No. 83. Zaterdag 3 1886. use P 1 a* Nieuws- en Avertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. BUITENLAND. De Belgische Onlusten. BINNENLAND. AXELSCHE i:oi it\M. Dit Blad verschat eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor Belgie 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrij da»'namiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Op heden treedt de Axelsche Courant zijn tweede jaar in en verheugt zich in toenemend debiet. Dankbaar voor de mij verleende gunst nemen wij onze taak met nog grooter opgewektheid waar, omdat het geacht publiek ons steeds nieu we bewijzen van ingenomenheid met onze uitga ve toont, vooral merkbaar in het toenemend ge- tücil abonnés. Uit denaard der zaak is het moeilijk een plaatselijk blad tot de hoogte te brengen, waarop iedereen het wenscht; doch met den steun van zoo velen als ons hunne tevredenheid betuigden voor de herhaalde uitbreiding, zoodat de courant ook om zijn Buitenlandsch en Binnenlandsch nieuws al meer en meer gezocht wordt, en zij zich op een onzijdig terrein blijft bewegen, mee- nen wij te mogen verwachten dat het aantal lezers nog aanmerkeiyk zal uitgebreid worden. Voor dit gevoelen, voor die verwachting is te meer grond, als wij in aanmerking nemen, dat men voor een kwartje per drie maanden een blad in eigendom heeft, dat voor zoovelen, als geen tijd voor groote couranten hebben, een goedkoope wegwijzer is, welke den lezer op de hoogte houdt van de gewichtigste zaken, en ik herhaal het wars is van alle hatelijk twist geschrijf. En nu waarde lezers en allen, die er belang bij hebben, dat de noodige publiciteit aan Uwe handelszaken gegeven wordt, verzoek ik dringend den steun,' vooral ook, wat de rubriek adverten tiën betreft. Als die mij wat meer mochten toevloeien, zou het zeker zoowel in Uw voordeel als het mijne wezen en de kosten zijn, zooals Gij weet voor U niet noemenswaardig, en het zou mij nog meer bemoedigen om aan de courant, welke toch slechts 2 cents per week kost, alle moge lijke zorg te wijden. Nogmaals beveel ik dus mijn blad, nu als jaarling de wereld ingaande, beleefdelijk in de aandacht voor het plaatsen van advertentiën en berichten, - én mijne drukkerij voor het leveren van alle drukwerk, waarvan prijs en uitvoering niets te wenschen zullen overlaten. Met de meeste achting, De Drukker-Uitgever, F. DIELEMAN. „Waar moet het heen zoo heeft ongetwijfeld reeds menigeen gedacht bij het vernemen van al de woelingen der laatste dagen, en niet zonder reden. Slechts weinige uren zijn we verwij derd van de plaatsen, welke in deze en de vorige week geteisterd werden door eene woedende volksmenigte, die, op geruid en aangezet door heethoofdige lei ders, zich aan allerlei baldadigheden en rooverijen, aan plundering en brandstich ting schuldig maakte. In weinige dagen hebben de Belgische werkstakers, ver sterkt door een aantal Franschen en Duitschers in hunne blinde woede eene verwoesting aangericht, waarvan de spo ren in geen jaren zullen zijn uit te wisschen. In dollen overmoed hebben de werklieden datgene vernield, wTat hun het bestaan en brood moet geven. En wat zullen de gevolgen zijn? Niets dan kommer en ellendeBijna geen huisgezin zal er, zoo de opstand nog eenigen tijd voortduurt, in het oproerige district gevonden worden, waar niet een vader, broeder of ander bloedverwant betreurd wordt, gevallen in den ramp zaligen burgeroorlog. Want, al kunnen de gebeurtenissen in België niet zoozeer met dien naam bestempeld worden, het heeft er toch veel van, wanneer men ziet dat een land de macht zijner krijgs troepen moet aanwenden om zijn eigen burgers in toom te houden en met geweld van wapenen tot hun plicht te brengen. Vrij groot is reeds het aan tal gesneuvelden en talrijk dat der ge kwetsten. Ook de vrouwen schamen zich niet hunne mannen in het schan delijke werk van roof en vernieling bij te staan. Met ontbloote borst werpen zij zich tusschen de soldaten en de op roerlingen, terwijl zij ijverig deelnemen aan de zwelgerijen der laatsten, zoodat dikwijls dronken vrouwen onder de woeste benden worden aangetroffen. Geheele troepen muiters loopen bede lende het land af, onder bedreiging met plundering den lieden geld afper sende. De burgers zelf hebben patrouil" les georganiseerd om huis en have te gen de schendende handen der plun deraars te verdedigen; ieder burger heeft het recht gekregen daartoe van de hem ten dienste staande middelen gebruik te maken. Bijna ieder huis is in eene vesting herschapen. Het gebeurde dat troepen soldaten, afgezonden om de muitelingen te verjagen, door hen op de vlucht gedreven werden, wat niet weinig den moed der opstandelingen verhoogde. Bedroevend is het al de verwoestingen te vernemen. Wat niet gestolen kon worden, werd met petro leum begoten en aan de vlammen prijs gegeven. Fabrieken, woonhuizen, bui tenplaatsen werden in weinig tijds in de asch gelegd. Vooral de omstreken van Charleroi hebben het 't hardst te ver antwoorden gehad. Daar staart het oog op de puinhoopen der gebouwen waarin nog voor weinige dagen zooveel nijvere handen werk vonden, die thans gedoemd zijn geduldig af te wachten wat het lot hun baren zal; daar is de grond gedrenkt met het bloed, gestort in den strijd tus schen bewoners van het zelfde land, tus schen de onderdanen van denzelfden vorst. Daar hebben tooneelen plaats gehad, daar zijn daden gepleegd, die elk weldenkend mensch met afkeer vervul len tegen de bedrijvers. En nog wor den er menschen gevonden, die hunne goedkeuring hechten aan al dat ver krachten van recht en wet, die zich niet schamen de ellendige muiters tot vol harding aan te sporen, die laag genoeg zijn de domme, door woede en roofzucht verblinde menigte te willen wijsmaken dat zij op den goeden weg zijn om ver betering aan te brengen. Foeien nogmaals foei Nog weinig tijds, en de oogen zullen geopend worden. Onmogelijk is het dat ae toestand, zooals die thans is, nog lang kan voortduren. Het rooven en plun deren, moorden en branden moede, zal eindeliik het volk tot rust komen. En dan? Dan zal zich de werkelijk heid in al haar naaktheid aan hunne ontnuchterde blikken voordoen. Dan zal het volk eerst recht zien wat het ge daan heeft. Dan zullen zij, die zich het dapperst hebben gedragen, die er hunne eer in stelden de voorsten te zijn onder de plunderaars, aan de grootste armoede en ellende ten prooi zijn en al het ver keerde van hunne snoode daden inzien, te laat bemerkende dat zij nog veel ver. der van het doel verwijderd zijn, waar naar zij meenden te streven. En hunne leiders, de mannen die hen tot den onedelen strijd hebben aange zet Zij zullen zich schuil houden en ten slotte den mond vol hebben van afkeuring over de daden waartoe zij zelt het volk hebben aangehitst. Bij de herstemming te Assen voor dc verkie-

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1