No. 52. Zaterdag 27 Maart 1880 ie Jaarg. Nieuws - en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V laanderen. F. DIELEMAA, BUITENLAND. BINNENLAND. T)U "Rlad verschijnt eiken Vrijdagavond. W AMHEMHTSPBIJS: per 3 maande.. 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor B e l g i e 60 cent, het laatste echter bij vooruitbetaling. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Onze Londensche broeders hebben het sein gegeven en wij zullen weldra hun voorbeeld volgen! Aldus spraken de Parijsche sociaal-democraten na het op roer dat een geheele wijk van Engelands hooldstad in opschudding bracht, lot heden toe hebben de Parijzenaars zich echter vrij stil gehouden. Niet overal was zulks evenwel in de laatste dagen het geval. Terwijl toch de 18e Maart, de verjaardag der Parijsche commune aldaar rustig voorbijging, werd deze dag door een aantal werkelooze arbeiders te Luik voor eerie manifestatie uitgekozen. Treurig waren de gevolgen van deze volksbijeenkomst. Vernielen, plunderen, rooven en stelen scheen het doel te zijn waarvoor de menigte was samengeroe pen. Bij de socialisten voegden zich geheele benden gepeupel de sociaal democraten beliooren daartoe niet, zoo als zij ten minste zelf zeggen die een aantal koffiehuizen plunderden en van vele gebouwen de glazen insloegen. Onder de kreten „weg met de kapita listenweg met de bourgeois!" trok het grauw onder woest getier door de stra ten, overal de winkels plunderende en de glasruiten verbrijzelende. Burger wacht, gendarmes, schutters, alles was dadelijk in de weer om de woestelingen te keer te gaan. Met de blanke sabel werden de rustverstoorders aangevallen; hevig was het gevecht en groot is het aantal gewonden aan beide zijden. De aangerichte schade bedraagt eenige hon. deraduizenden francs. Een zekere mijn heer Wagner die de menigte tot plun dering had aangezet, werd met nog on geveer een honderdtal anderen gevangen genomen. Eerst tegen middernacht was de rust hersteld. Door patrouilles die door de stad trekken en een groot machtsvertoon van politie en soldaten wordt de orde gehandhaafd. Eene me nigte werklieden uit Seraing, Jemappe en Ougré, alwaar eveneens kleine onge regeldheden voorkwamen, had zich bij de oproermakers gevoegd, ongetwijfeld om hunne Luiksche broeders een handje te helpen in hunne edele pogingen om de maatschappelijke toestanden te ver beteren. Thans is alles nog rustig. De minister van oorlog is aangekomen en zal ook een bezoek aan Seraing bren gen. Te Ans is eene nieuwe werksta king uitgebroken; twee bataljons kara— biniers zijn daarheen vertrokken om toezicht op de mijnen te houden. Ook te Manchester hadden op 18 de zer ernstige ongeregeldheden plaats. Het gemeentebestuur kon geen werk meer verschaffen, daarom besloten de socialisten natuurlijk zonder booze bedoelingen tot het houden van eene demonstratie. De politie dreef hen uit een en daar begon het lieve leven De vensterruiten moesten het ook hier weder ontgelden. Door het krachtig optreden der politie werd nog juist bij tijds belet, dat de juwelierswiukels ge plunderd werden. Eenige personen werden, wat gewoonlijk het slot van de historie is, in verzekerde bewaring ge nomen. In verschillende andere steden van Engeland werden gedurende de laatste dagen bijeenkomsten van sociaal-demo craten gehouden. Een der voornaamste sprekers was Champion te Londen in het oostelijk deel der stad. Het land, de weelde en de middelen van voort brenging zijn in verkeerde handen. Drie vierden van den geheelen rijkdom van Groot Brittanje zijn in handen van 220.000 familien, die ongeveer 1 en een kwart millioen personen vertegenwoor digen, aldus luidde een gedeelte van zijne prachtige redevoering. De spreker die door de regeering vervolgd wordt, voegde daaraan toe, dat, wanneer hij den toestand kon verbeteren door die 1 en een kwart millioen menschen den hals af te snijden, hij er dadelijk mee zou beginnen. Onder luide toejuichin gen werden deze woorden uitgesproken. Zijn collega Burns verkondigde te Glas- cow ongeveer denzelfden onzin. Te Berlijn, waar eene druk bezochte samenkomst van sociaal-democraten was ontbonden, ontstond een groote volks oploop. De politie had veel moeite de massa uiteen te drijven. Ook hier wer den eenige belhamels ingerekend. Te Brussel, waar zich eveneens eene me nigte socialisten verzameld had, werden ongeregeldheden grootendeels voorkomen door eene hevige regenbui, die de mees ten na afloop der vergadering huiswaarts dreef. Tegen 13 Juni is m de Belgische hoofdstad eene socialisten-manifestatie aangekondigd, die van grooten omvang belooft te zijn. Aan de burgemeesters der voornaamste plaatsen zijn circulaires gezonden met verzoek bij benadering te willen opgeven hoe groet het aantal ma. nifestanten uit de verschillende gemeen ten zal zijn. Reeds nu is men bezig zieh tot de ontvangst der heeren voor te bereiden. Deugdelijke politiemaatrege len zullen genomen worden om zooveel mogelijk ongeregeldheden te voorkomen. Wij sluiten dit onverkwikkelijke buiten- landsche nieuws in de hoop de volgende week vrij wat beters te kunnen mede— deelen. Heden avond zal de hertogin-weduwe van Albany, zuster van onze Koningin van Duitsch- land komende, met den Ylissingschen maildienst naar Engeland vertrekken. In de zaak Bulkley c. s. luidt de eisch van den procureur-generaal te Arnhem tegen mev. Bulkley 2 jaar, tegen Kloppers 1 jaar en tegen juffrouw Schlingemann 6 weken celstraf. Door de rechtbank was de eerste tot 18 maan den, de tweede tot een jaar en de derde tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Naar de Z. N. meldt, hebben zich eenige visschers van Philippine tot het Bestuur der vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen gewend, met verzoek op de platen voor Ter Neu zen plaatsen beschikbaar te willen stellen voor h°t verwateren van mosselen, om die te gelegener tijd naar Parijs en andere plaatsen aan de markt te brengen. De ii concessie te geven oppervlakten zouden dan *egeli]k ook dienen voor tijdelijke berg -of stapelplaatsen dezer dieren. Yoor het voorjaars-examen voor de akte bedoeld bij art. 56a op het lager onderwijs, in Zeeland, hebben zich niet minder dan 78 aspiran ten, aangegeven nl. 62 mann. en 16 vrouw. Dit examen vangt aan 5 April a. s. De heer jhr. mr. J. van Doorn, vroeger substituut officier van justitie bij de arr. recht bank te Middelburg vertrok woensdag naar Gravenhage om, na aldaar eenige dagen te hebben doorgebracht, den 12 April de reis naar Suriname te aanvaarden. Den vertrekkende werd aan het station te Mid delburg door vele vrienden en bekenden, de leden der rechterlijke macht en verschillende leden der balie die aldaar tegenwoordig waren, een laatst vaarwel toegeroepen. "Woensdag morgen is te Middelburg hefc

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 1