BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHT. Met een nieuw soort van telephoon naar den uitvinder, „Knudson telephoon" genoemd, zijn dezer dagen te Philadelphia proeven geno men. Deze telephoon heeft met den electrischen bij na niets gemeen, en is alleen een toestel om het gesproken woord op korte afstanden over te hrengen. Hij ziet er van buiten uit als dekast van een uurwerk, met een plaat van nikkel, vol gaatjes. Om te spreken, behoeft men niet vlak vóór die plaat te gaan staan zooals bij den gewonen telephoon; men kan tot op een meter afstands er van blijven, zonder dat de woorden van den persoon aan het andere uiteinde van den verbindingsdraad minder goed verstaanbaar worden. Ook fluisterend gesproken woorden moeten zeer duidelijk overgebracht worden. De „Knudson-telephoon" brengt het geluid slechts over tot op een afstand van mijl; maar hij heeft het voordeel van goedkoop te zijn. Volgens een Parijsch blad, bedraagt het aantal broodeloozen aldaar, niet minder dan 230,000. Op de onlangs openbaar gemaakte amb telijke armenlijst staan er 180,000, en men kan gerust aannemen dat er nog 50,000 armen zijn die zich niet op de lijsten hebben laten in schrijven. Voorwaar, een jammerlijke toestand 't Ware te wenschen dat er spoedig een einde aan al deze ellende mocht komen. Een tooneplvoorstelling van doofstommen is dezer dagen te Londen gegeven door de „Zuid-Londensche Doofstommen-tooneelclub." Het opgevoerde stuk was Shakespeare's Hamlet en het maakte een wel eenigszins zon derlingen indruk, dat meesterstuk van Enge- land's grooten dichter alleen door gebaren en vingerspraak te zien vertolken. Een groot gedeelte der toeschouwers waren doofstommen. Bij Shap in het Engelsche graafschap Westmoreland, vond een ruiter dezer dagen, op een eenzamen weg, een vrouw en twee kinderen in de sneeuw liggen. Zij waren door een sneeuwstorm overvallen en daar bezweken. De vrouw was dood, maar de kinderen leefden nog, hoewel zij veel geleden hadden van de hevige koude. Een Russisch blad bevat het volgende ver haal omtrent een geheimzinnig voorval, dat op het oogenblik politie en justitie te Odessa zeer bezig houdt. Eenigen tijd geleden kwam een onbekend man des nachts bij een metselaar in de stad Nowot- scher kask en noodigde hem uit mede te gaan, ten einde een arbeid te verrichten, waar hij goed voor betaald zou worden. De metselaar volgde den nachtelijken bezoe ker en beiden stegen in een gesloten rijtuig, dat na een poos rijdens stilhield; de metselaar moest uitstappen en werd door vier gemaskerde per sonen in ontvangst genomen, die hem een zak over het hoofd bonden en dwongen mede te gaan. Aanvankelijk volgde men een gelijken weg, maar later moest de doodelijk ontstelde metse laar verscheidene trappen afdalen. Eindelijk hield men stil, de zak werd verwij derd en de metselaar zag dat hij zich in een half-duister, onderaardsch gewelf bevond, terwijl naast hem een doodkist stond, waarin het lijk van een in 't zwart gekleed meisje lag. De vijf mannen, die hij geen van allen ken de, gaven hem bevel de kist in een der muren intemetselen, terwijl zij hem, in geval hij zich poogde te verzetten, met den dood bedreigden. De metselaar volgde het bevel op, men betaal de hem een aanzienlijk bedrag uit en werd toen, nadat men hem had laten zweren dat hij nooit over het gebeurde zou spreken, met het zelfde rijtuig geruimen tijd door de stad rond gereden, waarna men hem buiten de stad af zette. De man kon zijn eed niet houden