GEMENGD NIEUWS. Laatste Bericht. Met den tijd veranderen vaak demenschen. Een viertal jaren geleden bewoog men hemel en aarde, toen door wijlen den Minister Modder man het schieten op levende duiven werd belet. Thans leest men onder den titel „Be vliegende metalen duif," hieromtrent in de Ned. Sport het volgende Het schieten op duiven is in de eerste plaats hier te lande verboden, doch was op den duur ook een kostbare liefhebberij, waardoor niet ieder een in de gelegenheid was, om zich in 't schieten op vliegend wild volkomen te oefenen. Men moest dus naar hulpmiddelen omzien en gebruikte in plaats van duiven, glazen ballen of Clay Pigeons. Deze vervangen echter niet in allen deele de dui ven, daar men de onvoorziene bewegingen der levende vogels niet kan navolgen. De Heer Grimshaw hield zich gedurende de laatste drie jaren bezig met het zoeken naar een vliegend voorwerp, door een ball-trap opgeworpen, die alle bewegingen van een vogel maakte en daarenbo ven de eigenschap moest bezitten van goedkoop te zijn, zoodat het onder ieders bereik zoude ko men. De vrucht van zijn onderzoek is de vlie gende metalen duif (Patent Flying Metallic Pigeon), waarvoor hij octrooi genomen heeft, bestaande in een zeer lichte zelfstandigheid, vrij nauwkeurig de vlucht van duif of kwartel nabijkomende. Zoodra het doel getroffen is, wordt het on zichtbaar, terwijl het, bij missen, op den grond valt en weder opnieuw kan dienen. Het heeft dus op glazen ballen dit voor, dat de weide of grond niet bedorven wordt door scherven achter te laten. De snelheid is die van een vertrek- kenden vogel en de vlucht behoudt, langzamer hand verminderende, een snelheid van 70 a 170 yards in alle lichtingen. In de Kamper Courant leest men het na volgende De eerste kievitseieren zijn reeds aangebracht Het is immers ook lente? Onwillekeurig denkt men daarbij aan het aardige verhaaltje hoe eer tijds Piet Smul" met het „vroege kievitsei" gefopt werd. De verkooper was evenwel oprecht genoeg ten laatste nog zijn leuken raad op den koop toe te geven, dat het vuurtje niet al te hard diende gestookt te worden daar zijn groot- jen het ei reeds het vorige jaar al gekookt had. Tegenwoordig leggen sommigen dat kunstiger aan. In den tijd, wanneer de kievitseiers weinig waarde hebben (ongeveer Mei) worden ze door sommige oneerlijke lieden eenvoudig ingemaakt Daartoe nemen ze de eiers die zjj in zooge naamde „netjes met éenen" gevonden hebben. (Dat zijn netjes waarin de kievit nog maar een ei gelegd heeft). Zulke eiers zyn niet in het minst bebroed en kunnen dus het beste bewaard blijven tot het volgende vooijaardoor ze in kalkwater enz. te leggen. Zijn ze soms een beetje door den inmaak ontkleurd, dan is er wel een middeltje om ze weer wat op te kleuren, ten einde deze eerstelingen van nog maar negen maandjes oud het voorkomen van versche kievitseitjes te geven. Dat de liefhebbers aan zulke vroege kievitseiers uit den kalkpot niet al te lekker zullen smullen, laat zich denken. Hoewel het mogelijk mensch- lievend is, om den fijnproevers, reeds zoo spoedig mogelijk een voorproefje van het eigenlijk genot te gunnen, is het misschien toch nuttig op deze bedriegerij de aandacht te vestigen, daar ook on der de volgende nog wel een ingemaakt eitje uit den kalkpot zal schuilen. Te Maastricht kreeg Dinsdag een kind van zes maanden den geheelen inhoud van een pot met kokend water over het lijf. Het kindje is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Te Eist (Utrecht) is ditzelfde noodlottig onge val overkomen aan een driejarig meisje van A. N. hetwelk insgelijks is overleden. Te Warnsveld is zekere J. B., 71 jaar oud, door het schrikken van het