a iing van «en lid der Tweede Kamer, vacaf.ure- Gratema zijn 2737 stemmen uitgebracht. Gekozen 13 de Heer Mr. H. Sméenge, met 1243 stemmen. De Heer Mr. J. P. G. van Diggelen had 794 Hemmen. Tot kantonrechter-plaa/tsvervanger in het kanton Oostburg is benoemd de beer H. C. Cou- wenberg, ontvanger der registratie aldaar, in de plaats van den heer Le Nobel, die verzoek eer vol is ontslagen. De Werkmansbode bestrijdt ten sterkste de beweringen van Fortuyn c. s., dat in der afgeloo- pen winter voordat de sociaal-democraten zijn op getreden, in Amsterdam niets voor de werkeloozen is gedaan. „Er is inderdaad veel gedaan en in alle stilte, zoo zelfs dat bun, die blijkens een in loco inge steld onderzoek, aanspraak op hulp konden ma ken, de wekelijks verstrekte ondersteuning werd te huis gebracht. „Vanwege of door tussehenkomst van een aantal liefdadige instellingen werd het geld versterkt en door een commissie uit haar midden verdeeld, op advies van de besturen der afdeeling Patrimonium en der afdeeling van het Algemeen Werklieden verbond, die weder werden bi)gestaan door om streeks 40 bezoekers, allen werklieden. De in richting was zóo, dat de ondersteunde met geen ander in aanraking kwam dan met hem, door wien hij was bezocht; deze bracht hem het bedrag der ondersteuning wekeljjks aan huis. „De ondersteuning, die wekelijks verstrekt werd, varieerde van 2 voor on gehuwden tot 8 a 9 voor gehuwden. Op deze wijze werden duizenden gezinnen van werklieden, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid en eveneens sociaal-demo craten, die door de tijdsomstandigheden werkeloos waren, ondersteund. „Waarschijnlijk zijn honderdduizenden guldens op die wjjze van de milde en geheel onbekende gevers tot de werkeloozen gekomen. Die de on dersteuning ontving, wist niet van wie ze kwam en die het hem bracht evenmin. Zoo voorzichtig en geheim is deze zaak behandeld, dat de bladen, niet slechts geen mededeeling ontvingen van het geen plaats vond, maar hun bovendien verzocht was om geen melding te maken van hetgeen hun ter ooren kwam. „Op nog verschillende andere wijzen werd on dersteuning aan hulpbehoevenden verstrekt, terwijl enkele liefdadige stadgenooten, die hun namen niet vermeld willen zien, voor ongeveer 15,000 aan bons voor de noodigste levensbehoeften lieten uitreiken door middel van de politie-bureau's. Tegen Woensdag 7 April, des avonds te 8 uren, is de eerste kamer, bijeengeroepen, ter her vatting der werkzaamheden. Woensdag heeft de Tweede kamer de dis cussie voortgezet over hoofdstuk X (onderwijs) der Grondwetsherziening. De heer Mees pleitte voor het overlaten van de regeling van het Onderwijs aan den gewonen wetgever en eischt in de Grond wet alleen de beginselen van vrijheid van onder wijs en de eischen van bekwaamheid. Hij ver klaarde zich tegen het geven van subsidie aan het bijzonder onderwijs. De heer De Meijier daarentegen achtte opne ming van waarborgen in de Grondwet omtrent het openbaar onderwijs, eerbiediging van gods dienstige beginselen en vrijheid van bijzonder on derwijs volstrekt noodig en bestreed sterk de subsidieering van het bijzonder onderwjjs. Telegrafische postwissels, tot nu toe alleen toegelaten in het verkeer met België en Zwitser land, kunnen mede gewisseld worden met alle telegraafkantoren in België, Denemarken (met uitzondering van Ysland en de Faröer) Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Zwitser land, alsmede met eenige kantoren bekend in Luxemburg en Oostenryk-Hongarije. en de kan toren Alexandrie, .Cairo, Ismaila, Port Said en .Suez in Egypte. AXEL, 2 April 1886, In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in plaats van den heer Mr. F. Ooster wegens vertrek naar elders, be noemd de heer