GEMENGD NI EIIWS. H. M. de Koningin heeft aan den Bm-ge- üaeester van 's Gravenhage, eene som van 1000 geschonken ten einde dit bedrag voor werkver schaffing te gebruiken. De Tijd schetst in enkele trekken den strijd Insschen arbeid en kapitaal. De nood der arbeidende klassen, de gevolgen van de groote industrie van den werkman, de werking van het laisser-faire worden uit vogelvlucht aanschouwd en ten slotte haalt „De Tijd" deze woorden aan, door den heer Nuijens geschreven in het dezer dagen uitgekomen laatste deel van zijne Geschiedenis van het Nederlandsehe Volk, (bl. 75 en 76.) „De groote geldmannen en de groote industri- eelen hebben eene nieuwe aristocratie gevormd, die minstens even zwaar drukt op je geringeien als ooit de baronnen der middeleeuwen, toen het leenstelsel in volle macht was, op het volk hebben gedrukt. En zeker zijn de trots, hoi.gmoed en zelfzucht dev financiëele en indushnëele leenheeren niet geringer dan die hunner voorgangers, de aris tocratie der feodaliteit. De haat en verbittering van de talrijkste klasse, de volksklasse, tegen de mannen van het kapitaal zijn dan ook in de laatste jaren in geen geringe mate gestegende inbla zingen van het socialisme hebben onder de menig te maar al te gf-reede ooren gevonden, omdat zij konden wijzen op de verkeerdheden der Beurs Verkeerdheden zoowel van de menschen als van de inrichting. Zeker is het, dat de plotselinge rijk dommen, zonder arbeid door eenige weinigen .gewonnen. de parvenu's-geest, de genotzucht, de overdadige weelde, de geringschatting van de we zenlijke onvergankelijke belangen der volksklasse, -die bij de bourgeoisie van het kapitaal maar al te veel beerschen, een allerverderfelijksten invloed op onze hedendaagsche maatschappij, vooral in het moreele, uitoefenen, zoowel als de verbittering van de duizendtallen, die door speculatiën tot ar moede of althans tot een zorgvol leven zijn ge doemd, terwijl tegenover die duizendtallen menschen eenige tientallen zich in weelde kunnen baden. De opstand der proletariërs tegenover de geld aristocratie, hoewel niet te vergoelijken, is daar door toch zeer wel te begrijpen." Goddank zegt „De Tijd" is het in Ne derland nog zoover niet gekomen. Maar wie kan •ontkennen, dat hetgeen de heer Nuijens zegt op den algemeenen toestand in Europa volkomen van toepassing is. In eene vergadering van de Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw en veeteelt, afdeeling Wal cheren, werd een voorstel gedaan om den beken den landbouw-leeraar, Corten, uit te noodigen om te Middelburg eene lezing te houden over be schermende rechten den landbouw betreffende; na langdurige bespreking werd dit voorstel met 48 tegen 31 stemmen verworpen. Tijdens dezelfde bijeenkomst werd de Yorkshire beer verloot die ten vorige jare was aangekocht. In de provincie Zeeland, hebben zich als kweekelingen voor -de Rijks-Normaallessen aange geven, ten einde met 1 April a.s. geplaatst te •worden, de navolgende candidaten. District Middelburg: Middelburg 1 mann., 10 vrouw. samen 11 Oostburg geene 3 vrouw. Axel 5 mann District Goes Goes 9 mann., Zierikzee 3 mann. Tbolen 4 mann. 3 vrouw. samen 8 samen 12 samen 3 samen 4 totaal 38 AXEL, 12 Maart, 1886. Op heden (Zaterdag) zal in de consiestorikamer der Nederl. Hervormde Kerk eene vergadering ■gehouden worden, waartoe de mannelijke lid maten zijn opgeroepen, ter bespreking derkwes- -tiën, welke de Kerk in deze dagen bijna overal bezighouden, teneinde de gemeente zich verklare in welke richting men zich hier uiten zal ter zake van ingekomen missieven van Hoedema- kers c.s. Tevens is medegedeeld, dat er na aflooping van de inleiding der gewichtige zaak gelegen heid