No. 55. Zaterdag 17 April 1880. Jaarg'. 11 A Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F, DIELEMAN. AXEL. BUITENLAND. BINNENLAND. 5,38 Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het faatste echter hij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever Het gewichtigste feit op politiek ge bied is ongetwijfeld de zitting van het Engelsche Lagerhuis van Donderdag 8 April. Reeds te half zes des morgens begaven zich enkele parlementsleden naar de vergaderzaal om zich eene plaats te verzekeren en om tien uur waren alle plaatsen bezet, ofschoon de heer Glad stone niet voor half vijf met zijne rede voering zou beginnen. Want, het was op dien dag dat de Engelsche eerste Mi nister zijne plannen zou mededeelen, wier uitvoering het middel moeten zijn om de rust in Ierland te doen wederkeeren en de Ieren meer Engelschgezind te doen worden. Al wat vroeger daarover gedacht en geschreven was. het was bijna alles onzeker, het waren slechts gissingen; maar nu zou men het juiste van de zaak te weten komen. Vandaar die groote belangstelling, vandaar die talrijke me nigte," die om een plaatsje op de galerijen te verkrijgen daarom moest loten, daar in de verste verte niet ieder eene plaats kon bekomen. Te 4 ure 20 kwam de president—minister vergezeld van zijne vrouw in een openrijtivg aanrijden onder de luide toejuichingen van het talrijk publiek. Zijne komst in de vergader zaal lokte weder een oorverdoovend hoe ra van een zeker deel der Leden uit en 25 minuten voor 5 begon de heer Glad stone zijne Iersche plannen bloot te leg gen. De voornaamste punten daarvoor kunnen we hier even aanstippen. Ierland krijgt een afzonderlijk parlement. De kern daarvan wordt gevormd door de 103 bestaande Iersche afgevaardigden. Bij de 103 leden komen nog 101 nieuwe leden. De Iersche kamer zal het recht hebben 2 vertegenwoordigers aan te wij zen voor de koninklijke universiteit te Dublin. Al de genoemde leden zullen de twee de orde of klasse van het Iersche par lement uitmaken. Tot de eerste orde beliooren de Pairs met 75 leden. Indien eenige Pairs mochten weigeren zitting te nemen, worden hunne plaatsen inge nomen door personen welke daartoe door de kroon zijn benoemd. De 28 Iersche pairs die thans voor hun leven zijn be noemd, worden na hun dood vervangen door anderen die met de 75 als 't wa re de eerste kamer uitmaken. De 204 of 206 andere leden zouden dan als twee de kamer kunnen beschouwd worden. De opbrengst der Iersche belastingen en accijnzen komen in de Iersche schatkist; de Iersche regeering betaalt daarvoor een vastgestelde som aan de Rijks- schatkist. De onderkoning blijft en be hoeft niet zooals tot heden het geval was protestant te zijn. Voorts komen er nog enkele bepalingen bij van min der belang. Wij meenen er evenwel op te moeten wijzen dat onze opgave verre van volledig is, daar onze ruimte niet toelaat eene grootere uitbreiding aan deze zaak te geven. De beraadsla gingen over de gewichtige veranderin gen zijn reeds eenige dagen aangevan gen. Eenstemmigheid heerseht onder de leden in 't geheel niet. Velen val len den heer Gladstone af. De Fransche kamer—afgevaardigden Clovis Hugues en Basly bevinden zich te Decazeville om de arbeiders aan te sporen tot het laatst vol te houden en den arbeid niet te hervatten. Zij raden hen echter aan zich van alle geweld dadigheden te onthouden. Troepenaf— deelingen bevinden zich in de werksta- kende stad om de orde te bewaren. Overigens valt uit Frankrijk niet veel nieuws mee te deelen. De Duitse he regeering houdt zich thans bezig met den kerkelijk—staatkundigen strijd. De Keizer heeft zijn verlangen te kennen gegeven dat de vrede spoedig gesloten worden; het is daarom dan ook dat vorst Bismarck deze zaak zooveel mogelijk be spoedigt. Het doel is het indienen van een wetsontwerp dat de bevordering van de vreedzame betrekkingen met de ka tholieke kerk ten gevolge heeft. De Czaar zal eene wijziging brengen in zijn reisplan. De Donsche kozakken zullen naar alle waarschijnlijkheid hun gebieder niet in hun midden zien. De politie heeft namelijk een nihilistenkom- plot tegen zijn leven ontdekt. In een vijver werd eene groote hoeveelheid dy namiet, dynamiet—patronen en handgra naten gevonden. Twee personen werden gevangen genomen. De Russische vorst heeft als men na gaat tegenwoordig geen benijdenswaar dig lot. De Btilgaarsche zaken zijn hem niet meegevallen; door het ontslag van den Russischen socialist Vorst Krapotkine uit zijn gevangenschap heeft de Czaar niet onduidelijk zijn ongenoegen aan Frankrijk te kennen gegeven, en zijn de gezanten te Sint Petersburg en Pa rijs wederkeerig teruggeroepen. Ten slot te die herhaaldelijk ontdekkingen van samenzweringen tegen zijn leven. Men moet waarlijk sterk zijn, alles te kun nen dragen. Belgie schijnt voor 't uiterlijk althans, tot rust gekomen te zijn. Het vuur smeult eu niet alleen daar, krachtig voort. Algemeen dient men dus op zijne hoede te zijn. Zou het zoo onmogelijk wezen, wanneer wij binnen weinig tijds eene nieuwe uitbarsting vernamen, nog heviger dan de vorige In de vergadering van 13 April heeft de minis ter Heemskerk aan de tweede kamer medegedeeld, dat hij met zijne ambtgenooten Ir sloten heeft Z. M. den koning eerbiedig te verzoeken hen uit hunne tegenwoordige betrekkingen te willen ont slaan. Dit besluit heeft het ministerie genomen als gevolg van de beraadslagingen over dc herziening van de Giondwet, en wel Hoofdstuk X onderwijs. Geen der voorstellen tot wijziging van dit Hoofd stuk is aangenomen, zoodat de Regeering meende, dat de Grondwetsherziening ernstig gevaar loopt op den tegenstand van de helft der kamer af te stuiten. De beslissing van Z. M. op het T7erzoek van het ministerie wordt nog verwacht. Wat slaat ons nu te wachten zal de koning het ontslag niet aannemen, of krijgen we een nieuw ministerie Indien de tijd der verkiezingen niet zoo nabij was, zou er misschien wel eene kamer-ontbinding plaats hebben en wie weet of zulks nog niet het gevolg van de Crisis zal zijn Het N. v. d. D. meldt Uit de scheiding tusschen de leden van den Sociaal-Democratischen Bond te 's Gravenhage, ten gevolge van de uitwerping van Van Raay, is eene „Sociaal-democratische arbtidersvereeniging" ont staan, die aanstaanden Maandag voor de eerste maal eene openbare vergadering zal houden, waar in C. J. Van Raay als spreker zal optreden. Als vergaderzaal is aangewezen het logement Gelderland, in de Nieuwe Molstraat aldaar. Tot lid van den gemeenteraad van Goes is gekozen de heer J. P. S. Jonquière, met 170 stem men; de heer J. Donner verkreeg 147 stemmen. De algemeen geeërde romanschrijfster Mevr. A. L. G. Bosboom-Toussaint, is te 's Gravenhage op ruim 73-jarigen leeftijd overleden. De begra fenis zal hedenmorgen (Zaterdag) plaats hebben.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1