D. J. Oggel. Voorts werden tot herschatters der localiteiten voor het vergunningsrecht van den kleinhandel in sterken drank herbenoemd de heeren J. K. Vink en A. van den Broeke en tot plaatsver vangend herschatter de heer J. Speelman. Daarna werd aan de nieuwe straat, gelegen voor de kazerne der brigade-marechaussee alhier, den naamgegeven van Oosterstraat ter herinne ring aan den laatst afgetreden Burgemeester dezer gemeente, den heer Mr. F. Ooster. Eindelijk bracht de Burgemeester, als Voor zitter van den Raad zijnen hartelijken dank voor den steun en de welwillende medewerking in zoo mime mate ondervonden gedurende de zes jaren die Z.Ed. in het midden der Raadsleden heeft mogen ondervinden, al gingen sommige verga deringen ook met onaangenaamheden gepaard. Z.E. wenschte Axels Gemeentebestuur den zegen van den Allerhoogste toe en hoopte in herinne ring aan hen te blijven voortleven, met den wensch dat het hun verder wel moge gaan. In korte wooiden werd dit beantwoord door den heer R. van de Ree die den Voorzitter dank- zeide voor zijne ijverige pogingen, in het werk gesteld, tot heil van Axels' ingezetenen en hem zegen toewenschte op zijn verder levenspad, waarna de le Wethouder, den heer L. van Dix- hoorn het woord nam en insgelijks de Voorzitter dankte voor zijne ijverige bemoeiingen als Burge meester, als Voorzitter van den Raad en ook als Voorzitter van het collegie van Burgemeester en Wethouders, in welke betrekkingen ZE. steeds zooveel mogelijk de belangen van iedereen be hartigde, waarom dan ook Axels' Burgerij hem allen lof zoude toezwaaien, en hem tevens dan kende voor de hulp aan den spreker gedurende den korten tijd welke hij met hem werkzaam was in zijne betrekking als le Wethouder, be wezen. Hierop nam de heer D. J. Oggel het woord. Deze bracht den Voorzitter zijn innigen dank en hulde toe vooral om zijne rechtschapen heid en de humaniteit steeds in zijne betrekking aan den dag gelegd en dankte hem tevens voor de hulpvaardigheid in hoedanigheid van Wethou der aan hem bewezen, waarop hij hem in zijne nieuwe gemeente Gods besten zegen toewenschte. Ten slotte betuigde de heer Mr. F. Ooster zijn dank voor de belangstelling, waarna de vergade ring gesloten werd. Woensdag verliet onze afgetreden burge meester de heer Mr. F. Ooster deze gemeente, om zich te Apeldoorn te vestigen. Wij meenen de tolk van Axels' ingezetenen te zijn, als wij bij zijn vertrek ons leedwezen daarover uitspreken. De gemeente verliest in hem een man, die zich gedurende de bijna zes jaren die hij in ons midden heeft doorgebracht, aller achting verworven heeft. Hij toonde te zijn een man van karakter, een degelijk burgemees ter en een oprecht vriend. Zijn vertrek doet een leegte ontstaan die moeilijk aan te vullen zal z\jn. Dat het Mr. F. Ooster op zijne verdere levens baan wel moge gaan is onze oprechte wensch. 26 Maart. Voor het examen ter toelating tot de Ryks-Normaallessen alhier, zijn al de 8 aspiranten op heden opgekomen om zich aan het mondeling onderzoek te onderwerpen. De afloop van dit onderzoek, in vereeniging met de beoordeeling van het schriftelijk werk, geleverd op 13 Maart 11. had tot uitslag, dat werden toegelaten, de volgende 7 jongelieden, wier namen in alphabetische orde gesteld zijn Catharina C. Duijvestein te Zaamslag, Hendrik A. Klaassen te Ter Neuzen, Cornelis A. de Kousemaeker te Philippine, Pieternella E. Sas te Ter Neuzen, Leunis A. Stoffels te Ter Neuzen, Johannes J. F. Teepen te Hontenisse, Louisa M. Wage te Hulst, terwijl nog een aspirant niet kon toegelaten wor den. -- Door Burgemeester en Wethouders zijn ia de vergadering van jl. Maandag herbenoemd tot schatters van de localiteiten voor de vergun ning van den kleinhandel in sterken drank, de