GEMENGD NIEUWS. De Regeerings-president te Dusseldorf, heeft medegedeeld dat weder vergunning verleend wordt tot den invoer van rundvee, afkomstig uit Neder land en België en bestemd voor de voortteling van goed veeras. Naar de Earüsbader Nachrichten wordt mede gedeeld dat onze Koning heeft afgezien van zijn -voornemen, om in den aanstaanden zomer weder de gezondheidskuur te Karlsbad te ondergaan. De -daar gehuurde appartementen zijn afbesteld. De Kon. familie is voornemens een gedeelte van den zomer op Soestiijk door te brengen. Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen door hen in kennis te stellen met het dezer dagen bekend gemaakte „Programma der sociaal- tlemocratische party in Nederland" I. De arbeid is de bron van allen rijkdom en beschaving. Daar arbeid ten algemeenen nutte alleen mogelijk is door de maatscnappij, zoo be hoort aan de maatschappij, d. i. aan al hare le den, het gezamenlijk arbeidsproduct, bij algemeenen arbeidsplicht volgens gelijk recht, voor ieder naar zijne redelijkerwijze gevoelde behoeften. In de tegenwoordige maatschappij zijn de ar beidsmiddelen monopolie van de klasse der kapi talisten; de daardoor ontstane afhankelijkheid der arbeidende klasse is de oorzaak der ellende en der knechtschap in alle vormen. De bevrijdiging van den arbeid vereischt, dat de arbeidsmiddelen gemeenschappelijk goed der maatschappij worden en dat genootschappelijke regeling van den ge meenscha ppelijken arbeid met algemeen nuttige aanwending en rechtvaardige verdeeling van de arbeidsopbrengst plaats heeft. De bevrijding van den arbeid moet het werk der arbeidende klasse zijn, tegenover welke alle andere klassen slechts éene reactionaire massa zijn. II. Van deze grondstellingen uitgaande, streeft de sociaal-democratische partij met alle haar ten dienste staande middelen naar den vrijen staat der socialistische maatschappij, naar opheffing der onredelijke loonwet door afschaffing van het stel sel van loonarbeid, naar opheffing van alle uit- zuiniging, in welken vorm ook, en terzijdestel ling van alle sociale en politieke ongelijkheid. Hl. De sociaal-democratische party, van mee ning, dat personen van beiderlei geslacht gelijke rechter, en gelijke plichten moeten hebben, is be sloten alle haar ten dienste staande middelen aan te wenden, tot algeheele opheffing der vrouw uit den staat van slavernij, waarin zij nu verkeert. IV. De sociaal-democratische partij, ofschoon allereerst werkende binnen de perken der natio naliteit, is zich bet internationaal karakter dier partij bewust en besloten om alle plichten, die daardoor den arbeider worden opgelegd, te ver vullen en de verbroedering van alle menschen tot waarheid te maken. Hiertoe vordert zij als grondslagen van den staat 1°. Algemeen gelijk, direct kies- en stemrecht naet geheime en verplichte stemming door alle staatsburgers voor alle verkiezingen van alle ver kiezingen van staats- en gemeentebestuur. 2®. Directe wetgeving door het volk. Beslissing over oorlog en vrede door be* volk. 3®. ^Algemeene en dus afschaffing van staande legers. 4°. Afschaffing van alle wetten, die de vrije uiting van meening in pers en vergaderingen, het vrijt denken en het openbaar onderzoek beperken. 5°. Kostelooze rechtspleging vóór en recht spraak door het volk. 6°. Algemeen en verplicht kosteloos onderwijs van staatswege. Kosteloos onderwijs aan alle in richtingen van onderwijs. Scheiding tusschen kerk en staat. 7®. Afschaffing van alle wetten die aan de vrouw minder rechten toekennen dan aan den man. De sociaal-democratische partij verlangt, ten einde dit doel spoediger te bereiken 1°. Een progressieve successiebelasting (opklim mende belasting op de erfenissen). 