paard van een stort- kar gevallen, en heeft zich daarbij zoo ernstig gekneusd, dat hij terstond bezweek. De paarden van den Amerikaanschen sport man mr. George Lorillord hebben in de publieke verkooping niet minder van 29.800 pond ster ling opgebracht. Deze waren 27 in getal dus bracht elk paard gemiddeld 1104 pond op. Voor de driejarige Dewdross werd de enor me som van 69,600 besteed. Me dunkt, zulk een paar exemplaren zou menigeen wel kunnen inschikken. Te Pest (Hongarije) begaf zich eene schoo- ne jonge vrouw zekere Irene B. zonder toe stemming van haar wederhelft naar een bal. Toen deze des nachts huiswaarts keerde, was de deur gesloten, en hoe vaak zij ook schelde, de deur bleef gesloten; haar echtvriend wilde zijne vermaakzuchtige vrouw niet binnenlaten. Des morgens begaf zij zich per eersten trein naar hare ouders, doch overleed onderweg, ten ge volge van eene gevatte koude door het staan wachten aan de deur. Het is in dit geval waar de vreugde ras plaats moest maken voor de droefheid; althans de echtgenoot zal naar men meent, wel berouw hebben zoo halsstarrig te zijn geweest, niet kun nende gelooven dat zijn hoofdigheid zoo zwaar zoude beboet worden. Dezer dagen is te Berlijn een welgesteld rentenier en huizeneigenaar betrapt op het ste len van een zakdoek uit den mantelzak eener dame. Het bleek, dat die zonderlinge zakkenroller een bijzondere voorliefde voor zakdoeken had Men vond in zijn woning niet minder dan 75 dames-zakdoeken een tamelijk groote buit voor een dilettant! Uit New York wordt nu ook al een kinder werkstaking bericht. In een biscuitfabriek al daar worden 30 jongens van 13 tot 16 jaren gebruikt voor het inpakken van biscuits enz. Van die knapen nu hebben 27 het werk ge staakt, en een comité benoemd, dat met het bestuur der fabriek moest onderhandelen over hunne eischen vermeerdering van loon en ver mindering van werkuren. Zij dreigden, hunne drie makkers, die nog werken, te mishandelen, en trachtten den jon gens die zich kwamen aanmelden om in hunne plaats te treden, den toegang tot de fabriek te beletten. Volkomen zooals „de ouden zongen". Maar het bleef bij hen toch kinderwerk. Volgens eene mededeeling in de D. L.Pr. uit New-York leggen de landbouwers van Noord- Amerika nu de graanprijzen voor hen zoo wei nig voordeel opleveren, zich meer en meer toe op veefokkerij, welke door de snelle toename der bevolking zeer begunstigd wordt. De behoefte aan wol is reeds zoo toegenomen, dat er door invoer aan voldaan moet worden. Be halve de reeds bestaande oudere vereenigen van vetweiderij er zijn er onder die tot 19 pet. dividend betaaldenworden er nog steeds nieu we opgericht, o. a. de Mexicaansche Cattle Ran cho Compenij, met een kapitaal van ongeveer 1 en 1 kwart millioen gulden, die in 5 jaren jaar lijks 20,000 runderen ter markt wil brengen. Eene dezer vereenigingen heeft reeds besloten om van de weiderij afscheid te nemen en de ossen in stallen te huisvesten, die er tegelijker tijd 3750 stuks kunnen bergen. En, dat de Noord-Amerikaansche landbouw inderdaad roof bouw is in de volle beteekenis des woords, blijkt ook weer in casu - want de mest van deze 3750 runderen laat men in eene ri vier loopenLdb. Ct. De berichten uit België welke in het be gin der week mededeelden dat het den schijn had als of langzamerhand de rust weder terugkeerde, luiden thans weder minder gunstig. Hier en daar heeft een gedeelte der werkstakers den arbeid wel weder aangevangen, maar daartegenover staat, dat op andere plaatsen de werklieden geweigerd heb ben aan den gewonen arbeid te beginnen, zoodat men gerust kan zeggen dat de onlusten nog in 't geheel niet geëindigd zijn en het nog vrij lang kan duren indien er ten minste niet plotseling een gunstige verandering plaats heeft eer de oproe rige districten tot rust zijn gekomen, 't Is er op vele plaatsen ellendig gesteld. Hier en daar hebben weder botsingen plaats gehad tusschen soldaten en muiters, zoodat het aantal dooden en gekwetsten aanmerkelijk is toegenomen. Alle vreemde werklieden worden zonder onder scheid over de grenzen des Rijks gezet. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nu en dan leest men in de bladen van Win teraardappelen, dat wil dan zeggenaardappelen, die in den Herfst gepoot worden. En dan wordt beweerd dat zulke aardappelen 14 dagen of meer vroeger rijp worden, veel grooter beschot opleve ren, smakelijker en gezonder knollen hebben, enz. enz. Die herfstpoterjj is goed voor een rente nier op het land, die eens eene proef wil nemen, maar voor de groote teelt is zij van geenerlei beteekenis. Onlangs las men van eea Duitscher die er toch eens een akkertje aan gewaagd had. Hij pootte den 5den November 1885 Early-roses in zijn tuin, 8 tot 10 centimeter diep; de poters bevroren niet (evenmin als menige aardappel die in het land was blijven zitten) maar zij waren niet één dag vroeger rijp dan de voorjaars Early- roses, ook niet smakelijker dan deze, en brachten minder op. Op eenigszins groote schaal heeft men dan ook tot nog toe niet de herfstpoting gedreven. Hiertegenover staat de moeielijkheid om den aardappel door den winter te brengen. Een ander Duitscher noemt de beste wijze om ze te doen overwinterenden aardappel op de plaats t® laten waar hij g groeid is. Zijr. zjj in October rijp geworden, dan snijdt hij het loof af en hoopt de aarde om de knollen op, terwijl hij den grond met bladeren, mos, turf molm enz. bedekt, welke bedekking echter goed moet zijn en worden aangetrapt, opdat de vorst niet tot de knollen kunne doordringen. Zoo blij ven zij tot het voorjaar in den grond, en zjjn dan even frisch en welsmakend als zij in den tijd van het delven waren. Intusschen is ook dit voorschrift, in het groot, nauwelijks uit te voeren ofschoon het voor tuiniers en voor dezulken die er toe in de gelegenheid zijn zeker eene winstge vende handelwijze zal zijn, want iedereen weet hoe slecht doorgaans des voorjaars de aardappel is wanneer het aardappelgif, de solanine, werkzaam wordt door het vroegtijdig kiemen. Ter voorko ming van dit ongerief, wordt aangeraden den aard appel in het voorjaar vóór het koken van zijne schil te ontdoen, en wèl alben in het midden; een ring, als bet ware, schilt men af, en dan kookt men ze als gewoon. Op die wijze wordt het vruchtwater verwijderd en verkrijgt men een meligen, smakelijken aardappel. Overtollig ratten en muizen te bezitten is lastig en vooral schadelijk, aldus schrijft de P. D. C. Deze dieren toch kunnen in betrekkelijk korten tijd vrij wat koren vernielen en veront reinigen. Eene beste kat kan haar in korten tijd verdrij ven, maar waar deze ontbreekt, geef ik het vol gende middel voor eerstgenoemde dieren aan de hand. Ziet eene levende rat meester te worden, bindt om haar hals een bandje, voorzien van kleine schelletjes (klunen) en laat haar weder loopen. Zij zoekt hare makkers weer op, wil in hare nabijheid zijn; maar deze, door het geluid der, schel letjes bevreesd, vluchten in allerijl, maar steeds door haar vermeenden vervolger achtervolgd, ver laten het verblijf, en wachten zich wel terug te komen. Zooals wij heden morgen aan enkelen onzer abonnés per bulletin meldden, heeft Z. M. tot Burgemeester onzer ge meente benoemd de heer Jhr. mr. J. H. J. QUARLES Van UFFORD te 's Gravenhage, met ingang van 1 Mei as.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3