BlIttiEllLUfiE STAND. Over geheel Groot Brittannie is andermaal voor de hoeveelste maal dezen winter is moeielijk te zeggen - een hevige sneeuwstorm losgebarsten. In de Midland Graafschappen is ver voer per as onmogelijk. In Schotland sneeuwde het 20 uren achtereen, «n geheele kudden schapen zijn weer omgekomen. In Wales schatten de boeren hun verlies aan ooien, lammeren en bergpónies op twee ton gouds. Het verkeer is allerwege weer gestremd. Men begint in Italië en elders reeds toebe reidselen te maken voor de viering van het 50 jarig priesterschap van Paus Leo XHL, den «31 December 1887. Een Italiaansch comité zal de katholieke wereld uitnöödigen tot deelneming aan het feest. Men zal een inschrijving openen voor een ge schenk in geld, dat den Paus na het vieren van de mis op den feestdag zal worden aangeboden. Voorts wil men een groot aantal kerksieraden, vazen, enz. bijeenbrengen om als geschenk voor mis siën te dienen. Ook wil men groote bede vaarten naar Rome dóén plaats hebben uit alle katholieke landen. De Duitsche katholieken willen den Paus een bibliotheek aanbieden, bestaande uit alle katho lieke boeken, welke in de jaren van zijn bestuur verschenen zijn. - Prof. Louis Pasteur acht volgens voor hem voldoende redenen de beet van een dollen wolf nog veel gevaarlijker dan van een dollen hond, waarom hij zijne patiënten in plaats van een maal, nu tweemaal daags inent. Aan hunne genezing twijfelt hij geenszins, hetwelk hij den Russischen gezant mededeelde, die zijne in betreurenswaardigen toestand verkeerende land- genooten een bezoek kwam brengen. De Russische patiënten hebben hunne peluwen, theeketels, braadpannen, en zakken vol met linzen medegebracht. Zij eten geen visch eieren of boter, maar gebruiken olijfolie. Zij zijn beleefd jegens iedereen en bescheiden en teruggetrokken in gezelschap van degenen, die zij denken dat hunne meerderen zijn. Dr. Pasteur en Grancher beschouwen zij als een paar heiligen. Omtrent den winter in Polen schrijft men aan het N. v. d. D., van 6 18 Maart, het vol- Als gij dezen ontvangt heeft de even vreem de als onaangename toestand "waarin wij ons bevinden opgehouden. Wij zijn sedert twee da gen van de buitenwereld afgesloten; de spoorweg- communicatie is vertrokken. Langs geön der zes lijnen die naar Warschau voeren, zijn wij te bereiken, maar evenmin kunnen wij van hier uit de sneeuwheiivelen doortuimelen die ons omringen. Ware het niet dat de telegraaf nog in order is zoo zouden wij in het geheel niét meer weten wat elders voorvalt. Onze vier spoorwegstations zijn als uitgestor ven, want de. restauraties zijn er niet van dien aard, dat mén er heengaat alleen om iets te gebruiken, en ook de post-bureaux zijn er ge sloten. Sedert eergisteren hebben wij noch brieven noch couranten ontvangen en ook van hieruit gaat geen post weg. Het ergste is dat ook het zuiden zoowel langs de Weèner-route als langs de nieuwe Iwangorod-Dombrowa lijn, niet meer te bereiken is, want onze 'steenkolèn komen van daar en de voorraad is niet groot genoeg om een stad als deze, welke meer dan 400.000 inwoners telt, langer dan een week van brand stof te voorzien, zonder het quantum te reke nen dat de gasfabriek noodig heeft. Ook hout is schaars, en waar moet het heen wanneer er niet meer gestookt kan worden? Dezen morgen te 9 uren stond de thermometer op 10° Fahrenheit. Zooals steeds het geval is, gaan koude en nood hand in hand. Duizende menschen zijn zonder werk en kunnen met den besten wil niet aan arbeid geholpen worden, want het eenige wat er te doen valt, nl. het wegruimen der 5 a 6 voet hoöge sneeuwmuren, die de bei de zijden onzer straten ontsieren, wordt door eene Maatschappij bezorgd, die over een groot maar onder deze omstandigheden