hee ren J. A. van Vessem en P. de Visser. e: Zaamslag. Dat iets vaak in betrekkelijk zea n korten tijd ontzaggelijk veel veranderen kan, is T opmerkelijk gebleken uit de gunstige ommekeer^ n van de weersgesteldheid gedurende de laatste v dagen. Zag het er toch, ongeveer acht dagen geleden, in onze omgeving op veld en weide, h in tuin en gaarde nog somber en treurig uit, 0 scheen de natuur, toen nog in vaste sluimering e gedompeld, rustig te willen voortslapen en was 0 alles om ons heen daardoor nog doodsch en stil, d nauwelijks heeft de Wintervorst ons verlaten p om plaats te maken voor zijne aanminnige zus- I ter, de lieve Lente, of alles heeft plotseling een v geheel ander aanzien verkregen en alom heerscht li leven en beweging, vroolijkheid en drukte. Over- G al zijn volop handen en krachten noodig om j; Moeder Natuur behulpzaam te zijn in het vol- -v tooien en in orde brengen van heur bruidskleed, t; dat haar weldra versieren zal. -v Begunstigd door prachtig vooijaarsweder be- t ijveren zich dan ook de landbouwers en tuinlie- r den, om de zaden van het zomerkoren en de g moesgroenten aan den mulligen, veelbelovende! grond toe te vertrouwen. De jeugdige plantjes e van het winterkoren, door de nachtvorsten ge- lukkig niet beschadigd ontwikkelen bovenmate voordeelig en beginnen reeds de akkers te kien- 2 ren met hun eigenaardig, frisch lentegroen. De jonge, teere grassprietjes onzer weilanden steken reeds hunne kopjes door de verdorde massa der oude stengels heen en weldra zal een zacht, groen tapeet, bezaaid met tal van madeliefjes, zich voor onze voeten uitspreiden. De knopjes aan de boomen zijn tengevolge van hetuitmun dende lenteweder zichtbaar gezwollen en weldra zullen de daarin besloten blaadjes zich ontplooi-; en en den wandelaar verlustigen door hunns heerlijk groene kleur. Kortom, de geheele Natuur heeft zoo op een maal haar winterkleed afgelegd; verjongd er frisch, als door een geheimzinnige kracht gewekt is zij ontwaakt uit haren langdurigen winterslaaj en mensch endier staart met dankbare vreugd» op de met nieuw en krachtig leven bezield» aarde. Overslag. Reeds lang hebben de inwoners onzer gemeente reikhalzend uitgezien naar het oogenblik dat het den Gemeenteraad behagen zoude eenige lantaarns ten dienste van het pu bliek te stellen. Eindelijk is aan dien algemee- nen wensch voldaan. Want jl. Zaterdag zijn drie lantaarns uit België aangegeven ten einde deze op de noodigste plaatsen binnen de kom der gemeente te doen verrijzen. Daar de lam- pen van de nieuwste soort zijn, zoo veronder stelt men nog dat Overslags ingezetenen voor hun ontberingen thans zijn verrast geworden. Overslag. Op de goederen van de familie Lip pens te Moerbeke is jl. Zaterdag een kolossale wilgen boom geveld. Deze was 6,30 M. (van den 1 grond tot aan de kruin) lang 3, M. dik en had takken die ruim 1.30 M. in omtrek waren. Halst. Woensdag 7 April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de weleerwaarde heer Ds< C. P. Buijze alhier zijne intreerede hield. Gedu rende den tijd dat z.eerw. de hervormde gemeen te voorging, heeft hij zich aller achting verwor ven, zoodat die dag door cfe Hulstenaren niel onopgemerkt moge blijven. Westdorpe, 1 April. Hoe de politie zich ooi beijvert in het vervullen van haar plicht; de die ven weten haar altijd te verschalken; hetgeen in deze gemeente weder is geblekenalhier zijn nl- in den nacht van jl. Dinsdag op Woensdag bij den arbeider E. Ranschaert een tiental kippa ontvreemd. Toen het kippenhok 's morgens werd geopend, kwam alleen de haan voor den dag, hij is dus niet naar verhuisd. Mocht het dezen keer maar aan de politie ge lukken den dader op het spoor te komen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2