MARKTBERICHT. ADVERTENTIES. Hevige bosohbranden hebben in het begin van dit jaar gewoed in de Engelsch-Australische kolonie Victoria. In de eerste week van het jaar heerschte er een drukkende hitte (soms 150° F. in de zon), en den 4en Jan. brak een brand uit in de bosschen van Heytesbury en Kaap Otway. Een hevige noordenwind blies de vlammen aan, en weldra stonden honderden vierkante mijlen boschgrond in brand. In de dichtbegroeide gedeelten drongen de vlammen voort, als éen hooge vuurberg. Elders sloegen zij over van boom tot boom, en verniel den alles in hunne noodlottige omarming. Ver scheidene steden verkeerden in groot gevaar. De zeeplaats Lome o. a. bleef alleen gespaard door het draaien van den wind. Een groot aantal menschen werden uit hunne woningen gedreven en nog achtervolgd door de vernielende vlammen. Er werden ook velen ge wond. De postkoetsier van Cobden naar Campbell en van andere plaatsen moesten door het brandende bosch heenrijden. Zij geraakten herhaaldelijk in brand, en de reizigers konden slechts met groote moeite voorkomen, dat hunne kleederen vlam vatten. Ook te Gordon, bij Hamilton, en in het Goul- burn-dal richtten boschbranden groote verwoestin gen aan. De vlammen werden eindelijk gebluscht- door buitengewoon zware regens, welke, zoo zij al het kwaad stuitten, den treurigen toestand der van onderkomen beroofde vluchtelingen nog ver ergerden. Te Ballarat was een hevige overstrooming, wel ke het lage gedeelte van de stad onder water zette, en groote schade veroorzaakte. De uitgelaten e vfeugde, welke bij velen de dagen der loting kenmerken, werd dit jaar te Antwerpen gestoord, door den moord op den jongen Bernard Uitterhoeven. Ook de karnavals- dagen, vonden hier in een moord hunne ont knooping. In den nacht van Maandag tot Dinsdag, te 3 ure 's morgens, verliet eene troep maskeraden, jongens en meisjes, het lokaal El Bardo, St.-Ja- cobsmarkt. Deze verkleede groep kwam zingend en dan send buiten. Aan het hoofd ging zekere John Buylen, een jongeling van 23 jaren, diamant slijper. Deze schijnt woor taak te hebben gehad het gezelschap te verlustigen. Hij had een horentje waarop hij nu en dan blies. Toen de groep aan de Gemeentestraat was ge komen, ontmoette zij vier ongemaskerde perso nen. Een dezer werd door de drie overigen mis handeld. De gemaskerde groep schaarde zich rond het viertal en noodigde hen uit, zooals zij, mede te dansen en te zingen en pleizier te maken. „Er mag nu aan geen vechten worden ge dacht" deed Buylen aanmerken en als wilde hij ook de vier onbekenden tot feestvieren en vroo- lijkheid aanzetten, bracht hij zijn horentje aan 't oor van een dezer onbekenden en blaasde er op. Drie van deze personen hadden hunnen weg vervolgd; een enkele, die naar zijnen hoed zocht, was achtergebleven en het was deze, die de muzikale tonen van Buylen's hoorn van dichtbij mocht opvangen. De onbekende, nog gansch buiten zichzelven door de worsteling, die hij voor de aankomst der groep had aangegaan, ontvlamde in woede, sprong op Buylen toe en stootte een groot mes in zijnen buik. Hiermede niet tevreden, wondde hij hem ver-' volgens aan den hals. De gekwetste liet een pijnlijken kreet hooren en werd door zijne gezellen opgenomen en naar het hotel Venoa, Gemeentestraat, gedragen. Intusschen was de dader van dien ijselijken moord verdwenen. Dokter Stradling werd in aller haast ontboden. Hij bevond dat de wonde doodelijk was. De darmen hingen uit het lichaam van den onge lukkige. Deze