GEMENGD NIEUWS. de disertie in vredestijd. Naar men verneemt is de ongesteldheid van den Heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken hem geen beletsel om zijne werkzaamheden aan het Departement te verrichten. Donderdag is de heer Heemskerk met een rij tuig naar zijD bureau gereden. Alleen is de on gesteldheid hem hinderlijk in de keel wanneer hij spreken moet. Aanstaande Maandaghoopt de Mi nister weer in de kamer te verschijnen. A XEL, 36 Maart, 18 8 6. Do WelEerw. Heer Ds. J,. H. Geselschap Wz. predikant bij de Néd. "Herv. gem. alhier heeft een beroep, ontvangen naar die gem. te Kethel en Spaland (Z; H.) Kethel en Spaland is eene gemeente op 3/4 uurs afstand van Schiedam, met eene bevolking van circa 1500 zielen, waarvan verreweg de grootste helft Katholiek is, zoodat de Protestant- sche kerk aldaar nauwelijks 600 zielen telt. In de R. C. kerk te Zevenbergen is deze week de arbeider Oorts gedurende den dienst door een beroerte getroffen. Binnen weinige oogenbükken was de man bezweken. Groote ontsteltenis verwekte dit ongeval. Deze week heeft de laatste poklijder te Breda het gasthuis verlaten. Deze ziekte welke inder tijd door eene vrouw uit Antwerpen te Breda zoude zijn overgebracht, en niet alleen te Breda maar ook in vele andere plaatsen offers maakte, heeft gelukkig thans uitgewoed. Dat de vaste goederen dalende zijn, blijkt dat een in 1884 nieuw gebouwd heerenhuis te Amersfoort, dat eene uitgaaf van circa ƒ20.000 vorderde, thans niet meer dan 10,000 in de publieke veiling kon opbrengen alsmede dat eene hofstede in de gemeente Hoogland, groot 17 bun ders, waarop ruim ƒ20,000 als hypotheek is verstrekt, moest worden ingehouden op ƒ14,000. paardenspel van Pinder gearriveerd en veroorzaak te niet weinig drukte. De gehouden optocht lok- Ie ieder naar buiten en algemeen was men opge togen over het vele schoone dat te aanschouwen werd gegeven. Te Goes, de laatste plaats, welke door Pinder bezocht werd, hebben gedurende de vjjf dagen dat het spel daar stond, 13 a 14j00(F personen de ver schillende voorstellingen bijgewoond. Bij Min. besluit is benoemd met. ingang van 1 Mei a. s. tot commies-ontvanger voor het grcnskantcor Roodesluis, gemeente Overslag, de heer L. F. Vrijdag, thans commies 2e Ha; se te Veldhoven. De Directeur der Weesinrichting te Neer bosch en Nijmegen, de heer J. van 't Lindenhout, heeft het 89ste Verslag uitgegeven, loopende van 1 Oct. tot 31 Dec. 1885, hetwelk opnieuw getuigt van de onverflauwde belangstelling en toewijding van zoovelen in deze hoogst weldadige inrichting. Geen dag ontbrak het noodige, ofschoon ae bewoners van de Wees'nrichting ook gedurende het jaar 1885 weder. in...aanta], zijn toegenomen. ,-Men is niet .alleen, in staat geweest de vele honderden weezen te voeden, te kienden en te doen onderwijzen, maar ook de Inrichting zelve is door aanbouw en door aankoop van grond nog ■aanmerkelijk uitgebreid, en dit .niettegenstaande haar in het af geloop en jaar zeer weinig erflatin gen en legaten ten deel vielen. Een nieuwe waschinrichting met stoommachine en eene smeder': zijn in het afgeloopen jaar tot stand gekomen. Het -nieuwe weeshuis voor 120 kinderen, met keuken, previsiekamers enz., is bijna voltooid. Voor de boerderij zijn .2 bunders bouw- frond en 5 bunders weiland aangekocht, en de oopsom is betaald. De druk der tiiden is intusschen mede oorzaak, dat het aantal hulpbehoevende weemi in den latttsten tijd zeer is toegenomen. Vijf jaren gele den hadden handwerkslieden en arbeiders o:> het platteland overvloedig werk; wie werken wilde en kon, behoefde zich in geen verlegenheid te be vinden; dat is nu echter geheel anders. Er zijn velen