2°. Eene enkele progressieve (trapsgewijze) in komstenbelasting voor staat en gemeente, ter ver vanging van alle bestaande belastingen. 3Onbeperkt recht van vereeniging. 4°. Een normalen arbeidsdag, overeenkomstig de behoeften der maatschappij. De staat is ver plicht den rustdag zooveel mogelijk voor iederen burger te handhaven. 5°. Verbod van kinderarbeid en van vrouwe lijken arbeid, die schadelijk voor de gezondheid, opvoeding en zedelijkheid zijn kan. 6®. Wet op den arbeid. Streng toezicht op alle woningen, werkplaatsen en levensmiddelen. 7®. Regeling van den arbeid in de gevange nissen. 8®. Eigen bestuur van alle hulp- en ondersteu ningskassen voor arbeiders door den staat te vor men. AXEL, 19 Maart, 1886. De loting der nationale militie met zijne na weeën alhier, heeft wederom vier personen uit deze gemeente op de bank van beschuldiging gebracht wegens verzet (rebellie) tegen de poli tie en aanzetting daartoe; drie daarvan zijn reeds bij vonnis der rechtbank te Middelburg d.d. 16 dezer veroordeeld respectievelijk tot 2, 1 en 1 maand celstraf terwijl voor de 4de zijnde nog al eene van het zoogenaamde zwakke geslacht 14 dagen celstraf is aangevraagd. Ieder zal nu misschien denken dat de drie eerstgenoemden lotelingen waren, neen, deze hebben reeds lang dien vreugde- of droefheihsdag achter den rug en deden allen dienst om de boel in opstand te brengen. Wanneer zal bij zulke gelegenheden het mindere Axelsche pubhek de oogen eens opengaan om op zoo'n dag niet meer de politie voor een „sta inden weg" te dienen. Moge het velen ter waarschuwing zijn De kiezerslijsten dezer gemeente zijn op Maandag j. 1. door den voorzitter gesloten met een getal van 130 kiezers voor de Tweede Ka mer en Provinciale Staten en 220 voor den Ge meenteraad. Ten aanzien der "Vergadering, gehouden jl. Zaterdag in de consistoriekamer, ingeleid door den Eerw. Heer Geselschap, kunnen wij mede- deelen, dat de inleider als reden der samenkomst haeft aangegeven dat Z.W.E door eenige leden tot het houden der bijeenkomst was aangezet, ik meen aangezocht. Dat Z.W.E. vooralsnog de zaak niet van dien aard beschouwde, om reden te vinden, partij te kiezen in den geest van hen, die niet op de hoogte zijn; veeleer scheen uit zijn redenen te blijken, dat Z.E. trouw aan het woord„Geef den Keizer, wat des Keizers is," hier op de be staande synode van toepassing, geen band wenscht te breken, die nu orde en regel bevestigt en het vrije geloof niet in den weg staat, integendeel daaraan bevorderlijk is. Door Ged. staten van Zeeland is vastge steld het door de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie voor dit jaar als volgt Axel 9, Boschkapelle 3, Clinge 8, Graauw 6, Hengstdijk 3, Hoek 6, Hontenisse 16, Hulst 7, Koewacht 6, Ossenisse 2, Overslag 2, Philippine 1, Sas van Gent 2, St. Jan Steen 6, Stoppeldijk 3, Ter Neuzen 12, Westdorpe 3, Zaamslag 7 en Zuiddorpe 2. Deze week zijn bij den brigade-comman dant alhier een aantal kippen aangebracht ver moedelijk van diefstal afkomstig. Een onderzoek is dadelijk ingesteld, doch noch de dader, noch de eigenaar der kippen zijn tot nog toe hekend. De dieven zelf zullen het niet komen zeggen De miliciens der lichting 1886 uit Zeeland zullen worden ingedeeld als volgt440 3e reg. infanterie, 50 3e reg. veldartillerie, 3 bij het korps pontonniers, 4 bij het korps torpedistep en 7 bij het korps genietroepen. Zaamslag, 19 Maart. Een liefhebber van duiven alhier, in het bezit zijnde van een paar ^fraaie zoogenaamde post- of trekduiven, had korten tijd geleden