onvoldoend aantal voertuigen beschikken tan. De Wéichsel is dichtgevroren, wat sedert ja ren niet gebeuld is. Daar waar de rivier even boven de stad een nog al scherpe bocht maakt, is een wak dat pl. m. 50 voet breed is, waai- in de wateren als in eeh kolk woelen en brm- schen en aan het lagereind met bliksemsnelheid onder het ijs verdwijnen. Hiér kan men liet best over de dikte der ijskorst oordeelen, die de zekerheid geeft dat men zonder gevaar de rivier te voet kan oversteken. De hevige oos tenwind echter die zich, vooral op deze ijsvlak te, snerpend zelfs door de dikste pels gevoelen doet, maakt een wandeling naar de overzijde minder aangenaam- Waar moet men heen wanneer dit alles los komt? Als de zomer plotseling invalt en de sneeuw op het gebergte minder gelijdehjk smelt dan het geval is wanneer wij reeds vróeger m het seizoen warme dagen hebben, dan kan men in Polen overstroomingen verwachten, waarbij die van 1884 als niets zullen geteld worden. - Men schrijft uit Herwarden aan het Dag- blad Is onze gemeente reeds bekend en door de overlaten èn door de kiezersfabricage, door de tijdsomstandigheden schijnt het er niet beter op te worden. Althans een kiezer voor den ge meenteraad, gepatenteerd als vleeschhouwer en steenkolenverkooper, verzocht door zijne vrouw aan den administreerenden armmeesterder Her vormde diaconie bedeeling van een half mud gruis. Op de opmerking, dat de man een pa tent als gruisverkooper had, kwam het ant woord „wij betalen die patenten zelf met Als bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat hier als kiezer iemand op de kiezerslijst voor komt, die met de zijnen in het naburige Dreu- mel woont, terwijl een ander, niet vallende m den geest van B. en W., eenvoudig niet op de kiezerslijst voorkomt, hoewel hij veel meer betaalt dan noodig is om kiezer voor den ge meenteraad te zijn. Eene bekende manier, waarop reeds meer malen met goeden uitslag getracht werd oplich terij te plegen met Haarlemmerolie, deed zich weder dezer dagen te Utrecht voor. In een kleinen winkel komt iemand binnen en vraagt of hij genoemde olie daar kan koópenhij heeft een groote hoeveelheid voor een genoemd adres noodig; Er. is echter niet zooveel voorhanden. De kooper stelt daarom voor, dadelijk een brief kaart te zenden aan eene fabriek te Haarlem dat gesehiedt en hij brengt deze tegelijkertijd naar de post. Reeds 's avonds komt een agent uit. Haarlem, die toch naar Utrecht moest, het bestelde bezorgen: hij levert het af, natuurlijk tegen betaling. Verder wordt niets meer om trent de bestelling vernomenaan het opgege ven adres weet men er niets van. Bij informa tie blijkt, dat ook de fabriek te Haarlem on kundig is van de bestelling. De kooper en de agent zijn dus twee oplich ters, die het eens zijn; de olie die ze verkoopen is een mengsel, nog minder waard en wellicht nog schadelijker dan de gewone Haarlemmerolie, die trouwens ook slechts bestaat uit een meng sel van raapolie, waarin zwavel is opgelost Ra eenig onderzoek kwam echter spoedig het bedróg aan Let licht, en bleek do rcmplaijant geen '23, maar slechts 17 jaar oiid te rijn. "Dezer dagen trachtte te Br*da zekere F. hij verschillende uitdragers rijn huisboeltjö te verkoopen. wat hem eindelijk a "eel moeite ge lulde voor de fóin van vee: 'i gulden. F. vertrok, hu met dat :geld, doch vergat - ue vijf kinderen van welke het oudste L6 jaren t^lt7 mede^tS nemen, en tot lieden he h:j ooi: niets van zich doen hooren. Het armbestuur hee-t, zich o w da veriatenen ontfermd en ze voorloopig b'j nine familie uitbesteed. De vrouw van F. is -uige maanden geleden gestorvèh, tengevolge naar men zegt, van het wangedrang Van haren mar F. was anders een goed passementwerker en verdien de somwijlen 25 per week, doen Bac chus was ongelukkig zijn afgod. - Zekere W. S. 