werd naar het gasthuis van Stuyvenberg gebracht, waar hij donderdagmorgen overleed. Een der vier personen, en wel degene, diè eerst werd mishandeld is gekend, doch ongeluk kig kan hij geene inlichtingen geven over de drie anderen, die hem aanrandden. Deze drie personen, waaronder de dader van den moord, zijn onbekend. Het zijn "Walen of Italianen. Ten einde tot de ontdekking van den moor denaar te komen, heeft de politie in den nacht der misdaad, de gemaskerde personen, die uit de danszalen kwamen, verzocht het masker af te Velen onder hen, die liefst ongekend waren gebleven, bevonden zich alzoo in groote verle genheid, doch werden gedwongen zich aan het onaangenaam consigne te onderwerpen. In de hofkringen te St.-Petersburg, zegt de „Frankf. Zeit.," wordt het volgend geheim zinnig voorval druk besproken. Eenige dagen geleden kwam aan het adres der Keizerin uit Parijs een reusachtige kist aan, die het opschrift „toilet-artikelen" droeg en uit eerbied voor de hooggeplaatste geadresseerde niet aan de grenzen was geopend. De Keizerin herinnerde zich wel niet te Pa rijs eene bestelling te hebben gedaan, maar gaf haar ondergeschikten toch bevel de kist te ope nen en haar te komen melden wat die toch bevatte. Eensklaps hoorde zij in een nevenvertrek lui de kreten van afgrijzen en een val; zij sloeg de portieres open en zag haar kamenier bewus teloos naast de kist liggen, terwijl de overige aanwezigen met afschuw in de gemaakte ope ning keken. De Keizerin kwam naderbij en aanschouwde in de kist, half verborgen onder tulle en kanten het in staat van ontbinding verkeerende lijk eener jonge, blonde vrouw. Onmiddellijk werd naar Parijs getelegrapheerd, maar tot nog toe is het niet gelukt den afzen der op te sporen. Uit Londen schrijft men aan een Duitsch blad dat te Wolverion in het jaar 1867, de fa brikant Linthurst bankroet ging. De ongelukkige man trok zich dat zoozeer aan, dat hij zelfmoord beging; zijn eenige zoon George trok naar bloedverwanten zijner moeder te Connecticut. Door vlijt en spaarzaamheid wist de jonge man een groot vermogen te verwerven en hij keerde daarmede in het begin van dit jaar, naar zijn vaderland terug, Zijn eerste werk was dat hij alle wissels en schuldbekentenissen van zijn vader, met inbegrip van de inmiddels opgeloopen rente, inloste. Den eersten dezer maand werd, op verzoek van den zoon en in tegenwoordigheid van den Coroner en verscheidene geneesheeren, de dood kist van den gefailleerden koopman opgegraven en geopend en men legde eene portefeuille, die de ingeloste papieren bevatte, bij de nog over gebleven beenderen. Bij deze plechtigheid waren, vrijwillig, allen verschenen die, door de eerlijkheid van den zoon, de reeds lang verloren gewaande kapitalen had den terug erlangd en de tweede teraardebestelling van Linthurst werd een zeer indrukwekkende plechtigheid. Op de Russische spoorweglijn Dunaborg- Witebsk, tusschen de stations Borkowitschi en Barawucha, heeft dezer dagen een ernstig onge luk plaats gehad. Daar geraakten, zoo wordt bericht, de post- en een goederenwagen van een trein in brand, en tegelijkertijd ontspoorde de locomotief. In het gedrang der talrijke passagiers, die zich haastten de wagons te verlaten, werden versehei- denen gewond, en eenigen gedood. De locomotief was verbrijzeld, een stoker kwam om het leven en een ander werd zwaar gewond. In het ge heel zijn 9 personen gedood en 3 ernstig ge wond. De postwagon verbrandde voor een groot ge deelte, en een