in ons land, vooral onder de ar beidende klasse, die wel .werken willen, maar geen werk hebben en dit ook nergens vinden. Hei gebrek aan werk is op vele plaatsen zeer groot. Dientengevolge komen er vele weezen. die. in de omstandigheden van voorheen, bij het overlijden hunner ouders, in de gezinnen hunner familie zou- den worden opgenomen, doch daar nu geen plaats vinden, omdat er ternauwernood het noodige is voor eigen gezin. Dat echter de offervaardigheid van velen om daarin te voorzien groot is, bewijst, dat in de laatste drie maanden van liet vorige jaar be halve een aanmerkelijk bedrag aan levensmidde len, kleedingstukken en andere noodwendige za ken f 27,943.04 aan giften,aan de Inrichting werd geschonken; terwijl de ontvangsten voor druk- en bindwerk in dat tijdvak 15,937.90 be droegen. Het afgeloopen jaar was dan ook in vele opzich ten rijk gezegend. G een jaar is er voorbij gegaan waarin zooveel tot stand is gekomen. Ook mocht de Directie, wat de geestelijke behoeften aangaat, op bijzondere wijze Gods zegen ondervinden. - Op morgen Zaterdag zal te Ylissingen, als dg omstandigheden zulks toelaten, van de werf der kou. m<l. „De schelde" te water worden^ gela ten liet stalen schroefstoomschip „Industrie", ge bouwd voor rekening van de Badiscke Schrauben- dempfschifffahxts-Gesellschaft te Mannheim. Dit is een dubbel merkwaardig feit, eerstens omdat het ruim anderhalf jaar is geleden dat een schip van eenige tamelijke grootte is afge loopen, en alzoo de werkzaamheden aan genoemde fabriek beginnen te herleven, en tevens omdat met den bouw van dit schip van 150 Eng. voet lengte en 400 ton inhoud eerst na 1 Januari is aangevangen, en het alzoo in 12 weken zoover is kunnen voltooid worden. M.C. Big de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingekomen van de heeren Schimmelpennmck van der Oije, Kielstra en Rooseboom tot gedeeltelijke wijziging van het wetboek van strafrecht omtrent Op heden Vrijdag 26 Maart heeft in het gebouw der Rijks—Normaallessen het examen plaats gehad ter toelating van de leerlingen, die zich daarvoor hebben aangemeld. Zoo als bekend is uit een onzer vorige nummers bedraagt het getal aspiranten 8, namelijk 5 mannelijke en 3 vrouwelijke kweekelingen. De uitslag zal in een volgend nummer wor den opgenomen, daar deze nog niet hekend was toen dit blad de pers verliet. Terwijl de commiezen van Moort en Bos* looper te St. Jansteen zich verleden Woensdag nacht in den polder Absdale op dienst bevonden, werd door hen op zes smokkelaars een aanzien lijke partij geraffineerd zout, ter grootte van 180 kilogram aangehaald. Niet een hunner konden zij in handen krijgen, doch daar zij allen her kend zijn, zoo zullen zij zich toch wegens hun oneerlijk beroep voor den rechter moeten ver antwoorden. Dienzelfden nacht bemerkten de commiezen van Ooij en Versluis van Rapenburg, die in deze gemeente dienst deden, drie personen met vier zakken beladen. Zoodra deze de ambtenaren in het oog kregen lieten zij hun vracht vallen en werden nog een eindweegs door de com miezen achtervolgd, dóch deze ziende dat aan inhalen, door den verren afstand, geen denken was, zoo keerden zij naar de zakken terug, meenende dat deze mogelijk smokkelwaar zou den bevatten, doch bij nader onderzoek kippen bleken te zijn. Waarschijnlijk heeft men hier aan diefstal te denken. Hoek. Bij de herstemming voor een Lid van den I Gemeenteraad alhier op Dinsdag 23 Maart j„ 1. waren van de 89 kiezers, 35 opgekomen. Hiervan was 1 briefje van onwaarde, terwijl de heer A. Dieleman Wz. gekozen werd met 24 stemmen, en de heer R. van Dixhoorn 10 stem men op zich vereenigde. Tot onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken, aan