tot discussie zal gegeven worden. In hoe verre die discussfe met kennis van zaken kan plaats hebben is een groot raadsel, naardien de geachte lezer wel overtuigd zal wezen, dat daar, waar door de Synode, enz. zelf de kennis van eminente rechtskundige raadslieden over het al- of niet rechtmatige van de plaats gehad hebben de handelingen wordt ingeroepen, zij, die' de, discussie zullen voeren, moeilijk tot een gegrond oordeel kunnen komen; uithoofde van, ten 1ste de weinige kennis in het algemeen, ten 2de het gemis aan onafhankelijkheid, ten 3de geheele onbekendheid met de bestaande wetten en ten 4de dat de rechten der Synode, gegrond op die wetten, niet binnen het bereik vallen van wei nig ervarenen, hoe kinderlijk geloovig ook velen mogen zijn. Met het oog op de besluiten der Kerkelijke vergaderingen, in het geheele land ge houden, en in de dagbladen vermeld, wordende handelingen van Kuiper c.s. door allen, die voor de Nederl. Kerk zijn en wier meerderheid over groot is met verontwaardiging afgekeurd. Westdorpe, 10 Maart. Jl. Zondag gaf onze zangvereeniging „Eikels worden boomen" alhier een concert, dat vrij talrijk bezocht werd en waarvan de uitvoering uitmuntend geslaagd mag genoemd worden, zoodat zij aan aller verwachting voldeed. Ook vreemdelingen waren talrijk opge komen en ook die getuigden, dat „het mooi was". Vooral de tooneelstukjes „Groote Lui", „Bar bier-brugwachter" en „Zwart en wit" droegen, evenals de zangstukken, aller goedkeuring weg en werden luide toegejuicht. Naar onze correspondent heeft vernomen be droeg de ontvangst omtrent 26,— terwijl de ophaling voor de armen de som van ƒ3,45» op bracht. Mocht de Vereeniging voorts ieders steun ver werven, dan duurde het gewis niet lang of met andere, grootere en betere van hare soort, kon zij op eene rij gesteld worden. En geoordeeld naar den vurigen ijver welken de Leden bij alle repetitiën aan den dag leggen, zal dit laatste weldra het geval zijn, m. a. w. zal die Eikel welke nu reeds eene kleine Plant is geworden, tot een grooten, sterken Boom opwassen, die dan wellicht binnen een ruimen tijdkring niet van zijne plaats zal verwijderd worden. Hoiitenissc. Zondagavond, den 7en dezer ver schafte de Harmonie „St. Cecilia" aan het talrijk verzamelde publiek een genotvollen avond door de flinke uitvoering van een vijftal muziekstuk ken van goede meesters, en door de keurige voordracht van een paar luimige tooneelstukjes. Alle lof aan den Kapelmeester en werkende leden onzer Harmonie voor hunne onvermoeide pogingen om de winterconcerten, die zij geven, en waarvan dit concert het 4de en laatste was voor dezen winter, zoo aangenaam mogelijk te maken. Het pubhek keerde zeer voldaan huiswaarts, zeker met het goede voornemen om in het ver volg zijn geldelijken steun niet te onthouden aan de Harmonie, die dien steun niet ontberen kan, als zij blijven zal, wat zij is. Hontenisse, 5 Maart. Nadat Z. W. Eerw. ver leden Zondag des voormiddags door den Consu lent Ds. Buijze van Hulst plechtig aan zijne nieuwe Gemeente was verbonden, aanvaardde Ds. Scholte des namiddags zijn predikambt alhier met een hartelijk en opwekkend woord naar aanleiding van Matth. 24 vs. 14. Een eivolle kerk toonde van groote belang stelling, ten minste wanneer geene andere reden de menigte van heinde en ver heeft doen samen- strooinen naar en in ons eenvoudig, maar oud en eerwaardig kerkje, dat zeker maar zelden een zoo groote schare in zich vereenigd zag als heden plaats had. Iloek. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, door de vacature wegens het overlijden van het lid de heer W. de Feijter, waren 39 biljetten ingeleverd. Aantal kiezers 89. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Dieleman Wz. die 15 en R. van Dixhoorn die 8 stemmen verkreeg. Voorts werden op de heeren S. J. Robijn 4, C. Platteeuw 4, A. Franse 2, A. Waeijhaert, J. de Jonge, L, Scheele, P. Bareman, en F. Haak Jozz. ieder éen stem, uitgebracht. Oostburg. Woensdag 3 Maart, heerschte in on ze anders zoo stille plaats een ongekende druk te. George Pinder had ook hier zijn Cirque opgeslagen. De prachtige optocht lokte duizenden naar de avondvoorstelling. Nadat 's namiddags detent eivol was, zoowel met de kinderen der O. L. school als door vele vreemdelingen, werden 's avonds nog ruim 3500 plaatskaartjes afgegeven. Te Hansweert is Zaterdag het lijk bovenge haald van een in de haven aldaar verdronken schippersknecht. In December des vorigen jaars werd deze persoon, die uit België kwam, ver mist. Te Oude-Tonge op het eiland Flakkee moet, naar men meldt een vreeselijk wanbe drijf gepleegd zijn. Een der ingezetenen lokte een 23-jarig meisje binnen en bond haar door middel van een koord de handen vast, ten ein de zijn lage hartstochten te bevredigen. Dezer dagen echter is de verdachte gevanke lijk en geboeid naar Rotterdam overgebracht, waar reeds een paar malen een bijzonder ver hoor heeft plaats gehad. Het meisje heeft zich met kracht tegen ha ren snooden aanvaller willen verzetten, tenge volge waarvan zij eenige lichte kwetsuren heeft bekomen. In een gezin te Harlingen, dat zich met éene bedstede behelpt als slaapplaats voor de beide ouders en vijf kinderen, werd dezer dagen het jongste kind, een zuigeling, dood gevonden, vermoedelijk gedrukt en daardoor gestikt. Waartoe onbekendheid met de wet al niet wordt gebruikt, blijkt uit de volgende, korte maar daarom niet minder leerrijke geschiedenis van een te Eindhoven plaats gehad hebbend feit. Een timmerman, oppassend werkman en huis vader, had een werk aangenomen van zekeren fabrikant aldaar, dat door hem solide en volgens accoord werd afgemaakt. Na afloop kwam de timmerman natuurlijk om zijn verdiend Loon, De rekening werd gehaald en het geld geteld, de fabrikant verzoekt den man, de rekening te quiteeren. De timmerman, niet denkende aan de zegelwet, gebruikte geen plakzegel bij het afschrijven der rekening. Wat doet nu onze fabrikant? Hij dwingt, met de ongezegelde qui- tantie in handen, den werkman om een aanzien lijke korting toe te staan op zijn zuurverdiende penningen, hem met vervolging dreigende, indien hij mocht weigeren. De timmerman die geheel en al ter goeder trouw handelde, moest van den nood een deugd maken en gaf toe. Wij wagen het niet de titulatuur neer te schrij ven die wij op dezen fabrikant van toepassing achten, maar wij zouden wel wenschen dat men hem de eer aandeed zijn naam te publiceeren. Waar de rechter zoodanige handelwijze niet straffen kan, kon dan de openbare meening het doen en het publiek dien edeldenkenden en edel- handelenden menschenvriend flink steunen. M.C. Naar het Zuiden meldt, bestaat het voor nemen het dertiende Zuider-zendingsfeest dit jaar te houden op Woensdag 23 Juni op het lahd- goed Hondsberg bij Oisterwijk. Begunstigd door fraai winterweder, hand haafde het carnaval te Breda dit jaar zijn ouden roem. Behalve de gewone optochten, waaronder die van de Vereeniging les vrais Amis uitmuntte, bewogen zich op de beide dagen vele groepen ge- maskerden door de stad. De gemaskerde bals in Concordia, in den schouwburg, in het „Hof van Hofland" enz. waren Zondag, Maandag en Dins dagavond overdruk bezocht. Alleen in Concordia werden telkens 1600 a 1700 toegangsbewijzen afgegeven. De feesten namen reeds Zaterdag avond een aanvang met het geven vah een bal.

Axelsche Courant | 1886 | | pagina 2