aantal brieven en pakketten van waarde gingen verloren. Ook van de bagage der reizigers, in den goederenwagen, werd veel ver nield; voorts leden passagiers nog op andere wijze sehade. Een hunner o. a. raakte in het gedrang zijn handkoffertje kwijt, dat een som van 20.000 roebels bevatte. Uit Zaamslag meldt men ons Hoort men in den laatsten tijd van bijna alle zijden, dat de winter dit jaar buitengewoon streng is, ook in onze streken schijnt het hem dit voorjaar by uitstek goed te bevallen In weerwil toch, dat de Lentemaand reeds in het land is, in weerwil dat de zon hare dag bogen telkens grooter aan den hemel spant, blijft Heer Winter zijn vertrek maar onophoudelijk uit stellen en schijnt hy niet genegen te zijn, voor alsnog zijn boeltje in te pakken, De scherpsnijdende noordoostenwind, byna even streng als in het midden van den wiftter, doet alles van koude verstijven en houdt door zijnen killen adem alle ontwikkeling en groei kracht tegen. Alles heeft dan ook nog, als ware het in de maand Januari, een geheel winter achtig aanzien. De velden liggen nog overal kaal en de têere grasstengeltjes van het win terkoren loopen groot gevaar, door de hevige nachtvorsten gedood te worden. De weilanden staan dor en doodsch en het is zeer te vreezen, dat zij de aanstaande gras maand niet met hun zacht groen versieren zullen, noch het dartel vee tot grazen zullen uitnoodigen. De tuinen wachten nog steeds op de krachtige werking van schop en spade, waardoor de harde grondlaag ontvankelijk ge maakt wordt voor den gezegenden invloed van het koesterende zonnelicht. Kortom, Moeder Natuur neemt dit jaar een wel wat al te langen winterslaap, zeker niet in het voordeel van hen, wier lijden, ontberingen armoede juist des winters het meest gevoeld wordt, zeker ook niet in het voordeel van zoovele daglooners, wier wintervoorraad, zooals te begrijpen is, uitgeput raakt en die andersom dezen tijd reeds door veldarbeid in de behoeften van zich en de hunnen voorzien. Wij wenschen daarom van harte met hen, dat de gunstige verandering, die sedert een paar dagen is op te merken, van blijvenden aard moge zijn en de Winter ons maar spoedig zijne afscheidsgroet© moge brengen, opdat bij het lengen der dagen een milde, zachte lente-adem het aardrijk moge toestroomen en dit weldra met verjongde kracht moge ontwaken uit den diepen slaap, waarinde Wintervorst het tot hiertoe gedompeld hield. Dordrecht, 18 Maart 1886. De aanvoer van Granen was heden niet ruim en waren sommige artikelen tot iets verhoogd» prijzen langzaam te plaatsen. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ7,00 a ƒ7,20 Goede ƒ6,50 a ƒ6,80; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,40 a ƒ570, Overm. ƒ5,20 a ƒ5,40; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,30 a ƒ4,60; Zeeuw en Yl. Z ƒ4,10 a ƒ4,30; Zeeuw, en Overm. Haver ƒ3,20 a ƒ3,80 Paardeb. ƒ6,40 a ƒ7,00; Bruineb. ƒ8,00 a ƒ10,50, BI. kookerwt. ƒ7,70 a ƒ8,20; V. erwt. ƒ6,50 ai ƒ7,00 Koolz. ƒ9,00 a ƒ9,20 Zomer, ƒ8,50 a ƒ9,00. Zij, die werkzaam geweest zijn, voor het Bestuur der Maatschappij „Vooruit gang is ons streven" te Axel, brengen bij deze hun liartelijken dank voor de goede behandeling van voornoemd Bestuur ondervonden en houden bij voortduring zioh beleefdelijk aanbevolen. Axel, 17 Maart 1886. DE WERKUEDEN- Maandag den 29 Maart 1886 des mor gens ten 9 uur, ten raadhuize van AXEL, toelating van kinderen aan de openbare lagere school.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3