het geluk, dat 'zijn gevederd paar eieren kreeg, waarop het zich tér uitbroeding nederzette. Ofschoon dit feit op zich zelf geene bijzondere beteekenis heeft, aangezien het een alledaagsch natuurlijk verschijnsel is, - de omstandigheden, waarmede het vergezeld ging, zijn evenwel te aardig en te opmerkelijk, om ze onvermeld te laten. Nauwelijks prijkte het nest met een tweetal eieren, of even als trouwe echtgenooten, die elk ander de lasten van het huwelijksleven helpen dragen, zoo ook stonden de doffer en zijn vrouw tje elkander getrouw ter zijde en schenen vast besloten, elkander gedurende den broeitijd gere geld af te wisselen tot het warm houden der eieren. Nadat dit eenige dagen zonder stoornis voort geduurd had, en de doffer zijn vrouwtje weder op het nest had vervangen, vloog de duif weg en liet zich in langen tijd niet zien. Intusschen bleef de doffer getrouw op het nest zitten, geduldig de terugkomst zijner wederhelft verbeidende. Eindelijk komt de langverwachte terug. Maar hoe Met bebloedde vleugels, half gebroken pootjes en trillende over het geheelé lichaam, bijna te zwak om te staan, verschijnt zij, die men reeds van ontrouw verdacht had, voor haren echtvriend, die, in plaats van haar liefderijk te ontvangen en te verplegen, haar nog erger toetakelt en heel onzacht buiten de deur zet. Kort daarna is de doffer weggevlogen en na eene afwezigheid van acht dagen tot het oude nest teruggekeerd, doch nu in gezelschap eener andere levensgezellin, met wie hij de woning heeft opgenomen, waarna beide op nieuw ver trokken zijn, vermoedelijk om een huwelijksreis je te ondernemen Terwille van den eigenaar wenscht men, dat het bruidspaar spoedig moge wederkeeren. Groenendijk, 18 Maart. Heden is alhier de Meekrapfabriek „Oranje" met de daarbij behooren- de grond ter grootte van 34 aren en 30 centiaren staande en gelegen te Walsoorden, verkocht voor de som van 2 750, waarvan de heer P. A- Adriaansens te Walsoorden, eigenaar is gewor den. De Heer P. A. Adriaansens, handelaar in kunstmeststoffen alhier, is aannemer geworden, van 10.900 kilogram te leveren Chili-Salpeter bevattende 15 a 16% stikstof voor 0,87 per percent ten behoeve der landbouw-vereeniging te Dreischor bij Zierikzee. Te Pernis is een kind 14 maanden oud, dat door de moeder te bed gelegd en toen aan de zorg eener buurvrouw was toevertrouwd, met het hoofdje in de dekens verward geraakt en gestikt. Men ontbood terstond geneeskundige hulp, doch de aangewende pogingen om de levens geesten weder op te wekken mochten echter niet slagen. De gemeenteveldwachter W. Teeuwe, te Terheiden bij Breda, die om den anderen nacht tevens dienst deed als nachtwacht, verzocht ver leden week Maandagavond te 11 uren aan on geveer twintig personen die, in de herberg zaten van de Wed. A. de L., tusschen Wagenbergen Terheiden, zich te verwijderen. Nadat aan dat verzoek was voldaan, bleef de veldwachter hen in het oog houden, doch werd nu door eenigen hunner aangevallen en met steenen geworpen. Hij zocht toen een toevlucht in de nabijgele gen hoeve van den wethouder W., waar hij ech ter niet werd toegelaten en bij wien de glazen werden ingeworpen. Bij de worsteling verloor Teeuwe zijn stoken revolver, waarmede hij eenige schoten gelost had, zonder iemand te raken. Ernstig aan het hoofd gewond, bereikte hij langs een omweg zij ne woning. Er bestaat hoop op zijn herstel. Zekere A. F. een 24-jarige boerenzoon uit Wagenberg, is Vrijdag zwaar geboeid naar Bre da overgebracht. Naar men verneemt, zijn Za terdag twee andere belhamels in hechtenis ge nomen.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2