en deed aangifte bij de politie; een uitgebreid onderzoek werd naar het geheimzinnig voorval ingesteld, maar tot heden verkreeg men geen enkel re sultaat. Men vermoedt dat men met een misdrijf van nihilisten te doen heeft, - Te Perpignan is Zaterdagavond een opzien barende misdaad gepleegd, in het gesticht der „Petites Soeurs des Pauvres". De priester van lat gesticht, de Heer Malegne en de pastoor Caseponce zijn daar, terwijl zij aan den avond maaltijd zaten, overvallen en vermoord door nog onbekende misdadigers, wien het vermoedelijk om stelen te doen was. De dienstbode van den pastoor was door de indringers, met een prop in den mond, vastge bonden; maar zij wist zich los te maken, en snelde naar de politie. Toen deze kwam had den echter de moordenaars zich reeds uit de voeten gemaakt. Verscheidene personen zijn reeds, als ver dacht van moord, in hechtenis genomen. - Een beklagenswaardig slachtoffer van den schandelijken geheimen woeker, welke in Duitsch- land zoovelen, vooral in de kleine ambtenaars wereld, ongelukkig maakt, - dikwijls met, maar ook dikwijls buiten hun schuld is dezer da gen te Berlijn overleden. Het was een hoofd onderwijzer, Bombe genaamd. Ziehier zijn lij densgeschiedenis. Hij werd op 28-jarigen leeftijd tot openbaar onderwijzer te Berlijn benoemd, en trad in het huwelijk. Maar zijn huishouden geraakte, door langdurige ziekten van zijn vrouw, ziekte en overlijden van zijn twee kinderen, enz., ondanks alle inspanning, meer en meer achteruit. Hij vroeg vrienden en bloedverwan ten geld ter leen, maar zij konden niet of wei gerden, en eindelijk viel hij in handen van een geldschieter. Om de zeer hooge rente van de geleende som te voldoen, moest hij opnieuw leenen en telkens weer op nieuw, tot hij zoo diep in de schulden geraakt was, dat hij er zich niet meer kon uitredden. Een en twintig jaren lang heeft hij gewor steld. Zijn inkomen vermeerderde aanmerkelijk door bevordering, wegens zijn bekwaamheden en ijver; zijn gezin een vrouw en zes kinderen - leefde zeer zuinig, hij werkte hard en ver wierf zich een aanzienlijke bijverdienste; maar het hielp hem niet, om de eischen van de woe keraars, wier getal eindelijk tot 25 was aange groeid, te voldoen, en ten slotte sloeg de onge lukkige, in wanhoop, de hand aan zichzelven. Hij had naar men berekent, in 17 jaren niet minder dan 70,000 Mark aan zijn schuldeischers betaald. Er zijn te Berlijn tegenwoordig ongeveer 50 agenten voor woeker-leeningen. Zij staan met elkander in nauwe betrekking, en houden elkaar voortdurend op de hoogte van de omstandighe den hunner slachtoffers. De agenten „koopen" om den woeker te bemantelen wissels van den persoon die hun geld komt vragen, en verkoopen die dan weder aan den geldschieter. Bij het verstrek ken van het geld wordt dan natuurlijk een korting afgehouden, welke minstens met 80 percent per jaar gelijk staat. De geldschieter houdt zich op den achtergrond. Zij trachten voorts de geldleenenden opzettelijk in wetsover tredingen te verwikkelen, om te voorkomen dat dezen eindelijk de bescherming der wet in roepen. Het geval van den armen Bombe moet slechts een uit velen wezen. Ook de Belgische bladen maken melding van dergelijke woekerpractijken daar te lande, waar van ook voornamelijk ambtenaren de slachtof fers zijn. Een dier woekeraars is dezer dagen te Luik voor het gerecht gedaagd, door een slachtoffer van wien hij 30 pCt. rente had genomen. Hem werd een schadevergoeding van 3000 fr. opge legd, als