de Qpenb. school in den Grooten Iluissenspolder, gemeente Zaamslag, is benoemd Mej. P. J- W. Geelhoedt aldaar. Tot ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij do kantongerechten Middelburg en Goes is benoemd mr. F. C. Barbas, thans ambtenaar bij de kantongerechten Oostburg, Ter Neuzen en Hulst. De gemeente Zoutelande (d. Middelburg) is nu reeds 17 jaar zonder predikant. Alle beroepen, sedert dien tijd uitgebracht, zijn nog vruchteloos geweest. - Tegen ongewoon hooge prijzen worden te genwoordig in de provinciën Groningen en Fries land stieren aangekocht, die naar Rusland worden uitgevoerd om aldaar voor dekking dienst te doen. Eeu stier werd dezer dagen aangekocht voor de kapitale som van 450. Twee jonge lieden uit Pemis vertrokken onlangs met eene partij visch naar Antwerpen waarvoor zij 600 besomden. De helft van dit bedrag zouden zij aan den boekhouder geven, doch met het overige zijn zij nog niet terugge komen. Men vermoedt, dat heiden naar Amerika een reisje ondernomen hebben. De Amst. Ct. schrijft het navolgende Alhier liep dezer dagen een armoedig gekleed man voor een bakkerswinkel. Een politieagent, die het gedrag van den man wel wat verdacht vond, vroeg den havelooze wat hij daar deed. De man, die er hongerig en uitgeteerd uitzag, betuigde dat hij geen kwaad in den zin had, maar slechts wachtte tot een kooper brood kwam halen, om dezen, als hij uit den winkel kwam, een stuk te vragen, daar hij met zijn gezin honger leedzijne vrouw had in twee dagen niets gehad, en de vijf kinderen schreiden van honger. De brave agent ging den winkel in en kocht twee brooden, die hij den verheugden man gaf; hij schreef toen zijn naam en woonplaats op om later een onderzoek te kunnen instellen. Op dat oogenblik kwam een brigadier voorbij, wiens eerste gedachte was, dat men hier met een toonbanklichter of brooddief had te doen. De agent lichtte hem echter in, en de brigader ging in blakenden dienstijver onmiddellijk met den man mee naar diens woning. Toen de vrouw haar wederhelft met een politieman zag aankomen, sloeg haar de schrik op het hart; zij vloog hem schreiend om den hals en riep„O, man je hebt toch niet gestolen De kinderen sprongen en juichten van pret en riepen, dat zij nu brood en vleesch tegelijk konden eten. De brigadier, die reeds hij het binnenkomen een 1 heerlijke lucht van gebraden vleesch had geroken, begon thans sterk te twijfelen aan de beweerde armoede, maar de kinderen vertelden hem om zijn vraag, dat vader dien morgen Fanny had geslacht, omdat zij zoo'n honger hadden. Het was de hond, de speelgenoot der kinderen, die gestorven was als een offer van werkeloosheid en nijpende armoede. De politie zorgde dat het huisgezin voldoende middelen tot onderhoud bekwam. Hieruit kan elk onzer lezers oordeelen hoe hoog de nood in sommige huisgezinnen gestegen is. Maandagnacht omstreeks 1 uur ontstond er te Wijster, onder de gemeente Beilen, brand ten f huize van den landbouwer J. L. Kzn. De vrouw 1 hoorde het geknetter der vlammen en wekte de huisgenooten, die met haar, zooals ze uit het bed kwamen, de woning verlieten en met moeite hun leven redden. Het brandende rieten dak lag toen reeds voor de deur der woning. Aan redden en behouden viel niet meer te denken. Alles is dan ook eene prooi der vlam men geworden; zelfs van de levende have is niets gered. Het vuur moet in het achterhuis ontsthan zijn, doch hoe, vreet niemand. Aan kwade trouw valt niet te denken. Huis en inboedel zijn verzekerd, doch het vee niet, waardoor de ramp, die het oppassend gezin getroffen heeft, des te grooter is.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2