrouw van een beroemd Hongaarsch schrijver, vernam van haar dienstmaagd dat ha&r broeder haar wenschte te spreken. Verontwaar digd weigerde zij hem te zien, omdat hjj iemand van eene zeer slechte leefwijze was en der fami lie schande had aangedaan. Toen de dienst maagd haar echter voorhield dat hij in een deer- niswaardigen toestand scheen te zijn, gaf zij eindelijk toe; haajr broeder werd binnengelaten, en zag er akelig verwilderd uit, als een beeld van ellende. Tot groote ontsteltenis van zijne zuster vertelde bij haar dat hij door een dollen hond gebeten was, wiens tanden duidelijk zicht bare sporen op de kleeren en het been van hét slachtoffer hadden achtergelaten zooals hij haatr liet zien. Toen de dame van haar eersten schrik bekrt- men was, dacht zij aan Pasteur, die door zijne gelukkige behandeling van hondsdolheid eenwe- reldberoemden naam heeft verkregen. „Gij moet dadelijk naar Parijs gaan; dat is uwe eenige kans zeide zij. Haar echtgenoot was niet thuis, maar er was eene genoegzame som geld voorhanden. „Ga nu heen zoo spoedig als ge kunt. Later zullen wij u wel meer zenden.Niet dan met moeite kon zij haar broeder bewegen de reis te ondernemen, want hij had zelfmoord ip den zin. Toen haar echtgenoot thuis kwam vertelde zij hem het geval in koortsachtige opgewondenheid. „Hoeveel hebt ge hem gegeven" vroeg hij. „ïk kon hem niet meer geven dan 30 florij nen; wat hij meer noodig heeft zult gij hem wel zenden." „Dat heeft hij reeds, mijn lieve. Ik ontmoette hem zooeven op straat, en gaf hem al mijn los geld om een jas te koopen, die hij hoog noodig had; maar van een ander ongeval heeft hij niet gesproken." Dus is het niet gevaarlijk riep het jónge vrouwtje uit. „Hij heeft geen spoor van hondsdolheid lui heid is zijn eenige kwaal, 't Is toch slim be dacht! Hij kan een groot uitvinder worden! In België is de orde zoodanig hersteld, dat Generaal Van der Smissen verleden Donderdag is wedergekeerd. Generaal Van der Smissen, wien de taak was opgedragen de onlusten in BeJgiö te onderdrukken en reeds vroeger heeft doen blijken, welk een uit stekend krjjgsman hij ie, stamt uit etn soldaten- geslacht. Zijn vader, eveneens generaal, was be trokken in de beweging, na de Belgische omwen teling in het leven geroepen, om Belgie weder aan het huis van Oranje te brengen. Het plan werd ontdekt en Van der Smissen werd ter dood ver oordeeld. Met behulp van zijne vrouw echter, wist hij, in haar kleederen vermomd, te ontsnappen. Zijn zoon, die nu 68 jaren oud is, is een soldaat van groote ondervinding. Hij was kolonel van het Belgische legioen in den Mexicaanschen oorlog cn onderscheidde zich herhaaldelijk. De belooning voor zijn „ridderlijke dapperheid" was het officierskruis van het Legioen van Eer. Generaal van der Smis sen is de bevelhebber van een der twee legercorp sen, waarin het Belgische leger verdeeld is. Generaal Brialmont een der uitstekendste genie officieren, staat aan het hoofd van het tweede. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U mij een weinig ruimte in Uwe courant af te staan voor de plaatsing van lift volgende Toen de vorige week de benoeming van een nieuwe burgemeester bekend werd, was er juist een neef bij me. „Wel, neefzei hij tegen me" dan heb je in Axel een aardigheidje teweegIk sloeg natuur lijk niet veel acht op die woorden, omdat ze schertsenderwijze gesproken werden. Naderhand evenwel heb ik er eens over nagedacht en toen ik ook al den een en den ander hoorde fluisteren „dat we weer wel eens wat mochten hebben en dat er in Axel zoo eens niets gedaan werd," toen besloot ik dat zaakje eens onder de .algemeene aan dacht te brengen. Ik wil gaarne meewerken, maar mijzelven aan 't hoofd stellen, dat past mij niet, daar moeten andere mannen mee beginnen, die zoo'n beetje te zeggen hebben. Het eenige wat ik op 't oogenblik tot bevordering van de goede zaak meende te kunnen doen, dacht ik, dat was een stukje in de Axelsche courant schrijven Laat dan deze woorden in goede aarde vallen en mogen zij velen opwekken; t ik zou wel willen „allen" tot eendrachtig samenwerken. Laten de Axelaren voor een poosje, kon 't zijn voor altijd, alle vijandschap en twist vergeten, la ten zij de handen ineen slaan en dan zal men zien wat door samenwerking kan verkregen worden. Van het feest der 300 jarige bevrijdiging van Axel hoor ik ook al niets. meer. Dat mag toch zeker niet onopgemerkt voorbij gegaan worden, vind ik. En waarlijk het begint al zoo Stilletjes aan tijd te worden om met de voorbereidende werk zaamheden een begin te maken. En willen we bij de intrede van den burgemees ter een aardigheidje hebben, dan dient er zelfs wel een beetje spoed gemaakt te worden. M. d. R. ik dank U voor Uwe welwillendheid en ik hoop, dat de pogingen, door mij aangewend, met een goeden uitslag bekroond mogen worden. Met de meeste achting Uw dienaar, Eendracht maakt Macht. LANDBOUWBEBICHT. Zaamslag, 9 April. Voor hen, die aardappelen wenschen te verbouwen met het oog, om daarvan eene ruime opbrengst te genieten, is het zeker niet van belang ontbloot te weten, welke meststof men totdat einde in zijn voordeel het best aanwenden kan. Men bemeste daartoe het land met super- phosphaat, dat vermengd is met kainit en fijnen turf molm. Deze meststof is vooral aan te bevelen voor die landeryen, waarop, zooals in onze streken niet zelden het geval is, de herfstbemesting met gewone stalmest achterwegB blijft. Men dient echter te zorgen, om genoemde kunstmest, alvorens de knollen

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3