een afschrikkend voorbeeld. - Een goed varken eet alles zegt de slachters courant, en inderdaad vindt men in een varkens maag soms dingen, die zelfs voor een varken niet te verteren zijn. Zoo vond een slager dezer dagen in een maag van een varken, behalve verschillende kleinigheden, als knoopen, centen, klosjes garen en een pop van zijn dochtertje, ook een kluw veter band. waarnaar zjju vrouw reeds lang gezocht had. Het veteibai.d bleek, toen het flink gewasschen was, niets geleden te hebben. Evenmin als bij ons heeft de winter Engeland verlaten. Als bewijs daarvan kan dienen dat in Cheshirfe en noordelijk Wales verleden Zaterdag eene groote massa sneeuw is gevallen. Wanneer men nagaat dat ruim 8000 of 1000C schapen het leven verloren, hutten moesten worden °pgegraven en zelfs verscheidene personen vermist werden, dan kan men gerust aannemen dat het geene onwaarheid is, dat volgens de berichten de sneeuw eene hoogte heeft verkregen van onge eer zewen voet. Bij Dorndorf in Nassau, waar ongeveer twintig jaren geleden reeds een spleet in den g. ond ontstond, en grondverzakkingen werden waargeno men, hebben in den laatsten tijd lede-" dergelijke, vermoedelijk vulcanische, verschijnselen plaats ge had. De kloof wordt hoe langer hoe grooter, en da gelijks komen er grondverzakkingen voor. De bewoners van die streek maken zich niet weinig ongerust. Algemeen wordt aangedrongen op een weten schappelijk onderzoek. Als bewijs, welke oogsten van goed land bij goede keuze van zaaizaad, goede bewerking en bemesting kunnen verkregen worden, dient dat in Jen Grooten IJpolder op de Banea-hoeve van den heer C. F. Suermondt gedorschen is van 77b hecta re kadastralen maat door elkaar per hectare 637» zak a, 80 Kilo of 67 hectoliters a 76 Kilo reuzentarwe, 77a van 77a hectare victoria tarwe, per hectare 58 hectoliters a 80 kilo, van 77a hec tare Probstij haver per hectare 113 hectoliters a 55 kilo. Rekent men daarbjj de haver door hare grofgranigheid en zuiverheid bijna geheel voor zaaigraan en dus tegen hoogeren prijs naar Zeeland, Gelderland en Noord-Holland verkocht, dan kan dit als bewijs strekken, dat de graanbouw in de IJpol- ders nog wel de moeite loont. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Chr. Ger. gemeende te Zierikzee afd. St. Domus- straat heeft voor het beroep naar Bolnes bedankt. Van 26 Febr. tot 5 fflrt. 1886. AXEL- Huwelijks-aangiften 27 Feb. Jan van Eijk oud 24 j. jm. en Maria Maas oud 27 j. j.d. Geboorten 26 Feb. Johannes z. van Comelis van Espen en van Geertrui IJzebaart 82 Feb. van z. van Jacobus van Hoorn en van Gijsber- ta Maria Hofman. 28 Feb. Gerard z. van Izaak Meesen en van Suzanna Scheele. Overlijden 82 Feb. Adriaan oud 7 dagen z. van Pieter van Dixhoorn en van Adriana van Dixhoorn. Van 5 tot 12 Mrt. 18S6. Huwelijks-Voltrekkingen. 11 Maart, Jan van Eijk oud 24 j.'jm. en Maria Maas oud 27 j. jd. Overlijden. Jan de Klerk oud 39 j. echtgenoot van Jacoba Florussen. Dordrecht, 11 Maart 1886. De aanvoer van Granen was heden ruimer dan de vorige week en de meeste artikelen tot bestaande koersen goed te verkoopen. Nieuwe puike Zeeuw. Tarwe ƒ6,70 a ƒ7,00 Goede ƒ6,30 a ƒ6,60; Zeeuw, en VI. Rogge ƒ5,50 a ƒ5,80, Overm. ƒ5,20 a ƒ5,40; Zeeuw, en VI. Wintergerst ƒ4,40 a ƒ4,70; Zeeuw en VI. Z ƒ4,10 a ƒ4,40; Zeeuw, en Overm. Haver ƒ3,00 a ƒ3,70'' Paardeb. ƒ6,40 a ƒ7,00; Bruineb. ƒ7,50 a ƒ10,00, BI. kookerwt. ƒ7,50 a ƒ8,00; V. erwt, ƒ6,50 a. ƒ7,00;

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 3