'te Dordrecht, voorheen schip per, was sedevt 3 maanden, door- herhaald mis bruik van sterken drank, in onmin geraak" met zijnen schoonvader en had daardoor zijne brood- Winning verloren. Door ledigh id verbeterde s mans gedrag er niet op, zoodat huiselijke oiee- nigheid volgde, én deze zelfs zoo hoog liep, dat zijne vrouw sedert 14 dagên de echtelijke woning i verliet, en bij hare ouders a in de Knol.tr eai ha ren intrek nam. 'S. trachtte daar meermalen zijne vrouw te spreken, doch hij werd niet toegelaten. Jl. Woensdagavond girg hij nog eenmaal naar de Knolbaven en nitieda.tr'tegèn zij schoonvader eenia-e bedreigingen, daarb j een mes vertoonende. Omstreeks half elf keerde S. terug, en sprak eem- gén tijd met zijne vrouw, die zich voor ?eu open geschoven raam der eerste verdieping vergoude. Op het oogenblik dat zij het raam wede sioot, haalde S. eene revolver voor den dag en loste daarmede als schrikaanjaging een schot de richting der straatst.eenen. Zekere J. V. O die uisfc voorbijging, wordt door den kogel 1 - aan iet been verwond. S., ziende wat hij geda: had, nam ijlings de vlucht, terwijl de politie v u het gebeurde werd in kennis gesteld Spoedig md 'zij den dader in een'koffiehuis aan het Vla v aar men hem de revolver reeds liad ontnomen, t wijl hij nog in het bezit gevonden werd van eene doos met 'scherpe patronen en hét bewuste mes. De werkstaking in de omgeving van Luik (zie Buitenland) breidt zich voortdurend ui t eu is in het geheele district-bijna algemeen. Het gehee le getal 'werkstakers bedraagt ongeveer 1500. 'Een: aantal Dqiteche-, socialisten is gearresteerd. Te Seraing werd eene socialistische vergadering gehoudep,. die, zooals gewoon druk. bezocht werd, niet alleen, door Socialisten zelf, maar ook door een groot qantai nieuwsgierigen en plunderzuch- t-igen. Hét 'ondèrWèrpSvahroVèr' gesproken werd, luidde„D.e grónd "moet aab allen toebehooren, waarom zijn wij dan slaven Bij het uiteen gaan der vergadering raakte men slaags met de gendarmen waarbij verscheidene personen ge wond werden. Tc' Luik zijn volgens latere be richten opruiende geschriften .verspreid tengevol ge waarvan Ongeregeldheden verwacht worden. Gedurig hebben arrestatiën plaats. Uit Heusden meldt men Verleden Vrijdag werden hier in arrest ge steld twee personen, vader en 20011, afkomstig uit de naburige gemeente Veen en verdacht van valschheid in geschrifte'en het desbewust gebruik maken daarvan. De zaak is dezeDe vader, J. V. Gz., heeft een certificaat geschreven, waar bij vèrklaard wordt dat de houder daarvan. -1. V. Jr., van een goed zedelijk gedrag is en den ou derdom van 23 jaar heeft bereikt, welke ver klaring hij heeft onderteekend met den naam van den burgemeester zijner gemeente. Met deze verklaring heeft de zoon zich daarop doen aannemen als plaatsvervanger voor de militie cn ontving van den hoofdagent der Maatschappij „De Eendracht" te Dordrecht ƒ25 in voorschot. Bij zijne verbintenis moet hij, naar men ver neemt, hebben opgegeven, in 1862 geboren te; zijn en te zijner tijd bij loting voor de mihtie no, 24 te hebben getrokken. O R B E S P O N I» E M TI E Wegens gèbrek aan ruimte hebben we het stukje uit Zaamslag in dit nummer niet kunnen plaatsen. Van 11 tot 19 Maart 18S6. AXEL- Geboorten. 11 Maart. Petrus, z. van Herma nns Dieleman en van Pleuntje Jansen van Ro- sendaal. 13 Maart, Johanna Geertruida, d. van Cornells Jacobus Naeije en van Neeltje Pladdpt. 17 Maart, Comelis, z. van Andries Dieleman eu van Pieternella de Putter. Overlijden. 18 Maart. Johannes, oud 2 mud. z. van Adriaan Rottier en van Blazina vain den Van 19 tot 36 Maart 1886,

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3